Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic.

Primul Război Mondial

Data: 03.X. 2023.


Clasa a VII-a,
Scoala gimnazială, Urmeniș
Unitatea de învatare: Lumea la sfârşitul secolului al XIX-lea şi începutul secolului al XX-lea
Conținuturi: Primul Război Mondial
Tipul lectiei: predare, învățare
Timpul: 50 min
Profesor Balaj Cristina-Andreea.
Competenţe generale:
1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor și reprezentarilor de timp și spațiu;
2. Utilizarea critică și reflexivă a limbajului de specialitate și a surselor istorice;
3. Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienței istorice și a diversității
socio-culturale;
4. Folosirea autonomă și responsabilă a instrumentelor necesare învățării permanente.
Competenţe specifice:

1.3. Localizarea în timp și spațiu a faptelor și/ sau proceselor istorice


2.1. Folosirea termenilor de specialitate în descrierea unui eveniment/ proces istoric;

Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:


O1-Să identifice motivul intrării României în război de partea Antantei
O2.Să localizeze pe hartă modificările teritoriale din anul 1918
O3. Să enumere trei bătălii importante ale armatei române
O4. Să precizeze efectul pe care ieșirea Rusiei din Război l-a avut asupra României
O5. Să descopere o urmare a participării României în Primul Război Mondial
Metode şi procedee didactice: conversatia euristica, observarea sistematica, descoperirea, explicația,
comparaţia,
Mijloace didactice : Manual digital pentru clasa a VII-a, Editura Litera, Bucureşti 2022, programa
școlară, hartă, fişe de lucru/exerciții manual
Bibliografia: - C. Felezeu, Didactica istoriei, Ediţia a II-a, Presa Universitară Clujeană , Cluj-Napoca,
2004;
Desfăşurarea lecţiei

Succesiunea Succesiunea elementelor


Obiectivele momentului de conţinut Activitatea profesorului de Activitatea elev
lecţiei şi predare sau de organizare
timpul afectat
Momentul Notează absenţele. Pregăteşte
organizatoric mijloacele de învăţare.
(3’)
Verificarea Verifică ce știu elevi despre
cunoștințelor PRIMUL RĂZBOI MONDIAL Ascult
anterioare
(5’)

Anuntarea Enunțarea obiectivelor


titlului lectiei lecției noi
noi
(3’)
Dirijarea Explică elevilor despre Primul
predarii si Prezentarea noului Război Mondial. Definiție,
invatarii prin continut si a sarcinilor alianțe, cauze, consecințe,
folosirea de invatare bătălii. Elevii sunt ate
resurselor Notează
materiale si
procedurale
(32’)

O1 Cere elevilor să răspundă la


următoarele întrebării: Descoperă cu a
1. Ce este Primul Război manualului in
Mondial ? lecție
2. Care sunt cauzele
Conducera noii învațări izbucnirii acestui Război.
3. Când a intrat România în
război, și de ce ?
O2 4. De ce a iesit Rusia din
Război în 1917 ?
5. 3 bătălii la care participă
O3 România în timpul
războiului.

Profesorul oferă informații


despre fiecare eleveniment,
în mod cronologic.
O2

O5

Asigurerea
feed-back-ului
Fixarea Profesorul intreaba:
cunoştinţelor 1. Ce este Primul Război
(5’) Mondial ? Răspund
2. Care sunt cauzele profes
izbucnirii acestui Război.
3. Când a intrat România în
război, și de ce ?
4. De ce a iesit Rusia din
Război în 1917 ?
5. 3 bătălii la care participă
România în timpul
războiului.

Temă pentru Sub forma unei Diagrame


acasă Venn, scrieți două cauze ale
izbucnirii Primului Război
Mondial, două consecințe, și
care au fost alianțele politico-
militare care au luat parte la
acest război.

Primul Război Mondial. Evoluţia alianţelor. Fronturile de luptă

Primul Război Mondial (1914-1918), conflict armat izbucnit ca urmare a contradicțiilor între
marile puteri, în lupta pentru reîmpărțirea sferelor de influență și pentru acapararea de colonii și teritorii
străine. A început prin ofensiva Puterilor Centrale (Germania și Austro-Ungaria) împotriva Antantei
(Franța, Marea Britanie și Rusia), antrenând, în final, 33 de țări cu o populație de peste un miliard
locuitori.
- Cauze:
 lupta pentru reîmpărţirea lumii;
 concurenţa economică;
 imperialismul;
 naţionalismul;
 schimbări în ierarhia marilor puteri;
 dorinţa de dominaţie economică şi politică a marilor puteri a stimulat cursa înarmărilor.
-Alianţe:  Antanta: Marea Britanie, Franţa, Rusia + Japonia, Italia (1915), România (1916), S.U.A.
(1917), etc.
 Puterile Centrale: Germania, Austro-Ungaria + Imperiul Otoman, Bulgaria, etc- * în total,
în cei patru ani de război, au participat 28 de state, cu aproximativ 70 milioane de soldaţi.
- Fronturile:  2 principale: de Vest (Franţa) şi de Est (Rusia);
 3 secundare: din Balcani, din Caucaz şi din nordul Italiei.
-Pretextul:  asasinarea moştenitorului Austro-Ungariei, arhiducele Franz Ferdinand, la 28 iunie 1914,
de către studentul bosniac Gravrilo Princip.
-Desfăşurarea războiului:- 1914:  la 28 iulie 1914, Austro-Ungaria declară război Serbiei;
 Frontul de vest: Germanii sunt opriţi la Marna;
 Frontul de est: Bătălia de la Tannenberg (august) şi de la Lacurile
Mazuriene (septembrie).
- 1915:  frontul de vest: ofensive franco-engleze în Champagne şi Artois;
 frontul de est: ofensiva germană în Galiţia, Ucraina şi Belarus;
 frontul italian: lupte grele la Isonzo. 1916:
 frontul de Vest: Bătălia de la Verdun şi contraofensiva de pe
Somme;
 frontul de est: ofensiva română în Transilvania; respingerea
acesteia şi ocuparea Bucureştilor de către inamic.
România a participat activ la acest războiprin bătăliile de la Mărăști, Mărăsești și Oituz. Datorită
generalului francez Henri Berthelot, românii s-au regrupat și au reușit să iasă învingători.

S-ar putea să vă placă și