Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: LICEUL TEHNOLOGIC TASE DUMITRESCU, MIZIL


Profesor: Stnescu Dorina
DATA: 29.03.1016
CLASA a XI-a A
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina : Istorie
Timp: 50 de minute
Unitatea de invatare: Relatiile internationale
Titlul lectiei: Cooperare si conflict in prima jumatate a secolului al XX-lea
Tipul lectiei: predare-invatare-evaluare (lectie mixta )
Obiectivul general al lectiei: de a-i determina pe elevi sa inteleaga contextul evolutiei
relatiilor intermationale la inceput de secol XX.
Organizarea spatiului de instruire si a resurselor:
A) locul desfasurarii: sala de clasa;
B) Nivelul clasei: clasa omogena cu potential intelectual normal, pot interpreta informatii
din surse istorice, pot identifica la harta, pot face comparatii si analogii intre evenimente.
Institutia scolara ofera conditii pentru derularea optima a demersului didactic centrat pe
elev.
C) Materialul didactic sau resursele materiale: manualul, fise de lucru, dictionar istoric,
tabla, creta.
D) Resurse : - oficiale :programa scolara, planificare calendaristica orientativa
- umane : elevii clasei
E) Strategii didactice, metode si procedee utilizate:
-expunerea, explicatia, conversatia, invatarea prin descoperire, descrierea.
-activitate frontala, individuala, pe grupe.
F) evaluare : continua prin intrebari frontale si analiza raspunsurilor la fisele de lucru.
Competente generale:
1. Utilizarea eficienta a comunicarii si a limbajului de specialitate.
2. Exersarea demersurilor si a actiunilor civice democratice.
3. Aplicarea principiilor si metodelor adecvate in abordarea surselor istorice.
4. Folosirea resurselor care sustin invatarea permanenta.
Competente specifice:
3.3. Descoperirea in surse de informare a perspectivelor multiple asupra evenimentelor
istorice.
4.2. Folosirea mijloacelor si a tehnologiilor de informare si comunicare pentru
investigarea unui eveniment sau a unui proces istoric.
1.4. Sustinerea argumentata a unui punct de vedere intr-o discutie/intru-un referat pe teme
de istorie.
Competentele formulate prin procesul de predare-invatare au la baza urmatoarele valori
si atitudini:
- gandire critica si flexibila;
- relationarea pozitiva cu ceilalti;
-antrenarea gandirii prospective prin intelegerea rolului istoriei in viata ca factor de
predictie.

Secvente
le
instruirii

Crearea situatiiilor de invatare


Activitatea profesorului
Activitatea elevilor

1.
Moment
organizat
oric.
Captarea
atentiei(2
min.)
2.Reactu
alizarea
cunostint
elor (10
min.)

Consemnarea absentilor si
pregatirea climatului socioafectiv necesar actului
invatarii.

Elevii numesc absentii si


isi pregatesc materialele
pentru ora.

Intrebari si verifivarea
temei pentru acasa din
lectia precedenta: Sistemul
electoral si dinamica
partidelor politice in
Romania
1. Asemanari si deosebiri
intre programele PNL si
PNT.
2. Rezultatele inregistrate
de partidele politice la
alegeri in perioada 19191937
Anunt titlul lectiei:
Cooperare si conflict in
prima jumatate a secolului
al XX-lea,
si il notez la tabla.
Enumerez competentele
specifice modulului
Relatiile Inrernarionale.
Secolul al XX-lea se
caracterizeaza prin
intensificarea relatiilor
internationale. In acest
secol au avut loc doua
razboaie mondiale si
nenumarate razboaie
regionale. Inceputul
secolului se defineste prin
apogeul epocii imperialiste.
Termenul se refera la o

3.
Anuntare
a noii
teme
(1min.)

4.
Transmit
erea
cunostint
elor.
Desfasur
area
lectiei
(30 min.)

Strategii
si
procede
e
didactic
e
Convers
atia

Forme
si
instrum
ente de
evaluar
e

Elevii raspund la intrebari:


1. Prezinta asemanarile si
deosebirile din progranele
PNL si PNT si motiveaza
din perspectiva acestor
programe activitatea
legislativa a majoritatii
parlamentare.
2. Prezinta o analiza a
rezultatelor inregistrate de
partidele politice la alegeri
in perioada 1919-1937.

Convers
atia
examina
toare

Evaluar
e
frontala
Evaluar
e pe
grupe

Elevii noteaza titlul lectiei

Expuner
ea
Schema
la tabla

Elevii sunt receptivi si


noteaza in caiete noile
notiuni.

Expuner
ea
Explicat
ia

perioada de timp cuprinsa


intre 1870 si 1914, in care
puterile europene au
dezvoltat cele mai mari
imperii coloniale. Tarile
europene detineau
aproximativ 20% din
suprafata globului.
Inceputul secolului al XXlea semnaleaza aparitia
unor noi centre de putere in
afara continentului
european : Japonia si
Statele Unite. Din punct de
vedere politic si militar
Europa era impartita in
doua aliante militare si
politice: Antanta si Tripla
Alianta. Antanta a fost
semnata la 8 aprilie 1904,
de Marea Britanie si Franta,
mai tarziu i s-a alaturat
Rusia. Tripla Alianta a fost
semnata, la 20 mai 1882, de
Germania, Austro-Ungaria
si Italia.
La inceputul secolului,
Germania a promovat o
politica agresiva si a optat
pentru o alianta cu AustroUngaria. Vecinii Gernaniei,
Franta si Rusia, au semnat
o alianta de aparare
comuna. 1n 1898,
Germania a initiat un plan
de organizare a unei flote
moderne. Marea Britanie sa simtit amenintata si s-a
alaturat aliantei.
In 3 august 1914 s-a
declansat cel mai mare
razboi care a durat pana in
11 noiembrie 1918.
Sistemul de pace de la
Versailles 1919 nu a
rezolvat tensiunile care au

Elevii citesc documentul:


Intelegerea membrilor
Antantei de a nu incheia
pace separata, si raspund
cerintelor.

Utilizar
ea fisei
de lucru
Convers
atia
Descop
erirea

Expuner
ea

Elevii citesc documentul:


Declaratia de razboi a
Austro-Ungariei adresata
Serbiei si raspund
cerintelor.

Utilizar
ea fisei
de lucru
Convers
atia

Evaluar
e
formati
va

dus la izbucnirea
razboiului. Una din creatiile
Primului Razboi Mondial a
fost Liga Natiunilor.
Tratatul Briand-Kellogg,
semnat la 27 august 1928,
isi propunea evitarea de noi
razboaie si consolibarea
increderii reciproce. Cel de
Al Doilea Razboi Mondial
a avut loc intre anii 1939 si
1945. In timpul razboiului
au murit aproximativ 60 de
milioane de oameni.
In preaja si in timpul
razboiului s-a desfasurat
Holocaustul, in Germania si
in tarile aflate sub
dominatia ei au fost
omorati 6 milioane de
evrei. Razboiul s-a dat intre
Puterile Aliate (Marea
Britanie, S.U.A., Franta,
Uniune a Sovietica) si
Puterile Axei (Germania,
Italia, Japonia).
5.
Prin intrebari frontale pe
Realizare baza schemei la tabla se
a feedfixeaza ideile esentiale ale
bakului.
lectiei.
(5 min.)
6.
Profesorul aprecieaza
Aprecieri raspunsurile raspunsurile
si
elevilor si ii noteaza
recoman corespunzator.
dari (1
min.)
7. Tema
Elevii primesc o tema
pentru
pentru acasa: Cautati
acasa (1
informatii suplimentare cu
min.)
privire la pierderile de vieti
omenesti din anii
Holocaustului.

Descop
erirea

Elevii citesc documentul:


Infiiintarea Societatii
Natiunilor si raspund
cerinelor.

Utilizar
ea fisei
de lucru
Convers
atia
Descop
erirea

Elevii cauta in dictionar


semnificata termenului de
Holocaust.
Elevii raspund fxandu-si
principalele repere ale
lectiei.

Descop
erirea

Elevii sunt receptivi si isi


insusesc criticile si
aprecierile.

Convers Notare
atia

Elevii noteaza tema pentru


acasa.

Convers
atia

CLASA a XI-a
FISA DE LUCRU

Convers
atia
examina
toare

Evaluar
e
formati
va

Evaluar
e
continu
a

Declaratia de razboi a Austro-Ungariei adresata Serbiei 28 iulie 1914


,, Guvernul regal sarb nu a raspuns de o maniera satisfacatoare la nota din 23 iulie 1914
prezentata de ministrul austro-ungar la Belgrad, guvernele imperial si regal sunt ele insele
horarate in a-si vedea aparate interesele si drepturile, si, in acest scop, sa recurga la forta
armelor. In consecinta, Austro-Ungaria se considera de aici inainte in stare de razboi cu
Serbia,,.

Intelegerea membrilor Antantei de a nu inceea pace separata 4 septembrie 1914


Urmatoarea declaratie a fost semnata de Ministrul de Externe Britanic la Londra.
,, Subemnatii, special autorizati de guvernele lor pentru aceasta, declara urmatoarele:
Guvernele britanic, francez si rus se comun acord se angajeaza sa nu inchee pace separata
in timpul acestui razboi.
Cele trei guverne sunt de acord ca atunci cand va fi vorba de discutarea termenilor pacii,
nici unul dintre aliati nu va cere termenii pacii fara acordul fiecaruia dintre aliati,,.
Infiintarea Societatii Natiunilor
,, Inaltele parti contractate, considerand ca, pentru a dezvolta cooperarea si pentru ale
garanta pacea si siguranta, este necesar sa se accepte anumite obligatii, de a nu recurege
la razboi, sa se intretina la lumina zilei relatiuni internationale bazate pe justitie si onoare,
sa se observe riguros prescriptiunile dreptului international, recunoscut de aci ca regula
de conducere efectiva a guvernelor, sa se faca si sa domneasca dreptatea si sa se respecte
cu sfintenie toate obligatiile tratatelor in raporturile mutuale dintre popoarele organizate,
adopta prezentul pact, care instituie Societatea Natiunilor(...). Art. 7. Sediul Societatii
Natiunilor este stabilit la Geneva (...). Art. 10. Membrii Societatii isi iau indatorirea sa
respecte si sa mentina in contra oricarei agresiuni externe integrarea teritoriala si
independenta politica a tuturor membrilor Societatii,,..
( Tratatul de la Vsersailles, 1919-1920)
1. Comentati principiile care au stat la baza crearii Ligii Natiunilor.
2. Explicati de ce nu au reusit mecanismele internationale sa evite izbucnirea unui nou
razboi.
3. Comentati cauzele care au dus la declansarea razboiului.

DICTIONAR

Holocaust - perioada istorica tragica cuprinsa intre 1933-1945, perioada in care regimul
nazist din Germania si regimuri din tarile aliate acesteia au planificat si aplicat un plan
general de lichidare a tuturor evreilor din Europa.
Trauma - rana sufleteasca, soc emotional violent, provocat de o nenorocire. Factor nociv
care modifica personalitatea unui om, provocandu-i emotii violente.
CRONOLOGIE
1914 - 28 iulie, asasinarea lui Franz Ferdinand la Sarajevo
- 3 august, Germania declara razboi Marii Britanii si invadeaza Belgia
- 26 august, infrangerea armatelor rusesti la Tannenburg
1915 -19 ianuarie, are loc primul raid aerian in Marea Britanie cu un zepelin
-7 mai, torpilarea transatlanticului Lusitania de catre un submarin german
-19 decembrie, retragera aliatilor de la Gallipoli
1916 - 21 februarie, inceputul bataliei de la Verdun
- 1 iulie, Batalia de pe Somme
1917 - 6 aprilie, SUA declara razboi Germaniei
- 9 decembrie cucerirea Ierusalimului de catre englezi
1918 - 3 martie, Pacea de la Brest-Litovsk intre Germania si Rusia
- 11 semnarea armistitiului intre aliati si Germania
1919 - 28 iunie, semnarea Tratatului de pace de la Versailles
1939- 1 septembrie, Germania invadeaza Polonia
1940-august, Batalia Angliei
1941- 22 iunie, Germania ataca Uniunea Sovietica
- 7 decembrie, Japonia ataca SUA la Pearl Harbor
1942- noiembrie, batalia de la Stalingrad.
1944- 6 iunie, debarcarea aliatilor in Normandia

S-ar putea să vă placă și