Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC ISTORIE

Unitatea de invatamant: Liceul Tehnologic Special Ion Teodorescu


Profesor: Mitu Monica
DATA: 22.03.1016
CLASA a XI-a
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina : Istorie
Timp: 45 de minute
Unitatea de invatare: Relatiile internationale
Titlul lectiei: Institutii mecanisme si politici de rezolvare a conflictelor in lumea
contemporana
Tipul lectiei: predare-invatare-evaluare (lectie mixta )
Obiectivul general al lectiei: de a-i determina pe elevi sa inteleaga contextul evolutiei
relatiilor intermationale la inceput de secol XX.
Materialul didactic sau resursele materiale: manualul, fise de lucru, dictionar istoric, tabla,
creta.
Strategii didactice, metode si procedee utilizate:
-expunerea, explicatia, conversatia, invatarea prin descoperire, descrierea.
-activitate frontala, individuala, pe grupe.
Competente generale:
1. Utilizarea eficienta a comunicarii si a limbajului de specialitate.
2. Exersarea demersurilor si a actiunilor civice democratice.
3. Aplicarea principiilor si metodelor adecvate in abordarea surselor istorice.
4. Folosirea resurselor care sustin invatarea permanenta.
Competente specifice:
3.3. Descoperirea in surse de informare a perspectivelor multiple asupra evenimentelor
istorice.
4.2. Folosirea mijloacelor si a tehnologiilor de informare si comunicare pentru investigarea
unui eveniment sau a unui proces istoric.
1.4. Sustinerea argumentata a unui punct de vedere intr-o discutie/intru-un referat pe teme de
istorie.

Desfasurarea lectiei
Secventele
instruirii

Crearea situatiiilor de invatare


Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment

Strategii si
procedee
didactice

Consemnarea absentilor
organizatoric.
si pregatirea climatului
Captarea
socio-afectiv necesar
atentiei(2 min.) actului invatarii.
2.Reactualizare Intrebari din lectia
a cunostintelor precedenta: conflictele
(2 min.)
secolului XX

Elevii numesc
absentii si isi
pregatesc materialele
pentru ora.
Elevii raspund la
intrebari:

Conversatia

3. Anuntarea
noii teme
(1min.)

Elevii noteaza titlul


lectiei

Expunerea
Schema la
tabla

Elevii sunt receptivi


si noteaza in caiete
noile notiuni.

Expunerea
Explicatia

5. Desfasurare
a lectiei
(25 min.)

Anunt titlul lectiei:


si il notez la tabla.
Enumere competentele
specifice modulului
Relatiile Internationale.
Secolul al XX-lea se
caracterizeaza prin
intensificarea relatiilor
internationale. In acest
secol au avut loc doua
razboaie mondiale si
nenumarate razboaie
regionale. Inceputul
secolului se defineste
prin apogeul epocii
imperialiste. Termenul se
refera la o perioada de
timp cuprinsa intre 1870
si 1914, in care puterile
europene au dezvoltat
cele mai mari imperii
coloniale. Tarile
europene detineau
aproximativ 20% din
suprafata globului.
Inceputul secolului al
XX-lea semnaleaza
aparitia unor noi centre
de putere in afara
continentului european :
Japonia si Statele Unite.
Din punct de vedere

Elevii citesc

Conversatia

Utilizarea fisei
de lucru
Conversatia

Forme si
instrument
e de
evaluare

Evaluare
frontala
Evaluare pe
grupe

Evaluare

politic si militar Europa


era impartita in doua
aliante militare si
politice: Antanta si Tripla
Alianta. Antanta a fost
semnata la 8 aprilie
1904, de Marea Britanie
si Franta, mai tarziu i s-a
alaturat Rusia. Tripla
Alianta a fost semnata, la
20 mai 1882, de
Germania, AustroUngaria si Italia.
La inceputul secolului,
Germania a promovat o
politica agresiva si a
optat pentru o alianta cu
Austro-Ungaria. Vecinii
Gernaniei, Franta si
Rusia, au semnat o
alianta de aparare
comuna. 1n 1898,
Germania a initiat un
plan de organizare a unei
flote moderne. Marea
Britanie s-a simtit
amenintata si s-a alaturat
aliantei.
In 3 august 1914 s-a
declansat cel mai mare
razboi care a durat pana
in 11 noiembrie 1918.
Sistemul de pace de la
Versailles 1919 nu a
rezolvat tensiunile care
au dus la izbucnirea
razboiului. Una din
creatiile Primului Razboi
Mondial a fost Liga
Natiunilor.
Tratatul Briand-Kellogg,
semnat la 27 august
1928, isi propunea
evitarea de noi razboaie
si consolibarea increderii
reciproce. Cel de Al

documentul:
Intelegerea
membrilor Antantei
de a nu incheia pace
separata, si raspund
cerintelor.

Descoperirea

formativa

Expunerea

Utilizarea fisei
de lucru
Conversatia
Descoperirea

Elevii raspund
cerintelor.
Utilizarea fisei
de lucru
Conversatia
Descoperirea

Evaluare
formativa

Elevii raspund
cerinelor.
Descoperirea

5. Realizarea
feed-bakului.
(2 min.)
6. Aprecieri si
recomandari (1
min.)

Doilea Razboi Mondial a


avut loc intre anii 1939 si
1945. In timpul
razboiului au murit
aproximativ 60 de
milioane de oameni.
In preaja si in timpul
razboiului s-a desfasurat
Holocaustul, in
Germania si in tarile
aflate sub dominatia ei
au fost omorati 6
milioane de evrei.
Razboiul s-a dat intre
Puterile Aliate (Marea
Britanie, S.U.A., Franta,
Uniune a Sovietica) si
Puterile Axei (Germania,
Italia, Japonia).
Prin intrebari frontale pe
baza schemei la tabla se
fixeaza ideile esentiale
ale lectiei.
Profesorul aprecieaza
raspunsurile raspunsurile
elevilor si ii noteaza
corespunzator.

Elevii cauta in
dictionar semnificata
termenului de
Holocaust.

Elevii raspund
fixandu-si
principalele repere
ale lectiei.
Elevii sunt receptivi
si isi insusesc
criticile si
aprecierile.

Conversatia

Evaluare
continua

Conversatia

Notare

S-ar putea să vă placă și