Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Filigean Elena-Cristina


Şcoala Gimnazială „Şerban Vodă Cantacuzino” Călimănești
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a VI-a B
Unitatea de învățare: Fascinanta lume vie
Subiectul lecţiei: Textul descriptiv literar în versuri. Aplicaţie – Dimineața de Vasile Alecsandri
Tipul lecţiei: de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
Scopul lecţiei: aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre textul literar descriptiv şi elementele de
versificaţie
DEMERSUL DIDACTIC

1. Competenţe generale:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;
2. Competenţe specifice:
2.1 corelarea informațiilor explicite și implicite din texte literare și nonliterare, continue, discontinue și
multimodale;
2.3 prezentarea unor răspunsuri personale, creative și critice pe marginea unor texte diverse;
2.4 manifestarea preocupării de a înțelege diverse tipuri de texte citite;
4.5 redactarea unor texte, valorificând gândirea logică și competența lingvistică, în procesul de învățare pe tot
parcursul vieții.
3. Strategia didactică:
a. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu manualul, exerciţiul oral şi scris, lucrul pe
grupe, jurnalul cu dublă intrare, deducţia.
b. Forme de organizare a învăţării: frontală, independentă individuală, pe grupe;
c. Resurse şi managementul timpului:
- spaţiul de lucru: sala de clasă;
- capacităţi normale de învăţare ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare;
- material didactic: textul Dimineața de Vasile Alecsandri, fişe cu textul, fişe de exerciţii, videoproiectorul,
laptop;
- timpul de învăţare: 50 minute.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

STRATEGIA
ETAPELE LECŢIEI ELEMENTE DE CONŢINUT DIDACTICĂ EVALUARE TIMP

- Se va avea grijă ca elevii să-şi pregătească materialele Conversaţia


necesare orei de limba română şi se vor nota absenţii.
I. Captarea atenţiei
- Organizați pe grupe, elevii primesc un număr de 8-10
bilețele pentru fiecare grupă. Pe fiecare bilețel este Puzzle-ul 5’
Metoda
scris câte un cuvânt, prin ordonarea cărora elevii obțin
observaţiei
un vers. Din toate versurile se va forma o strofă din
opera literară Balul pomilor de Dimitrie Anghel, text
studiat anterior.

II. Anunţarea - Se vor anunţa elevii că astăzi vor aprofunda Explicaţia


subiectului lecţiei şi cunoştinţele despre textul descriptiv în versuri şi
a competenţelor elementele de versificaţie, precum şi competenţele Expunerea 3’
vizate vizate.

- Se va scrie titlul pe tablă şi în caiete.

Se va realiza printr-o verificare orală a cunoştinţelor


despre textul literar şi elementele de versificaţie:
III. Actualizarea Conversaţia
celor învăţate - Ce este textul literar/opera literară?
anterior - Ce este textul descriptiv? Explicaţia
- De câte tipuri este textul descriptiv?
5’
- Ce reprezintă versul? Metoda
- Ce este strofa? observaţiei
- Cum se numeşte strofa alcătuită din patru versuri?
- Ce este rima?
- Ce tipuri de rimă aţi învăţat?
Elevii oferă răspunsuri.

IV. Dirijarea - Se împart elevilor fişe cu textul poeziei Dimineața de Conversaţia


consolidării Vasile Alecsandri. (Anexa 1) euristică;

- Elevii audiază poezia.


30’
(https://www.youtube.com/watch?v=KCZ7RlhbYGs)
În acelaşi timp se expune textul cu ajutorul
videoproiectorului. Ca fundal, pe fiecare slide, sunt Explicaţia
folosite imagini ce ilustrează vizual (tablouri)
elementele prezentate în strofa respectivă. Pornind de la
acest aspect se reamintește legătura dintre literatură și
pictură.
- Se împart elevilor fişe (Anexa 2) - Jurnalul cu dublă Fişa
intrare, cerându-le să noteze, în partea stângă a fişei de Jurnalul cu
lucru, un pasaj sau o imagine din text care i-a Activitate dublă intrare
impresionat în mod deosebit, pentru că le-a amintit de o independentă
experiență personală, i-a surprins sau pentru că nu sunt , individuală; Întărirea
de acord cu autorul. În partea dreaptă li se cere să răspunsurilor
comenteze acel pasaj: De ce l-au notat?, La ce i-a făcut de către
să se gândească? - Prezentarea impresiei de lectură. profesor.
În timp ce elevii rezolvă sarcinile de lucru audiază
Primăvara de Vivaldi. Demonstraţia
- Elevii sunt împărţiţi în trei grupe. Fiecare grupă va
Activitate Fişa de lucru
primi o fişă de lucru cu cerinţe diferite. Elevii rezolvă
sarcinile şi prin liderul desemnat le prezintă clasei, pe grupe Metoda
profesorul făcând corecturile sau completările de observaţiei
rigoare. (Anexa 3)

V. Asigurarea - Feedbackul are loc permanent pe parcursul Activitate Întărirea


feedbackului conversaţiei, în cadrul analizei, şi se concretizează prin independentă răspunsurilor
aprecieri verbale făcute de profesor şi prin solicitarea individuală; prin aprecieri
unor exemple formulate de elevi. bine, da etc.

VI. Evaluarea - Se dă, ca activitate independentă în clasă, rezolvarea Exerciţiul Test de


formativă unui test. (Anexa 4) evaluare 5’
- Testele se verifică prin sondaj.

VII. Asigurarea - Se dă tema următoare:


retenţiei şi a Alcătuiţi o compunere în care să prezentaţi aspectele 2’
transferului anotimpului primăvara, pornind de la textul studiat.
ANEXA 1

Dimineața
de Vasile Alecsandri

Zori de ziuă se revarsă peste vesela natură,

Prevestind un soare dulce cu lumină şi căldură,

În curând şi el apare pe-orizontul aurit,

Sorbind roua dimineţii de pe câmpul înverzit.

El se-nalţă de trei suliţi pe cereasca mândră scară


Şi cu raze vii sărută june flori de primăvară,

Dediţei şi viorele, brebenei şi toporaşi

Ce răzbat prin frunze- uscate şi s-arată drăgălaşi.

Muncitorii pe-a lor prispe dreg uneltele de muncă.


Păsărelele-şi dreg glasul prin huceagul de sub luncă.

În grădini, în câmpi, pe dealuri, prin poiene şi prin vii

Ard movili buruienoase, scoțând fumuri cenuşii.

Caii zburdă prin ceairuri; turma zbiară la păşune;


Mieii sprinteni pe colnice fug grămadă-n repejune
Şi o blândă copiliţă, torcând lâna din fuior,

Paşte bobocei de aur lâng-un limpede izvor.

huceag = pădure mică, tânără și deasă;

ceair = loc de pășune (împrejmuit).


ANEXA 2

Jurnalul cu dublă intrare

Selectează din lista de mai jos una dintre Motivează-ţi alegerea, într-un text de trei-patru
stările de spirit pe care ţi le-a creat lectura rânduri.
poeziei:

a. emoţie; b. surpriză;

c. melancolie; d. indiferenţă;

e. bucurie; f. tristeţe;

g. încântare; h.plăcere.
ANEXA 3 FIŞĂ DE LUCRU

GRUPA I – LUMEA CUVINTELOR

1. Alege din lista următoare numai cuvintele în care există hiat:


 aurit
 roua
 viorele
 poiene
2. Precizează câte un sinonim contextual pentru cuvintele/ expresiile subliniate în structurile
de mai jos:
Prevestind un soare dulce ___________________________

poiene ______________________________________

june flori ________________________________

Zori de ziuă se revarsă ___________________________

3. Explică sensul verbului se-nalță din versul El se-nalţă de trei suliţi pe cereasca mândră
scară _______________________________
4. Arată cum s-au format următoarele cuvinte din text: înverzit, buruienoase, revarsă,
primăvară.
5. Transcrie din text cuvinte aparţinând următoarelor câmpuri lexicale:
- viețuitoare …………………………………………………

- nume de flori …………………………………………

- fenomene ale naturii ………………………………….

- culori …………………………………………………

GRUPA II - UNIVERSUL POETULUI

1. Identifică anotimpul surprins în poezie şi transcrie două structuri care să justifice


afirmaţia.
___________________________________________________________________________
_____________________________________________________

2. Alcătuieşte enunţuri prin care să ilustrezi semnele apariţiei anotimpului identificat, aşa
cum sunt ele surprinse în versurile poeziei.
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

3. Transcrie două structuri prin care să se poată identifica momentul zilei surprins în poezie.
________________________________________________________________________
__________________________________________________
4. Care este tema textului ? Poţi avea în vedere şi variantele de mai jos:
a) zborul / dorinţa de înălţare;
b) natura;
c) istoria;
d) iubirea/ teama de singurătate;
5. Identifică în text structura prin care se exprimă sentimentul trăit de poet în faţa tabloului
descris. Ce sentiment se sugerează?
___________________________________________________________________________
_____________________________________________________

GRUPA III – IMAGINI ARTISTICE ŞI LIMBAJ POETIC

1. Observă cuvintele de la sfârşitul versurilor care rimează şi precizează tipul de rimă din
text.
2. Transcrie câte două versuri/structuri care conţin imagini vizuale, respectiv, imagini
auditive.
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

3. Transcrie din text sintagme care corespund figurilor de stil indicate:


a. Epitet:
b. Enumerație:
c. Personificare:
4. Precizează figura de stil din structura Păsărelele-şi dreg glasul prin huceagul de sub
luncă. şi explică semnificaţia acesteia.
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

5. Repartizează cuvintele care desemnează elementele naturii în funcţie de planul căruia îi


aparţin:
PLAN TERESTRU PLAN COSMIC
ANEXA 4

TEST DE EVALUARE

I. Citeşte cu atenţie următoarele enunţuri şi încercuieşte litera A, dacă consideri enunţul


corect, sau litera F, dacă îl consideri greşit:

1. A F Versul este un rând dintr-o poezie.

2. A F O strofă este alcătuită din versuri.

3. A F În textul descriptiv în versuri este descrisă natura .

4. A F Strofele sunt delimitate printr-un spaţiu alb.

5. A F Rima este potrivirea sunetelor de la sfârşitul versurilor.

6. A F Modul de expunere folosit în textul descriptiv în versuri este descrierea.

7. A F Structura mări albastre conține un epitet cromatic.

8. A F În cazul rimei încrucişate primul vers rimează cu ultimul, iar al doilea cu al treilea.

II. Construieşte enunţuri cu următoarele expresii:

- ,,orizontul aurit”;

- „raze vii”;

- ,,câmpul înverzit”;

- ,,bobocei de aur”.

Această activitate are deschideri spre educația plastică și cea muzicală, fiind folosite, după
cum am amintit mai sus imagini sugestive în prezentarea PPT, dar și un fond muzical adecvat.

S-ar putea să vă placă și