Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Vîntu Alina-Elena;


Data: 17.05.2021;
Clasa : a XI-a A;
Obiectul: Istorie;
Lecţia:Al Doilea Război Mondial;
Timp: 50 minute;
Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor;
Locul de desfăşurare: Sala de clasă;

Mijloace de învăţământ:
 Manual Editura Sigma, coord. D. Giurescu, 2005,
Metode şi procedee didactice:

 conversaţia, expunerea sistematică a cunoştinţelor, demonstraţia cu ajutorul imaginilor


proiectate cu ajutorul calculatorului, redescoperirea;

Bibliografie:
 F. Constantiniu, O istorie sinceră a poporul român, Bucureşti, 1997 ;
 Internet : www. wikipedia.ro, www. worldwar II.com, www. didactic.ro

Scopul lecţiei:
 de a selecta, de a interpreta, de a structura şi de a realiza articulaţii între datele, faptele
şi fenomenele istorice specifice evoluţiei relaţiilor internaţionale;
 de a valorifica conţinutul acestor informaţii istorice prin compararea Primului Război
Mondial cu cel de-Al Doilea Război Mondial pentru înţelegerea istoriei, pentru
învăţarea şi comunicarea ei;

Obiective operaţionale:
La sfârşitul activităţii didactice elevii trebuie:
1. Să utilizeze adecvat limbajul de specialitate în comunicarea cunoştinţelor, operând
corect cu noţiunile privind evoluţia relaţiilor internaţionale în cel de- Al Doilea
Război Mondial, vizate de tema de recapitulare: naţionalism, război ciudat,
fascism, nazism, Holocaust, Pactul Anticomintern, planul “Barbarossa”, Ziua Z,
încadrând corect în spaţiu şi timp fiecare termen;
2. Să explice cauzele care au dus la cel de- Al Doilea Război Mondial;
3. Să compare forţele Axei cu forţele Naţiunilor Unite, evidenţiind asemănări şi
deosebiri;
4. Să precizeze care a fost rolul României în acest război;
5. Să marcheze pe harta istorică evoluţia fronturilor în acest război;
6. Să evidenţieze aspecte importante legate de rolul personalităţilor în război;
1
7. Să înţeleagă şi să explice Holocaustul şi războiul total;
8. Să precizeze care au fost principalele consecinţe ale războiului;
9. Să identifice soluţii pentru prevenirea unui alt război de acest gen.

Desfăşurarea lecţiei
1. Moment organizatoric (1 minut): Notarea absenţelor, pregătirea mijloacelor de
învăţământ.
2. Prezentarea (reamintirea) planului temei de recapitulare (2 minute).
3. Desfăşurarea lecţiei (42 minute):

Obie Planul de Activitatea desfăşurată de Metode, Mijloace


ctivu recapitular procedee, de
l e modalităţi învăţămân
Profesor Elevi t

1. De la - Precizaţi care - 1939-1945, deşi unii Conversaţia Caietul,


războiul este încadrarea istorici afirmă că războiul a Proiectoru
continent cronologică a început mai devreme, prin Expunerea l.
al la cel acestui război atacarea Etiopiei de către
mondial Italia, sau a Chinei de către
Japonia.
- Este un conflict - Face parte din epoca Conversaţia
al epocii moderne contemporană. Caietul
sau Proiectoru
contemporane? l
- A fost cel mai lung şi mai Conversaţia
- Ce se poate dezastruos dintre toate care Expunerea
spune despre acest au fost vreodată.
război?
1, 2 - Lupta pentru reîmpărţirea
lumii, dorinţa revizuirii
- Care au fost tratatului de la Versailles de
principalele cauze către Germania, Italia şi
ale războiului? Japonia doreau şi ele
expansiunea, dezvoltarea
naţionalismului şi
consecinţele Marii Crizei
economice.
1, 3 Conversaţia
- Axa Berlin-Roma-Tokyo Demonstraţia
2
- Care au fost şi Alianţa Naţiunilor Unite.
taberele militare ? Problematizar
- Au fost nevoite să eaConversaţi
- Ce rol au avut în colaboreze cel puţin în plan a
război statele care economic cu statele Caietul
s-au declarat beligerante.
neutre?

- Europa, Oceanul Pacific şi Redescoperir


- Care au fost Nordul Africii. ea
5, 6 principalele teatre
de război ?
- Semnarea pactului
- Cum a început Ribbentrop- Molotov a Conversaţia
războiul ? facilitat atacul Germaniei
asupra Poloniei în data de 1 Expunerea
5 septembrie 1939. În
consecinţă, Anglia şi Franţa
au declarat război
Germaniei.
- Ce se înţelege Conversaţia
5 prin « război - Faptul că Anglia şi Franţa
ciudat» ? nu au luptat cu Germania
deşi îi declaraseră război. Manual,
Proiectoru
1, 5 - După cucerirea - Atacul asupra Danemarcei l
Poloniei ce a făcut şi Norvegiei, în timp ce
Germania ? URSS a învins Finlanda.
Conversaţia
- Cum a reuşit - Prin ocolirea liniei
Germania să fortificate Maginot, după ce
5 învingă Franţa ? cucerise Belgia şi Olanda,
prin armamentul, tehnica şi
tactica de luptă superioară.

1, 5, - Rusia a continuat - URSS a atacat statele


6 ofensiva spre baltice, a anexat de la
vest ? România Basarabia şi Problematizar
Bucovina. ea

- În privinţa - Dorea să colaboreze cu Conversaţia


Angliei, ce plan acest stat împotriva Rusiei,
avea Hitler ? dar refuzul britanicilor a dus Redescoperir
3
la Bătălia Angliei ea
6

- Italia atacă Grecia (în oct.


1940) şi Egiptul (pentru a
4, 5, - Cum continuă obţine Canalul Suez). Conversaţia
6 planul Italiei de a Italienii solicită şi primesc Proiectoru
controla zona sprijinul germanilor conduşi Demonstraţia l, caietul
Mediteranei ? de E. Rommel.

- Pierderea provinciilor
- Ce reprezintă istorice: Bucovina,
pentru România Basarabia, Nord-vestul
4 anul 1940 ? Transilvaniei şi
Cadrilaterul, abdicarea lui
Carol al II-lea şi impunerea
guvernului condus de Ion Problematizar Proiectoru
Antonescu. ea l
4
- Cărei alianţe i se - Aderarea României la Axă
alătură România şi participarea la
în război şi « operaţiunea Barbarossa ».
împotriva cui va
lupta ? Proiectoru
5 - Până la Stalingrad, fiindcă Conversaţia l
- Până unde ruşii au încercuit oraşul şi
înaintează românii după predarea forţelor Expunerea
5 2. alături de germano-române au iniţiat o
Victoria germani ? De ce ? puternică contraofensivă
Naţiunilo Demonstraţia
r Unite
- Unde s-au dat - La Tobruk şi la El
principalele lupte Alamein.
5, 6 din nordul Conversaţia
Africii ?
Expunerea
- Ce fapt - Atacul japonez de la Pearl
determină SUA să Harbour, competiţia pentru
renunţe la izolare hegemonie în zona Conversaţia
şi să intre în Pacificului ; cucerirea de
război ? către Japonia a insulelor
Filipine, Borneo, ş.a.
4
6
- Care au fost - Luptele de la Midway şi
primele victorii Guadalcanal.
ale americanilor în
Pacific?
5, 6
- În 1943 se putea - Da, mai ales după
şti cine va câştiga victoriile ruşilor de la Kursk
războiul ? şi Orel.

- Ce alte victorii Problematizar


se obţin de către - Eliberarea aproape totală ea
Aliaţi în 1943 ? a Italiei, după demiterea lui Conversaţia
6 Mussolini.
Expunerea
- De ce a continuat
războiul şi în - Pentru că Hitler, la fel ca
1944 ; ce lupte s- şi japonezii încă mai
au mai dat atunci? credeau în victorie. După
scoaterea din tabăra Axei a Conversaţia
1, 6 Finlandei şi a României, Demonstraţia
este oprită şi ultima
ofensivă germană din
- Ce rol a avut Ardeni.
conferinţa de la
Yalta ?
- Crearea ONU, stabilirea Caietul,
desfăşurării unor alegeri pixul
8 libere în statele « eliberate »
de ruşi, atacul Rusiei asupra
- În ce fel Japoniei. Conversaţia
capitulează
Germania » ? Dar Expunerea
Japonia ?
1, 7, - Hitler se sinucide, iar
8 3. Conse- amiralul Donitz decide Conversaţia
cinţele capitularea. Japonia, după
războiulu ce este cucerită Okinawa şi Demonstraţia
i după bombardamentele
- După război se atomice de la Hiroshima şi
mai desfăşoară Nagasachi capitulează
tratate de pace ? necondiţionat. Conversaţia

5
- Doar în 1947, după
conferinţa de pace de la
-Care au fost Paris (din 1946), cu statele
consecinţele cobeligerante ale Axei :
principale ale Italia, Finlanda, România,
acestui război ? Ungaria şi Bulgaria.
1, 7
4. - Aproape 60 mil de victime
Concluzii umane, peste 1000 mld $
şi reflexii pagube materiale.
Genocidul asupra evreilor, Conversaţia
asupra chinezilor făcut de
japonezi, s-au utilizat
bombe nucleare ce au avut
efecte îndelungate în timp.
S-au reîmpărţit sferele de Conversaţia
- Cum putem influenţă în lume, s-a
9 explica dezastrele produs decolonizarea, a fost
umane şi materiale creat statul Israel ce a
produse de un provocat noi conflicte în Problematizar
astfel de război? - Orientul Apropiat, a început ea
Războiul Rece. Conversaţia
- Cum de s-a ajuns
la acest război ? - A fost un război total,
care a implicat nu numai
soldaţii ci şi populaţia
civilă.

- Ce pot face
conducătorii - Politica conciliatoristă a
statelor lumii să SUA, a Marii Britanii sau a
5. Tema evite izbucnirea Franţei nu a fost o soluţie
pentru unui Al Treilea pentru stoparea pretenţiilor
acasă Război Mondial ? Germaniei, Italiei sau a
Japoniei.

- Prevenirea unui alt război


presupune recurgerea la
războaiele preventive, la
Realizaţi un scurt intervenţiile militare ale
eseu, de ONU sau NATO în lume
aproximativ o ş.a..
6
jumătate de
pagină, în care să
reliefaţi rolul
principaleleor
personalităţi în
acest război.

Elevii notează tema pentru


acasă.

S-ar putea să vă placă și