Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 30.11.2020
Profesor: Olaru Lilian, gr.II didactic
Instituția: Gimnaziul Tîrgul Vertiujeni
Clasa: a IX-a
Disciplina: Istoria românilor și universală
Subiectul lecției:Reanexarea Basarabiei şi formarea RSSM (1940)
Tipul lecţiei: lecţie mixtă
Timp: 45 de minute

Subcompetenţe:
– prezentarea evenimentelor istoriei contemporane în ordine cronologică;
– comentarea schimbărilor survenite pe parcursul istoriei contemporane, cu ajutorul
hărţilor istorice;
– identificarea legăturii cauză – efect cu referire la evenimentele istoriei contemporane.

Obiective operaţionale:
• Să descrie procesul anexării Basarabiei la Uniunea Sovietică.
• Să caracterizeze etapele instaurării puterii sovietice.
• Să analizeze documentele: Nota ultimativă a Guvernului sovietic adresată României şi
Legea URSS cu privire la formarea RSSM.
• Să aprecieze regimul totalitar din RSSM în anii 1940-1941.
• Să-şi exprime atitudinea faţă de politicile represive ale statului sovietic.
• Să elaboreze un eseu cu tema „Formarea RSSM – evenimente şi consecinţe”.

Tehnologii didactice:
Forme de organizare a activităţii: lucrul individual

Metode: conversaţia, aprecierea, metoda PRES, analiza documentului, localizarea pe


hartă, lucrul individual, argumentarea, analiza textului, ,,Știu, Vreau să ştiu, Am învăţat”.

Mijloace: manualul Istoria românilor şi universală; proiector, computer,


ecran, prezentare ppt, tabla.

Evaluarea. Tipul: curentă

Forme, metode, tehnici de evaluare: frontală, continuă, observarea sistematică,


interogarea frontală, verificarea
Desfăşurarea activităţii
Evocarea
Activitatea 1. Actualizarea cunoştinţelor necesare predării/învăţării temei noi (discuţia
dirijată)
Discuţie pe marginea subiectelor
– Statutul Basarabiei în perioada interbelică
– Politica externă a URSS şi a RASSM
– Pactul Ribbentrop-Molotov.
Activitatea 2. Prezentarea temei noi şi a obiectivelor

Realizarea sensului
Activitatea 3. Analiza procesului de anexare a Basarabiei la Uniunea Sovietică
(metoda ,,Știu; Vreau să ştiu; Am învăţat”)
Etapa ,,Ştiu”: Sarcina 1. Identificaţi şi notaţi cunoştinţele la subiectul propus pe care deja
le cunoaşteţi.
Cu ajutorul profesorului, elevii determină cunoştinţele însușite referitor la problema pusă
în discuţie. Profesorul ajută elevii cu întrebări:
- Care a fost atitudinea URSS faţă de uniura Basarabiei cu România?
- Care erau obiectivele politicii externe a URSS?
- Cînd şi ce tratat internaţional a semnat Germania nazistă cu URSS? Ce prevedea acesta
referitor la Basarabia?
Se transcriu cunoştinţele în rubrica ,,ştiu”.
Etapa ,,Vreau să ştiu”: Sarcina 2. Formulaţi întrebări la care doriţi să găsiţi răspuns.
- Elevii, cu ajutorul profesorului, formulează întrebări la temă, la care doresc să afle
răspuns sau dispun de cunoştinţe de care nu sînt siguri.
- Se formulează întrebări de genul: Ce acţiuni a întreprins statul sovietic pentru a anexa
Basarabia? Cum a fost posibil ca România să cedeze? Putea oare să se opună? etc.
Întrebările care se referă nemijlocit la tema studiată se transcriu în rubrica ,,Vreau să ştiu”.
Etapa ,,Am învăţat”: Sarcina 3. Studiaţi subtema Anexarea Basarabiei la Uniunea
Sovietică şi notaţi cunoştinţele noi pe care le-aţi obţinut.
- Elevii studiază fragmentul de text, se gîndesc la ceea ce au ştiut şi pot completa rubrica.
- Meditează asupra întrebărilor pe care şi le-au pus, dacă au obţinut sau nu au obținut
răspunsuri.
- Notează în rubrica “Am învăţat” ceea ce au învăţat nou

Știu Vreau să știu Am învățat

Activitatea 4. Analiza etapelor instaurării puterii sovietice (lucrul individual, analiza


textului)
Sarcina 4. Identificaţi etapele instaurării puterii sovietice pe teritoriul Basarabiei şi numiţi
cîte trei caracteristici ale fiecăreia.

Activitatea 5. Analiza Notei ultimative (argumentarea, analiza critică a documentului)


Sarcina 5. Analizează argumentele şi motivaţiile aduse de statul sovietic în favoarea
anexării Basarabiei şi constituirii RSSM, expuse în ,,Nota ultimativă a guvernului sovietic
adresată guvernului român, 26 iunie 1940”. Apreciază gradul de corectitudine a
argumentelor şi motivaţiilor.

Argumentele şi motivaţiile URSS Gradul de corectitudine

Concluzii:

Activitatea 6. Localizarea pe hartă a teritoriilor anexate (localizarea pe hartă, lucrul


individual)
Sarcina 6. Haşurați cu haşuri diferite pe harta de contur teritoriile Basarabiei şi ale
RASSM, incluse în componenţa Ucrainei Sovietice şi teritoriul RSSM.
Activitatea 7. Analiza Legii URSS cu privire la formarea RSSM (analiza documentului)
Sarcina 7. Apreciați în ce măsură „Legea URSS cu privire la formarea RSSM” din 2
august 1940 reprezenta interesele populaţiei din Basarabia şi reflecta dreptul popoarelor la
autodeterminare.

Reflecţie
Activitatea 8. Aprecierea regimului totalitar din RSSM din anii 1940-1941 (metoda
PRES)
Sarcina 8. Argumentează prin metoda PRES că regimul din RSSM avea un caracter
totalitar.

Extindere
Activitatea 9. Aprecierea consecinţelor constituirii RSSM şi instaurării regimului
comunist (aprecierea)
Sarcina 9. Identificați politicile represive ale statului sovietic în RSSM şi
exprimați-vă atitudinea faţă de acestea.

Tema pentru acasă


- Rezolvați itemii din rubrica „Activităţi de învăţare şi evaluare”.
- Elaboraţi un text coerent de 12-15 propoziţii la subiectul propus: Formarea RSSM –
evenimente şi consecinţe.
• Consecinţele politice ale raptului Basarabiei.
• Constituirea RSS Moldoveneşti, a organelor politice şi de represiune.
• Impactul constituirii RSSM asupra populaţiei.

S-ar putea să vă placă și