Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT : Liceul tehnologic special Ion Teodorescu


DATA: 22.03.2016
CLASA: a XI-a
Profesor : Mitu Monica
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii
OBIECTUL : Fizica
UNITATEA DE INVATARE: Fenomene optice
TEMA LECTIEI: Instrumente optice :ochelarii , lupa binoclul
TIPUL LECTIEI: Lectie de dobandire de noi cunostinte
COMPETENTE SPECIFICE:
Clasificarea si analiza diferitelor fenomene fizice, instrumente si marimi fizice din
domeniile studiate
Descrierea fenomenelor fizice studiate, intalnite in activitatea practica dupa criterii
date;
Stabilirea unor conexiuni fenomenologice si conceptuale intre domeniile fizicii si
celelalte discipline de studiu;
Rezolvarea de probleme cu caracter teoretic sau aplicativ.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1: sa defineasca instrumentele optice si sa caracterizeze imaginile care se pot
obtine cu ajutorul acestora;
O2: sa clasifice tipurile de lentile care intra in alcatuirea ochelarilor;
STRAREGIA DIDACTICA:
Metode: conversatia, explicatia, descoperirea
Mijloace: markere, tabla, manual, lupa ochelari, lentile
Forme de organizare: colectiv, individual
BIBLIOGRAFIE: internet, www.didactic.ro

Desfasurarea lectiei
Momentele
lectiei

Tim
p

Moment
organizatoric

2min

Ob

Profesorul salut elevii i


i ndeamn spre o
colaborare frumoas i
armonioas pe parcursul
orei asigurnd un climat
propice desfurrii
activitii de predare
nvare.
Mesaj:n fiecare din noi
este ascuns un Soare,
lsai-ls lumineze.Fiecare
din noi constituie o parte
din imensul Univers.
Studiai-l.

- se pregtesc pentru
lecie,prelund
sarcinile propuse de
profesor

6min M 6

Propun spre rezolvare un


test cernd elevilor s
expun metoda razelor de
lumin folosit pentru a
determina grafic imaginea
unui obiect printr-o lentil
subire; s defineasc
imaginile reale i
imaginile virtuale (fia de
lucru)

3min M 9

Gsete noiunile ascunse


(anexaI)

Elevii enun cele


trei raze de lumin
folosite pentru a
determina
grafic
imaginea unui obiect
printr-o
lentil
subire
Definesc imaginile
reale i imaginile
virtuale
Construiesc mersul
razelor de la obiect
pn la imagine i
indic ce fel de
imagine produce
lentila.
Elevii citesc cu
atenie literele
aranjate
haotic,fcnd
o
rezoluie, constatnd
aproape despre ce
vor studia la ora
aceasta.

2min

Evocarea

Activitatea de instruire
Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Evaluare

Citesc cu atenie
mesajul i ncearc
s fac o idee asupra
lui

Capacitatea
intelectual
a elevului
Corectitudinea
construciilor
imaginilor n
lentila
convergent i
divergent
Capacitatea
de
sistematizare
i analiz a
caracteristicii
imaginii
obinute n
lentil

Realizarea
sensului

2min

Prezentarea unui slide


show- ntroducerea n
lumea instrumentelor
optice.
Recunoasteti aceste
instrumente optice?

Analizeaz imaginea
i numesc aparatelor
optice reprezentate
pe
slide
show;
rspund la ntrebrile
privitor la rolul lor n
viaa de toate zilele.

4min

-se anun tema


i obiectivele leciei
Instrumentele optice
Fotografiile ....memoria
n imagini.
Probabil c nu o dat ai
avut posibilitatea s vezi
un aparat de fotografiat,
s faci chiar fotografii.Nu
o dat ai pipit o lup sau
ba chiar ai vzut o
lunet, ne mai vorbind
despre marea curiozitate
cu care priveai n
obiectivul microscopului
la orele practice de
biologie.n continuare
vom avea ocazia s aflm
i mai mult informaie
despre diferite aparate
optice, partea principal a
crora fiind sistemul de
lentile.Majoritatea
instrumentelor optice
utilizate i ntlnite
(microscopul, aparatul
fotografic, lupa,
telescopul, etc) snt
alctuite nu numai dintr-o
lentil subire, ci din
ansambluri de lentile,
oglinzi i alte elemente cu
ajutorul crora se obin
imagini ale obiectelor.
Clasa se mparte n 4
grupe:
Gr.I Lupa
-prile ei componente;
-caracteristica imaginii ce
se obine n lup,
-destinaia ei n practic
Gr.II Luneta
-prile componente ale

Elevii notez n
caiete
subiectul
leciei propus de
profesor, notndu-i
i obiectivele leciei

M1

6min

6min

O1
O4
M8
M9

Fiecare grup prezint


aparatul optic n
programa Power
Point
- desciind
caracteriticile, prile
componente,construc

Capacitatea
elevului de a
identifica
aparatele i
recunoate
aparatele
optice

Capacitatea de
a descri
aplicaia n
practic a
instrumentelor
optice
Dezvoltarea

Reflecia

5min O2
M9

Profesorul mparte clasa


n 3 variante pentru
realizarea urmtorului
subiect.Vor realiza
individual urmtoarele
probleme.(anexa 2)

7min
Se rezolv itemii din fi
(anexa 3)

Evaluarea
activitii
colare

3
min

Extinderea

2
min

-apreciaz i noteaz
elevii care s-au fcut
remarcai n timpul
leciei, motiveaz nota
Adreseaz clasei
urmtoarele indicaii:
Elaborai:
-Clustering referitor la
instrumentele optice;
-Comunicare : Invenia
aparatelor optice
-De rezolvat problemele
(anexa 4)

Elevii rezolv
individual
problemele propuse
de profesor,iar n
final le realizeaz.
-determin mrirea
telescopului,microsc
opului;
-determin puterea
optic a obiectivului
aparatului de
proiecie

Capacitatea
elevilor de
aplicare i
exprimare
matematic a
mrimilor
caracteristice
aparatelor
optice .
Capacitatea
de a analiza,
de a aplica
noiunile
la rezolvare
de probleme

Rspund la
ntrebrile din fi

Aplicarea
cunotinelor
teoretice la
rezolvarea
problemelor
cu caracter
practic i
aplicativ

Iau act de cele spuse

Inscriu nsrcinrile
n caiete

A. Este adevrat sau fals:


1) Obiectivul unui instrument optic este totdeauna convergent.
2) Lupa poat s conin i lentile divergente.
3) Imaginea unui obiect dat de aparatul fotografic este real, dreapt i mai mic
dect obiectul.
4) Imaginea unui obiect dat de microscop este virtual, mai mare dect obiectul i
dreapt.
5) Microscoapele, n practic, au mai multe obiective i oculare.
6) Instrumentele optice dau numai imagini virtuale.
B. Alegei rspunsul corect:
1) Un aparat fotografic are:
a) un obiectiv; b) un ocular; c) un sistem de nregistrare.
2) Un microscop formeaz o imagine:
a) real; b) virtual; c) mai mic dect obiectul.
3) Distana focal a unei lupe este de 5cm. Puterea sa este:
a) 5 dioptrii; b) 20 dioptrii; c) 20 dioptrii.
4) Instrumentele optice dau imagini:
a) virtuale; b) reale; c) reale i virtuale.
5) Lupa formeaz o imagine:
a) real; b) virtual i rsturnat; c) virtual i mai mare dect obiectul.
C. Completai spaiile lsate libere din textul urmtor:
* Lupa este un sistem optic.......................care formeaz o imaginedac
obiectul este aezat ntre i lentil. Puterea lupei este egal cu.ei.
* Microscopul este format din: obiectiv, partea ndreptat spre........., care d
imagini............i ocular, partea ndreptat spre......, care d o imagine ..............a
imaginii reale dat de................
* Aparatul fotografic este compus din ...................... i formeaz o imagine ........a
unui obiect pe un suport numit .............., iar imaginea final se obine pe .............
* Obiectivele cu distan focal variabil se numesc......................
* Microscopul care folosete un fascicul de electroni se numete.......................

S-ar putea să vă placă și