Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: COLEGIUL NAIONAL OCTAVIAN GOGA MARGHITA


CLASA: XI-a C
DATA: 26.03.2013
PROPUNTOR: prof. Gabor Anca
UNITATEA DE NVARE: Statul i Politica
TEMA: Sistemul electoral din Romnia ntre 1918-1938 i dinamica partidelor politice
TIPUL LECIEI: dobndire de noi cunotine
LOC DE DESFURARE: sala de clas
COMPETENE-CHEIE EUROPENE:
1. Comunicarea n limba matern;
6. Competene sociale i competene civice;
8. Sensibilizare i exprimare cultural.
COMPETENA GENERAL:
1. Utilizarea eficient a comunicrii i a limbajului de specialitate;
2. Exersarea demersurilor i aciunilor civice democratice;
3. Aplicarea principiilor i metodelor adecvate n abordarea surselor istorice.
COMPETENE SPECIFICE:
1.3. Compararea unor opinii i argumente diferite referitoare la o tem de istorie;
2.2. Analizarea instituiilor, normelor i procedurilor de guvernare
3.3. Descoperirea n sursele de informare a perspectivelor diferite asupra evenimentelor i proceselor istorice.
CONCEPTE OPERAIONALE:
COGNITIVE
C1 Identificarea prin analiz de text a cauzelor i consecinelor introducerii votului universal n Romnia;
C2 Definirea i utilizarea noiunilor: vot universal, vot cenzitar, sistem electoral, prima electoral, politica porilor deschise, prin noi
nine, Garda de fier
FORMATIVE
C3 Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric i cu harta istoric;
C4- Compararea unor opinii i argumente diferite referitoare la aspectele funcionrii partidelor politice n perioada interbelic n Romnia;
C5 - Alctuirea unui tabel sinoptic comparativ ntre partidele politice din Romnia ntre anii 1918-1938
C6- Analiza comparativ a caracteristicilor vieii electorale n perioada interbelic i n prezent;
ATITUDINALE
C7 Formularea unor puncte de vedere, argumentate, cu privire la posibilitatea noilor generaii de a schimba trsturile sistemului electoral
actual .
C8- Elaborarea unui Proiect de lege a Legii electorale din Romnia

STRATEGII DE NVARE: explicativ-conversativ, inductiv-deductiv, dirijat


Resurse procedurale :
Expozitiv - euristice:
S2 - conversaia euristic
S3 expunerea
S4 explicaia
S7 comparaia

Interactive:
S1 - nvarea prin descoperire
S5 - Munca pe grupuri
S6 Brainstorming
S8-Diagrama Venn

EVALUAREA: AMELIORATIV FORMATIV


OBIECTIVE ALE EVALURII:
Cognitive:
OeV1- s opereze cu noiunile i conceptele: monarhie constituional, democraie, stat de drept, vot universal, vot cenzitar, sistem electoral, prima
electoral; politica porilor deschise, prin noi nine, Garda de fier
Formative:
OeV2- s analizeze, conform algoritmului cauz-efect, evoluia sistemului electoral din Romnia ntre 1918-1938;
OeV3- s utilizeze tehnici de lucru cu textul istoric;
Atitudinale:
OeV4-s formuleze puncte de vedere argumentate despre schimbrile politice n perioada interbelic produse de situaia istoric a Romniei.
VALORI I ATITUDINI VIZATE:
Preocupare pentru dezvoltarea personal i schimbare social
Responsabilitate fa de aciunile proprii
FORMA DE ACTIVITATE: - frontal
- n grup
RESURSE:
M1 manual Oane Sorin, Manual clasa a XI-a, Ed.Humanitas
- umane: 30 elevi
M2 - izvoare istorice
- de timp: 50 min.
M3 - resurse audio-video
Resurse materiale :
M4- imagini, hri
Oficiale
M5- organizator grafic
- Programa colar
M6- cri de alegtor
- Macroproiectarea didactic
M7- fi de lucru
- Proiectarea unitilor de nvare

Secvene didactice
Moment organizatic

Coninuturi vizate

C/
OeV

Activitatea profesorului

absene

Activitatea elevului

rspund cerinelor

Evaluare

Secvene didactice

Reactalizarea
cunotinelor

Coninuturi vizate

Forme de organizarea
statelor
Democraie i
totalitarism

C/
OeV

OeV1
OeV1

C2

Evocare

Dobndirea de noi
cunotine (de ctre
elevi prin activitatea
de nvare/dirijare
propus de profesor/
mediator

Sistemul electoral din


Romnia ntre 1918 i
1938 i dinamica
partidelor politice

Sistemul electoral din


Romnia ntre 1918 i
1938 i dinamica
partidelor politice

C2
C3
OeV2

- votul universal
-vot cenzitar
-sistem electoral
C4
OeV3

C6
C5
Principalele partide
politice
i
Caracteristici
Noiuni

Activitatea profesorului
organizeaz materialele
organizeaz clasa
creaz un climat cooperant
- solicit elevii s rspund la
ntrebri
Moment introductiv- carte de
alegtor din 1918. Importana votului
- Proiectarea titlului
- Precizeaz ce vor afla, ce vor ti s
fac la sfritul leciei cu cele
nsuite, de ce este important s
cunoatem (competene, motivaia
nvrii)
-organizeaz nvare- prezint
metoda de nvare, mparte
coninutul pe grupe
Asigur
Dobndirea cunotinelor
Prin definirea conceptelor de vot
cenzitar, vot universal, sistem
electoral, prima electoral
Solicit
Investigarea surselor disponibile i
identificarea cauzelor i
consecinelor introducerii votului
universal n Romnia
nelegerea noilor coninuturi
Prezentarea evoluiei sistemului
electoral
Realizarea unui tabel sinoptic
comparativ al partidelor politice din
Romnia pe baza surselor
Analiza
Investigharea surselor puse la
dispoziie pentru a analiza i compara

Activitatea elevului

Evaluare

pregtesc materialele solicitate


se aeaz la locurile indicate

- rspund la ntrebri

Evaluare
frontal

S2

Rspund la ntrebri
S2

M6

Ascult indicaiile i pun ntrebri


pentru clarificare

Observare
sistematic
Prezint rezultatul investigaiilor pe
grupe

S1
S3
S4
S5
S7
S7

Lucreaz pe grupe,
Completeaz fia de lucru

M3
M1
M7

M5
Fi de lucru

S6
Analizeaz

Verificare
frontala

Secvene didactice

Coninuturi vizate
-prima electoral
- politica prin noi nine
- politica porilor
deschise

C/
OeV

OeV3

C6

Probleme ale sistemului


electoral:
-absenteism
-fluctuaiile opiunilor
electorale
-migraia ntre partide
-mijloace electorale
-fraudare alegerilor

C7

Asigurarea reteniei
i a transferului

C8

Evaluarea:
capaciti/
aptitudini/
atitudini

Activitatea elevului

opinii i argumente diferite


referitoare la aspectele funcionrii
partidelor politice
Analiza schimbrile politice n
perioada interbelic produse de
situaia istoric a Romniei
Analiza comparativ, completnd
diagrama Venn caracteristicile
/problemele sistemului electoral din
perioada interbelic i din prezent.

Stimularea
performanxei

Tema pentru acas

Activitatea profesorului

Sintez
Solicit s formuleze puncte de
vedere argumentate despre rolul
instituiei monarhiei n viaa politic
a rii
Provocarea unei mini-dezbateri
privind afirmaia Este n puterea
tinerilor schimbarea politicii
Creare unui proiect de lege
electoral (Condiii de candidatur)
Recomand: aprofundarea
cunotinelor asimilate.
Analizeaz critic, laud, ierarhizeaz,
decide/ noteaz

Evaluare
orala

Coreleaz evenimentele istorice cu


schimbrile politice
Compar problemele sistemului
electoral

Formuleaz opinii i argumenteaz


Formuleaz opinii i argumenteaz
Completeaz proiectul
- noteaz

verificare
frontala
orala

Schia leciei
SISTEMUL ELECTORAL DIN ROMNIA NTRE 1918 - 1938 I DINAMICA PARTIDELOR
POLITICE
VOTUL UNIVERSAL
-votul universal a fost introdus n noiembrie 1918
-aveau drept de vot i de a fi alei toi brbaii, ceteni romni, ntre vrsta de 21 de ani i 40 ani.
- nu aveau dreptul de vot femeile, magistraii i militarii.
-politicienii ns au profitat de faptul c jumtate din electoratul rural era analfabet i au recurs deseori la
manipulari conservatoare.
- o alta consecin a votului universal este dispariia partidelor consevatoare.
- ntre 1919-1937 au avut loc 10 alegeri parlamentare
- prin legea electoral din 1926 partidul care obinea 40% din voturi avea asigurat prima electorala.
PRINCIPALELE PARTIDE POLITICE:
PARTIDUL NAIONAL LIBERAL:
-era cea mai important formaiune politic a rii
- a avut dou mari guvernri cu rezultate destul de bune
- conductori: Ionel Brtianu, I,G. Duca, Gh. Ttrescu, Gh. I. Brtianu;
- Politica partidului : prin noi insine (dezvoltarea i protejarea industriei, a bncilor, a capitalurilor
romneti) ;
PARTIDUL NAIONAL TRNESC:
- format din 1926, prin fuziunea Partidului Naional Romn din Transilvania i Partidul rnesc a
ncurajat ptrunderea capitalului strin n economia romneasc.
- politica portilor deschise
PARTIDUL POPORULUI
-nfiinat la Iai, n aprilie 1918 de Generalul Alexandru Averescu
- avea deviza munc, cinste, egalitate
- guvernul condus de Al. Averescu a semnat tratatul de pace de la Trianon (1920) i a fcut posibil
nfiinarea Micii nelegeri(1921).
PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT DIN ROMNIA :
- s-a scindat n 1921.
- unii membrii au format partidul comunist din Romnia.
LEGIUNEA ARHANGHELUI MIHAIL":
- a fost nfiinat n 1927
- legiunea se proclama miscare naionalist de resuscitare spirituala i moral, pe baza credinei cretine
ortodoxe, urmrind formarea omului nou,
- combaterea comunismului,
- nlturarea dominaiei evreiesti.
PROBLEMELE SISTEMULUI ELECTORAL
-absentismul
- nivelul sczut al educaiei politice i fluctuaiile opiunilor electorale.
-migraia dintr-un partid n altul->fenomenul a fost denumit de Nicolae Iorga n 1927 fripturism"
- subordonarea aparatului administrativ de ctre guvern
- mijloace electorale ->propaganda electoral folosea tiparul n culori, pancardele de pnz, vehiculele
reclam, oameni -rndunici, cinematografie, etc
- fraudarea alegerilor

Fia 1
Partidele politice din Romnia n perioada interbelic
Completai tabelul pe baza surselor
Denumire/ acronim
PARTIDUL
LIBERAL/ P.N.L

Lider politici
NAIONAL

PARTIDUL
NAIONAL
TRNESC/ P.N.T

PARTIDUL POPORULUI
PARTIDUL SOCIAL
DEMOCRAT DIN ROMNIA /
P.S.D

LEGIUNEA
ARHANGHELUI MIHAIL":

Lozinca politic

Realizri

S-ar putea să vă placă și