Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Disciplina: Fizica
Clasa a IX-a
Unitatea de învăţare: Teoreme de variatie si legi de conservare in
mecanica
Subiectul lecţiei: Aplicatii pentru conservarea energiei mecanice
Tipul lecţiei: Mixtă: Fixare – aplicatii
Scopul lecţiei:Fixarea cunostintelor predate in capitolul de energie
mecanica
Locul desfasurarii: sala de clasa
Durata lectiei :50 minute

Continutul activitatii de instruire:


Cod Arii de continut Subarii de continut
C1 Conservarea energiei 1.1.Sistem izolat
mecanice si variatia legii de 1.2.Sistem neizolat
conservare a energiei 1.3. ΔE=L
C2 Aplicatii

Obiective operaţionale:
Cod Comportamentul Conditiile de Criteriul de reusita
probare a
comportamentului
O1 Elevii isi Au la dispozitie Sa aplice formulele in probleme
amintesc manualul,notitele simple, fara implicare in
formulele pentru conservarea energiei.
energia cinetica
si potentiala.
O2 Elevii trebuie sa Au la dispozitie Sa faca distinctia intre fortele
enunte legea manualul,notitele conservative si cele
conservarii si desenul pe neoconservative.
energiei tabla
mecanice
O3 Elevii sa enunte Au la dispozitie Sa defineasca energia mecanica a
variatia legii de manualul,notitele unui sistem fizic neizolat, care este
conservare a egala cu lucrul mecanic al fortelor
energiei exterioare.

Cod/obiectiv C1 C2
O1 X
O2 X
O3 X
Metode si procedee de instruire:conversatia,explicatia,expunerea
Mijloace de invatamant:manualul,tabla
Desfasurarea lectiei:

Timp(min)
Evaluare
Obiective Evenimentele Activitatea Activitatea Strategie didactica
operationale instruirii.Conti profesorului elevilor
nut Metode de Mijloace de Forme de
invatamant invatamant organizare
1.Organizarea clasei pentru lectiei 5

Noteaza prezenţa Elevii se pregătesc Conversatia Frontala


elevilor şi verifica de lecţie.
disponibilitatea
clasei pentru
începerea lecţiei.

2.Verificarea cunostintelor anterioare


10

Adreseaza elevilor Raspund intrebarii: Conversatia Frontala Orala


intrebarile:ce Energia mecanică a
presupune unui sistem fizic
conservarea energiei izolat se conservă.
mecanice? Nimic nu se pierde,
nimic nu se castiga,
totul se transforma.
Transmiterea noilor cunostinte 30

Captarea Reaminteste formulele Sunt atenti Expun Frontala


atentiei pentru energia cinetica si erea
cea potentiala.
Comunicarea Anunta faptul ca vor face Expun Frontala
titlului lectiei aplicatii, pentru erea
si a incheierea capitolului.
obiectivelor
operationale
O1. Dirijarea Profesorul propune Elevii isi noteaza in Conve Frontala
invatarii C1 elevilor inceperea unei caiete. rsatia
aplicatii si enunta datele
problemei.
Obtinerea Un corp cu masa Elevii sunt scosi la tabla Conve Frontala Orala
performantei m=100dag, lasat liber din pentru fiecare subpunct. rsatia
punctul A al unui plan In timpul miscarii pe
inclinat cu
planul inclinat AB
inaltimea  h=5m, se
deplaseaza pe traseul sistemul corp – Pamant
ABCD reprezentat in este izolat (deoarece
figura. Pe protiunile AB forta de frecare se
si CD frecarea se neglijeaza si LN = 0).
neglijeaza, iar pe planul
orizontal BC, cu Instarea
lungimea de 5m, forta de initiala(A): E(A)=Ec(A)
frecare este a zecea parte
+Ep(A). Dar Ec(A) =
din greutatea corpului
(g≈10N/kg). 0,  deoarece corpul nu
are viteza initiala; iar
  Ce energie cinetica are Ep(A)= m*g*h. Rezulta:
corpul cand trece prin E(A)=m*g*h.
punctul B?
In starea
finala(B): E(B) = Ec(B)
+Ep(B); Ep(B)=0.
Rezulta E(B)=Ec(B)

Asigurarea Confirma raspunsurile Asculta explicatiile Conve Frontala


conexiunii corecte si intervine daca suplimentare rsatia
inverse este cazul cu explicatii Explic
suplimentare atia
O2 Dirijarea Profesorul propune E(A)=E(B) sau E(B)- Conve Frontala
invatarii C1 aplicarea E(A) = 0 rsatia
legii  conservarii energiei Explic
mecanice sau legea m*g*h = Ec(B); numeric atia
variatiei energiei Ec(B)=50J
mecanice.
Energia cinetica in stare
B este egala cu energia
potentiala in starea A
deoarece, sistemul corp-
Pamant fiind izolat,
energia lui mecanica se
conserva.

Obtinerea Propune o alta problema. Elevii isi noteaza Conve Frontala Orala
performantei Un copil cu masa de 40 datele si ies la tabla. rsatia
kg se catara pe o franghie V=h/∆t =>h=6m
verticala, cu viteza de ∆Ep=Epi-Epf=0-Epf
0,6m/s. Cu cat creste
energia potentiala a Epf=m*g*h=-40*10*6
sistemului copil – Pamant
dupa 10 s? Se da g≈10 Epf=-2400J
N/kg.
V=30000m/3600s=
m = 40kg
=8.3m/s
v = 0,6m/s
Ec=m*v2/2=210*1024=
g=10N/kg
=21*1025J
∆t = 10s

Asigurarea Confirma raspunsurile Asculta explicatiile Conve Frontala


conexiunii corecte si intervine daca suplimentate rsatia
inverse este cazul cu explicatii Explic
suplimentare atia
O3 Dirijarea Profesorul intreaba pentru Elevii isi noteaza si Explic Frontala
invatarii C2 recapitularea finala: raspund corect: aleg atia
raspunsul c) mai mica
Daca o bicicleta si o decat a masinii din cauza
masina se deplaseaza cu masei fiecarui corp
aceeasi viteza, bicicleta deplasabil.
are energia cinetica:

A)   mai mare decat a


masinii;

B)    egala cu a masinii;

C)   mai mica decat a


masinii;

D)   egala cu zero;

Obtinerea Un sistem are energie Elevii isi reamintesc Conve Frontala Orala
performantei potentiala datorita: definitia energiei rsatia
potentiale gravitationale
A)   miscarii (Ep=m*g*h) si raspund
componentelor sale; corect:
B)pozitiei
B)    pozitiei componentelor sale care
componentelor sale care interactioneaza;
interactioneaza;

C)Frecarii

D)   schimbarii
temperaturii sale.

Asigurarea Confirma raspunsurile Asculta explicatiile Conve Frontala


conexiunii corecte si intervine daca suplimentate rsatia
inverse este cazul cu explicatii Explic
suplimentare atia
4.Fixarea cunostintelor 5

Asigurarea Formuleaza Retin aprecierile, Conversatia Frontala


retentiei si aprecieri,observatii observatiile si
transferului si recomandari recomandarile;
celor invatate Enunta tema de Noteaza tema
casa
Tema de casa
Energia potentiala de tip elastic

1.Energia potenţială elastică înmagazinată într-un resort de constantă


elastică K=200N/m, de care e atârnat un corp de masă m=10kg este:
a)50J b)25J c)10J d)60J

2.Un resort se comprima cu 1cm. Care este energia sa potentiala elastica, stiind
valoarea constantei elastice, k=20N/m?
a)1mJ b)10mJ c)2mJ d)-1mJ

3. Acelasi resort se alungeste cu 1cm. Energia sa potentiala este…?


a)2mJ b)1mJ c)-1mJ
4.Un arc cu constanta de elasticitate ,k=30N/m , este comprimat cu 2cm. Care
este energia potentiala inmagazinata de sistem?

S-ar putea să vă placă și