Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: Istoria rom și univ

Data :
Clasa: VIII
Profesor:Bobuțac Cristina
Tema:Învățămîntul,știința și tehnica. Biserica română
Tipul:predare-învățare

Obiectivele lecţiei:

O1- Să explice care au fost bazele modernizării învățămîntului;


O2- să descrie importanța Bisericii române;
O3- să identifice performanțele științei și tehnicii românești;

Competența:
-cunoașterea și interpretarea surselor istorice;

Subcompetența:
-descrierea unui eveniment din istoria modern în baza mai multor surse;

Mijloace:caiet, pix, manualul,

Metode: conversația, explicația,lucru individual și cu dicționarul


Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode


lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
organizato - organizează materialele; cerinţelor
- organizează clasa, profesorului;
ric
- creează un climat cooperant. - îşi pregătesc
materialele
necesare
desfăşurării
orei;
Întrebarea temei de acasă Răspund tema
Evocarea de acasă
Unirea Principatelor Române 1859 și
obținerea independenței de stat a
României 1878 au creat premise benefice
pentru dezvoltarea învățămîntului,științei
și tehnicii. Noile realități politice benefice
au determinat elaborarea unor acțiuni în
domeniul educației care aveau drept scop
pregătirea corespunzătoare a
cadrelor,asigurarea progresului tehnico-
științific în conformitate cu realizările
statelor apusene.

Lucrul cu dicționarul istoric

Noțiunile lecției:
Învățămînt primar- 4 clase,
secundar- Care se plasează pe al doilea
plan din punct de vedere al importanței; de
mai mică importanță.,
universitar-are aparține universității,
privitor la universitate

știință- Faptul de a avea cunoștință (de


ceva), de a fi informat; cunoaștere.

Mineralogie-Disciplină geologică
fundamentală care se ocupă cu studierea
structurii, caracterelor morfologice, fizice și
chimice ale mineralelor, precum și cu modul
de formare a acestora și a asociațiilor lor
naturale.

științe umanistice-ștințe academic care au


drept scop studiul omului sub toate aspectele

istoriografie-Știință auxiliară a istoriei care


se ocupă cu studiul evoluției concepțiilor și
al operelor istorice

cercetare arheologică- ceea ce se referă la


sapături,istorie.
Realizarea O1 Lucrul pe grupe:
sensului
I grupă- caracterizarea Învățămîntului
Discuții
II grupă- caracterizarea importanței
Bisericii

III grupă-știința și tehnica


Notarea

Extindere Studiu de caz pag 89


Bogdan Petriceicu Hașdeu 1838-
Răspund la
1907
întrebări

Tema Realizați pag 89 Elevii își


pentru notează tema
pentru acasă.
acasă
Notarea

S-ar putea să vă placă și