Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a IX-a
Profesor:
Unitatea de învăţare: Aventură. Călătorie
Titlul lecţiei: Aventura în spaţiu şi timp
Text-suport: Balta – Albă de Vasile Alecsandri
Tipul lecţiei: Verificare şi evaluare a cunoştinţelor
Scopul lecţiei: Reactualizarea, sistematizarea şi integrarea cunoştinţelor

COMPETENŢE GENERALE

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în


diferite situaţii de comunicare.
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea
diferitelor texte literare şi nonliterare.
3. Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

COMPETENŢE SPECIFICE

1.3 Exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii si opinii privind textele receptate.
2.1 Aplicarea unor tehnici vizând înţelegerea textului literar.
2.3 Compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme propuse pentru
studiu.
2.6 Aplicarea conceptelor de specialitate în analiza şi discutarea textului literar discutat.
3.3 Argumentarea unui punct de vedere privind textul studiat.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

1.-să utilizeze corect şi adecvat formele exprimării orale în diverse situaţii de comunicare;
2.-să identifice şi să compare idei diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme;
3.-să specifice sensul termenilor de specialitate;
4.-să aplice corect tehnicile ce vizează înţelegerea textului.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1
METODE ŞI PROCEDEE:
- conversaţia euristică
- expunerea elevului
- exerciţiul

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
- Vasile Alecsandri,
- manualul
- fişe de lectură
- fişe de lucru
- planşa de lucru

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR:


- activitate frontală
- activitate individuală

METODE DE EVALUARE:
- observarea sistematică a elevilor
- chestionarea orală

CAPACITĂŢI DE AVALUARE:
- clasa de elevi, grup omogen, ritmuri de învăţare apropiate

LOCUL DE DESFĂŞURARE A LECŢIEI:


- sala de clasă

SCENARIUL DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII DIDACTICE

1. Momentul organizatoric:
2
Notarea absenţelor şi crearea atmosferei propice desfăşurării lecţiei.

2. Captarea atenţiei şi asigurarea momentului afectiv:


Profesorul scrie pe tablă următoarele maxime:
1. ,,Călătoria este aproape ca şi când ai vorbi cu oameni din alte secole.”
2. ,,O călătorie de o mie de paşi începe cu primul pas.”
Se vor discuta textele cu elevii.

3. Reactualizarea structurilor anterior învăţate:


Se vor reactualiza noţiunile de teorie literară (temă, motiv, leitmotiv) şi a conceptelor
operaţionale (proză scurtă, povestire în ramă), precum şi elementele de structură şi compoziţie a
textului epic suport .

4. Anunţarea subiectului lecţiei şi enunţarea obiectivelor:


Se notează pe tablă titlul lecţiei: Aventura. Călătorie. Text-suport: Balta-Albă de Vasile
Alecsandri – justificarea apartenenţei textului-suport la tema unităţii.

5. Demersul didactic:
a) se va identifica în text motivaţia călătoriei (motivul străinului, spiritul de aventură,
dorinţa de cunoaştere, curiozitatea, specicul secolului al XIX-lea –călătoria ca iniţiere etc);
b) identificarea câtorva trasaturi ale personajului-narator, zugravul francez;
c) analiza perspectivei narative;
d) menţionarea contrastelor existente în textul-suport;
e) evidenţierea structurii povestirii;
f)momentele subiectului expuse pe scurt;
g) concluzie (argumentare: textul studiat aparţine temei Călătorie. Aventură).

6. Atingerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului:


Profesorul distibuie elevilor:
- fişe de lucru cu citate semnificative pentru evoluţia acţiunii povestirii, din care elevii
trebuie să extragă însemnătatea acestora (Anexa 1) – lucru pe grupe de 4-5 elevi;
- fişe de lucru cu itemi obiectivi de tip pereche care condensează întreaga activitate
desfăşutată pe parcursul orei de curs (Anexa 2) – muncă individuală.

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului:


Se comunică temele pentru acasă (diferenţiate pe niveluri de perceţie) – (Anexa 3).

8. Evaluarea lecţiei:
Vor fi apreciate răspunsurile elevilor prin notare sau verbal.

Anexa 1

3
Care este semnificaţia acestor citate în evoluţia acţiunii povestirii?
,, Voi mărtirisi însă că, cu cât mă depărtam de centrul Evropei şi mă apropiam de
ţările d-voastre, curiozitatea mea creştea. În toate părţile videam o altă lume pe care nici o
visasem. Din toate părţile auzeam răsunând pe podul vaporului cuvintele: valah, Valahia şi, în
neştiinţa mea vrednică de veacul de aur, nu înţălăgeam ce însămna acele enigma, pentru că eu
eram încredinţat că, de la graniţa nemţească şi până în Marea Neagră, se întindea numai Turcia
Evropei.
În sfârşit căpitanul, ce vorbea puţin franţuzeşte, îmi tălmăci că pământul ce se
videa de-a stânga noastră se numea Valahia şi că era locuit de un neam de oamini cu totul străini
de naţia otomană!....
Să vă spun mirarea mea la această descoperire e peste putinţă! Atâta numai voi
mărturisi că, de-aş fi avut atunci sub mână pe profesorul meu de geografie, l-aş fi aruncat în
Dunăre!
Din ceasul acela mă sâmţii cuprins de un dor nemărginit de ştiinţă şi hotărâi a studia cu
de-amănuntul această ţară necunoscută mie şi-acel neam de oamini atât de nou pentru mine.”

-
-
-

,,Iată, domnilor, istoria voiajului meu de la Balta-Albă. În 24 de ceasuri am văzut atâtea


lucruri nepotrivite, atâte contrasturi originale, că nu ştiu nici acum dacă Valahia este o parte a
lumii civilizate sau de este o provinţie sălbatică!”

-
-
Anexa 2

4
Scrie în spaţiul punctat din dreptul fiecărei cifre, litera/literele corespunzătoare unui
răspuns corect şi complet:

1. Formula de adresare de la început, ,,daţi- a. călătoria în Orient, după moda


mi voie să vă istorisesc şi eu partea cea mai vremii.
curioasă din călătoria mea”, anunţă specia……
2. Tema povestirii Balta - Albă este…. b. vaporul şi căruţa.
3. Scopul iniţial al voiajului în care porneşte
personajul-narator este….. c. intriga povestirii.
4. Mijloacele de transport menţionate
sunt……… d. curiozitatea.
5. Fragmentul citat (,,Oprindu-se vaporul la
Brăila, mă hotărâi a mă coborî pe uscat şi a e. un brâu.
întrerupe călătoria mea în Orient, pentru a mă
rătăci câtăva vreme în câmpiile Valahiei. Speram
să intru într-o viaţă nouă şi plină de întâmplări f. de situaţie.
originale.”) constituie…….
6. Motivul pentru care tânărul vrea să vadă g. călătoria de 24 de ceasuri la
locul numit Balta-Albă - ,,o baltă făcătoare de Balta-Albă, în Valahia, a
minuni” – este…… zugravului francez pornit iniţial
7. în timpul călătoriei spre balta facătoare de spre Orient.
minuni are loc un accident, în urma căruia se rupe
o roată. Vizitiul leagă ,,schiţele roţii celei stricate”
cu …. h. aşteptărilor înşelate, aici cu efect
8. În scena cazării în bordeiul unui străjer comic.
este prezent comicul…..
9. Naratorul întreţine suspansul pe parcursul
povestirii prin tehnica……. i. ,,atâtea contrasturi originale”.
10. O sintagmă care exprimă în ce constă
,,exotismul” Valahiei, din perspectiva călătorului
străin, este….. j. povestire în ramă.

Anexa 3

5
TEMĂ:

Memorialul de călătorie este specia literară în care autorul consemnează retrospective


observaţii, impresii asupra evenimentelor sau faptelor la care a fost martor, descrieri de călătorie,
de locuri şi de oameni.

Scrie o pagină a unui memorial de călătorie în care să descrii parcurgerea itinerarului prin
oraşul tău sau printr-o localitate de care eşti ataşat sufleteşte. Notează nume de străzi, descrie
locurile, surprinde detalii care te impresionează!

retrospectiv = adj. Care priveşte în urmă, care se referă la fapte şi situaţii din trecut.

TEMĂ:

Plecarea în călătorie, părăsirea spaţiului familiar, schimbarea orizontului cunoscut


reprezintă începutul unei aventuri care nu orientează privirea numai spre lumea exterioară, ci şi
(mai ales) spre cea interioară.
Alege două opere literare studiate la clasă sau citite de tine în care este dezvoltată tema
Aventura, călătoria. Scrie un eseu de 1-2 pagini, în care să prezinţi modul original în care această
temă se concretizează în cele două creaţii literare epice.
În elaborarea eseului, vei avea în vedere următoarele aspecte:
 prezentarea modului specific de valorificare a temei în cele două opere literare alese;
 prezentarea structurilor prin care se dezvoltă tema în fiecare dintre operele alese;
 relevarea cel puţin a unei asemănări şi a unei deosebiri în dezvoltarea temei, în cele două
opere literare;
 susţinerea argumentată a unui punct de vedere personal privind mesajul generat, în
fiecare operă, de tema prezentată.

NOTĂ! Ordinea integrării reperelor în cuprinsul lucrării este la alegere.

S-ar putea să vă placă și