Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Disciplina: ed.civică
Data :
Clasa: VII-a
Profesor:Bubuțac Cristina
Tema: Ce înseamnă o democrație?

Tipul:de formare a precepirilor și deprinderilor

Obiectivele lecţiei:

O1-să explice noțiunea de democrație;


O2-să identifice importanța unui cetățean activ;
O3-să argumentează motivele participării cetățenilor în viața societății;

Competența:
-valorificarea oportunităților de dezvolatre personală și integrare socio-profesională
reușită;

Subcompetența:
-modelarea comportamentelor de promovare personală;

Mijloace:caiet, pix, manualul

Metode: conversația, explicația,lucru cu manualul,discuția dirijată.


Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode


lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
organizato - organizează materialele; cerinţelor
- organizează clasa, profesorului;
ric
- creează un climat cooperant. - îşi pregătesc
materialele
necesare
desfăşurării orei;

Motto:
Evocarea „Orice om trebuie în calitatea sa de Comentarea
cetățean să contribuie din toate puterile la
fericirea compatrioților săi.”
Claude Adrien Helvétius
Continuați fraza ,, a fi bun cetăţean
înseamnă ......... Anexa1
Relizarea careului de cuvinte unde elevii
descoperă tema lecției.
Realizarea Studiez:învăț să știu Citirea temei
sensului Citirea temei
- 53% din elevi consideră că a fi bun
cetăţean înseamnă doar să respecţi legile
- 39% din tineri cred că un bun cetăţean nu
se defineşte prin implicare socială sau
politică, astfel că ar putea deveni viitori Lucru
cetăţeni neimplicaţi. Altfel spus, pasivi. independent
- 65% -  este participarea la vot la
toate alegerile.
- Doar 20% din elevi sunt convinşi
că imaginea unui Prezentarea
„bun cetăţean" este caracterizată prin
implicare socială şi politică,
- iar 27% cred că un „bun cetăţean" trebuie
să participe la un protest paşnic împotriva Analiza
unei legi despre care crede că nu este textului
corectă. dezbaterea

Învăț de la oameni de știință:


Alte atitudini considerate necesare pentru a
fi
un „bun cetăţean" de către elevi
sunt:
- participarea la activităţi care
promovează drepturile omului;
-cunoaşterea istoriei ţării;
- patriotismul şi loialitatea faţă de ţară;
-participarea la acţiuni de voluntariat în
sprijinul unor categorii de oameni;
- votarea la alegeri;
- informarea despre politică din mass
media;
- ignorarea legilor care încalcă
drepturile omului;
Democraţie
(gr. demos „popor“
şi kratos „putere“),
formă de guvernămînt organizată pe temeiul
principiului potrivit căruia puterea aparţine
poporului.
Democrația
are următoarele trăsături de bază:
- suveranitatea poporului
(participarea cetăţenilor la viaţa politică prin
libera exprimare – votul universal);
- separarea puterilor în stat;
- pluralismul
(recunoașterea diversității, existenţa mai
multor viziuni, curente,partide politice);
- legitimitatea puterii prin intermediul
alegerilor libere;
- respectarea drepturilor și libertăţilor
cetăţenești;
- libertatea economică.

Tipurile de democrație:
Democratie directa-exercitarea directă a
guvernării (nu există reprezentanţi care să
intermedieze luarea deciziilor sau interpretarea
lor):

o lipsa intermediarilor,
o caracterul direct al
interacţiunilor,
o Cum a doua condiţie poate fi
îndeplinită doar în cadrul unor
grupuri relativ reduse, până la
mărimea unei adunări
parlamentare, sensul sintagmei
este dat – în cadrul sistemelor
politice moderne - de prima
condiţie.
 democraţie prin referendum: electorii
decid în mod direct asupra problemelor,
însă nu prin interacţiune directă, ci prin
mecanisme indirecte de agregare a
opţiunilor individuale; datorită
mijloacelor tehnologice, ea oferă
posibilitatea depăşirii limitelor implicite
ale democraţiei directe (numărul celor
implicaţi, extinderea spaţială etc.)

Democratie reprezentativa
 democraţie indirectă în care poporul nu
guvernează el însuşi, ci îşi alege
reprezentanţii care să-l guverneze; toate
democraţiile moderne sunt
reprezentative, însă ele pot include, la
nivel local sau regional, forme de
democraţie directă
 reprezentanţii au un mandat fix şi
responsabilităţi generale fixate prin
mandat, însă şi o doză importantă de
autonomie de decizie

Reflecție Numiți principiile democrației: Lucru cu


manualul
 Autoritatea este prezentă în relațiile dintre
oameni atât în viața privată, cât și în viața
publică. Autoritatea înseamnă puterea
legitimă a cuiva de a-și impune propria
voință celorlalți. În statul democratic,
autoritatea este mult diferită de exercitarea
puterii într-un regim totalitar sau autoritar.
Principiile democratiei sunt niste norme,
reguli de baza cu ajutorul carora
functioneaza un stat democratic .
 Libertatea
 Egalitatea
 Responsabilitatea
 Dreptatea
 Proprietatea
 Pluralismul politic
 Separarea puterilor în stat
 Reprezentativitatea.
 Principiul suveranitatii natiunii
 Principiul domniei majoritatii si protectiei
minoritatii
Principiul separarii puterilor in stat -A fost
formulat de catre ganditorul francez
Montesquieu -Potrivit acestui principiu, in cazul
unui stat democratic trebuie sa existe 3
puteri:legislativa->intocmeste legile, executiva-
> pune in practica legile intocmite si
judecatoreacsa->verifica respectarea legilor .
Aceste puteri trebuie sa fie independente , sa se
controleze reciproc si sa colaboreze intre ele .
Extindere Studiu de caz pag 80
(manual vechi)
Tema Elevii își
Eseu: “Importanța democrației
pentru notează tema
pentru un stat.”
acasă pentru acasă.

Notarea

S-ar putea să vă placă și