Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 16.01.2019
CLASA PREGĂTITOARE
CADRU DIDACTIC: Valentina Coman
ARIA CURRICULARA: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICA: ÎMPĂRĂŢIA VERII
SUBIECTUL LECTIEI: Literele alfabetului
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoștințe și deprinderi
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română; Dezvoltare personală;
Matematică și cunoașterea mediului; Muzică și mișcare
SCOPUL: consolidarea cunoştinţelor despre sunete/litere învăţate, despre propoziţii,
cuvinte, silabe.
COMPETENȚE SPECIFICE: CLR
1.1 Sesizarea semnificatiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostite clar și
rar;
1.2 Recunoașterea unor detalii dintr-un mesaj scurt rostit clar și rar;
2.2 Oferirea de informații referitoare la sine și la universul apropiat, prin mesaje scurte;
2.3 Participarea la dialoguri scurte, în situații de comunicare uzuală;
2.4 Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute;
4.1 Reproducerea unor mesaje simple în contexte uzuale de comunicare;
DP 2.2. Identificarea și aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea școlară;
MEM 1.1Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31.
MM 2.1 Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
a) Cognitive:
O1 - să denumească aspecte specifice anotimpului vara;
O2 - să numească sunetul inițial/final al unui cuvânt dat;
O3 - să despartă în silabe, precizând numărul silabelor;
O4 - să alcătuiască propoziții;
O5 - să numere crescător și descrescător de la 0 până la 31
O6 - să citescă cuvinte;
O7 - să formeze cuvinte;
O8 - să interpreteze în colectiv cântece învățate
b) Afective:
O9 - să manifeste interes pentru lecţie;
O10 - să relaționeze pozitiv cu membrii grupului de apartenență (grupul şcolar);
c) Psiho-motorii:
O11- să folosească corect instrumentele de lucru;
O12 - să păstreze ordine la mese.
STRATEGII DIDACTICE :
Metode și procedee: Conversația, expunerea , explicația, problematizarea, ciorchinele,
munca în echipă, jocul didactic;
Resurse si materiale: cosulet, role, jetoane, cuburi , fise de lucru , calculator;
Temporale: 40 de min. activitate + 10 min. activitati liber alese;
Spațiale: Sala de clasă;
Forme de organizare: Frontal, îndividual, în echipă;
Forme și tehnici de evaluare: Observare sistematică a comportamentului elevilor,
evaluare reciprocă, aprecieri verbale.
Etapele lecției

Nr. Etapele lecției Obiective Conținutul esențializat al Strategii didactice Metode de


crt. operaționale lecției evaluare
1. Organizarea lecției - Se asigură condițiile necesare - -
desfășurării în condiții optime
a orei de Comunicare în
limba română: aerisirea sălii
de clasă, pregătirea
materialelor.
2. Captarea atenției - Astăzi am pentru voi o mare - -
provocare. Sunteți curioși?!
Vă provoc să ne bucurăm
împreună jucându-ne!
Literele din Împărăția Verii
s-au adunat și ne propun să le
ajutăm să le așezăm pe
fiecare la locul lor. Pentru
aceasta va trebui să trecem
mai multe probe și să arătăm
că le cunoaștem foarte bine.
3. Reactualizarea cunoștințelor - Pornim la drum și urmăm pas - -
anterioare cu pas fiecare etapă. Cărțile
ne așteaptă! Cărțile sunt
personalizate și fiecare copil
trebuie să își recunoască
numele.
4. Anunțarea temei și a - Ca să puteți rezolva sarcinile Discuția -
obiectivelor trimise de Alaiul literelor din
Împărăția verii trebuie să
stați în liniște, să fiți atenți, și
să răspundeți frumos. Ați
primit fiecare cartea. Avem de
rezolvat mai multe exerciții,
unele sunt scrise în carte,
altele le vom rezolva de pe
mesajele
pe care le-am primit doar eu.
Le vom rezolva împreună.
Pentru fiecare exercițiu
rezolvat corect veți primi câte
o surpriză. Observați câte
pagini are cartea trimisă de
Zână
5. Dirijarea învățării O7 Deschidem la prima pagină. Explicația Observarea
O1 Proba 1. Descoperă cuvintele Problematizarea sistematică
O2 ascunse! Formează cuvinte Aprecieri verbale
O7 scriind sub fiecare imagine
O9 litera inițială, după model.
O3 Anexa 1 Proba 2. (Oral)
O4 Obiecte mari/obiecte mici
carte, barcă ied, icoană
pădure, fereastră Proba 3. Din
ce poveste vin? Citește titlul
cărții. Unește cartea cu
personajul potrivit.
Anexa 2 Proba 4 (oral)
Statuile vorbitoare Priviți cu
atenție statuile. Spuneți ce
credeți că ar vrea să ne
comunice fiecare dintre
acestea.
Este noapte. Răsare soarele.
Vine furtuna. Copiii se joacă.
Anexa 3 Proba 5 Sfatul
copiilor Citește fiecare
cuvânt. Scrie semnul X sub
cuvântul scris corect.
Anexa 4 Proba 6 Litere
minunate, din desene animate
Ghicește numele personajului
îndrăgit la care literele au
fugit! Scriem cuvântul corect.
Anexa 5
Proba 7 (oral) Cântec:
„Nechibzuitul” Proba 8 Litere
jucăușe! Înlocuiește literele
subliniate. Ce observi?
Anexa 6 Proba 9 Cine sunt
eu? Unește numerele în
ordine crescătoare.
Descoperă ce/cine se ascunde
în imagine. Anexa 7
6. Obținerea performanței O8 Proba 10 (oral) „Roata Conversația Aprecieri verbale
O9 creativității” Ne jucăm, Exercițiul
cuvinte noi aflăm! Am
pregătit pentru voi un joc.
Jocul se numește „Roata
creativității”.
7. Retenție și transfer O1 Formăm cuvinte din una, Jocul didactic Analiza cuvintelor
O2 două sau trei silabe, pe care le Ciorchinele
O3 așezăm pe podium.
O4
O5
O6
O7
O8
O9
8. Realizarea feedbackului O6 Elevii interpretează cântecele - Observarea
O8 învățate. sistematică
O9 Aprecieri verbale
9. Evaluarea rezultatelor - Se vor face aprecieri generale Discuția Observarea
învățării si individuale asupra Surpriza sistematică
participării elevilor la lecție Aprecieri verbale
precum și asupra
comportamentului lor pe
parcursul orei. Elevii primesc
câte un fluturaș.

S-ar putea să vă placă și