Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

Disciplina: Istorie

Profesor: Camelia Ciobotenco

Clasa: a X-a

Unitatea de învăţare: Marile conflicte ale secolului al XX-lea

Tema: Primul Război Mondial

Tipul: mixtă

Durata: 50 minute

Diagnoza: Abordarea temei ,,Primul Razboi Mondial” se impune a fi realizată plecând de la


studierea documentelor care permit elevului înţelegerea admosferei generale în timpul
conflictului şi impactul său asupra vieţii sociale şi private. O proiectare a lecţiei plecând de la
surse face posibilă transformarea elevului în partener pentru profesor.

Competenţe generale:

• utilizarea vocabularului şi a informaţiei în comunicarea orală sau scrisă


• dezvoltarea comportamentului civic prin exersarea deprinderilor sociale
• formarea imaginii pozitive despre sine şi despre ceilalţi
• sensibilizarea faţă de valorile estetice ale istoriei
• utilizarea surselor istorice, a metodelor şi tehnicilor adecvate istoriei pentru rezolvarea de
probleme.

Competenţe specifice

• 1.1 exprimarea opiniei în limbajul adecvat istoriei;


• 2.4 recunoaşterea continuităţii , schimbării, şi a cauzalităţii în evoluţia socială;
• 2.1 recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor
istorice;
• 5.1 construirea de afirmaţii pe baza surselor şi formularea de concluzii relative la sursele
istorice;
• 5.3 plasarea evenimentelor şi proceselor istorice într-un context istoric mai larg
românesc, European sau universal.

1
Metode:conversaţia examinatorie, explicaţia, demonstraţia, comparaţia, învăţarea prin
descoperire, analiza, observaţia, jocul de rol.

Mijloace:Manual, planşă, hartă, fişe de lucru individual, calculator, proiector.

Bibiografie:

Manualele de istorie de clasa a X-a

Dinu.C.Giurescu, Anişoara Budici, Mircea Stănescu, Dragoş Ţigău, Manual clasa a X-a, Editura
Sigma;

F.G.Dreyfus, A.Jourcin, P. Thibault, P.Milza, Istoria Universală, Vol III, Univer Enciclopedic,
Bucureşti, 2006;

Istoria Românilor,vol. VIII, Bucureşti, 2003;

Doru Dumitrescu, Mihai Manea, Personaje şi personalităţi ale istoriei, Bucureşti, 2009;

Dumitrescu, Doru,Manea, Mihai, Popescu, Mirela, Culegere de surse istorice, Lumea modern. Lumea
contemporană,Editura Nomuna, 2011;

Philippe Aries, Georges Duby, Istoria vieţii private, Vol IX, Editura Meridiane, 1997;

S.Berstein, P. Milza, Istoria Europei, Institutul European, 1998

Anne Carol, Jean Garrigues, Martin Ivernel, Dicţionar de istorie a secolului XX, Editura ALL,
2000;

www.Wikipedia.ro

2
SCENARIUL LECŢIEI

N. Secventele Mijloace Act. Profesorului Act. Elevului


c. lecţiei-timp Metode
1 Moment Manual Pregătirea sălii Pregătirea
organizatoric- Harta Amplasarea materialelor manualelor şi
2 min Fişe Aşezarea elevilor pe grupe caietelor
Notarea absenţelor Elevii de serviciu
prezintă absenţele
2 Revitalizarea Manual Solicită elevilor să prezinte Prezinta principalele
cunos. Hartă cauzele, pretextul şi principalele repere folosind harta.
necesare Activitate evenimente desfaşurate în primii Pe măsură ce se pun
lecţiei noi. individuala ani de conflict 1914-1916. întrebări, elevii
Evaluare răspund.
iniţială-10
min
3 Anunţarea Tablă, Notează pe tablă Notează pe caiete
titlului lecţiei, marker, ,,Primul Război Mondial” titlul şi planul lecţiei
planul de hartă, fişe • Desfăşurare 1917-
predare-1 1918
min • ,,Războiul cel Mare
şi viaţa cotidiană”
4 Dobândirea Tablă, 1. Anul 1917:în vest războiul Notează pe caiete
de noi marker, submarin declanşat de schema lecţiei;
cunoştinţe hartă, Germania determină
32 min activitate intrarea SUA în conflict; în Lecturează sursele
individual, est Revoluţia bolşevică
frontal, scoate Rusia din conflict; Identifică informaţii
Conversaţia, armata română rezistă pe din surse, localizează
explicaţia, linia Mărăşti-Mărăşeşti- pe hartă.
comparaţia, Oituz-Fişa 1
Observaţia, 2. Anul 1918: Rusia încheie Răspund la
Manual, pace separată la Brest- întrebările
fişe Litovsk- Fişa 2; România profesorului pe baza
încheie pacea la Buftea- cunoştinţelor
aprilie, dar reintră în dobândite la lecţiile
conflict. Pe frontal de vest anterioare.
contraofensiva aliaţilor Notează în caiete
duce la ,,spargerea
frontului” Până la sf. anului
toate membrele Puterilor
Centrale capitulează.
Fişe, 3. ,,Războiul cel Mare şi viaţa Respectând timpul şi
observaţia, cotidiană”-Grupează elevii cerinţele, vor elabora

3
analiza, pe grupe, împarte fişele şi o scurtă scrisoare.
descoperirea, stabileşte sarcinile de lucru:
activitate pe plecând de la sursele date,
grupe elaboraţi o scrisoare în care
să prezentaţi un aspect
cotidian din timpul
conflictului. Fişe 3-11
5 Tema-5 min Manualul Ex. 2, pag 73-Realizaţi o anchetă Notează tema
privind situaţia localităţii voastre
în timpul războiului. Veţi avea în
vedere monumentele, străzile care
poartă numele de eroi, imagini.

SCHEMA LECŢIEI

I.Desfăşurarea

1917 -În vest războiul submarin declanşat de Germania determină intrarea SUA în
conflict, dândui o amploare mondială; în est Revoluţia bolşevică scoate Rusia din
conflict; armata română rezistă pe linia Mărăşti-Mărăşeşti-Oituz;
1918- Rusia încheie pace separată la Brest-Litovsk; România încheie pacea la Buftea-
aprilie, dar reintră în conflict de partea Antantei, recuperându-şi până la sfârşitul anului
teritoriile pierdute În vest contraofensiva aliaţilor duce la ,,spargerea” frontului. Până la
sfârşitul anului toate membrele Puterilor Centrale capitulează.

II. ,,Războiul cel Mare şi viaţa cotidiană”

Activitate pe grupe

4
FIŞA 1

,,….La Şuşiţa şi Siret aţi năruit sforţările groaznice ale sălbaticului duşman, dovedind
lumii întregi, o dată mai mult, că nici <<pe aici nu se trece>>…Scumpii mei soldaţi…Eroismul
vostru a cutremurat lumea şi frumoasele noastre ţinuturi…Ţara vă mulţumeşte şi vă
admiră…Ziua de 6 august a fost scrisă de voi cu litere de aur în cartea vitejiei neamului
nostrum….”

(Generalui Eremia Grigorescu-

Comandant al Armatei I, pe frontal de la Mărăşeşti, august 1917)

FIŞA 2

,,Ruşii semnează la 3 martie 1918 pacea de la Brest-Litovsk, în condiţii dezastruase:


Rusia pierde Finlanda, Polonia, ţările baltice, o mare parte din Ucraina, un sfert din populaţia sa,
o treime din producţia de grâu, un sfert din producţia industrială, 75% din cărbune şi fier”

(A. Carol, J. Garrigues, M. Ivernel, Dicţionar de istorie a secolului XX)

FIŞA 3

,,Toţi eram extrem de entuziaşti. Drapelele fluturau peste tot. Oamenii le arătau flori
soldaţilor sau le puneau în ţevile armelor. Soldaţii primeau ţigări şi ciocolată. Mamele şi soţiile
alergau pe lângă ei. Toţi cântau: <<Ne revedem în patrie>>

(Relatarea unui martor ocular din Germania)

FIŞA 4

,,Era la fel de periculos să te întorci pe cât era să înaintezi. Mitralierele împroşcau foc în
toate direcţiile, fără încetare...În timp ce mergeam de-a lungul tranşeei îndreptându-mă către
punctul de prim ajutor, ofiţerul mi-a tăiat calea ţinând un pistol în mână...Când am ajuns la
punctul de prim ajutor am întrebat pe cineva: <<Ce face ofiţerul ăla acolo în spate cu pistolul în
mână?>> şi ei mi-au răspuns că era însărcinat să împuşte pe oricine se întoarce teafăr>>”

(Bătălia de pe râul Somme-1916 -memoriile unui soldat britanic)

5
FIŞA 5

,,Pentru a se apăra de inamic, fiecare se ingropă în tranşee legate între ele prin tuneluri şi
apărate de sârmă ghimpată. Soldaţii vor trăi aici timp de trei ani întrerupţi de câteva perioade de
odihnă şi de permisii scurte. Condiţiile de viaţă sunt abominabile. Măcinaţi de frig, de paraziţi,
prost hrăniţi, înfruntând în fiecare zi moartea şi nebunia, oamenii trebuie să reziste în ciuda
bombardamentelor artileriei şi atacurilor duşmanilor. Imediat ce trec de parapetul care protejează
tranşeele pentru a porni la asaltul liniilor duşmanilor, soldaţii pătrund întru-un infern în care
domneşte mitraliera, tunul cu tir rapid, grenada şi chiar gazul axifiant.”

S.Berstein, P. Milza, Istoria Europei

FIŞA 6

,,Fireşte că era foamete. Mâncam pâine neagră şi miere artificială, dar nu era rău. Mulţi
cai mureau, aşa că aveam carne de cal. Era amuzant când dădeam peste un cal mort. Treceam pe
lângă el şi în 10 minute nu mai rămâneau decât oasele, pentru că toţi luau câte o bucată de carne
în buzunar, pentru masa de seară. Unii i-o dădeau celui ce pregătea supa. Supa avea mai ales
legume uscate. Noi le spuneam ,,sârmă ghimpată”, atât de tari erau. Dar, dacă puneai şi o bucată
de carne de cal, zeama căpăta ceva gust.”

(Relatarea unui soldat german)

FIŞA 7

,,Când ne întorceam din tranşee erau nişte băi mari, cu aburi unde intram şi ne
dezbrăcam. Făceam o baie fierbinte şi la ieşire primeam haine noi. Hainele spălate nu aveau
păduchi, dar aburul nu distrugea ouăle. Ne uitam la subsuoară, unde păduchii îşi depuneau ouăle.
Dacă erau, ne dezbrăcam luam o ţigară sau, şi mai bine un trabuc, şi ardeam ouăle: le atingeam
cu ţigara şi explodau. Ne ardeam flanela sau cămaşa, dar asta nu conta. Scăpam de ouăle de
păduchi până când ne întorceam în tranşee şi ne infestam din nou.”

(Relatarea unui soldat englez)

6
FIŞA 8

,,Bărbaţii sunt plecaţi în masă, şi cu toate acestea recoltele au fost strânse, pământul arat,
administraţiile funcţionează, tramvaiele circulă, metroul nu s-a înrerupt. Totul funcţionează.
Trăiască franţuzoaicele! Soţii lor sunt pe front, ele cu toatele doresc să muncească şi sunt atât de
eroice, că-ţi dau sângele cu cel mai scăzut preţ...Câtă mizerie acoperă acest cuvânt frumos-
eroism. Pretutindeni au scăzut salariile...”

(Marcelle Copy, La Vogue, 1916)

FIŞA 9

,,Se mănâncă, se bea alături de morţi, se doarme în mijlocul muribunzilor, se râde, se


cântă printre cadavre.”

(Însemnările unui medic francez)

,,Noroiul face mersul aproape imposibil, şi acum, cînd am intrat în el până la genunchi,
am avut un moment de teroare la idea că nu voi fi capabil să mai ies...Este limita a ceea ce se
poate suporta....”

(Mărturia unui recrut britanic pe Somme, 1916)

FIŞA 10

,,O parte din sate fuseseră părăsite de locuitori. În altele oamenii se adăposteau în pivniţe
săpate adânc în pământ. Aceste sate erau alcătuite din mormane de moloz şi piatră spartă...ca
nişte ogoare părăginite, lipsite de vegetaţie. Pe suprafaţa lor femeile scormoneau în cenuşă,
fiecare în ruinele propriei case....”

(Boris Pasternak, Doctor Jivago)

FIŞA 11

,,Combatanţii trec prin toate chinurile: foamete, sete ( plouă aproape tot timpul, dar
cadravele plutesc în gropile pline de apă), frig, zăpadă, ploaie, lipsă de somn, duhoarea
pestilenţială pe care o emanlă excrementele şi cadavrele intrate în putrefacţie”

(Philippe Aries, Georges Duby, Istoria vieţii private, Vol IX)

7
FIŞA 12

DICŢIONAR DE TERMENI

RĂZBOI DE POZIŢIE- numit şi război de tranşee

COMBATANŢI - care ia parte la luptă

CAPITULARE –a înceta ostilitatea, a se preda

REVOLUŢIE BOLŞEVICĂ –mişcare declanşată în Rusia, sub conducerea lui Lenin, care
susţinea idea cuceririi puterii politice de către proletariat

FIŞĂ DE EVALUARE

Gr 1 Gr. 2 Gr.3 Gr. 4 Gr. 5 Gr. 6 Gr.7 Gr. 8 Gr. 9


Repartizarea
sarcinilor
Respectarea
timpului
Corectitudinea
raspunsurilor
Creativitatea

Aflarea
cauzalităţii
Total

8
FIŞA 3

,,Toţi eram extrem de entuziaşti. Drapelele fluturau peste tot. Oamenii le arătau flori
soldaţilor sau le puneau în ţevile armelor. Soldaţii primeau ţigări şi ciocolată. Mamele şi soţiile
alergau pe lângă ei. Toţi cântau: <<Ne revedem în patrie>>

(Relatarea unui martor ocular din Germania)

FIŞA 4

,,Era la fel de periculos să te întorci pe cât era să înaintezi. Mitralierele împroşcau foc în
toate direcţiile, fără încetare...În timp ce mergeam de-a lungul tranşeei îndreptându-mă către
punctul de prim ajutor, ofiţerul mi-a tăiat calea ţinând un pistol în mână...Când am ajuns la
punctul de prim ajutor am întrebat pe cineva: <<Ce face ofiţerul ăla acolo în spate cu pistolul în
mână?>> şi ei mi-au răspuns că era însărcinat să împuşte pe oricine se întoarce teafăr>>”

(Bătălia de pe râul Somme-1916 -memoriile unui soldat britanic)

FIŞA 5

,,Pentru a se apăra de inamic, fiecare se ingropă în tranşee legate între ele prin tuneluri şi
apărate de sârmă ghimpată. Soldaţii vor trăi aici timp de trei ani întrerupţi de câteva perioade de
odihnă şi de permisii scurte. Condiţiile de viaţă sunt abominabile. Măcinaţi de frig, de paraziţi,
prost hrăniţi, înfruntând în fiecare zi moartea şi nebunia, oamenii trebuie să reziste în ciuda
bombardamentelor artileriei şi atacurilor duşmanilor. Imediat ce trec de parapetul care protejează
tranşeele pentru a porni la asaltul liniilor duşmanilor, soldaţii pătrund întru-un infern în care
domneşte mitraliera, tunul cu tir rapid, grenada şi chiar gazul axifiant.”

S.Berstein, P. Milza, Istoria Europei

9
FIŞA 6

,,Fireşte că era foamete. Mâncam pâine neagră şi miere artificială, dar nu era rău. Mulţi
cai mureau, aşa că aveam carne de cal. Era amuzant când dădeam peste un cal mort. Treceam pe
lângă el şi în 10 minute nu mai rămâneau decât oasele, pentru că toţi luau câte o bucată de carne
în buzunar, pentru masa de seară. Unii i-o dădeau celui ce pregătea supa. Supa avea mai ales
legume uscate. Noi le spuneam ,,sârmă ghimpată”, atât de tari erau. Dar, dacă puneai şi o bucată
de carne de cal, zeama căpăta ceva gust.”

(Relatarea unui soldat german)

FIŞA 7

,,Când ne întorceam din tranşee erau nişte băi mari, cu aburi unde intram şi ne
dezbrăcam. Făceam o baie fierbinte şi la ieşire primeam haine noi. Hainele spălate nu aveau
păduchi, dar aburul nu distrugea ouăle. Ne uitam la subsuoară, unde păduchii îşi depuneau ouăle.
Dacă erau, ne dezbrăcam luam o ţigară sau, şi mai bine un trabuc, şi ardeam ouăle: le atingeam
cu ţigara şi explodau. Ne ardeam flanela sau cămaşa, dar asta nu conta. Scăpam de ouăle de
păduchi până când ne întorceam în tranşee şi ne infestam din nou.”

(Relatarea unui soldat englez)

FIŞA 8

,,Bărbaţii sunt plecaţi în masă, şi cu toate acestea recoltele au fost strânse, pământul arat,
administraţiile funcţionează, tramvaiele circulă, metroul nu s-a înrerupt. Totul funcţionează.
Trăiască franţuzoaicele! Soţii lor sunt pe front, ele cu toatele doresc să muncească şi sunt atât de
eroice, că-ţi dau sângele cu cel mai scăzut preţ...Câtă mizerie acoperă acest cuvânt frumos-
eroism. Pretutindeni au scăzut salariile...”

(Marcelle Copy, La Vogue, 1916)

10
FIŞA 9

,,Se mănâncă, se bea alături de morţi, se doarme în mijlocul muribunzilor, se râde, se


cântă printre cadavre.”

(Însemnările unui medic francez)

,,Noroiul face mersul aproape imposibil, şi acum, cînd am intrat în el până la genunchi,
am avut un moment de teroare la idea că nu voi fi capabil să mai ies...Este limita a ceea ce se
poate suporta....”

(Mărturia unui recrut britanic pe Somme, 1916)

FIŞA 10

,,O parte din sate fuseseră părăsite de locuitori. În altele oamenii se adăposteau în pivniţe
săpate adânc în pământ. Aceste sate erau alcătuite din mormane de moloz şi piatră spartă...ca
nişte ogoare părăginite, lipsite de vegetaţie. Pe suprafaţa lor femeile scormoneau în cenuşă,
fiecare în ruinele propriei case....”

(Boris Pasternak, Doctor Jivago)

FIŞA 11

,,Combatanţii trec prin toate chinurile: foamete, sete ( plouă aproape tot timpul, dar
cadravele plutesc în gropile epline de apă), frig, zăpadă, ploaie, lipsă de somn, duhoarea
pestilenţială pe care o emanlă excrementele şi cadavrele intrate în putrefacţie”

(Philippe Aries, Georges Duby, Istoria vieţii private, Vol IX)

11

S-ar putea să vă placă și