Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Disciplina: Istoria rom. și univ


Data :
Clasa: IX-a

Relațiile internaționale în perioada


Tema:
interbelică
Tipul:predare-învîțare

Obiectivele lecţiei:

O1- Să explice noțiunile:conciliatorism,securitate colectivă;


O2-să enumere importanța pacturile și acordurilor dintre state;
O3-Să descrie importanța și scopul Ligii Națiunilor;

Mijloace:caiet, pix,

Metode: conversația, explicația,caracterizarea,

Desfăşurarea activităţii
Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode
lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
organizato - organizează materialele; cerinţelor
- organizează clasa, profesorului;
ric
- creează un climat cooperant. - îşi pregătesc
materialele
necesare
desfăşurării orei;
Sistemul de tratate de la Versailles- Washington
și crearea Ligii Națiunilor nu au asigurat pentru
Evocarea
mult timp pacea ți înțelegerea între statele din
Europa.În anul 1935 Italia începe cucerirea
Etiopiei,Marea Britanie și Franța tolerează
cucerirea Cehoslovaciei.Astfel în Europa apare
al doilea focar de război,primul fiind provocat
de Japonia în Extremul Orient prin cucerirea
Chinei și a altor state.

Conciliatorism-concepție dominantă în Marea


Britanie și Franța în anii 30,care pleda pentru o
politică de cedare față de pretențiile Germaniei
naziste.
Notarea
Securitate colectivă-acțiuni politico-
diplomatice orientate spre garantarea păcii și
securității internaționale Elevii raspund
1.avea menirea să
apere pacea și să
-Ce prevedea Liga Națiunilor preîntîmpine
Așai dragii mei,dar pe parcursul lecției ve-ți izbucnirea unui
vedea dacă Liga Națiunilor s-a ținut de nou război
2.obiect.dezbatere
promisiune.
a noii configu.
Polit-teritor și
-dar Conferința de Pace de la Paris ce soluț probleme
obiectiv avea? econo-financ
rezultate din I
răz.mond
Realizarea O1 Au fost semnate mai multe Pacturi și Acorduri:
1.Pactul Briand-Kellong-care obliga părțile
sensului
semnatare să renunțe la război ca mijloc de
reglementare a litigiilor,care au fost încheiate
două alianțe regionale:1921-Mica Înțelegere
( România, Iugoslavia, Cehoslovacia,)și 1934-
Își notează
Înțelegerea Balcanică
(România,Grecia,Iugoslavia,Turcia)
2.Înțelegerea Axa Roma-Berlin-Tokio dintre
Germania,Italia,Japonia( Italia a invadat
Etiopia,japonia a pus stăpînire partea de nord-est
a Chinei
3.Acordul de la Munchen din septembrie 1938
semnat de Germania,Italia,Marea Britanie și
Franța(unde Germania a dezmembrat Manual pag22
Cehoslovacia .)

Din aceste condiții s-a văzut clar ca sistemul


Ligii Națiunilor a eșuat și că omenirea se afla în
pragul unui nou război.

Liderii puterilor Franței,Marea Britanie, Italia su


fost concilianți față de Hitler care iau satisfăcut
pretențiile,crezînd ca prin cedarea Cehoslovaciei
i-ar fi satisfăcute interesele expansioniste și că
politica agresivă pe care o promova v-a înceta
însă calculele au fost greșite,Hitler a prins curaj
și Germania a devenit din ce în ce mai
amenințător continent.

Citirea subtemelor mai îndetaliat:


Agresiunea Italiană în Etiopia și Războiul civil
din Spania pag 24
Extindere Liga Națiunilor și crearea focarelor de
război. Pag 25

Documente pag 23-25

Lucru independent:
Anexe Anexe

Acționăm împreună ex.2 pag 24 Notează

Tema Testul din caiet de exerciții la


pentru istorie pag16
acasă

Notarea

Fişa nr. 1
ACORDUL DE LA MÜNCHEN (29-30 septembrie 1938)

Cele patru puteri: Germania, Regatul Unit, Franţa, Italia, luând în considerare angajamentul, deja
realizat în principiu, pentru cedarea de către Cehosolvacia a teritoriilor germanilor din Sudeţia, au convenit
asupra următoarelor dispoziţii şi condiţii, care reglementează menţionata cedare, precum şi măsurile pe
care le comportă. Fiecare din cele patru puteri se angajează prin acest acord să facă demersurile necesare ca
să-i asigure executarea.
1. Evacuarea va începe la 1 octombrie.
2. Regatul Unit, Franţa şi Italia convin că evacuarea teritoriului în cauză va trebui să fie terminată la 10
octombrie, fără să se distrugă vreuna din instalaţiile existente. Guvernul cehoslovac va avea răspunderea
efectuării acestei evacuări, fără ca din aceasta să rezulte vreo dăunare a ziselor instalaţii.
3. Condiţiile acestei evacuări vor fi stabilite, în ce priveşte amănuntele, de o Comisie internaţională ,
compusă din reprezentanţi ai Germaniei, Regatului Unit, Franţei, Italiei şi ai Cehoslovaciei.
4. Ocuparea progresivă de către trupele Reichului a teritoriilor în care predomină germanii va începe la
1 octombrie. Cele patru zone, indicate în harta aici alăturată, vor fi ocupate de trupele germane [...].

Cerinţe:

1. Numiţi statele semnatare ale acordului de la Mủnchen


2. Numiţi principala prevedere a acordului.
3. Ce alte teritorii a mai ocupat Germania în perioada interbelică ?

Fişa nr. 2

PACTUL BRIAND- KELLOGG

,, Art. 1 Înaltele părţi contractante (Franţa, SUA, Germania, Marea Britanie, Canada, Australia,
Noua Zeelandă, Uniunea Sud-Africană, Irlanda, India, Italia, Japonia, Polonia, Cehoslovacia) declară
solemn, în numele popoarelor lor respective că condamnă recursul la război pentru reglarea diferendelor
internaţionale şi renunţă la el ca instrument de politică naţională în relaţiile lor mutuale
Semnat la Paris, 27 august 1928

1. Numiţi statele ce semnează acest tratat.


2. Arătaţi prevederea principală a tratatului

Fişa nr. 3

PACTUL ÎNŢELEGERII BALCANICE

,,Art. 1 Grecia, România, Turcia şi Iugoslavia îşi garantează mutual securitatea tuturor fruntariilor lor
balcanice
Art.2 Înaltele părţi contractante se angajează să se sfătuiască asupra măsurilor de luat faţă de
eventualitatea ce ar putea afecta interesele lor aşa cum sunt definite prin prezentul acord »
Semnat la 9 februarie 1934

1. Numiţi statele semnatare ale acordului


2. Extrageţi din text prevederile acordului
Fişa nr. 4

MICA ÎNŢELEGERE

„Mica Înţelegere (cunoscută şi sub numele Mica Antantă) a fost o organizaţie politică
defensivă, o alianţă între Cehoslovacia, Regatul Iugoslaviei şi Regatul României. Formată în 1921, Mica
Înţelegere a avut ca scop menţinerea integrităţii teritoriale a celor trei state, în faţa pretenţiilor revizioniste
ale Ungariei şi a tendinţelor restauratoare ale Habsburgilor. Construită pe principii democratice, a fost
efectiv a cincia putere europeană şi a avut un pronunţat caracter federal . A constituit pentru mult timp un
obstacol real în faţa revizioniştilor. Cu toate acestea nu a reuşit să supravieţuiască înţelegerilor dintre
marile puteri şi a fost desfiinţată în 1938, ca urmare a Acordului de la München.”

1.Numiţi statele semnatare ale acordului;


2.Extrageţi din text scopul acestei înţelegeri;
3.Numiţi un alt tratat semnat de România în perioada interbelică.

Fișa nr.5

Marcaţi pe harta de mai jos, folosind culori diferite, cele două înţelegeri zonale, constituite
în perioada interbelică în scopul menţinerii păcii. De la fișa Nr.3 și 4
Fișe de lucru
1.Alegeţi varianta corectă:

1. Înţelegerea Balcanică era formată din România, Iugoslavia, Grecia şi:

a) Franţa
b) Turcia
c) Cehoslovacia

2.Recunoaşteţi personalitatea istorică.


Ce stat reprezenta:

2.Alegeţi varianta corectă:

1. Mica Înţelegere era formată din România, Iugoslavia şi:

a) Franţa
b) Turcia
c) Cehoslovacia

2.Recunoaşteţi personalitatea istorică .


Ce stat reprezenta:
3.Alegeţi varianta corectă:

1. În anul 1931 Manciuria a fost ocupată de:

a) Japonia
b) Germania
c) Italia

2.Recunoaşteţi personalitatea istorică .


Ce stat reprezenta:

Fişa nr. 4

Marcaţi pe harta de mai jos, folosind culori diferite, cele două înţelegeri zonale, constituite
în perioada interbelică în scopul menţinerii păcii. Dintre Mica Înțelegere(România,
Iugoslavia,Cehoslovacia) și Înțelegerea Balcanică(România,Grecia,Iugoslavia,Turcia)
Barem de corectare
1.ACORDUL DE LA MÜNCHEN (29-30 septembrie 1938)
1. Germania, Marea Britanie, Franţa, Italia
2. cedarea de către Cehosolvacia a teritoriilor germanilor din Sudeţia
3. Austria, Boemia, Moravia

2.PACTUL BRIAND- KELLOGG


1. Franţa, SUA, Germania, Marea Britanie, Canada, Australia, Noua Zeelandă, Uniunea Sud-Africană,
Irlanda, India, Italia, Japonia, Polonia, Cehoslovacia)
2. declară războiul ca fiind în afara legii

3.PACTUL ÎNŢELEGERII BALCANICE


1. Grecia, Turcia, România, Iugoslavia
2. „ îşi garantează mutual securitatea tuturor fruntariilor lor balcanice, se angajează să se sfătuiască
asupra măsurilor de luat faţă de eventualitatea ce ar putea afecta interesele lor”

4. MICA ÎNŢELEGERE
1. Cehoslovacia , România, Iugoslavia
2. menţinerea integrităţii teritoriale a celor trei state
3. Înţelegerea Balcanică

Fișa nr5 Harta


Exemplu:roșu-Mica înțelegere (România,Iugoslavia,Cehoslovacia)
Albastru:Înțelegerea Balcanică(România,Grecia,Iugoslavia,Turcia)

Barem corectare CES


1. 1.b
2. I.V. Stalin – U.R.S.S

2. 1. c
2. Benito Musollini – Italia
3. 1. a
2. Adolf Hitler – Germania

Fișa nr4 Harta


Exemplu:roșu-Mica înțelegere (România,Iugoslavia,Cehoslovacia)
Albastru:Înțelegerea Balcanică(România,Grecia,Iugoslavia,Turcia)

S-ar putea să vă placă și