Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Unitatea scolara :
Profesor: Paduraru Elena
Data :
Clasa a X a H
Disciplina : Istorie
Unitate de invatare: Marile conflicte ale secolului XX
Continut: Primul Razboi Mondial
Tipul lectiei: Dobandire de cunostinte
Locul de desfasurare: sala de clasa
Competenta genearala:
1. Utilizarea vocabularului si a informatiei in comunicarea orala sau scrisa
Competente specifice:
1.2 formularea de argumente referitoare la un subiect istoric
2.5 examinarea consecintelor directe si indirecte ale actiunii umane
5.3 plasarea evenimentelor si proceselor istorice intr-un context istoric mai larg romanesc, european sau universal
Obiective operationale:
O1 sa plaseze in timp si spatiu evenimentele
O2 sa selecteze principalele cauze ale razboiului
O3 sa identifice principalele etape ale Primului Razboi Mondial
04 sa enumere principalele consecinte ale razboiului
Strategii didactice:
Forme de organizare a activitatii: frontala, individuala, pe grupe
Metode: Expunere, Conversatie catehetica, Demonstratie, exercitiu, Invatare prin descoperire
Evaluare: continua / formativa
Mijloace: Manual istorie clasa a X-a Editura Corint, coord. Alexandru Barnea
Harta Primul Razboi Mondial
Atlas istoric didactic, autor Popescu Vasile
fise
Momentele Ob. Detalieri de continut Timp Strategia didactica
lectiei op. Activitatea profesorului Activitatea alocat Metode Forme Evaluare
Momentul Pregătirea climatului socio-afectiv Elevul de serviciu prezintă absentii 2 min Conversatie
introductiv necesar actului învăţării. Notarea catehetica frontala
absenţelor
Distribuie fisele.
Verificarea Solicita elevilor completarea fisei 1 Pe baza informatiilor dobandire in ora 6 min Conversatie individual Evaluare
cunostintelor anterioara la tema completeaza fisa 1 catehetica a predictiva
anterioare cu urmatoarele raspunsuri: Exercitiu
Desfasurarea Anunţă titlul lecţiei şi conţinutul 36
activitatii temei. Sunt enunţate obiectivele Sintetizează principalele informaţii : min Expunere Frontala Evaluare
O1 operaţionale pornind de la cauze, factori, desfasurarea Conversatie individual formativa
competenţele specifice.
O2 razboiului, lupte, consecinte catehetica, a
O3 Prezinta principalele informatii demonstrati
despre cauze, factori, desfasurarea e
razboiului, lupte, consecinte
Cu ajutorul hartii Primul Razboi
Pe parcursul expunerii solicita Mondial, elevii identifica taberele
elevilor sa identifice taberele militare, fronturile razboiului,
militare, fronturile razboiului, Sa localizeze localitatile in care s-au
Sa localizeze localitatile
principalelor lupte. purtat lupte.

Fisele 2,3,4 sunt impartite pe grupe Elevii citesc textele si raspund


elevilor: cerintelor,
Grupa 1. – fisa 2 Invatare prin Pe grupe
Grupa 2 – fisa 3 descoperire
Grupa 3 – fisa 4
Solicita elevilor sa raspunda
cerintelor
Fixarea si Solicita elevilor sa raspunda Pe baza informatiilor dobandite elevii 5 min Exercitiu individual Evaluare
sistematizarea O1 urmatoarelor intrebari: dau urm raspunsuri: Conversatie a sumativa
cunostintelor O2 1.De ce se numea Primul Razboi 1.Tarile vor folosi in razboi toate catehetica
O3 Mondial „razboi total”? Cand s-a resursele umane si economice.
desfasurat? Razboiul s-a desfasurat in perioa
1914-1918
2.Care au fost blocurile militare 2. Blocurile militare sunt : Antanta,
participante? Puterilor Centrale (Tripla Alianta)

3. Care sunt principalele lupte? 3.Bataliile sunt:Marna, Verdun,


Somme
4. Care sunt fronturile pe care s-au 4. Fronturile sunt principale (vest,
desfasurat luptele? est) si secundare

5. Care sunt principalele consecinte 5. Consecintele sunt: pierderi umane,


ale razboiului? mutilati, raniti si materiale teritorii
pustiite
Tema pt acasa. Apreciaza activitatea elevilor. 1 min Conversatie frontala
Aprecierea catehetica
activitatii
elevilor

Fisa 1
Completati spatiile punctate cu informatia corecta :

1. Colonialismul a reprezentat …………………………………………………………………….. a unor teritorii pentru a

utiliza resursele.

2. Factorii colonizarii sunt ………………………………………………………………………………………………………..

3. Rolul coloniilor a fost ……………………………………………………………......................... ,piete de desfacere, zone

pentru populare, baze de aprovizionare.

4. India a facut parte din …………………………………………………………………………………………………………

5. ………………………………………………………………………. detineau teritorii din timpul marilor descoperiri

geografice.

6. India, China, Japonia erau ……………………………………………………………………………………………………


Fisa 2

Cititi urmatorul text:

BĂTĂLIA DE LA MARNA - 5 septembrie 1914.


Armata germană era condusă de generalul Alexander von
Kluck. Guvernatorul militar al Parisului , Gallieni a ordonat
Armatei a 6-a franceze a generalului Maunoury , să atace
flancul descoperit al lui von Kluck. Generalul Joffre, ,,Cu sânge rece, generalul Joffre, comandantul şef al armatelor
comandantul şef al armatelor franceze a coordonat un atac franceze, salvează o situaţie care părea iremediabil compromisă.
masiv. Pe 7 septembrie, englezii şi francezii s-au infiltrat în Profitând de greşeala tactică a germanilor, care au traversat în
sectorul mai puţin apărat al frontului. Pe 9 septembrie , grabă Marna, neglijind garnizoana din capitală comandată de
englezii trec Marna pe la Las Ferte sous Jouanne, sprijiniţi de Gallieni şi întărită pe flancul drept, acesta lansează pe septebrieo
Armata a 6-a franceză la nord şi de Armata a 5-a la sud. puternică ofnsivă care, după pru zile d4e lupte grele, îi obligă pe
nemţi să se retragă. ,, Victoria de pe Marna’’, dublată de sccesul
Generalul Alexander von Kluck este înfrânt. Se ordonă
din jurul oraşului Nancy şi de victoria ruzşilor în luptele din
retragerea generală.
Galiţia cu austriecii , schimbă total faţa războiului.
Pe 13 septembrie , von Falkenhayn îl înlocuieşte pe von Serge Berstein, Pierre Milza, Istoria Europei,vol.4 ,pag.327
Moltke comandantul forţelor germane. Parisul era salvat.
Noua linie de apărare franceză s-a refăcut puţin la sud de
Marna,de-a lungul unui front de aproximativ 260 de km.

Cerinţe: 1. Identificaţi , localizaţi şi dataţi bătălia din Fişa nr.2.


2. Selectaţi două caracteristici ale luptei din Fişa nr.2.
3.Numiţi doi conducători ai celor două forţe combatante din Fişa nr.2.
4. Precizaţi o consecinţă a bătăliei.

Fisa 3
Cititi urmatorul text:

Batalia de la Verdun (1916)

Anul 1916 este cel al marilor ofensive, lansate alternativ de Antantă


şi Puterile Centrale, care se soldează alternativ cu băi de sânge
înfiorătoare , fără a determina un progres semnificativ în plan militar
nici unuia dintre combatanţi. În februarie, Falkenhayn lansează o
ofensivă împotriva sistemului de fortificaţii din jurul orăşelului
Verdun, în speranţa de a da o lovitură decisivă moralului francezilor
prin capturarea unei poziţii inexpugnabile. Pe 25 februarie ajunge la Cerinţe: 1. Identificaţi , localizaţi şi dataţi bătălia
Verdun de Castelnau, comandantul adjunct al lui Joffre, care decide să din Fişa nr.3.
păstrze malul drept cu orice preţ, încredinţându-i sectorul lui Philippe 2. Selectaţi două caracteristici ale luptei
Petain. Acesta lansează o serie de contraatacuri îndârjite, susţinute de din Fişa nr.3.
întăririle care vin pe Calea Sacră, un drum aflat sub focul artileriei 3.Numiţi doi conducători ai celor două
germane de-a lungul căruia francezii fac să folosească până la 20 000 forţe combatante din Fişa nr.3.
de oameni pe zi. Pus în faţa alternativei de a opri ofensiva sau de a lărgi 4.Explicaţi de ce Bătălia de la Verdun a
fost numită ,, Abatorul"
frontul, Erich von Falkenhayn hotărăşte să transforme Verdunul într-
o mare bătălie de uzură. Philippe Petain a reuşit şi a devenit eroul de la
Verdun şi a fost promovat comandant al grupului de armate centrale.
Locul lui a fost luat Robert Nivelle. Pe 29 august, neputând cuceri
oraşul, Falkenhayn este înloînlocuit de Hindenburg în funcţia de şef al
Statului Major General.

Bătălia de la Verdun (21 februarie 1916 - 21 iulie 1916), din timpul Primului Război Mondial, a mai fost numită și
"Abatorul" deoarece numărul de morți, răniți și dispăruți se ridică la 700.000 de persoane.
Dacă la Marna în 1914 a fost o bătălie în stil clasic, care s-a clarificat in câteva zile, la Verdun a fost prima bătălie care a
avut toate caracteristicile războiului de tip nou. Bătălia de la Verdun a dost cunoscută după remarca "Ils ne passeront
pas" (Ei nu vor trece) atribuită lui Robert Nivelle. Pentru francezi bătălia de la Verdun a fost, după cea de la Marna, al
doilea moment culminant al Primul Război Mondial. Atacul de la Verdun (germanii i-au dat numele de cod
Fisa 4 a aparut ca urmare a unui plan al Maiorului General german, von Falkenhayn
„Judecata")
Cititi urmatorul text:

Bătălia de pe Somme 1 iulie 1916 ocupă un loc important în memoria colectivă a armatei britanice. Pentru a despresura Verdunul englezii au început Bătălia
de pe Somme. A fost una dintre cele mai lungi bătălii din timpul războiului (încheindu-se pe 19 noiembrie, 4 luni mai târziu) şi a fost prima mare operaţiune
lansată de armata britanică pe Frontul de Vest.
Bătălia de pe Somme a durat 141 de zile și ea poate fi împărțită în șase perioade distincte. Au existat trei perioade de lupte intense pe un front larg - pe 1 iulie, pe 14 iulie și
între 15 și 25 septembrie. Între aceste perioade putem vorbi de două episoade de lupte continue, dar mai puțin extinse, între 2 și 13 iulie și 15 iulie și 14 septembrie. Iar într-un
final, perioada cuprinsă între sfârșitul lunii septembrie și sfârșitul bătăliei, în care toate operațiunile au fost zădărnicite de vremea rea.
Mulți cunosc bătălia doar pentru ceea ce s-a întâmplat în prima zi. Pe 1 iulie, 14 divizii britanice - aproximativ 120.000 de oameni - au atacat liniile germane pe un front ce
se întindea pe o distanță de 18 kilometri. Până la sfârșitul zilei, 19.000 de englezi muriseră, iar alți 38.000 erau dispăruți sau răniți. În schimbul acestor imense pierderi, englezii
nu cuceriseră decât o secțiune a liniei de front germane din sud, cu mult sub așteptările comandanților.
Sir Douglas Haig, comandantul forțelor britanice, spera că prin această ofensivă majoră vor penetra liniile germane și va putea să-și trimită cavaleria până la Bapaume.
Tocmai aceste așteptări foarte mari au stat la baza dezastrului britanic din prima zi de lupte. Pentru a elibera drumul pentru cavalerie, Haig dăduse unităților de artilerie sarcina
de a distruge liniile de apărare ale germanilor. De aceea, el și-a extins pe o distanță mult prea lungă pentru a-și îndeplini scopul. Artileria germană a rămas în mare parte
neatinsă și a putut astfel distruge unitățile de infanterie britanice în timp ce avansau.

Cerinţe: 1. Identificaţi , localizaţi şi


dataţi bătălia din Fişa nr.4
2. Selectaţi două
caracteristici ale Bătăliei din Fişa nr.4.
3. Precizaţi o cauză a bătăliei
prezentată în Fişa nr.4.
4. Prezentaţi un moment al
Bătăliei folosind informaţiile din Fişa
nr.4.
Barem de corectare

Fisa 1

1. Politica de cucerire si anexare

2. Economici, politici, sociali ideologici

3. Zone de exploatare a resurselor de materii prime si a fortei de munca

4. Imperiul Colonial Britanic

5. Spania, Portugalia, Olanda, Belgia

6. Civilizatii asiatice
Primul Razboi Mondial

- Schita lectiei –

a) Cauzele razboiului:

1. Divergentele coloniale dintre imperiile coloniale – nemultumirile coloniale ale Germaniei si Italiei, care doreau

reimpartirea coloniilor detinute de Anglia si Franta.

2. Divergentele teritoriale dintre imperiile continentale europene: rivalitatea politica si teritoriala Rusia cu Austro-

Ungaria si Imperiul Otoman in Peninsula Balcanica

3. Problema nationalitatilor (minoritati nationale) – dorinta popoarelor aflate in componenta impe riilor continentale

europene de a se elibera si de a-si creea propiile state nationale (polonezi, cehi, slovaci, croati, sloveni, bosniaci,

romani, bulgari).

b) Factorii favorizanti :

1. Formarea aliantelor politico – militare : Tripla Alianta (Puterile centrale) si Antanta

2. Crizele politico –militare de la inceputul secolului XX

3. Cursa inarmarilor
c) Declansarea razboiului:

-pretext : atentatul de la Sarayevo (28 iunie 1914)

- izbucnirea razboiului a avut loc la 28 iulie 1914, Austro- Ungaria a declarat razboi Serbiei

d) desfasurarea razboiului

a) Principalele state participante:

- Tabara Antantei: Serbia, Rusia, Franta, Marea Britanie, Belgia, Japonia; Italia (1915), Romania (1916), Grecia, S.U.A (1917),

- Tabara Puterilor Centrale: Austro-Ungaria, Germania, Imperiul Otoman, Bulgaria

b)Fronturile razboiului:

- principale: frontul de vest (Belgia, Nordul Frantei)

Frontul de est (Germania, Austro- Ungaria, Rusia)

Secundare (Serbia, Italia, Romania, Grecia, Asia, Africa, Oc. Atlantic, Marea Mediterana, Marea Nordului)

Caracteristicile „Razboiului total”

- Propaganda - Razboiul naval

- Razboiul total prin mobilizarea populatei si a resurselor in prijinul razboiului

- Razboiul economic

S-ar putea să vă placă și