Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 16. 05. 2018.

UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Gimnazială ”Ștefan cel Mare”, sat Miclești.

CLASA: a V-a.

PROFESOR: Pînzaru Neculai.

ARIA CURRICULARĂ: Om și Societate.

DISCIPLINA: Istorie Universală antică și medievală.

SUBIECTUL LECȚIEI: Apariția și expansiunea Islamului.

TIPUL LECȚIEI: Mixtă.

LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de clasă.

TIMPUL: 50 de minute.

COMPETENȚE GENERALE:

*1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor și reprezentărilor de timp și


spațiu;

*2. Utilizarea critică și reflexivă a limbajului de specialitate și a surselor istorice;

COMPETENȚE SPECIFICE:

* 1.2 - Cine și unde a întemeiat credința islamică;

* 2.2 – Cun s-a format civilizația islamică;

* 2.3 – Când și unde s-a produs expansiunea militară și culturală a islamului.

1
COMPETENȚE DERIVATE/OPERAȚIONALE:

a. cognitive:

C.d.1 – să identifice sensul unor termeni istorici, ex: coran, islam, profet, revelație
etc.;

C.d. 2 – să argumenteze aspecte ale credinței islamice;

C.d.3 – să explice expansiunea islamului în lume.

b. psiho-motorii/procedurale:

C.d.4 – să lectureze și să comenteze diverse surse istorice privitoare la tematica


lecției;

C.d.5 – să formuleze puncte de vedere privitoare la credința islamică;

C.d.6 – să structureze informațiile lecției într-o schemă logică de idei.

c. atitudinale/comportamentale:

C.d.7 – să manifeste deschidere către diverse opinii și puncte de vedere;

C.d.8 – să învețe prin cooperare cu colegii;

C.d.9 – să efectueze sarcinile de lucru individuale și în perechi.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1.Resurse procedurale: organizarea elevilor – se va face atât frontal cât și pe grupe


după tipicul „coleg-coleg”; observarea sistematică a elevilor;

- metode: expunerea; brainstormingul; conversația euristică; învățarea prin


descoperire;

2. Resurse materiale:

* manualul; CD educațional

* prezentare ppt.

2
NIVELUL INIȚIAL AL CLASEI: elevii au nivel mediu al cunoștințelor.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI:
ETAPELE LECȚIEI ACTIVITATEA ACTIVITATE METODE/ PROCEDEE
PROFESORULU A ELEVILOR
I
1. Momentul -Consemnarea
organizatoric. absențelor și
- 4 minute. organizarea
elevilor pentru Se pregătesc
lecție; pentru lecție.

- Se verifică dacă
există toate
condițiile pentru
desfășurarea în
condiții optime a
lecției: manual,
surse
bibliografice,
hartă.
2. Reactualizarea/ Profesorul cere
evocarea elevilor să-și Elevii își Conversația euristică;
cunoștiințelor reamintească reactualizează
anterioare ale ideile de bază ale cunoștințele și Evocare prin brainstorming.
elevilor. – 7 capitolului răspund la
minute. privitor migrații întrebările
și etnogeneza profesorului.
romanească
3. Anunțarea titlului Profesorul îi
noii lecții; informează pe
captarea atenției elevi că vor
elevilor. – 2 începe studiul Ascultă și își Expunere.
minute. unui nou capitol, notează titlul
apoi le anunță lecției în caiete.
titlul lecției:
Apariția și
expansiunea
islamului
4. Prezentarea Profesorul va
noului conținut; efectua o
dirijarea prezentarea a
învățării; aspectelor Ascultă
realizarea feed- esențiale ale explicațiile Expunerea/Prelegerea/Explicați
backului. – 30 de temei; profesorului; a;
minute. Va analiza,
împreună cu
elevii, sursele Vor analiza
istorice; sursele istorice;

3
Va scrie pe tablă
principalele idei Notează în
ale lecției. caiete ideile
principale ale
lecției;

Învățarea prin descoperire.


Își formează
propriile
puncte de
vedere.
5.Fixarea cunoștințelor și Cu ajutorul
evaluarea acestora; Tema ideilor principale, Elevii trec în
pentru acasă (dacă va fi profesorul revistă noile
cazul). – 5 minute. consolidează cunoștințe; Conversația euristică;
cunoștințele
elevilor și Răspund la
evaluează gradul întrebările
de însușire al profesorului;
acestora. Învățarea prin descoperire.
Dacă va fi
. cazul, vor
realize teme
pentru acasă.

4
SCHEMA LECȚIEI

- arabii, asezaţi în prima jumătate a mileniului I în Peninsula Arabia, aveau ca ocupaţii de bază
păstoritul şi comerţul;

- principalele lor centre urbane erau Mecca şi Yathreb (ulterior, denumit Medina). Credinţele
religioase erau diferite de la un trib la altul;

- Islamul a apărut în secolul al VII-lea, fiind întemeiat de Mahomed (570-632), considerat de


musulmani profetul lui Allah (Dumnezeu). Învăţăturile acestei religii sunt cuprinse în Coran
(cartea sfântă a musulmanilor);
- acesta are 114 capitole şi este scris în arabă iar citirea sa se face tot în limba arabă;

- la moartea lui Mahomed, religia islamică era deja constituită, fiind stabilite regulile sociale şi
religioase;

- urmaşii săi s-au împărţit în două ramuri: siiţi (considerau că urmaşul lui acestuia trebuia să fie
cineva din familia lui - ginerele, Ali) şi şuniţi (credeau că urmaşul lui Mahomed trebuie să fie
din comunitate);

- locaşurile de cult ale musulmanilor sunt moscheile, acestea fiind nu doar locuri de rugăciune,
ci şi de studiu sau de întâlnire a membrilor comunităţii;

- constituiţi într-un stat din timpul vieţii lui Mahomed, arabii au trecut la o politică de
expansiune, dusă prin djihad (războiul sfânt) în numele credinţei, ocupând teritorii întinse în
Europa, Africa şi Asia. Acest fapt a contribuit la răspândirea limbii şi culturii arabe;

- organizaţi politic, în secolul al VII-lea, într-un califat cu centrul la Damasc (în Siria), arabii au
transformat această formă de organizare într-un adevărat imperiu, cu o administraţie şi reguli de
conducere inspirate din modelele persan şi bizantin;

- în secolul al X-lea, s-au format califatele rivale de Cordoba (în Peninsula Iberică), de Bagdad
(în Asia) şi de Cairo (în Africa de Nord).

5
Apariția și expansiunea Islamului

Fișa nr. 1

Profetul Mahomed

Cine a fost Mahomed?

Mahomed s-a născut la Mecca. Este fiul lui Abdulah. Tatăl său era nobil, dar nu foarte bogat și
făcea parte din familiile care vegheau templul Kaaba de la Mecca. A murit de timpuriu și i-a lăsat fiului
său Mahomed numai cinci cămile, ceea ce nu era mare lucru. Așa că Mahomed a trebuit să se angajeze
păstor de capre la oamenii bogați. Mai târziu a ajuns la o femeie bogată cu care s-a căsătorit și au avut
împreună șase copii.

Cum a devenit Mahomed profet?

Mahomed a devenit profet în urma unei revelații. Se făcea că îl vede pe arhanghelul Gabriel
venind la el și că îl aude vorbindu-i cu voce tunătoare: ”Rostește”, ”Rostește”, ”Rostește”, apoi i-a
poruncit în numele Dumnezeului său să se roage. După trei ani a avut o altă revelație, arhanghelul
Gabriel, înconjurat de glorie cerească care i-a poruncit: ”Ridică-te și propovăduiește, slăvește pe
Dumnezeul tău!”

Predicile lui Mahomed, Coranul (Cartea sfântă a Islamului)

Jihadul – războiul sfânt și Raiul. Mahomed a explicat adepților săi că trebuie să lupte și să
izbândească pentru această învățătură și că nu era un păcat să omori un necredincios care nu vrea să-l
recunoască pe el ca profet. Că viteazul războinic care cade în luptă pentru această credință, pentru Allah și
pentru profet, ajunge imediat în rai. În predici Mahomed descria paradisul ca fiind foarte frumos:
”Credincioșii stau pe perne mari față în față, îmbrăcați în haine de mătase verde, cu catarame de argint, la
umbra florilor de nufăr sau banani înfloriți în timp ce băieți nemuritori le toarnă cel mai bun vin . Sunt
acolo fructe nemaipomenite și carne de pasăre după pofta inimii și fete cu ochi mari, frumoși ca niște
perle…

Realizat, prof. Pînzaru Neculai

S-ar putea să vă placă și