Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

I. ALGORITMUL INTRODUCTIV
Unitatea de învăţământ: Școala gimnazială nr.1 Butani
Profesor propunător: Rusu Mihaela
Clasa: a VI-a
Data: 11.12.2018
Obiectul: Istorie universală
Unitatea de învăţare: Geneza spiritului modern
Tema lecţiei: Absolutismul de la Atlantic la Munții Ural-studii de caz (Soliman Magnificul, Ludovic al XIV-lea și palatul de la
Versailles, Petru cel Mare)
Tipul lecţiei: de sistematizare, aprofundare şi evaluare
Obiectivul general: sistematizarea și aprofundarea cunoștințelor științifice referitoare Absolutismul monarhic, exersarea și
evaluarea competențelor de:
1.2. Utilizarea coordonatelor temporale referitoare la faptele și procesele istorice.
2.1. Utilizarea adecvată a termenilor istorici/limbajul de specialitate în prezentarea unui fapt istoric
2.2. Utilizarea gândirii critice în analiza surselor de informare
3.2. Asumarea cooperării în grupuri de învăţare
3.3. Descrierea consecințelor deciziei și ale acțiunii umane
4.1. Utilizarea informaţiilor cu ajutorul resurselor multimedia

Obiective ale evaluării:


Cognitive:

Oe1: Să utilizeze în contexte noi următoarele noțiuni istorice: Imperiul Otoman, Imperiul Țarist, absolutism, apogeu, moschee, Regele Soare,
hughenoți, mercantilism, politica antiotomană
Oe2: Să enumere monarhi absoluți din Europa
Oe3: Să menționeze atribuții ale monarhilor absoluți

Formative:
Oe4: Să explice 3 cauze care au favorizat instaurarea monarhiilor absolutiste
Oe5: Să analizeze domnia lui Soliman Magnificul din punct de vedere politic și cultural
Oe6: Să exemplifice aspectele pozitive și negative ale domniei regelui Ludovic al XIV-lea
Oe7: Să demonstreze modernizarea Imperiului Țarist, sub conducerea lui Petru cel Mare
Oe8: Să dovedească deprinderea de lucra cu suportul cartografic și textul istoric
Atitudinale :
Oe9: Să formuleze opinii argumentate cu privire la impactul absolutismului asupra vieții oamenilor

Valori şi atitudini vizate:


- Gândire critică şi flexibilă
- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi
Evaluarea : formativ-ameliorativă (de achiziţii, de proces, de produs)

Tehnici de evaluare: verificare frontală orală, observarea sistematică a activității și comportamentului elevilor
Instrumente de evaluare: fișă recapitulativă, proiect
Strategii didactice (pentru sistematizare-aprofundare): dirijată, explicativ-conversativă;
Metode: expozitiv-euristice: M1: explicația; M2: conversația euristică; M3:lucrul cu harta
interactive: M4: conversația examinatoare; M5: studiu de caz; M6: demonstrația; M7:modelarea
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe cooperante.
Resurse:
- De timp : 50’
- Materiale: oficiale : m1: Programa şcolară pentru istorie, cls. a VIa
m2: Manual de Istorie clasa a VI – a
cartografice: m3: Harta Europei între secolele XVI-XVIII

- Alte resurse materiale: tabla, machetă, planșă didactică


Bibliografie
-
- Alice Ionela Roaită- Didactica istoriei. Un manual pentru profesorul de istorie, Editura Paralela 45, Pitești, 2017
Planul de recapitulare

Geneza spiritului modern

I. Absolutismul de la Atlantic la Munții Urali – caracteristici generale


II. Studiu de caz: Soliman Magnificul
III. Studiu de caz: Ludovic al XIV-lea și Palatul de la Versailles
IV. Studiu de caz: Petru cel Mare

II. DESFĂŞURAREA DEMERSULUI DIDACTIC


Secvenţele Conţinuturi Ob. Activitatea Activitatea Res. Res. aluare
didactice vizate evaluare profesorului elevului mat. proce
d
Moment -absenţe -răspund
organizatoric -organizează materialele cerinţelor
-organizează clasa -pregătesc
-creează un climat materialele
cooperant solicitate
-se aşează la
locurile indicate
Anunțarea temei Recapitulare - prezintă planul de -Sunt atenți
Geneza recapitulare M1
spiritului - precizează succint
modern obiectivele de evaluare.
- Formează motivația
învățării, subliniind
importanța cunoștințelor
ce vor fi aprofundate și a
competențelor
dobândite/exersate
pentru analiza altor
evenimente istorice
-le dă elevilor indicații
despre cum se va
desfășura activitatea la
oră, și împarte fișele de
lucru

Sistematizarea, Noțiuni și - Solicită elevilor, pe - pe baza


aprofundarea concepte: baza achizițiilor achizițiilor
cunoștințelor Imperiul Otoman, anterioare, să anterioare, m1
științifice, Imperiul Țarist, completeze o fișă de formulează
exersarea și absolutism, lucru, individual, pentru individual Fișă de lucru
evaluarea Oe1 sistematizarea și răspunsuri la M1
apogeu, moschee,
competențelor aprofundarea întrebările din
formate Regele Soare, caracteristicilor fișă
hughenoți, monarhiei absolutiste
mercantilism, - Cere elevilor să - elevii solicitați
politica prezinte ceea ce au completează Observarea
antiotomană lucrat prin: schema m2
sistematică a
Oe4 -definirea monarhiei recapitulativă, la
absolutiste tablă M4 activității și
-explicarea a 3 (trei)
Conținuturi: comportamentului
Oe3 cauze care au favorizat
Absolutismul de instaurarea monarhiilor elevilor
la Atlantic la absolutiste
Munții Urali; Oe2 -menționarea atribuțiilor
monarhilor absoluți
-enumerarea a 4 (patru)
monarhi absoluți din M1
spațiul european
Evaluează
compentențele 2.1.
Utilizarea adecvată a
termenilor
istorici/limbajul de
specialitate în
prezentarea unui fapt
istoric și 3.3. Descrierea Verificare frontală
consecințelor deciziei și m3 orală
ale acțiunii umane
Oe8
- Cere localizarea la -localizează M3
hartă a statelor europene statele proiect
conduse de monarhi menționate
Studiu de caz: absoluți, în secolele
Soliman XVI-XVII
Magnificul - Evaluează m2
compentența 1.2.
Oe1 Utilizarea
coordonatelor planșă
temporale referitoare la didactică
faptele și procesele
Oe5 istorice. -echipa prezintă M5
Verificare frontală
- Solicită prezentarea proiectul în fața orală
proiectului despre clasei
Soliman Magnificul, în
vederea:
-analizării realizărilor
acestuia, din punct de
vedere politic și cultural
Oe9 Evaluează competența M2
2.2. Utilizarea gândirii Observarea
critice în analiza
sistematică a
surselor de informare m3
activității și
-Solicită formularea de
comportamentului
opinii argumentate cu -Elevii
privire la afirmația formulează M6 elevilor
referitoare la domnia lui răspunsuri
Soliman Magnificul, ca argumentate
fiind ”cea mai strălucită
perioadă” a Imperiului
Otoman.
Oe1 Evaluează competența
3.3. Descrierea Planșă
Studiu de caz: consecințelor deciziei și didactică M5 Proiect
Ludovic al XIV- ale acțiunii umane
lea și Palatul de Oe6 -echipa prezintă
la Versailles -Cere elevilor să proiectul în fața
prezinte Franța în timpul clasei
lui Ludovic al XIV-lea, Observarea
în vederea exemplificării
aspectelor pozitive, sistematică a
respectiv negative ale activității și
domniei absolutiste
promovată de acesta comportamentului
Evaluează competențele: elevilor
3.3. Descrierea
consecințelor deciziei și
Oe9 ale acțiunii umane
și 4.1. Utilizarea
informaţiilor cu ajutorul
resurselor multimedia
-Solicită elevilor să Verificare frontală
explice titulatura de orală
Regele Soare acordată
Machetă M1
lui Ludovic al XIV-lea

-cere elevilor să prezinte


macheta Palatului de la
Versailles -elevii descriu
M7
palatul
Evaluează Versailles, pe
competențele: 2.2.
baza machetei
Utilizarea gândirii
critice în analiza
surselor de informare
Proiect
și 3.2. Asumarea
cooperării în grupuri de
Oe1
învăţare

Studiu de caz: Planșă M5


-Cere elevilor să
Oe7 didactică
Petru cel Mare demonstreze impactul
modernizator al domniei
-echipa prezintă Verificare frontală
lui Petru cel Mare
orală
asupra Imperiului Țarist proiectul în fața
Oe9
-Concluzionează, clasei M6
solicitând elevilor să
m3
formuleze opinii - elevii solicitați
argumentate cu privire formulează
la impactul regimului opinii
absolutist asupra vieții argumentate
oamenilor
M4
Evaluează competențele:
2.1. Utilizarea adecvată
a termenilor
istorici/limbajul de
specialitate în
prezentarea unui fapt
istoric și
3.3. Descrierea
consecințelor deciziei și
ale acțiunii umane

Aprecierea, - Analizează nivelul - Se raportează


evaluarea și cunoștințelor și la aprecierile
notarea deprinderilor dovedite formulate
de elevi, calitatea
competențelor acestora,
comportamentul față de
sarcinile primite.
- Notează. Justifică
notele și punctele
acordate.

S-ar putea să vă placă și