Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA
UNITATEA DE INVAŢǍMÂNT:GR.”CURCUBEUL COPILĂRIEI”, CRAIOVA
NIVELUL: I -grupa mica „PITICII”
EDUCATOARE:IORDAN JENI LELIANA

TEMA:CAND.CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
SUBTEMA: „PASARILE DIN CURTEA BUNICII”
TEMA ZILEI: COCOSELUL NAZDRAVAN
DURATA: o zi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată :DLC+DEC
(Activitate artistico-plastica)
TIPUL ACTIVITǍŢII: formare de priceperi si deprinderi
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual

INVENTAR DE ACTIVITĂŢI:

►ACTIVITǍŢI DE DEZVOLTARE PERSONALǍ (ADP):


• Rutine: primirea copiilor, deprinderi de igienă personală, servirea mesei,
Întâlnirea de dimineaţǎ: Ce mi-a povestit un cocosel?
• Tranziţii: Jocuri –Gainusa cea motata
• ►ACTIVITǍŢI LIBER ALESE (ALA):
1.Joc de masa: -Puzzle cu pasari de curte
Arta:Mototolire si lipire-“Cocosul ciuguleste graunte”
Constructii:”Ferma de pasari-adaposturi”
2. Joc de miscare:Puisori veniti la mama!

►ACTIVITǍŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):


Domeniul limba si comunicare: Povestirea educatoarei:
“Punguta cu doi bani”-deI. Creanga

Domeniul estetic -creativ (activitate artistico-plastica)


Pictura:- „Cocoselul pintenat” -stampilare
-dactilo-pictura
- tehnica picturii cu buretele

SCOPUL ACTIVITATII:
DLC-Formarea deprinderii de a asculta o poveste.
-Imbogatirea vocabularului activ al copiilor cu cuvinte noi din text.

DEC- Stimularea expresivitatii si creativitatii la prescolari;


- Compunerea spatiului plastic in mod original si personal folosind
tehnici invatate
-Educarea vointei,a atentiei,a spiritului de ordine si a spiritului critic

OBIECTIVE OPERAŢIONALE ŞI STRATEGII DIDACTICE

ACTIVITǍŢI DE DEZVOLTARE PERSONALǍ (ADP):


Întâlnirea de dimineaţǎ:
“Ce mi-a povestit un cocosel”
Obiective operaţionale:
▪ Sǎ utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
▪ Sǎ identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp,
poziţia în succesiunea zilelor sǎptǎmânii)
▪ Sa comunice impresii si idei referitoare la tema propusa;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia;
Mijloace şi materiale didactice: calendarul naturii,imagini,siluete pasari;

ACTIVITǍŢI LIBER ALESE (ALA):


▪Joc de masa: -Puzzle cu pasari de curte

Obiective operaţionale:
▪ să identifice materialele puse la dispoziţie;
▪ sa imbine piesele puzzle-ului pentru a reda imaginea pasarilor de curte;
▪ sa descrie imaginile gasite;
▪să manifeste spirit cooperant în activitatea de grup comunicând cu partenerii;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul;
Mijloace şi materiale didactice: -puzzle cu pasari
▪Constructii: Ferma de pasari-adaposturi
Obiective operaţionale:
▪să redea cu ajutorul pieselor LEGO , imaginea coteţelor;
▪să-şi asume responsabilităţi în cadrul grupului;
▪să relaţioneze cu partenerii de joc;
▪ să verbalizeze acţiunile întreprinse referitoare la aşezarea pieselor – deasupra,
dedesubt, departe, aproape;
▪ să facă ordine la terminarea jocului.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul;
Mijloace şi materiale didactice:piese lego
▪Arta:”Cocosul ciuguleste graunte”-mototolire si lipire
Obiective operaţionale:
▪ sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie:hartie
creponata,lipici,silueta cocosului,farfuriute
▪sa rupa hartia creponata;
▪ sa mototoleasca hartia pana ce va lua forma unei graunte;
▪ sa lipeasca atat silueta cocosului cat si grauntele confectionate;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul;
Mijloace si materiale didactice:hartie creponata,lipici,silueta
cocosului,farfuriute

Joc distractiv: “Puisori,veniti la mama!”


Obiective operaţionale:
▪sa respecte regulile jocului;
▪sǎ recunosca graiul pasarilor;
▪sǎ-şi satisfacǎ nevoia de a se binedispune;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul;
Mijloace şi materiale didactice: ecusoane pui/gaina,recompense.

ACTIVITǍŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):


►Domeniul limba si comunicare: Povestirea educatoarei:
”Punguta cu doi bani”-I.Creanga
Obiective operationale:
▪ să recunoască personajul principal al acţiunii poveştii;
▪ să reţină firul epic al poveştii;
▪ sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare,utilizand propozitii
clare si corecte din punct de vedere gramatical,utilizand siluetele prezentate;
▪ să folosească în vorbirea curentă cuvintele noi din text;
▪ să înţeleagă mesajul transmis de autor prin această poveste;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, povestirea,
problematizarea,explozia stelara
Mijloace şi materiale didactice: siluete,cartea cu povestea”Punguta cu doi
bani”-de I.Creanga
Forme de organizare:frontal, individual

►Domeniul estetic si creativ: „Cocoselul pintenat”-stampilare


-dactilo-pictura
-tehnica picturii cu buretele
Obiective operaţionale:
▪ să denumească corect materialele de lucru puse la dispoziţie;
▪ să urmărească cu atenţie explicaţiile educatoarei;
▪ să organizeze spaţiul plastic într-o lucrare echilibrată şi expresivă;
▪ să realizeze prin tehnica dactilopicturii, picturii cu buretele,stampilarii tema
propusă;
Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia;


Mijloace si materiale didactice:foi de desen imprimate cu imaginea
cocosului,acuarele,bureti,pahare pentru apă, stampile din cartof,modelul
educatoarei.

BIBLIOGRAFIE :
1. Grama, Filofteia si colaboratorii ,Curriculum pentru învăţământul preşcolar,
Ed.DPH, Bucureşti, 2008;
2. Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactică din grădiniţa, DPH,
Bucureşti,2008;
3. Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea
curriculumului în învăţământ preşcolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureşti, 2008;
4.Bojneag,Maria,Educatie plastica-Ghid metodic pentru invatamantul
prescolar,Petrosani,2007
5. Georgeta, Toma si colaboratorii, Suport pentru aplicarea noului curriculum
pentru învăţământul prşscolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Bucureşti, 2009;
***Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves,
***Ghid pentru proiecte tematice- abordarea în maniera integrată a
activităţilor din grădinita, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;

ALA Copiii vor intra în sala de grupă şi vor descoperi atat la


centrul tematic materiale noi,cum ar fi imagini cu pasari de
curte,o carte mare confectionata ,cu imagini cu pasari
domestice,carti,atlase,etc.,dar si materialele puse la dispoziţie pe
centre,avand posibilitatea de a alege între sectoarele: Joc de
masă,Arta,Constructii.
La sectorul „Constructii”,copiii vor construi din cuburi
LEGO,adaposturi pentru pasarile de curte.
La sectorul „Artă” copiii vor avea de realizat graunte pentru
pasari,rupand si mototolind hartia creponata pana ce aceasta va lua forma
rotunda,dupa care le vor lipi alaturi de silueta unui cocos.
La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor
imagini cu pasari de curte-puzzle.
După ce toţi copiii au sosit la gradiniţă şi au lucrat pe cele trei centre de
interes, vor şi aşezaţi în semicerc.
ADP Întâlnirea de dimineaţă “ Ce mi-a povestit un cocosel ? “
Salutul Educatoarea va saluta copiii,spunand :
“Dimineata a venit
Toti copiii au sosit,
In cerc sa ne adunam,
Cu totii sa ne salutam!”
„Bună dimineţa, puisori micuti!”
Se va trece la efectuarea prezentei copiilor.
Calendarul naturii:Dupa salutul de dimineata se va initia o discutie cu
copiii referitoare la ziua si luna in care ne aflam,in ce anotimp suntem si ce
schimbari au loc in natura.Vor completa calendarul naturii.
Activitate de grup: Discutii pe baza imaginilor cu si despre pasari de
curte.
Noutea zilei:Educatoarea le face o destainuire copiilor ,cum ca de dimineata
,venind spre gradinita a gasit pe drum o punguta.S-a tot gandit ce poate fi cu ea
si ce se poate gasi in ea ,drept pentru care a luat hotararea s-o desfaca impreuna
cu ei sa vada ce se gaseste in ea.
Impreuna vor descoperi ca in ea sunt doi banuti.”Oare a cui o fi
punguta si cine o fi pierdut-o?”
Tranzitia catre activitatile pe domenii experientiale :”Gainusa cea
motata”

ADE DLC:Povestirea educatoarei:”Punguta cu doi bani”-


I.Creanga
Copiii asezati in semicerc vor asculta povestea ,urmarind in
acelasi timp si aparitia personajelor din poveste din cutia -
surpriza sub forma de siluete.
La final ,feed-back-ul se va face prin intrebari adresate copiilor,folosindu-se
metoda exploziei stelare,iar copiii vor putea aseza silueta pe steluta cu
intrebarea adecvata.
Dupa terminarea activitatii,copiii vor fi apreciati si li se va spune ca
vor mai avea parte de lucruri noi aparute din cutia –surpriza.
Tranzitie:Batem din aripi precum cocosul si cantam –cu-cu-ri-guuu!
DEC:”Cocosul”-pictura
Copiii vor fi din nou surprinsi de surpriza din cutia aparuta la usa
lor,respectiv materialele pentru activitatea de pictura.Ei vor fi impartiti in trei
grupe primind fiecare cate un ecuson corespunzator imaginii ce urmeaza sa o
picteze.Vor fi asezati la masute.Le voi prezenta modelul realizat de mine
spunandu-le ca fiecare grupa va picta folosind o tehnia de lucru invatata.Vor
intui materialele primite.Vor incalzi muschii fini ai mainii si vor realiza
lucrarile.
La sfarsitul activitatii le vom expune la panoul din clasa dupa ce vom
face aprecieri asupra modului cum s-a lucrat.
Tranzitie:Exercitii de miscare-“Facem ca rata,gasca,etc”

ALA Joc distractiv : „Puisori,veniti la mama!”


Pentru o buna organizare si desfasurare a jocului se va tine
cont de urmatoarele conditii:
-aerisirea salii de grupa;
-asezarea mobilierului si pregatirea spatiului necesar pentru
desfasurarea jocului;
Le voi prezenta regulile jocului:Copiii primesc ecusoane cu pui si un copil
primeste ecuson cu gaina.
Ei sunt asezati in linie,iar in fata lor,la o distanta corespunzatoare stamama-
closca,care pazeste cuiburile(pernutele).
La comanda data de educatoare(o bataie din palme),puisorii merg la pascut
dand din aripioare si piuind.
Cand mama-closca striga”Puisori,veniti la mama!”,fiecare copil se aseaza
intr-un cuib(pernuta).
Se pune un cuib mai putin pentru a ramane un pui fara cuib.
Cel care ramane fara cuib trece in fata si executa o porunca hazlie solicitata
de un copil(ex.sa imite rata,gasca,cocosul,etc.).
Incheierea activitatii:Voi face aprecieri verbale asupra modului cum au
colaborat si-i voi recompensa cu cate o medalie.

DESFASURAREA ACTIVITATII PE DOMENII


EXPERIENTIALE(DLC+DEC)

EVENIMENTUL CONTINUT EVALUA


DIDACTIC STIINTIFIC STRATEGII RE
DIDACTICE
1.MOMENT Creez atmosfera
ORGANIZATORIC necesara desfasurarii in
bune conditii a
activitatii: Copiii vor intra
-aerisirea salii de grupa; in liniste in sala
-aranjarea scaunelelor in de grupa si se
semicerc; vor aseza pe
-pregatirea materialului; scaunele.
-introducerea copiilor in
sala de grupa
,ordonat,cerandu-le sa ia
loc pe scaunele.
2.CAPTAREA Se realizeaza cadrul Conversatia
ATENTIEI favorabil unui moment Frontala
surpriza.Un pachet –
surpriza apare in dreptul
usii .Voi aduce pachetul-
surpriza in fata
copiilor,cerandu-le sa-l Surpriza
desfacem impreuna.In el
vom descoperi o
scrisoare de la Cocoselul
Nazdravan si mai multe
materiale.Voi da citire
scrisorii.
3.ANUNTAREA Ii voi anunta pe copii ca Conversatia
TEMEI SI A azi le voi povesti o Frontala
OBIECTIVELOR intamplare a unui
cocosel nazdravan
numita “Punguta cu doi
bani”-de I. Creanga.Ei Explicatia
trebuie sa fie
atenti,pentru ca dupa
poveste vor raspunde la
cateva intrebari iar apoi
vor picta cocoselul prin
mai multe tehnici
invatate de ei pana acum.
4.DIRIJAREA Voi atentiona copiii sa
INVATARII fie atenti la povestea care
urmeaza, pentru a retine
prin cate peripetii a Explicatia
trecut cocosul nostru
,astfel putandu-l ajuta sa
scape de vulpea cea
vicleana care-i pusese Frontala
gand rau. Voi expune
continutul povestirii
clar,corect si expresiv
folosind
gestica,mimica,inflexiuni
ale vocii,iar expunerea
va fi insotita de siluete
corespunzatoare fiecarei Povestirea
secvente.
1.A fost odata un mos si
o baba.Baba avea o
gaina iar mosul un
cocos.
2.Intr-o zi,facandu-i-se
pofta mosului sa
manance si el un ou,i-a
cerut babei sa-i dea si lui
macar unul.
3.Baba nu s-a
induplecat,spunandu-i
sa-si bata si el cocosul sa
se oua.
4.Suparat,mosul se chiti
cu bataia pe
cocos,cerandu-i ori sa-i
faca un ou ori sa plece.
5.Cocosul fugi de
acasa,si cum mergea el
asa abatut,vazu o
punguta cu doi bani in
ea.
6.Pe drum,intorcandu-se
fericit la mos,cocosul se
intalneste cu o caleasca
c-un boier.
7.Acesta ii cere vizitiului
sa prinda cocosul si sa-i
ia punguta.
8.Ramas fara
punguta,cocosul nu se da
batut,tinandu-se dupa
boier zi si noapte pentru
a primi inapoi bunul sau.
9.Desi este aruncat in
fantana,cuptor,cireada cu
vite si visteria cu
bani,cocosul nazdravan
reuseste sa scape cu
bine.
10.In cele din
urma,vazand ca nu poate
scapa cu nici un chip de
acest cocos,boierul ii da
punguta inapoi.
11.Ajuns acasa,cocosul il
facu bogat pe mos ,spre
invidia babei care privea
uimita cum i se umple
curtea mosului cu tot
felul de bogatii.
5.FIXAREA Voi adresa intrebari care
CONTINUTULUI sa-i ajute pe copii sa Conversatia
evidentieze momentele
povestirii.Intrebarile de
sprijin vor fi adresate
folosind
metoda”Explozia
stelara”.
UNDE?
Explozia stelara
CE? CAND?

UNDE? CUM?

-Cum s-a numit


povestea noastra?
-Ce a gasit cocosul?
-Cine i-a luat punguta
cocosului?
-Unde a fost aruncat
cocosul?
-Cand
-De ce a fost invidioasa
baba?
Pe covor este asezata o
steluta mare ,iar in jurul
ei cinci stelute mai
mici,pe fiecare dintre ele
gasindu-se cate o
intrebare.
Pe masura ce copiii
raspund la intrebare,vor
aseza pe steluta silueta Conversatia
corespunzatoare
raspunsului.
Voi aminti copiilor ca
dupa acest moment ei
trebuie sa picteze
cocosul nazdravan din
povestea ascultata dar
mai intai se vor incolona
cate unul batand din aripi
si cantand precum
personajul nostru –
cocosul.
6.OBTINEREA Copiii vor picta cocosul
PERFORMANTEI SI ,folosind tehnici de
REALIZAREA pictura deja cunoscute de Conversatia
FEEDBACK-ULUI ei(tehnica picturii cu
buretele,tehnica
stampilei de
cartof,dactilopictura)
Vor intui materialele de
pe masute:fise imprimate
,coli
colorate,acuarele,apa,bur
eti,stampile din
cartof,pensule,servetele.
Voi imparti copiii in trei
grupuri,fiecare dintre ele Conversatia
urmand a efectua
lucrarea printr-o tehnica
de lucru diferita.
Voi prezenta modelul
educatoarei fiecarui Explicatia
grup,analizandu-l
impreuna cu
copiii,respectiv un grup
va realiza pictura
folosind tehnica picturii
cu buretele,alt grup va
realiza pictura folosind
ca tehnica de lucru
dactilopictura,iar cel de-
al treilea grup va realiza
pictura folosind tehnica
stampilei din cartof.
Voi explica si
demonstra,reamintindu-
le copiilor modul in care
se realizeaza pictura
propusa.
Voi executa cu copiii
cateva exercitii pentru
incalzirea muschilor mici
ai mainii: Demonstratia
-inchidem si deschidem
pumnii;
-departam si apropiem
degetele;
-ploaia-atingerea mesei
cu varful degetelor
imitand caderea stropilor
de ploaie(ploua
incet,ploua tare,tuna);
-iese soarele,batem
palmele,ne
inveselim,dupa care le
urez :Spor la lucru!
Voi da semnalul Exercitiul
inceperii lucrului.
Voi asigura un fond
muzical adecvat.
Voi da indicatii
individuale si colective
daca este cazul.
Voi corecta pozitia
copiilor la masa.
Ii voi anunta sa se
pregateasca de final cu
cateva minute inainte de
final.

7.EVALUAREA Copiii se vor ridica de la


PERFORMANTEI A masute si vor merge la
RETENTIEI SI A fiecare grup sa vada ce Evaluare
TRANSFERULUI au lucrat colegii,in final
lucrarile vor fi expuse pe
un panou.Vom alege cele
mai reusite lucrari si le
vom analiza.
Criteriile de analiza vor
fi:
-respectarea temei;
-acuratetea;
-respectarea tehnicilor;
-culorile folosite;
8.INCHEIEREA Voi face aprecieri Conversatia
ACTIVITATII generale asupra modului Evaluare
in care au participat la verbala
activitate,iar in final voi
oferi recompense
copiilor din partea
cocosului nazdravan
,pentru ca l-au salvat
,dovedindu-i vulpii ca
este cunoscut si indragit
de copii.
DRAGI COPII,

Eu sunt Cocosul Nazdravan.Poate ati mai auzit


de mine,daca nu,am sa va spun eu prin cate intamplari am
trecut si inca mai trec.Acum sunt intr-o mare
incurcatura...Ma urmareste vulpea cea vicleana,stiti voi –
cea din povestea “Ursul pacalit de vulpe” sa ma inhate.
Imi va cruta viata,adica ma va lasa sa traiesc numai
daca ii dovedesc ca voi-copiii-ma iubiti si stiti cate ceva
despre mine.
Va pregatisem in punguta mea niste materiale,sa vi le
aduc,dar dis-de dimineata,alergand catre gradinita,le-am
pierdut.Acum ,ce ma fac?
In acest pachet,v-am trimis alte surprise,si daca voi veti
fi atenti la d-na educatoare si veti trece prin aceste probe cu
bine….ma veti scapa de vulpea cea rea.
Asa ii voi dovedi ca sunt cunoscut de voi.
Ma veti ajuta?
Va rog.....!
Am mare nevoie de voi!

Cu drag,al vostru
Cocosel Nazdravan

S-ar putea să vă placă și