Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Disciplina: Fizica

Clasa: a VIII-a

Unitatea de învăţare: Fenomene electromagnetice

Tema: Sarcina electrică. Structura atomului

Timp de lucru – 45 minute

Tipul lecţiei – Lecţie de asimilare a noilor cunoştinţe

Obiective operaţionale:

Elevul va fi capabil:

O.1 Să explice fenomenele electrice în diferite contexte;


O.2 Să definească oral şi scris noţiunile de: sarcină electrică, cîmp electric.
O.3 Să definească Legea conservării energiei electrice.
O.4 Să reprezinte grafic liniile de forţă ale cîmpului electric
metode de învăţămînt:

exersarea, problematizarea, conversaţia, observaţia.

forme de activitate:

 frontal, în grup, individual.


 SCENARIU DIDACTIC

Eveniment didactic Activitatea profesoarei Activitatea elevilor

Moment  Verificarea prezenţei


organizatoric  Verificarea temei
EVOCAREA Profesorul propune următoarele întrebări: Redarea cunoştinţelor referitoare la Elevii îndeplinesc sarcina propusă.
electrilizarea corpurilor prin metoda scheletului de peşte.
1. Ce metode de electrilizare a corpurilor cunoaşteţi? 1 2 3
2. Ce mărime fizică caracterizează electrilizarea corpurilor?
3. Corpurile încărcate cu sarcini electice de acelaşi semn se atrag sau se Electrilizarea
resping?
4. Dar cele încărcate su sarcini electrice de semn opus?
5. Cine a introdus în fizică termenul de sarcină electrică? 4 5 6
6. Cine a stabilit existenţa a două tipuri de sarcini electrice?

REALIZAREA Profesorul anunţă tema nouă şi obiectivele lecţiei. Înseamnă în caieţele tema nouă.
SENSULUI MOTTO: „Nimic nu se pierde, nimic nu se cîştigă,totul se transformă.” Ascultă atent. Fac notiţe în caiet.
(Mendeleev)
Profesorul explică Legea conservării sarcinii electrice.
Profesorul le vorbeşte elevilor despre cîmpul electric, forţa electrică, linii de forţă
ale cîmpului electric.
Reoprezintă grafic liniile de forţă. Ascultă atent. FacElevii
notiţeefectuează
în caiete. experimentul. Fac
observaţii. Scriu concluzii:în urma
frecării, tubul de plastic a căpătat o
nouă proprietate – de a atrage alte
corpuri.

Elevii ascultă atent. Fac notiţe în


caiet.

Propune elevilor realizarea următoarelor sarcini: Elevii îndeplinesc sarcina propusă de profesoară.
Folosind metoda Dansul stelelor descrieţi cîmpul electric.

Cîmpul electric are


Forţa cu care cîmpul proprietatea de a
electric acţioneayă asupra acţiona asupra
corpurilor încărcate cu corpurilor electrilizate
sarcini electrice se numeşte
forţă electrică.

Elevii efectuează experimentul. Fac


Împarte fişe de lucru elevilor cu nivel mai slab.
Urmăreşte corectitudinea îndeplinirii sarcinii.
Intervine acolo unde este necesar.

Reprezentarea spaţială a
cîmpului electric este
ilustrată de către liniile
de forţă ale cîmpului
electric.

Propune tema pentru acasă:

S-ar putea să vă placă și