Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a VI-a
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ELENA CUZA”
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
PROFESOR: Olariu Alina-Elena
UNITATEA DE CONŢINUT: Adverbul
TITLUL LECŢIEI: Gradele de comparaţie ale adverbului
TIPUL LECŢIEI: mixtă (Lecție de comunicare/ însușire de noi cunoștințe)
DURATA LECŢIEI: 50 de minute

COMPETENŢE GENERALE:

• Participarea la interacţiuni verbale in diverse situaţii de comunicare, prin receptarea


şi producerea textului oral;
• Receptarea textului scris de diverse tipuri;
• Utilizarea corectă ,adecvată şi eficientă a limbii in procesul comunicării orale şi
scrise;
• Exprimarea identităţii lingvistice şi culturale proprii în context naţional şi
internaţional.

COMPETENŢE SPECIFICE:
• Identificarea unor elemente paraverbale şi nonverbale, în funcţie de situaţia de
comunicare
• Realizarea unei interacţiuni verbale cu doi interlocutori, folosind strategii simple de
ascultare activă și manifestând un comportament comunicativ politicos faţă de
interlocutor folosind părţile de vorbire menţionate: adverb de timp, de loc şi de mod.
• Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue,
discontinue şi multimodale
• Identificarea adverbelor şi a gradelor de comparaţie.
• Manifestarea interesului și focalizarea atenţiei în timpul lecţiei.
• Observarea comportamentelor şi a atitudinilor, identificând aspectele care necesită
îmbunătățire
• Respectarea normelor ortografice şi ortoepice în utilizarea structurilor fonetice,
lexicale şi sintactico-morfologice în interacţiunea verbală;
• Utilizarea competenţei lingvistice în corelaţie cu gândirea logică/analogică, în
procesul de învăţare pe tot parcursul vieţii
• Identificarea unor valori culturale promovate în textele autorilor români din diferite
perioade istorice

COMPETENŢE OPERAŢIONALE:

a) COGNITIVE:
La sfârșitul lecției elevii vor cunoaște ce presupune:
• definirea adverbului;
• recunoașterea gradelor de comparaţie;
• formularea de enunțuri cu adverbe la diferite grade;
• utilizarea în contexte noi a noțiunilor învățate.

b) AFECTIVE
• vor participa afectiv la lecție;
• vor accepta solicitările profesorului și se vor mobiliza pentru realizarea lor;
• vor introduce cunoştinţele acumulate în propriul sistem de valori;
• vor respinge atitudinile negative a unor elevi față de învățare.

c) PSIHOMOTORII:
• dirijarea efortului oculo-motor către centrul de interes vizat de profesor;
• reprimarea tendinței de a practica mișcări inutile în timpul orei.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, metoda R.A.I(Răspunde-Aruncă-


Interoghează), observaţia organizatã;
 FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală;
 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: caiete, schema
BIBLIOGRAFIE

1. Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halasi, Anca Davidoiu-Roman,


Horia Corcheş Limba şi Literatura Română clasa aVI-a, Editura ART

2. Stefania Popescu, Gramatica limbii romane, Editura Academiei

3. Pavelescu, Marilena, Metodica predării limbii și literaturii române. Ghid


pentru susținerea examenelor de definitivare și de acordare a gradelor
didactice, București, Editura Corint, 2010
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE TIMPUL UNITĂŢI DE CONŢINUT METODE MIJLOACE FORME DE EVALUARE


LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ŞI A ELEVILOR ORGANIZARE

MOMENT 1 min. Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării conversa Frontală


ORGANIZA- lecţiei ( linişte în clasă, notarea absenţelor, ţia
pregătirea materialului didactic, verificarea
TORIC temei pentru acasă prin sondaj.

Captarea 5 min. Se actualizează cunoștințele despre Adverb şi conversa Frontală


atenției gradele de comparative ale acestuia. Pentru - ţia
actualizarea cunoştinţelor se va folosi metoda
R.A.I. (Răspunde-Aruncă-Interoghează), metodă
care constă în aruncarea unei mingi mici şi metoda
uşoare de la un elev la altul. Cel care aruncă R.A.I.
mingea trebuie să spună un adverb celui care o
ACTUALIZAREA
prinde. Cel care prinde mingea trebuie să
CUNOȘTINȚELO formuleze cu ajutorul adverbului “primit” o -observarea
R poezie cu sau fără rimă utilizând cel puţin două comporta-
grade de comparaţie şi apoi aruncă mai departe mentelor
altui coleg, spunând un nou cuvânt. Evident, elevilor
interogatorul trebuie să răspundă corect. Elevul
care nu ştie iese din joc, iar răspunsul va veni
din partea celui care a pus întrebarea. Acesta
are ocazia de a mai arunca încă o dată mingea
şi de a mai pune o întrebare. Eliminarea celor
care nu au răspuns corect sau nu au răspuns
deloc conduce treptat la rămânerea în grup a
celor mai bine pregătiţi.
ANUNȚAREA 1 min. Se anunță și se scrie pe tablă subiectul lecției: tabla
TEMEI ȘI A “Gradele de comparative ale adverbului”.
OBIECTIVELOR
DIRIJAREA 30 min. Profesorul cere elevilor să definească adverbul. conversa Frontală
ÎNVĂȚĂRII Adverbul este partea de vorbire neflexibilă care ţia
însoţeşte un verb, un adjective sau un alt
adverb şi care exprimă: caracteristica unei
acţiuni sau stări, caracteristica unei însuşiri,
împrejurarea în care se petrece o acţiune.
a) Actualizarea schemei gradelor
comparative pe tablă, folosind explicația Tabla analiza
adverbele “vesel-departe”. Schema va răspunsu-
fi scrisă pe tablă şi va fi transcrisă în caiet rilor elevilor
caiete de către elevi.(Anexa 1).
b) Pornind de la observaţia că nu toate
adverbele pot avea grade de
comparaţie, elevii vor încerca să
ilustreze acestea cu exemple. (Anexa
2)
ASIGURAREA 10 min. Pe baza schemei gradelor de comparaţie, elevii problem
vor formula propoziţii în care adverbele:
RETENȚIEI ȘI A repede, încet, rapid, agale, uşor, să fie la atizarea
TRANSFERULUI diferite grade de comparaţie.(Anexa 1) exercițiul
În limita timpului rămas, vor fi propuse spre
rezolvare şi următoarele exerciţii:
1. Subliniati cu o linie adverbele care pot avea
grade de comparatie si analizati-le aratand
felul lor si gradul de comparatie. Subliniati Individuală analiza
cu doua linii adverbele care nu pot avea răspunsu-
grade. rilor elevilor
a) "Sosi primavara. Pomul inflori mai
frumos si lega mai mult decat alta
data."(P. Ispirescu)
b) "Cerul era insa mohorat si nepasator si
se cobora foarte jos, parca s-ar fi pus
sa striveasca pamantul. In vazduh
ratacea o tristete grea care patrundea
in suflete mai adanc decat frigul
atotstapanitor."(L. Rebreanu)
c) "Inganat de glas de ape
Cant-un corn cu-nduiosare
Tot mai tare si mai tare,
Mai aproape, mai aproape."(M.
Eminescu) (Anexa 3)
2. Puneti adverbele la gradele de comparatie
cerute in paranteza:
Sportivul alearga repede (superlativ
absolut). Privighetoarea canta frumos fata
de alte pasari (superlativ relativ). In
comparatie cu George, Andrei scrie frumos
(comparativ de superioritate). A desenat
bine, ca si colegii lui (comparativ de
egalitate). Cu colega lui nu prea a vorbit
frumos, asa cum a facut Mihai (comparativ
de inferioritate). (Anexa 3)

ÎNCHEIEREA 3 min. Se fac aprecieri generale asupra activităţii Aprecieri


LECȚIEI/TEMA desfăşurate. finale.
Tema pentru acasă: Exerciţiile 1 şi 5 de la
PENTRU ACASĂ pagina 195 din manual.
Anexa 1

GRADELE DE COMPARAŢIE ALE ADVERBELOR

1. POZITIV: vesel/departe
2. COMPARATIV:

DE SUPERIORITATE
Mai vesel/Mai departe

DE EGALITATE
La fel de vesel/La fel de departe
Tot aşa de vesel/Tot aşa de
departe
Tot la fel de vesel/Tot la fel de
departe

DE INFERIORITATE
Mai puţin vesel/Mai puţin
departe

3. SUPERLATIV RELATIV

DE SUPERIORITATE DE INFERIORITATE
Cel mai vesel/Cel mai Cel mai puţin vesel/Cel
departe mai puţin departe

ABSOLUT

DE SUPERIORITATE DE INFERIORITATE
Foarte vesel/Foarte Foarte puţin vese/Foarte
departe puţin departe
 Elevii vor alcătui propoziţii cu adverbele vesel şi departe la toate gradele de comparaţie
Anexa 2

ADVERBE CARE AU GRADE DE ADVERBE CARE NU AU GRADE DE


COMPARAȚIE COMPARAȚIE
Frumos(provenit din adjectiv) aici
bine acolo
departe niciodată
aproape mereu
repede undeva
Anexa 3

EXERCIŢII

1. Pe baza schemei gradelor de comparative ale adverbului elevii vor formula propozitii in care
adverbele repede, incet, rapid, agale, usor, sa fie la diferite grade de comparatie;

2. Subliniati cu o linie adverbele care pot avea grade de comparatie si analizati-le aratand felul lor si
gradul de comparatie. Subliniati cu doua linii adverbele care nu pot avea grade

a) "Sosi primavara. Pomul inflori mai frumos si lega mai mult decat alta data."

(P. Ispirescu)

b) "Cerul era insa mohorat si nepasator si se cobora foarte jos, parca s-ar fi pus sa striveasca pamantul.
In vazduh ratacea o tristete grea care patrundea in suflete mai adanc decat frigul atotstapanitor."

(L. Rebreanu)

c) "Inganat de glas de ape


Cant-un corn cu-nduiosare
Tot mai tare si mai tare,
Mai aproape, mai aproape."

(M. Eminescu)

3. Puneti adverbele la gradele de comparatie cerute in paranteza:


Sportivul alearga repede (superlativ absolut). Privighetoarea canta frumos fata de alte pasari (superlativ
relativ). In comparatie cu George, Andrei scrie frumos (comparativ de superioritate). A desenat bine, ca
si colegii lui (comparativ de egalitate). Cu colega lui nu prea a vorbit frumos, asa cum a facut Mihai
(comparativ de inferioritate).

S-ar putea să vă placă și