Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa:
Profesor:
Unitatea de nvare: Aventur. Cltorie
Titlul leciei: Aventur. Cltorie
Text-suport: Balta-Alb de Vasile Alecsandri
Tipul leciei: Verificare i evaluare a cunotinelor
Scopul leciei: Reactualizarea, sistematizarea i integrarea cunotinelor
COMPETENE GENERALE
COMPETENE SPECIFICE
1.3 Exprimarea oral sau n scris a propriilor reacii si opinii privind textele receptate.
2.1 Aplicarea unor tehnici viznd nelegerea textului literar.
2.3 Compararea ideilor i atitudinilor diferite n dezvoltarea aceleiai teme propuse
pentru studiu.
2.6 Aplicarea conceptelor de specialitate n analiza i discutarea textului literar
discutat.
3.3 Argumentarea unui punct de vedere privind textul studiat.
1
OBIECTIVE OPERAIONALE
STRATEGIA DIDACTIC
METODE I PROCEDEE:
- conversaia euristic
- expunerea elevului
- exerciiul
MIJLOACE DE NVMNT:
- Vasile Alecsandri,
- manualul
- fie de lectur
- fie de lucru
- plana de lucru
METODE DE EVALUARE:
- observarea sistematic a elevilor
- chestionarea oral
CAPACITI DE AVALUARE:
- clasa de elevi, grup omogen, ritmuri de nvare apropiate
2
SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII DIDACTICE
1. Momentul organizatoric:
Notarea absenelor i crearea atmosferei propice desfurrii leciei.
5. Demersul didactic:
3
6. Atingerea performanei i asigurarea feed-back-ului:
8. Evaluarea leciei:
4
Anexa 1
-
-
-
-
-
5
Anexa 2
Scrie n spaiul punctat din dreptul fiecrei cifre, litera/literele corespunztoare unui rspuns corect
i complet:
6
Anexa 3
TEM:
Scrie o pagin a unui memorial de cltorie n care s descrii parcurgerea itinerarului prin oraul
tu sau printr-o localitate de care eti ataat sufletete. Noteaz nume de strzi, descrie locurile,
surprinde detalii care te impresioneaz!
retrospectiv = adj. Care privete n urm, care se refer la fapte i situaii din trecut.
TEM: