Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Militar Liceal “Dimitrie Cantemir” Breaza


Profesor: Ionescu Dănuţ Viorel
Clasa: X-a Data activităţii: 8-10.10.2014 Durata activităţii: 150 min
Disciplina: Istoria universală modernă şi contemporană.
Unitatea de învăţare: 1. Organizarea statelor moderne
Tema lecţiei: 1.3. Constituirea S.U.A.
Tipul lecţiei: de predare a noilor cunoştinţe
Locul de desfăşurare: sala de clasă sau cabinetul de istorie
Resurse (mat. didactic): manualele Corint, Ed. Economică, Ed. Didactică şi
Pedagogică, Harta Formarea imperiilor coloniale şi Harta America între sec. XVIII-XIX,
Atlasul.
Competenţe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate
2. Exersarea demersurilor şi acţiunilor civice democratice
3. Aplicarea principiilor şi metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă
Competenţe specifice:
1.1. Exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei
1.2. Formularea de argumente referitoare la un subiect istoric
2.2 Alcătuirea planului unei investigaţii, a unui proiect personal sau de grup utilizând
resurse diverse.
2.3 Analizarea factorilor politici, sociali, economici, culturali care alcătuiesc imaginea
unei societăţi
2.4 Recunoaşterea continuităţii, schimbării şi a cauzalităţii în evoluţia socială
5.2 Încadrarea unui eveniment sau a unei serii de evenimente într-un context
cronologic
5.3 Plasarea evenimentelor şi proceselor istorice într-un context istoric mai larg
românesc, european sau universal
Competenţe operaţionale:
Cognitive C1: Definirea noţiunilor şi conceptelor: taxă, boicot, “Partida de ceai”
C2: Identificarea caracteristicilor societăţii engleze din sec. Al XVII-lea.
C3: Identificarea cauzelor care au generat revoluţia engleză.
C4: Prezentarea consecinţelor revoluţiei engleze.
Formative: C6: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric, suportul cartografic,
imagine istorică;
C7: Realizarea unui eseu numit “Revoluţia americană
Atitudinale: C10: Asumarea comportamentului bazat pe toleranţă şi pe respectarea
valorilor trecutului. Exersarea demersurilor şi acţiunilor civice democratice.
Evaluarea: formativă-ameliorativă
Obiective ale evaluării: Cognitive: Oe1: operarea cu noţiuni şi concepte;
Formative: Oe2: competanţa de analiza şi de a interpreta un fapt istoric conform
algoritmului cauză-efect;
Oe3: competenţa de a utiliza tehnici de lucru cu textul şi imaginea istorică:
Atitudinale: Oe4: capacitatea de a formula şi susţine opinii personale.
Valori şi atitudini vizate: - Coerenţă şi rigoare în gândire şi acţiune;
- Respectarea drepturilor fundamentale ale omului;
- Dezvoltarea atitudinilor pro-active în viaţa personală şi cea socială;
- Antrenarea gândirii prospective prin înţelegere rolului istoriei în viaţa prezentă şi
ca factor de predicţie a schimbărilor.
Strategii: inductiv-deductivă, explicaţiv-conversativă
Metode: Expozitiv-euristice:M1-expunerea;M2–explicaţia,M3–conversaţia euristică
Interactive: Gândiţi/Lucraţi în perechi/Comunicaţi; Alcătuirea unei axe
cronologice, M7 – conversaţia examinatoare
Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică, fisă de lucru,
Resurse: Umane – clasa a XI-a; de timp – 150 minute, materiale: manuale Istoria clasa XI,
Ed. Economică Preuniversitaria, Ed.: m3-Harta Formarea Imperiilor coloniale, Harta
America în sec.XVIII-XIX, Atlasul, surse le D1-4.
1. Moment organizatoric: - strigarea catalogului, notarea absenţelor
- pregătirea mat. Didactic (2 min.)
2. Anunţarea noii teme: (1 min.)
4. Expunerea principalelor obictive ale noii lecţii: (38 min.)
5. Fixarea noilor cunoştinţe: (5 min.)
6. Evaluarea desfăşurării lecţiei: (3 min.)
7. Tema pentru acasă: (1 min.)
Realizarea unui eseu cu tema “Revoluţia engleză”.
Profesorul captează atenţia prin lansarea de întrebării-problemă: Cum s-au constiuit S.U.A.?
Profesorul notează pe tablă titlul capitolului şi al lecţiei; precizează ce vor afla, ce vor şti să facă
la sfârşitul orei, de ce este important să cunoască aceste noţiuni; organizează învăţarea.

I. STATUL ŞI POLITICA:
1. ORGANIZAREA STATELOR MODERNE:
1.3. CONSTITUIREA S.U.A.

I. ÎN CĂUTAREA LIBERTĂŢII
1. Începuturile: Între anii 1607-1733, Anglia a întemeiat, pe coasta atlantică a
Americii de Nord, 13 colonii.
(vezi harta p.18 sau Atlas p. Identificarea celor 13 colonii)
Primii coloniştii, în marea lor majoritate englezi, au venit pe aceste teritorii
din motive economice sau datorită persecuţiilor religioase.
(vezi episodul vasului Mayflower fig. Din manual p.18)
2.Originea conflictului: În scurtă vreme coloniile americane au cunoscut o
puternică dezvoltare. Nordul era industrializat, folosea muncitori salariaţi şi mica
proprietate agricolă, iar Sudul avea mari plantaţi (bumbac, tutun etc.) unde se folosea
munca sclavilor negri. Cu timpul, economia coloniilor americane a început să
concureze metropola.
Datorită acestei concurenţe parlamentul britanic a luat o serie de măsuri
restrictive care urmăreau să menţină coloniile americane într-o poziţie de
subordonare. Astfel a interzis colonizarea teritoriilor de la vest de Munţii Alegani şi a
introdus o serie de taxe (taxa timbrului), vămi sau măsuri pentru încurajarea
monopolului mărfurilor britanice.
(Actul de încartiruire 1765, pretextând revolta unor triburi indiene, colonişti
trebuiau să întreţină permanent o armată engleză în colonii).
În această situaţie colonişti americani sau organizat în asociaţii numite “Fiii
libertăţii”, care protestau împotriva măsurilor introduce şi boicotau produsele
engleze. Dacă iniţial cauza revoltei coloniştilor a fost de natură economică ulterior
factorul politic a devenit dominant prin faptul că coloniile nu aveau reprezentanţi în
Parlamentul Angliei şi cereau dreptul de a se conduce de sine stătător, prin proprii
reprezentanţi aleşi.
3. Declanşarea conflictului: În anul 1773, un grup de americani s-au deghizat în
indieni, au urcat la bordul navelor engleze din portul Boston şi au aruncat în mare
întreaga cantitate de ceai. Această acţiune este cunoscută sub numele de “partida de
ceai”din Boston. (de citit textul din manual p.19) În urma acestei acţiuni guvernul
englez a trimis trupe şi a închis portul Boston. În 1774, reprezentanţii celor 13 colonii
sau întrunit la Philadelhia, într-un prim congres continental, care decide oficial
boicotarea mărfurilor engleze, respinge autoritatea parlamentului englez şi
constituirea unui guvern central care să coordoneze efortul politic şi militar în
vederea obţinerii independenţei.

CONSTITUIREA S.U.A.
II. RĂZBOIUL DE INDEPENDENŢĂ (1775-1783)

Îmediat după primul congres de la Philadelfia coloniştii au început să se


înarmeze iar în 1775 s-au înregistrat primele ciocniri militare.
În 1776 se organizează al doilea congres la Philadelhia care adoptă pe data de
4 iulie 1776 Declaraţia de Independenţă, redactată de Thomas Jefferson. Declaraţie
care evocă drepturile naturale ca fundament al luptei pentru libertate şi
independenţă. (de citit şi analizat textul din manual p.21)
Congresul a mobilizat o armată de voluntari pusă sub comanda generalului
George Washington. În primele confruntări trupele americane au fost învinse de bine
pregătita armată engleză, căreia i se adăuga trupe de mercenari germani.
Ulterior datorită lui G.Washington, un priceput organizator şi un bun
comandant, efortului diplomatic dus de Benjamin Franklin, ambasadorul american la
Paris, care a făcut ca pe rând, Franţa, Spania şi Olanda să intre în război împotriva
Angliei, precum şi participării voluntarilor europenii (La Fayette, Kosciuszko, von
Kalb) trupele americane au obţinut victoriile de la Saratoga (1777) şi Yorktown
(1781). Războiul s-a terminat în 1783 prin semnarea tratatului de pace de la
Versailles, prin care Anglia recunoştea independenţa coloniilor americane şi le ceda
teritoriul de la vest de Munţii Alegani până la fluviul Mississippi.
(de urmărit pe hartă noile graniţe)

S-ar putea să vă placă și