Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Instituția: IP Gimnaziul ,,V.Ceban” s.Alexăndreni


Profesor: Cebotari Ecaterina
Disciplina: Istoria românilor și universală
Clasa: a IX-a
Data: 20.11.2023
Durata lecției: 45 min.
Unitatea de învățare: Relaţiile internaţionale în periada interbelică
Subiectul lecției: Alianțe și tratate politico-militare în perioada interbelică
Tipul lecției: mixtă
Unități de competență:
- Recunoașterea și acceptarea perspectivelor diferite, asupra faptelor și proceselor istorice din Europa Contemporană;
- Compararea informațiilor din diferite surse pentru stabilirea asemănărilor și deosebirilor în abordarea problemelor din Istoria
Contemporană ;
- Aprecierea nivelului de manifestare a responsabilităților cetățenești în societatea contemporană ;
Obiective operaționale
La finele lecției, elevul va fi capabil:
O1 - să caracterizeze regimurile democratice și totalitare utilizând cunoștințele acumulate anterior ;
O2 – să plaseze în timp și spațiu semnarea de alianțe din perioada interbelică folosind harta și manualul;
O3 – să aprecieze rolul personalităților istorice: N.Titulescu, W. Wilson, A. Hitler;
O4 - să identifice scopul semnării alianțelor și tratatelor politico-militare în perioada interbelică ;
O5 –să demonstreze deschidere pentru soluționarea problemelor între state prin negociere și compromis
Strategii didactice:
a)Metode și procedee: explicația, discuția dirijată, axa cronologică, argumentarea, explicația, imaginea.
b) Mijloace didactice: tablă, fișe cu sarcini de lucru, fișă de autoevaluare, laptop, televizor, harta istorică.
c)Forme de organizare: frontal, individual, grup;
Bibliografie:
Curriculum la disciplina ,,Istoria românilor și universală”, cl. V-IX, Chișinău, 2019;
Istoria Universală și Românilor, Manual pentru cl. a IX-a, Cartdidact, 2013;
Etapele Resurs Obiectivele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii
lecției e de lecției didactice
timp

Evocare 7 min Pregătirea clasei pentru oră și formarea unui -se pregătesc pentru oră; Activitate frontală
climat favorabil pentru desfășurarea acesteia.
Conversația
Analiza imaginilor de la televizor ,,Cei patru
mari” și ,,Ședința Ligii Națiunilor” și corelarea cu Analizează imaginile, identifică Expunerea
contextul internațional. personalitățile reprezentate și contextul
în care a fost elaborată fotografia . Prezentare PPT
Profesorul le propune o hartă mută pentru a
identifica statetele totalitare și statele
democratice. Pentru reactualizarea cunoștințelor Elevii conturează hotarele statelor
O1 acumulate anterior se propune un exercițiu în totalitare cu culoare roșie și cele
learningapps despre caracteristicile regimurilor Harta mută
democratice cu culoare albastră.
totalitare și democratice. Activitate
Deduc subiectul lecției analizând
Prezentarea dicționarului istoric de pe tabla de individuală
imaginile și noțiunile istorice.
plută. Aplicația
learningapps

Realizare 25 min Anunțarea subiectului și a obiectivelor lecției Notează în caiete subiectul lecției Prezentarea PPT
a sensului Profesorul demonstrează la televizpr un ppt Realizează notițe Prelegerea
despre principalele alianțe și tratate politico-
militare care au fost semnate în perioada
interbelică.

Propune elevilor ca fiecare grup timp de 10 Cercetează sursele propuse și textul din Activitate în grup
O2 minute să analizeze un tratat enumerat, cercetând manual.
sursele istorice și informația din manual, conform Învăţare prin
algoritmului propus: Exprimă opinii proprii, argumentate. descoperire

Țările semnatare și identificarea lor pe hartă Concluzii.


Anul semnării și amplasarea pe axa cronologică Analiza hărţii. Enumeră teritoriile
O3
Scopul semnării și prevederile
Personalitatea și rolul acesteia în perioada
Identifică pentru Pactul Briand-Kellogg
interbelică
O altă înțelegere semnată în perioada Franța și SUA apoi 61 de națiuni
interbelică
Anul 1928
Clasa este divizată în trei grupuri
Widrow Wilson
O4 Grup 1 -Pactul Briand-Kellogg
Acordul de la Munchen
Grup 2 – Acordul de la Munchen
Acordul a fost semnat de Germania
Grup 3 – Înțelegerea Balcanică Nazistă, de Franța, Marea
Britanie și Italia. Semnat la 1938 . A
fost o înțelegere care a
permis Germaniei Naziste să
anexeze Regiunea Sudetă (Sudetenland)
care aparținea Cehoslovaciei.
Adolf Hitler

Axa Tokio -Berlin -Roma

Reflecție 10 min O5 Asigurarea retenţiei şi a transferului Elevii identifică conform metodei


Frisco cauzele de ce nu au putut fi puse
Revenirea la obiectivele lecţiei în acțiune principiile Ligii Națiunilor și Metoda Frisco

Exprimă-ți opinia referitor la obiectivele și formulează concluzii despre caracterul Activitate în grup
acțiunile Ligii Națiunilor din diferite perspective : tensionat al relațiilor internaționale în
conservatorul , exuberantul, optimistul și perioada interbelică.
pesimistul
Propune completarea fișei de autoevaluare

Completează fișa. Fișa de


autoevaluare

Extindere 3 min - Temă pentru acasă Elevii notează tema pentru acasă în Probă scrisă.
caiete/agendă
De argumentat într-un text coerent afirmația : text argumentativ
Statele semnatare ale tratatelor internaționale nu
respectă întodeauna prevederile tratatelor
semnate.

- Totalurile lecţiei
Notarea, motivarea notelor.

S-ar putea să vă placă și