Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 17. 03. 2022

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Deleni

Profesor: Scîrțu Marius Cozmin

Clasa: a VII-a B

Disciplina: Istorie

Unitatea de învățare: Lumea în război

Lecția: Holocaustul

Tipul lecției: predare-învățare

Timp: 50’

Scopul lecției:

- Informativ: elevii să ințeleagă modul în care războaiele și acțiunile unor grupuri de indivizi,
influențeaza oamenii și evoluția societații.

- Formativ: dezvoltarea capacităţilor cognitive în scopul îmbunătăţirii capacităţilor de analiză şi


sinteză.

Organizarea spațiului de instruire și a resurselor:

a) Locul de desfășurare: sala de clasă

b) Clasa omogenă cu potențial intelectual normal

Material didactic:

- hărți
- fișe de lucru;
- planșe
- televizor

Competențe generale:
2. Utilizarea critică şi reflexivă a limbajului de specialitate şi a surselor istorice.
3. Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienței istorice și a diversității socio-
culturale
1
Competențe specifice:

2.2 Exploatarea surselor istorice prin utilizarea instrumentelor specifice gândirii critice;

3.1. Determinarea relațiilor dintre personalitățile și grupurile umane în desfășurarea faptelor istorice.

Competențe derivate:

C1. să definească termenul „holocaust”, „genocid”, „ghetou”, „soluție finală”;

C2. să identifice premisele Holocaustului;

C3. să evidențieze acțiunile antisemite;

C4. să se familiarizeze cu semnificația unor termeni specifici Holocaustului;

C5. să identifice pe hartă lagărele de exterminare;

C6. Să descrie viața din lagărele naziste;

C7. să formuleze opinii și argumente despre Holocaust pe baza surselor istorice.

Strategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativã.

Instrumente de evaluare: verificarea frontalã, observarea sistematicã, fișa de lucru, harta.


Resurse:
- Umane- clasa a VII –a A
- De timp- 50’
- Materiale oficiale - programa şcolarã;
- macroproiectarea didacticã.
- Izvoare cartografice – Harta- Harta lagărelor naziste
- Izvoare narrative - Hitler, Mein Kamph, 1925
- Jurnalul Annei Frank

Bibliografie:

1. Manualul de istorie: Ochescu Maria, Manual de istorie clasa a VII-a, Editura Art Klett,
București, 2020.

2. Paul Johnson, O istorie a lumii moderne 1920-2000, Ed Humanitas, București, 2005.

3. Ovidiu Raețchi, Istoria Holocaustului, Editura Litera, București.

2
Secvenţele Timp Conţinutul învăţării Metode Activitatea Activitatea elevului Forme si
lecţiei didactice profesorului instrument
e de
evaluare
Moment 2’ Strigarea catalogului și pregătirea Strigă catalogul, Confirmă prezența
organizatoric materialului didactic ce va fi folosit consemnează absențele,
Reactualizarea, 10’ 1. Se vor evidenția principalele etape și Conversația 1. Care sunt cauzele Răspund întrebărilor Evaluare
sistematizarea și acțiuni militare din Al doilea război euristică celui de al doilea război adresate de profesor Predic
esențializarea mondial și organizarea lumii postbelice. mondial? tiva
cunoștințelor
2. Ce puteri s-au
confruntat în acest
război?
3. Menționați fronturile
de luptă.
4. Prezentați
desfășurarea celui de al
doilea război mondial.
5. Ce teritorii este
forțată România să
cedeze?
6. Ce presupune Actul
de la 23 august 1941?
7. Unde s-a hotărât
organizarea lumii
postbelice?
8.Când a fost creată
O.N.U. și care era
scopul acesteia?

3
Anunțarea noii 3’ Expunerea Scrie pe tablă titlul și Notează pe caiete
teme HOLOCAUSTUL prezintă obiectivele
lecției
C1 Holocaust- programul de exterminare a 1.Înmânează elevilor o mapă 1. Raspund cerințelor
Predarea noilor 30’ cu fișe de lucru profesorului Evaluare
evreilor , plănuit și executat de regimul 1.2 Explică elevilor termenul 1.2 Elevii sunt atenţi la
cunoștințe Conversația formativă
nazist. de holocaust argumentele aduse de
Expunerea profesor. și
I. Premisele: Explicația 1. Cere elevilor să identifice 1. Rezolvă (fişa nr. 1) , sumativă
C2 - promovarea teoriilor rasiale;
în (fişa nr. 1) principalele răspund cerintelor
teorii rasiale. profesorului.
- antisemitismul. 1.2.Completează și notează 1.2. Notează în caiete.
la tablă răspunsurile elevilor.
II. Antisemitismul în perioada 1933-
1942: 1.1 Prezintă un material 1.1. Urmăresc cu atenție
C3 - 1933 boicotarea activităților economice Expunerea power point despre măsurile materialul ppt. și notează
evreiești; Explicația antisemite din perioada în caiete evenimentele
- 1935 adoptarea Legilor rasiale; interbelică și notează la tablă principale .
Conversația evenimente principalele
- 1938 Noaptea de Cristal; Descrierea
- 1942 aplicarea soluției finale. Observați
Expunerea
III. Ghetouri și lagăre: Explicația
1. Cere elevilor să 1. Elevii urmăresc
C4 - ghetourile erau cartiere destinate Conversația vizualizeze un material materialul video notează
exclusiv evreilor; Descrierea video despre lagăre și pe caiete explicațiile
C5 - lagărele erau centre de detenție; Observația ghetouri, explică elevilor profesorului
- lagăre de exterminare: Auschwitz, noii termeni. Evaluare
1.2 Îndrumă elevii să 1.2 Localizează cu ajutorul
Belzec, Majdanek, Sobibor, Treblinka, formativă
vizualizeze harta cu lagarele hărții lagărele de
Chelmno; Învățarea naziste (fișa 2) și să exterminare ( fișa 2 ), și
C6 - 435 lagăre de concentrare în Polonia; prin identifice lagărele de menționează alte tipuri de sumativ
- metode de exterminare: gazare, ardere. descoperire exterminare. lagăre, notează în caiete
Expunerea 1.3.Cere elevilor să descrie 1.3.Descriu viața în
- circa șase milioane de evrei au fost viața în lagărele naziste. lagărele naziste.
uciși. Explicația
1.4.Cere elevilor să răspundă 1.4. Răspund cerințelor din
Conversația cerințelor din ( fișa 3) (fișa 3).
(Jurnalul Annei Frank)

4
Consolidarea 5’ Reluarea ideilor principale, pe baza Conversația Indrumă reluarea ideilor Reia ideile principale
cunoștintelor schemei realizate la tablă; Notarea și Explicația principale; ale lecţiei.
aprecierea elevilor. Face aprecieri.

5
Schița lecției :
Holocaust - programul de exterminare a evreilor, plănuit și executat de naziști.

I. Premisele:
- promovarea teoriilor rasiale;
- antisemitismul.

II. Antisemitismul în perioada 1933-1942:


- 1933 boicotarea activităților economice,
înlăturarea evreilor din funcțiile publice;
- 1935 adoptarea Legilor rasiale;
- 1938 Noaptea de Cristal;
- 1942 aplicarea soluției finale.

III. Ghetouri și lagăre:


- ghetourile cartiere destinate exclusiv evreilor;
- lagărele centre de detenție;
- lagăre de exterminare: Auschwitz, Belzec, Majdanek, Sobibor, Treblinka, Chelmno;
- lagăre de concentrare: 435 în Polonia;
- metode de exterminare: gazare, ardere;
- circa șase milioane de evrei au fost uciși.

6
FIȘA 1

Citește textul de mai jos și răspunde cerințelor.

„Alterarea sângelui şi deteriorarea rasei reprezintă singurele cauze care explică declinul
civilizaţiilor străvechi - caracteristică exclusivă a sângelui Raselor pure. Poporului german trebuie să i
se asigure teritoriul necesar existenţei sale pe pământ… În această lume, oricine nu este de sorginte
sănătoasă poate fi considerat pleavă. Toate evenimentele istorice din lume nu sunt nimic altceva decât
manifestarea instinctului de supravieţuire şi păstrare a rasei, fie spre bine, fie spre rău. Oamenii de
acelaşi sânge trebuie să aparţină unuia şi aceluiaşi Reicht... „Evreii nu fac parte din rasa umană și prin
urmare nu sunt îndreptățiti la protecția pe care instinctiv o acordăm unei ființe umane... Consider rasa
evreiască inamicul înnăscut al omenirii și a tot ce e nobil.”

Sursa: Adolf Hitler, Mein Kampf, 1925

Cerințe:

1. Cine este autorul afirmațiilor din text și ce teorii promovează acesta?


2. Ce atitudine are acesta față de evrei?

7
Fișa 2

Ghetouri și lagăre

8
FIȘA

Trăirile Annei Frank în lagărul de la Auschwitz

Citește textul de mai jos și răspunde la cerințe.

„Îmi este absolut imposibil să construiesc totul pe baza morții, mizeriei sau
confuziei. Văd cum lumea se transformă din ce în ce mai mult într-un deșert, aud tot mai
tare tunetul care se apropie și ne va omorî și pe noi, simt suferința milioanelor de oameni,
și totuși, dacă privesc cerul, mă gândesc că toate astea vor lua iarăși o întorsătură bună,
că și cruzimea asta se va sfârși, că pacea și liniștea vor reveni în ordinea lumii.”

Sursa: Jurnalul Annei Frank

1. Cum i se pare lumea Annei Frank? Ce teamă o încearcă?


2. Renunță micuța Anna Frank la speranța că într-o bună zi lumea va fi un loc
mai bun?

9
Viața în lagăr.
Supraviețuitori din lagăr, eliberați de către trupele americane.
1. Descrie imaginea, punând în evidență cât mai multe aspecte ale condițiilor de viață din lagăr.
2. Apreciază condițiile de viață din lagăr din perspectiva drepturilor omului.

10

S-ar putea să vă placă și