Sunteți pe pagina 1din 4

Şcoala cu clasele I-VIII

Coţofenii din Faţa


Jud.Dolj
Proiect didactic

Data : 4 dec 2011


Clasa : a VII a
Obiectul: fizica
Subiectul : Planul înclinat
Tipul lecţiei:lecţie de dobandire de cunoştinţe si formarea de deprinderi practice
Competenţe specifice: formarea unui limbaj caracteristic fizicii prin definirea planului înlinat,
Formarea deprinderilor practice de lucru prin studierea mişcarii unui corp pe planul înclinat
Formarea deprinderilor de calcul matematic prin rezolvarea unor probleme
Metode folosite : Conversaţia
Explicaţia
Problematizarea
Mijloace didactice : manualul
Culegere de probleme
Planul înclinat
paralelipiped
dinamometru
mase marcate

Scenariul lecţiei
Momentul lecţiei Activitaţile profesorului Activitaţile elevului
1.Organizarea clasei pentru lecţie Notarea absenţelor Elevii raspund la intrebarile puse de
2.Verificarea cunostinţelor anterioare Profesorul verifica următoarele noţiuni profesor si exemplifică atunci cand este
Mecanisme simple, cazul
pârghia,scripetele,greutate,compunerea
vectorilor, direcţia greutaţii,instrumentul
pentru masurarea forţelor, asemănarea
triunghiurilor

3.Transmiterea noilor cunoştinţe Se defineşte noţiunea de plan înclinat , Elevii notează şi desenează planul înclinat
pornind de la exemple practice:derdeluş, cu elementele lui : lungime si înalţime
scara rulantă , platforma de încarcat bagaje
într-un vapor.
Se măsoară forţa cu care este ridicat un
corp pe verticală la o anumită inalţime h,
dar si forţa cu care se ridică corpul pe
planul înclinat la aceeaşi inalţime .

Elevii realizează experimentul si notează


valorile forţelor .
For
Elevii observă că valoarea forţei cu care
ţa cu care este ridicat corpul pe planul
este ridicat corpul pe planul înclinat este
înclinat va fi dedusă după ce greutatea va fi
mai mică decat greutatea G
descompusă după doua direcţii
perpendiculare d1 si d2
Elevii descompun greutatea după cele două
După determinarea unor triunghiuri
direcţii şi vor scrie condiţia de echilibru a
dreptunghice asemenea şi scrierea relaţiilor
corpului pe planul înclinat.
de proporţionalitate, se scrie formula
Ft=G1
pentru componeta tangenţială a greutaţii
G1=G*h/l, care va fi tocmai forţa cu care Elevii rezolvî în clasă o problemă cu planul
este ridicat corpul pe planul înclinat in înclinat pentru a-şi consolida modul în care
absenţa forţelor de frecare sunt decompuse forţele pe planul înclinat
Un corp cu masa de 2 Kg este urcat
uniform pe un plan înclinat de lungime 5 m
şi înalţime 3 m , sub acţiunea unei forţe de
20 N, paralelă cu planul .Calculaţi:
a)valorile componentelor greutaţii corpului
b)valoarea forţei de frecare dintre corp şi
plan
Rezolvare
Se reprezinta forţele care aţionează asupra
corpului pe planul înclinat

Se calculează greutatea corpului cu


formula
G=mg
G=2Kg*10N/kg
G=20N
Se calculeaza componenta tangenţială a
greutaţii
Gt=G*h/l
Gt=20N*3m/5m
Gt=12 N
Componenta normală a greutaţii se va
calcula aplicând teorema lui Pitagora ,
observându-se că greutatea joacă rol de
ipotenuză iar componentele greutaţii de
catete, în triunghiul format prin
descompunerea greutaţii
400=144+Gn*Gn
Dupa extragerea radicalului rezultă
Gn=16N
Pentru ca forţa cu care se ridică pe planul
înclinat este 20N iar Gt este 12 N, intervine
forţa de frecare ce se calculează prin
diferenţa dintre cele două forţe .
Ff=20N-12N
Tema pentru acasă Ff=8N
Problema 4 pag.60

Fişa de lucru nr. 1 :


Materiale necesare : plan înclinat, riglă , dinamometru, mase marcate, paralelipiped de lemn
Mod de lucru: masuraţi lungimea si înălţimea planului înclinat
Masuraţi greutatea corpului şi masuraţi forţa cu care este ridicat corpul pe planul înclinat
Notaţi valorile obţinute

Profesor Roşulescu Mariana

S-ar putea să vă placă și