Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Unitatea de invatamant : Liceul Teoretic Constantin Serban Alesd


Profesor: Silaghi Antonia
Clasa: a VII-a
Data: 05.04.2015
Unitatea de invatare: Al Doilea Razboi Mondial
Tema lectiei: Operatiuni militare si victoria Natiunilor Unite
Tipul lectiei: mixta (sistematizare, aprofundare, consolidare, evaluare si dobandire de noi cunostinte).

COMPETENTE GENERALE:
1.Utilizarea eficienta a comunicarii si a limbajului de specialitate.
3.Aplicarea principiilor si a metodelor adecvate in abordarea surselor istorice.
4.Folosirea resurselor care sustin invatarea permanenta.

COMPETENTE SPECIFICE:
1.2.Utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XX-lea, in diferite situatii de comunicare scrisa sau orala.
3.5.Localizarea in timp si plasarea in spatiu a faptelor istorice din secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice.
3.8.Stabilirea relatiei de cauzalitate pentru un fapt istoric din secolul al XX-lea,in surse istorice date.
4.1.Utilizarea surselor istorice pentru sustinerea unui punct de vedere.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitive:
O1: sa identifice semnificaţia termenilor istorici: Axa, Natiunile Unite, miscare de rezistenta
O2: să precizeze cauzele celui de-al doilea război mondial
O3: să stabileasca gruparile politico-militare care s-au confruntat in razboi;
O4: să identifice pe baza surselor istorice a principalelor momente ale celui de al doilea razboi mondial.

1
Formative:
O5: să argumenteze victoriile rapide ale Axei în Vestul Europei
O6: sa formuleze opinii despre importanţa intării SUA în război

Atitudinale:
O7 : să demonstreze gândire critică şi reflexivă în analiza importanţei acestui eveniment la scară mondială

OBIECTIVE ALE EVALUARII:


Oe1: sa construiasca enunturi cu termenii istorici: Axa, Natiunile Unite miscare de rezistenta; pactul sovieto-german
Oe2: să deprindă competenţe se argumentare acţiunile Axei în vestul Europei folosind algoritmul de cauză efect
Oe3: sa deprindă competenta de a utiliza tehnici de lucru diferite, in ceea ce priveste textul si imaginea istorica;
Oe4: sa dobandeasca capacitatea de a formula si sustine opinii personale.

VALORI SI ATITUDINI:
-coerenta si rigoare in gandire si in actiune;
-gandire critica si flexibila;
-antrenarea gandirii prospective prin intelegerea rolului istoriei ca predictie a schimbarilor prin raportarea la contemporaneitate.

EVALUAREA: formativ-ameliorativa(de achizitii ,de proces, de produs).


TEHNICI DE EVALUARE: verificare frontala orala ,interevaluare, verificare frontala scrisa.
INSTRUMANTE DE EVALUARE: verificarea orala, observarea sistematica a activitatii si compotamentului elevilor, fisa de lucru,
textul istoric, harta istorica, fisa de reactualizare.
SRATEGII DIDACTICE(pentru sistematizare-aprofundare): dirijata, explicativ-conversativa;
METODE: expozitiv-euristice: M1-explicatia; M2-conversatia euristica;
Interactive: M3-demonstratia; M4-invatarea prin descoperire
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: individuala, frontala. RESURSE: umane: elevii clasei a VII-a.
-de timp: 50 minute.
2
-materiale: oficiale: m1: Programa scolara-Istorie clasa a VII-a.
m2- Manuale de istorie alternative-clasa aVII-a.
-izvoare cartografice m3: Harta celui de al Doilea Razboi Mondial
-alte surse: m4: Fisa de lucru. m5: Fisa de reactualizare a cunostintelor, m6- prezentare ppt

3
AL DOILEA RAZBOI MONDIAL(1939-1945)-OPERATIUNI MILITARE SI VICTORIA NATIUNILOR UNITE I
Schita lectie
Cauzele izbucnirii razboiului :
- Dorinta de expansiune a Germaniei, Italiei si Japoniei.
- Nemultumirea statelor învinse de prevederile tratatelor de pace
- Pactul Ribbentrop Molotov
Forte participante :
- Puterile axei : Germania,Italia,Japonia.
- Coalita Natiunilor Unite ( 1941 – 1942 ): SUA, Marea Britania, URSS.
Desfasurarea razboiului :
a) 1939:
- 1 septembrie Planul Alb – Germania ataca si cucereste Polonia;
- Razboiului fulger; în vest Războiul ciudat
b) 1940:
- Germania ocupă Danemarca şi Norvegia ;
- mai Germania ocupa Belgia, Olanda si Luxemburg;
- 22 iunie Planul Galben – Germania ocupa Franta;
- Sept. – mai 1941 operatiunea-. Leul de mare – batalia pentru Anglia – primul esec al Germaniei.
- Octombrie- Italia ataca Grecia .
c) anul 1941 :
- lupte in N Africii:italienii si germanii impotriva englezilor ;
- aprilie- germanii invadeaza Iugoslavia;
- 22 iunie- operatiuneaBarbarrosa – atacarea URSS de catre Germania;
- iulie Japonia ocupa Indochina;
- 7 dec. Atacul japonez de la Pearl Harbour – SUA intra in razboi ;
- Japonia cucereste Asia SE – razboiul devine mondial.

d) 1942 contraofensiva sovietica, luptele de pe Don si Stalingrad

e) 1943 lupta de la Kursk-cea mai mare batalie de tancuri

4
f) 6 iunie 1944 Debarcarea din Normandia, ziua Z

g) 23 august 1944 Romania a intors armele contra Germaniei naziste cu care a fost aliata

h) 1945 reuniunea celor 3 de la Yalta- Stalin Churchill si Roosvelt elaboreaza un plan militar contra lui Hitler.

30 apr, Hitler se sinucide, 9 mai Victoria aliatilor si ocuparea Berlinului

August 1945 aviatia Americana a aruncat asupra Japoniei bombele de la Hiroshima si Nagasaki, capitularea Japoniei.
Sfarsitul razboiului

5
6
Desfăşurarea demersului didactic

Res Res.
Secvente Continuturi vizate Obiective Activitatea profesorului Activitatea . Proc Instrumente de
didactice operationale elevilor Mat . evaluare
Ob.evaluarii .
Noteaza absentii;
Momentul Organizeaza clasa si - Raspund
organizatori materialul didactic; cerintelor;
c Creeaza un climat cooperant. - Pregatesc
materialel
e;

Tensiunile Solicita raspunsuri,pe baza


Reactualizar internationale si crize Oe1 unei fise de reactualizare a Sunt atenti, citesc Evaluare
ea politico-diplomatice cunostintelor, despre cerintele din fisa m6 frontala scrisa.
cunostintelo Notiuni Oe3 tensiunile din perioada de reactualizare si
r anterioare Pactul de Oe4 interbelica si regimurile rezolva cerintele.
Evaluare neagresiune politice existente. Se autoevalueaza.
Evalueaza raspunsurile

Titlul lectiei:Al Anunta titlul lecţiei si explica Sunt atenti


Doilea Razboi modul in care se va desfasura
Mondial Operatiuni activitatea. Noteaza in caiete M1
militare si victori titlul lectiei
Evocare Formeaza motivatia invatarii
Natiunilor Unite
1939-1945

Organizeaza invatarea in Formuleaza


vederea formarii/dezvoltarii raspunsuri la
Dobandirea Notiuni si concepte: competentelor propuse cerinta M1
de noi
cunostinte Axa, NatiunileUnite Asigura:
Observarea
7
miscare de rezistenta a)Cunoasterea/receptarea/inv sisitematica a
atarea: activitatii si
Continuturi: comportamentu
Indrumă elevii în lui elevilor
O1 descoperirea termenilor Axa, Investighează
NatiunileUnite ,miscare de manualul şi
Oe1 identifică m2 M3
rezistenta
termenii
Solicita elevilor ca,pe baza
unui text, sa analizeze Raportandu-se la
Cauzele razboiului O2
cauzele care au dus la continuturile
Oe3 izbcnirea razboiului. studiate m7
anterior,analizeaz
O3 Solicită elevilor să identifice a cauzele care au
fortele implicate in acest dus la izbucnirea
Forte participante Oe3 conflict mondial. celui de-Al M4
Doliea Razboi Verficarea
Solicită elevilor ca pe baza m3
Mondial frontala orala
Desfăşurare O4 textului suport să prezinte
momentele principale ale Analizeaza
Oe3 războiului sursele istorice, si
prezintă
evenimentele m4 M1
desfasurate
b)Intelegerea noilor
continuturi:
Solicita elevilor investigarea Analizează textul
O5 surselor istorice si M5
şi prezintă
identificarea evoluţiei victoriile rapide
Oe4 m5
fronturilor în vestul Europei ale Germaniei Conversatie
datorate lipsei de examinatoare
Explica termenii istorici
reacţie a Franţei
“razboi ciudat” si “razboi
şi Angliei
fulger”
M2

8
c)Analiza m7
- solicită elevilor să prezinte Prezintă atacul
momentul în care războiul Japoniei şi
devine mondial intrarea SUA în
război
M6

d)Sinteza:
Argumentează
O6 - Solicită elevilor să prezinte importanţa intrării
importanţa intării SUA în SUA faptul că
Oe3 M3
război războiul devine
Oe4 mondial
e) Aplicare:
Analizeaza
De ce credeti ca razboiul
problema si ofera
fulger utilizat cu succes de M6
solutiile pe care ei
germani in Polonia si Franta
le considera
a esuat in URSS si in Anglia?
potrivte.

Stimularea O7 Ar fi putut fi impiedicata


performanţei izbucnirea celui de AL
Oe4 Doilea Razboi Mondial?

Asigurarea Dialog comparativ despre -raspund cerintei Evaluare orala


retentei si a cauzele care au declansat cele M3 frontala
transferului doua razboaie mondiale.
Analizeaza Se raporteaza la
Evaluare critic,lauda,ierarhizeaza,deci aprecierile
de/ fromulate
noteaza

Fişa de reactualizare a cunoştinţelor

9
I. Completați tabelul de mai jos:

Datarea Criza politico-diplomatică / evenimentul care a


evenimentului tensionat relațiile internaționale
1931
1933
9 octombrie 1934
1935-1936
Martie 1938
Septembrie 1938
Aprilie 1939
23 august 1939

II. Marcați pe hărțile de mai jos, folosind culori diferite, cele două înțelegeri zonale constituite în perioada interbelică cu
scopul menținerii păcii:

10
Colorează cu roșu
statele cu regim
totalitar și cu albastru
statele cu regim
democrtatic

11
12

S-ar putea să vă placă și