Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECŢIE

Disciplina: Istorie
Clasa: a XI-a
Profesor: Otilia Mitroi
Unitatea de învăţământ:
Unitatea de învăţare: Relații Internaționale. Cooperare și conflict.
Lecţia: Terorismul internațional
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoștințe
Data: 25 martie 2014
Locul de desfășurare: sala de clasă
Atitudini şi valori utilizate în lecţie:
 gândire critică și flexibilă
 respectarea drepturilor fndamentale ale omului
 rezolvarea pe cale non-violentă a conflictelor
Competențe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate
2. Exersarea demersurilor şi acţiunilor civice democratice
3. Aplicarea principiilor şi metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanent
Competenţe specifice:
3.3. Descoperirea în sursele de informare a perspectivelor multiple asupra evenimentelor şi proceselor istorice
4.2. Folosirea mijloacelor şi a tehnologiilor de informare şi comunicare pentru investigarea unui eveniment sau a
unui proces istoric
*1.4.Susţinerea argumentată a unui punct de vedere într-o discuţie / într-un referat pe teme de istorie

Obiective operaţionale (OO) urmărite /


La sfârşitul lecţiei elevii vor realiza:
O1.Prezentarea scopului terorismului.
O2.Definirea termenilor: terorism, kamicaze, hezbollah, ETA, IRA, Hamas.
O3.Enumerarea organizațiilor teroriste internaționale și a ,,zonelor fierbinți”

Resurse:
Timp: 50’
Materiale: Fişa de lucru nr. 1 Glosar de termeni, Extensie
Strategii didactice:
Metode, procedee, tehnici: explicaţia, conversaţia euristică, demonstraţia, metoda diagrama Venn.
Modalităţi de organizare a instruirii: activitate frontală, individuală, pe grupe
Bibliografie: -metodica
Doicescu,R.,Ghid de evaluare pentru istorie,SNEE,Editura Prognosis, Bucuresti,2001
*,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de istorie, Bucuresti,2001
Iutis G.,Panzariu A.,Istorie.Ghid metodic pentru student si profesori debutanti,Iasi, 2005
Mihai Manea, Predarea istoriei secolului XX,Bucuresti

- de specialitate
,,Explorarea dreptului umanitar,Comitetul I.C.R”,Univ.Bucuresti, Studii de securitate
Al.Peter Schmid, A.Jongman ,Political terrorism, Transaction publishers,2005.
P.Johnson,”O istorie a lumii moderne”, Humanitas, 2003.
- Resurse Internet
www.ww2incolor.ro/dramatic photos
www.old-pictures.com
www.mediafax.ro
www.descopera.ro

www.wikipedia.ro
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele lecţiei şi C.O. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice Modalităţi de Evaluare
resurse resurse
durata organizare a
procedurale materiale
instruirii
1.Momentul Notează absențele și pregătește mijloacele de Elevul de serviciu
organizatoric ( 2’) învățare. motivează absențele
unor elevi.
2.Reactualizarea Prezintă imaginile ( instantanee realizate în Observă cu atenție Conversația Fotografii Frontală Orală/
cunoştinţelor și contextual razboiului și prezintă: mimica persoanelor examinatorie de la formativă
captarea atenției tristețea(mobilizarea),fericirea(încheierea fotografiate, finalul
( 4’) razboiului la 9 mai 1945),teroarea prezentă în descriind emoțiile celui de-al
conflictele ulterioare) în ordine și cere respective doilea
elevilor să descrie sentimentele transmise și să -remarcă cu uimire Razboi
identifice contextul realizării lor. prezența copiilor în Mondial
teatrul de război

3.Anunţarea lecţiei Apeland la metoda conversatiei euristice, ii -elevii numesc Conversația Tabla și Frontală Orală/
noi, a planului de stimlueaza pe elevi sa dea exemple de situatii situatii generatoare euristică creta formativă
predare învăţare, a inspaimantatoare, la nivel individual/colectiv. de teroare
ceea ce trebuie să -ofera sinonime
ştie şi să facă elevul pentru”teroare” si
la sfârşitul lecției intuiesc legatura cu
(enunţarea Profesorul propune elevilor vizionarea unui titlul lectiei
obiectivelor) scurt film despre Atacul de la 11 septembrie
( 6’) 2001.
-transcriu titlul
Profesorul notează pe tablă titlul lectiei noi
lectiei si urmaresc
“Terorismul international” și planul de precizarile despre
predare/ învățare a lecției. planul investigatiei
O1
O2
O3
4.Dobândirea noilor -distribuirea fișelor de lucru nr.1- 9 elevii citesc Fișele de Pe grupe Orală/formativ
cunoştinţe -însumând caracteristicile, notează definiția și continutul fisei nr.1 lucru ă
( 30’) caracteristicile și raportează
raspunsurile la Conversaţia
Terorismului- folosirea ilegală a fortei,
O1 cerințe, atunci cand euristică
violenței pentru intimidare , pedepsire, in
O2 li se solicită
vederea obtinerii unor obiective politice,
O3 Demonstrația
sociale, religioase
Caracteristici: mijloace violente, sabotaj, ținta
-completeaza pe
sunt civilii și scopul sunt schimbările politice
caiete definiția și
majore.
caracteristicile
Răspunzând
cerinței, elevii
răspund la întrebări
Profesorul cere fiecărei grupe să răspundă la
și precizează zona
întrebări și să indice zona corespunzatoare
la care se referă Pe grupe Orală/formativ
din fiecare text și alcatuiește un tabel cu
O1 articolul și Conversaţia Fișele de ă
principalele teatre de operatiuni ale
O2 organizația euristică lucru
teroristilor.
O3 implicate în actele
de terorism. Elevii Demonstrația
completează tabelul
pe caiete.

-profesorul schiteaza pe tablă conturul -completeaza Tabla și Individual Orală


diagramei Venn(diagrama va conține o diagrama Venn Diagrama Venn creta Scrisă
O1 schemă cu asemănări și deosebiri între Frontal Practică
O2 actiunile teroriste și războaiele convenționale.
5.Fixarea O3 Ambele sunt rezultatul unor tensiuni locale Pe grupe
cunoştinţelor sau internationale) și o completează pe baza Iniţială
(feedback) raspunsurilor elevilor. Formativă
( 6’) Sumativă

6.Tema pentru acasă O1 Realizeaza profilul terorismului intr-un eseu, Noteaza tema pe
( 2’) O2 prezentare power-point sau desen. caiete
O3

Schema lecției

Terorismul internațional

Definiție: Terorismului- folosirea ilegală a fortei, violentâței pentru intimidare , pedepsire, în vederea obținerii unor obiective politice, sociale,religioase.
Caracteristici: - mijloace violente
- sabotaj
- ținta= civili
- scop= schimbări politice majore
Organizații și teatre de operațiuni ale teroriștilor:
AL-QUEDA SPANIA
SUA
ETA SPANIA
IRA IRLANDA
HAMAS ISRAEL
HEZBOLLAH ISRAEL

asemănări
Diagrama Venn
război convențional
terorism
conflict militar cu beligeranți cunoscuți
acțiune violentă care încalcă prevederile
Convenției de la Geneva privind

protecția necombatanților
Fișa nr. 1

Citiți cu atenție textul de mai jos și identificați caracteristicile terorismului:

În acest sens, una din caracteristicile terorismului constă în obiectivul grupului terorist de a crea teroarea.
Scopul strategic îl constituie folosirea panicii, dirijarea nemulțumirii publice generată de starea de teroare
pentru obținerea de concesii politice. Din aceasta perspectivă, terorismul poate fi înteles și ca o tactică
psihologică a cărei element esențial este frica, teama, victimele teroristilor fiind alese în mod arbitrar. Această
stare de teamă colectivă puternică, tulbură, înspaimăimântă.
Pentru a induce frica, teroristii au nevoie de publicitate, prin intermediul mass-mediei.
Căpătând audiența mondială, manipulând mijloacele de informare în masa, apărând „în direct” în fata opiniei
publice, organizatiile teroriste au posibilitatea de a-si expune cererile lor creând situatii de negociere,
amenintând cu distrugerea unor bunuri sau uciderea unor ostatici în cazul în care nu li se îndeplinesc cererile.
Însă cea mai importantă caracteristica operatională a terorismului este folosirea premeditată a amenințării cu
violenta, ceea ce denotă natura criminală a terorismului. În acest sens actele teroriste nu sunt justificabile.
Clandestinitatea este o alta caracteristica a operatiunilor teroriste. Din cauza naturii violente si criminale a
terorismului, partizanii acestuia trebuie sa actioneze acoperit, pentru a evita identificarea lor.
De asemenea, terorismul implica atacuri asupra unei tinte întâmplătoare si simbolice, inclusiv împotriva
civililor. Victimele sunt alese în mod arbitrar, tocmai în ideea propagarii fricii si teroarei.

Fișa nr.2

Citiți cu atenție textul de mai jos și identificați tendințele terorismului:

Evolutia fenomenului terorist în cursul ultimilor ani a evidențiat noi tendințe majore în ceea ce priveste
modalitatea de acțiune:
- tendința de a organiza atacuri împotriva unor mari aglomerari urbane;
- tendința de a organiza atacuri cu substante letale;
- tendința de a organiza atacuri care sa puna în pericol economiile naționale, prin detonarea unor bombe în
centre financiare și comerciale de mare importanță;
- escaladarea atacurilor soldate cu luarea de ostatici în scopul de a obține fonduri de la familie sau guverne;
- intensificarea colaborării între grupări teroriste și grupări ale crimei organizate;
- proliferarea actelor de terorism prin sacrificiu. Amploarea deosebita luata de aceste procedee

Fișa nr. 3
Citiți cu atenție textul de mai jos și identificați definiția terorismului:

Una dintre definițiile folosite de guvernul Statelor Unite consideră că: ,, Terorismul semnifică amenințarea cu
violența sau folosirea violenței în scopuri politice de către indivizi sau grupuri cu intenția de a șoca sau
consterna un grup țintă mai larg decât victimele imediate”.
Fișa nr. 4
11 martie 2004, ziua pe care spaniolii nu o vor uita niciodată. -cel mai tragic eveniment din istoria
recentă a Spaniei, atacurile sângeroase din Madrid, momentul în care terorismul a lovit pentru prima dată în
inima Europei. 192 de oameni au murit şi peste 1.500 au fost răniţi în trenurile morţii din gara Atocha.
Printre victimele atententatelor teroriste de la Madrid s-au aflat şi aproape 100 de români aflaţi la muncă
în Spania. De altfel, la numărul de victime, după spanioli, cei mai afectaţi au fost românii: 16 morţi şi circa 80 de
răniţi.
Ziua de 11 martie 2004 a început ca o zi normală pentru locuitorii din Madrid. Nimic nu părea să anunţe
tragedia de la ora 7 şi 39 de minute care a şocat o lume întreagă. În apropierea gării Atocha din Madrid, zece
bombe puse în patru trenuri de călători au explodat aproape simultan. Toate cele patru trenuri erau pline cu
navetişti, studenţi şi copii care mergeau la şcoală. În primele momente de groază, lumea a crezut că la originea
atentatului se află gruparea separatistă bască ETA, însă organizaţia a respins orice legătură cu masacrul.
La scurt timp a venit şi revendicarea : gruparea teroristă Al-Qaida care a explicat gestul drept o
pedeapsă pentru guvernul spaniol care participa alături de Statele Unite la războiul din Irak. În acel moment în
fruntea executivului de la Madrid se afla Jose Maria Aznar, aliatul Washingtonului. Atentatele sângeroase din 11
martie 2004 de la Madrid nu au provocat doar durere şi lacrimi. La alegerile de pe 14 martie, a fost ales premier
un cunoscut opozant al războiului din Irak, socialistul Jose Luis Rodriguez Zapatero, care în doar câteva zile a
retras trupele spaniole din Irak. Exemplul Spaniei a fost urmat de Honduras, Filipine şi Thailanda.

Pe baza informatiilor din articol, Răspunde urmatoarelor întrebări:


1)Localizează continentul și țara unde s-au petrecut evenimentele relatate în articol.
2)Cărui grup aparține autorul atentatului?Ce alt suspect a existat?
3)Ce orientare are gruparea respectivă?Ce scopuri are?(politice, religioase, sociale)
4)Descrie modul de actiune al teroriștilor. A fost premeditat? Anunțat?Ce arme au folosit?
5)Ce varste, ce poziție socială, ce religie aveau victimele?
6) A dat rezultate acțiunea teroriștilor?
Fișa nr.5

Armata Republicana Irlandeza: Adio, arme!


29 Iulie 2005,
Organizatia Armata Republicana Irlandeza (IRA) a transmis, ieri, un comunicat in care ordona incetarea luptei
armate impotriva stapanirii britanice in Irlanda de Nord. Grupul care a comis in ultimele decenii zeci de atentate
cu bomba impotriva cetatenilor britanici a declarat ca va inceta orice activitate violenta si ca va incerca sa
rezolve divergentele cu Londra numai prin negocieri

Din 1997, IRA nu a mai comis nici un act de violenta impotriva britanicilor, limitandu-se la a monitoriza
procesul de pace.. Cu toate acestea, IRA considera ca actiunile teroriste de pana acum au fost total legitime.

"Reiteram ideea ca lupta armata a fost total legitima", se spune in comunicat. Gerry Adams, liderul partidului
Sinn Fein, aripa politica a Irei,
In 1993 un terorist al Armatei Republicane Irlandeze a pus al cale un atentat cu bomba in care au murit noua
persoane, intr-un magazin din Belfast.
Armata Republicana Irlandeza a declarat in 1919 Irlanda independenta, grupul fiind creat cu cativa ani mai
devreme ca o alternativa la "Voluntarii Irlandezi" care luptau pentru independenta. In 1936, guvernul Republicii
Irlanda scoate organizatia in afara legii, dupa un sangeros razboi civil intre IRA si armata regulata.

In 1969 are loc o noua divizare a organizatiei, o parte declarand incetarea focului, cealalta continuand razboiul
cu "ocupantul britanic". In ultimele trei decenii, IRA este responsabila pentru moartea a aproximativ 3.600 de
persoane. In 1997, IRA a decretat un armistitiu, insa fara a preda armele si munitia. Exisa temerea ca ar putea
exista numerosi dizidenti care mai au capacitatea de a organiza atacuri teroriste.

Raspunde cerintelor dupa citirea articolului:

1) Ce relatii au existat pana in 1995 intre IRA si stapanirea britanica din Irlanda de nord?
2) Ce obiective avea IRA in comun cu “Voluntarii Irlandezi”?
3) Care este totalul victimelor IRA in trei decenii?
4) Ce metode foloseau membrii IRA pentru atentate?
5) Mai prezinta IRA un pericol pentru securitatea europeana? Argumenteaza
Fișa nr.6

Atentatele de la 11 septembrie au fost o serie de atacuri sinucigașe coordonate de Al-Qaeda împotriva


Statelor Unite care au avut loc la 11 septembrie 2001. În dimineața acelei zile, 19 teroriști Al-Qaeda au deturnat
patru avioane comerciale de pasageri. Teroriștii au preluat controlul avioanelor, prăbușind două dintre ele în
Turnurile Gemene ale World Trade Center din New York, omorând toate persoanele de la bord și mulți alți
oameni care lucrau în clădiri. Ambele clădiri s-au prăbușit în decurs de două ore, distrugând și avariind și alte
clădiri din jur. Teroriștii au prăbușit un al treilea avion în clădirea Pentagon din Arlington, Virginia, lângă
Washington, D.C. Al patrulea avion s-a prăbușit pe o câmpie a statului Pennsylvania, după ce unii dintre
pasageri și membrii echipajului au încercat să recâștige controlul avionului, pe care teroriștii îl îndreptaseră spre
Washington, D.C. Nu au existat supraviețuitori ai zborurilor.
În total, în urma atacurilor au murit 2.993 de oameni, inclusiv teroriștii. Majoritatea covârșitoare ale
celor morți erau civili, inclusiv cetățeni din 90 de țări. Statele Unite au răspuns la aceste atacuri lansând un
„Război împotriva terorismului”, invadând Afganistanul pentru a înlătura de la putere regimul dictatorial al
Talibanilor, care adăpostea teroriști al-Qaeda, și adoptând legea USA PATRIOT Act. Multe alte țări și-au întărit
și ele legislația antiteroristă și au extins puterile forțelor de aplicare a legii. Unele burse americane de acțiuni au
rămas închise în toată săptămâna atacurilor, și au anunțat pierderi enorme după redeschidere, mai ales în
industriile transporturilor aeriene și de asigurări. Distrugerea spațiilor de birouri în valoare de miliarde de dolari
a cauzat pagube serioase economiei districtului Lower Manhattan.

Raspunde cerintelor dupa citirea integrală a articolului


-descrie metoda de realizare a atentatelor
-victimele –numar, statistici
-ce organizatie sta in spatele atacurilor?
- ce urmari a avut pt dezvoltarea economica a SUA? Dar pentru evolutia ulterioara a relatiilor internationale?
Fișa nr.7
Organizația teroristă HAMAS (,,entuziasm” în arabă) a fost înființată în 1987, în contextul Intifadei (revolta
musulmanilor din teritoriile arabe ocupate de Israel). Principalele obiective ale acestei organizații, potrivit Cartei
ei din 1988, sunt desființarea Statului Israel și înființarea unui stat islamic în locul acestuia, incluzând și
teritoriile arabe ocupate (Cisiordania, Fâșia Gaza, Înălțimile Golan dela granița cu Siria). Sub aspect confesional,
Organizația Hamas este de orientare sunnită, spre deosebire de Organizația Hezbollah, care este de confesiune
șiită. Hamas desfășoară o gamă largă de activități, deci nu exclusiv teroriste, în bună măsură patronând diverse
opere caritabile destinate musulmanilor din teritoriile arabe ocupate – construirea și finanțarea moscheilor,
cantine sociale, școli, orfelinate, clinici cu tratament gratuit sau ieftin, echipe sportive și ajutoare sociale, în
special pentru familiile și urmașii combatanților căzuți în luptă. Aceste lucruri nu împiedică organizația să aibă o
atitudine dușmănoasă față de Israel, concretizată inclusiv prin atacuri nediscriminate asupra forțelor armate ale
statului evreu, cât și asupra civililor, (tiruri de rachete cu rază scurtă de acțiune, atacuri sinucigașe etc). Hamas
neagă Holocaustul și există informații cu privire la luarea anumitor măsuri ultraconservatoare în privința vieții
private și drepturilor omului în Fășia Gaza (interzicerea culturii populare de inspirație occidentală, impunerea
portului hijab-ului de către femei, nerespectarea drepturilor prizonierilor etc).
Din iunie 2007, Hamas deține puterea în Fâșia Gaza, în pofida blocadei economice impuse de Israel și a
ciocnirilor armate cu forțele statului evreu. Faptul se datorează finanțării externe de care beneficiază această
organizație, mai ales din partea Arabiei Saudite.
Desi folosite și de numeroase alte organizatii teroriste, atacurile sinucigase cu bomba au fost „specialitatea” cea
mai devastatoare a Hamasului. Pentru acestea, organizația recrutează oameni tineri și foarte religioși care, deși
sunt indivizi bine instruiți, cu slujba stabilă și familie, au în comun o ură fără margini față de Israel. Recruții trec
printr-un foarte atent studiat program de spălare a creierului și îndoctrinare religioasă, inoculandu-se ideea că
prin sacrificiu vor ajunge direct „în Rai, unde sunt asteptati de 72 de fecioare”. Potrivit dizidentului palestinian
Nasra Hassan, cu o săptămână înainte de atentat, sinucigașii sunt supravegheați 24 de ore din 24 de către doi
activisti Hamas care le repeta într-una versete din Coran, îi asigură că vor deveni martiri, că moartea lor va fi
lipsită de dureri și îi supraveghează pentru orice semn care ar denota o eventuală răzgândire. Cu foarte puțin timp
înainte de „explozia sacră”, cum o numește Hamasul, sinucigașul înregistrează un testament video, pe care apoi
este obligat sa-l vizioneze de zeci de ori, dimpreuna cu alte astfel de videotestamente ale predecesorilor săi,
pentru a prinde curaj și inspirație. În cele din urmă, sinucigasul face o ultimă baie ritualică, se îmbraca cu straie
albe, noi și curate sub care sunt bine ascunsi explozibilii mortali. Apoi, pornește spre obiectivul său.
Confecționarea unei bombe nu costa mai mult de 150 de dolari. Dupa atentat, Hamasul ia legatura cu familia
sinucigașului, o felicită, asigurând-o că acesta a murit ca un martir în Jihadul Sfânt și o recompensează cu o
sumă cuprinsa între 3.000 și 5.000 de dolari, în funcție de importanța atacului sau de numarul victimelor pe care
acesta le-a produs.

Răspunde cerințelor după citirea integrală a articolului

1. Prezentați organizația teroristă din text. Un activează?


2. Care sunt obiectivele organizației Hamas?
3. Mai reprezintă Hamas un pericol pentru securitatea din Israel?Argumentați.
4. Ce vârstă, ce religie șii ce poziție socială au teroriștii sinucigași ?
Fișa nr. 8
Organizația HEZBOLLAH (,,Partidul lui Allah”) este o organizație teroristă cu o ramură militară și cu una
politică avându-și baza în Liban. Pe plan religios, organizația este de orientare șiită, fapt pentru care, de-a lungul
activității ei, a întreținut o strânsă colaborare cu Siria și, mai ales, Iranul, singura țară cu populație predominant
șiită din lume. În Liban, Hezbollah deține propriu-zis controlul în sudul și în vestul țării, zone cu populație arabă
de confesiune șiită, reprezentând un procent semnificativ din suprafața și populația țării, fapt pentru care a fost
de multe ori asimilată unui stat în stat, aripa militară a Hezbollah-ului fiind chiar mai puternică decât forțele
armate libaneze.
Organizația a fost înființată oficial în 1985, având drept obiective încetarea ocupației israeliene în sudul
Libanului și, ulterior, desființarea Statului Israel.
1. Ce scopuri are gruparea din text?
2. În ce țară activează?
Fișa nr. 9
Terorismul ’’Islamic’’
Terorismul islamic a căpătat o foarte mare atenție în urma atacurilor asupra SUA din 11 septembrie 2001 (și a
altor atacuri ulterioare, în special cel de la Londra din 7 iulie 2005).
Terorism islamic?
Coranul, cea mai importantă sursă de autoritate în Islam condamnă în mod clar terorismul, spunând că dacă
cineva omoară un om nevinovat, este ca și cum a omorât toata umanitatea, și cine salvează o viață e ca și cum a
salvat întreaga umanitate (Coran 5:32). Deasemenea, nici în razboi Coranul nu permite vătămarea civililor sau
distrugerea bunurilor acestora.
Grupări teroriste ca Al Quaeda susțin că sunt islamice și folosesc Islamul pentru a recruta membri, însă prin
acțiunile lor teroriștii încalcă principiile de baza ale Islamului, și deci nu se pot numi musulmani.
Cu alte cuvinte, "terorismul islamic" nu e deloc "islamic"!
Are terorismul suținători în lumea arabă?
Trebuie subliniat ăa cei care susțin terorismul Al Quaeda reprezintă o proporție infimă din cei peste un miliard
de musulmani din lume.
Eram în Siria cand a avut loc atacul terorist din septembrie 2001 și am avut ocazia să ascult părerea oamenilor.
În lumea arabă oamenii au o părere contradictorie față de SUA. În primul rând, multă lume privește America cu
admirație, pe de altă parte, SUA este vazută ca un aliat al Israelului.
Siria este practic încă în razboi cu Israelul (a fost semnat doar un tratat de încetare a focului, și nu un tratat de
pace), deci poate nu e de mirare că mulți oameni cu care am vorbit erau de părere că America a "cules ce a
semanat" și poate chiar le părea bine. O discuție mai serioasă însă a dezvaluit o diferență între 'America' și
'oamenii' care au avut de suferit în atacurile teroriste. Cu alte cuvinte, opinia era "nu e rau că America a fost
atacată, dar e groaznic ca au fost victime și suferință". Daca nu aș fi purtat o discuție mai serioasă, aș fi putut
rămâne cu impresia că arabii cu care am discutat susțineau terorismul, când realitatea era ca ei erau total
împotriva terorismului. Această greseală este foarte ușor de facut.Mulți arabi sunt anti-americani, cum multi
francezi sunt anti-americani. Aceasta nu înseamnă că ei susțin terorismul.

Concluzionează:

- Învațătura profetului Mahomed este preluată corect de teroristii fudamentaliști islamici?


- Ce atitudine au sirienii față de SUA și Israel? Dar față de civilii acestor state?

S-ar putea să vă placă și