Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala “Ştefan Bârsănescu” - Iaşi


Profesor: Honciuc Bogdan
Data: 27.03.2009
Clasa : a VI-a D
Tema: Iluminismul european
Lecţia: Studiu de caz: Personalităţi ale Iluminismului: Montesquieu şi Iosif II.
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Timp: 50’
Locul de desfăşurare: clasa
Resurse: Manualul Ed. ALL, Harta histórica, “Crestomaţie de texte istorice. Epoca modernă.”
Bibliografie: Pierre Milza, Serge Berstein – Istoria Europei, vol III, Institutul European 1997.
Vasile Cristian , Prelegeri de istorie modernă universală, Ed. Demiurg, 1998.

Obiectivul general:
De a transmite cunoştinţe cu privire la idealurile şi manifestările diverse ale curentului iluminist,
dezvoltând deprinderile de analiză , interpretare şi sinteză ale elevilor pe marginea unui studiu de caz.

Obiective operaţionale:

1). Să numească două personalităţi reprezentative ale Iluminismului.


2). Să prezinte datele fundamentale ale operei lui Montesquieu.
3). Să precízeze locul politic al Austriei în Europa sub domnia Mariei Terezia (1740-1780).
4). Să prezinte reformele iniţiate de Iosif II, ca “monarh luminat”.
5). Să compare Iluminismul în domeniul filosofiei cu cel manifestat în practica politică a secolului XVIII.
6). Să formuleze opinii cu privire la idealurile iluministe ale secolului al XVIII-lea.

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Obiectivele Activitatea profesorului Mijloace de Activitatea elevilor
propuse învatamant /
metode de învatare
implicate
I. Momentul -notează absenţele -ordonează materialele necesare studiului lecţiei
organizatoric (1’) -ordonează mijloacele didactice -asistă profesorul în activitătile de organizare a
clasei înaintea începerii studiului efectiv
II. Evaluarea -revitalizarea cunoştintelor dobândite anterior, necesare
iniţială (3’) transmiterii celor noi - Răspund pe baza cunoştinţelor asimilate pe
parcursul lecţiilor anterioare.
-Pretinde reamintirea definiţiei Iluminismului şi a Conversaţia
principalelor sale trăsături în domeniul economic, religios examinatoare
şi politic.

III. Captarea - anunţarea titlului lecţiei noi, a planului de predare- -notează în caiete titlul lectiei precum şi planul
atenţiei învăţare, a ceea ce trebuie să ştie şi să ştie să facă lecţiei , conformându-se indicaţiilor
(momentul elevii după predarea-învăţarea lecţiei profesorului
introductiv al Titlul lecţiei:
lecţiei) (3’)
Personalităţi ale Iluminismului: Montesquieu şi Iosif II.

Planul lectiei:

a). Montesquieu ( 1689-1755) – filozoful iluminist


-originea socială: nobilă
2
-opera : -1721-Scrisori persane
- 1748- Spiritul legilor
-ideile politice: -buna guvernare
- monarhia constituţională
b). Iosif II (1780-1790) – “monarhul luminat”
- concepţia politică a împăratului austriac Iosif II :
necesitatea ameliorării existenţei supuşilor.
- reformele iozefine: - desfiinţarea şerbiei
- toleranţa religioasă
- impozitul unic
-renunţarea la politica de reforme (1790)

c). Concluzii:
- teoria politică a Iluminismului a întâmpinat greutăţi în
aplicarea ei practică.

IV. Dobandirea
noilor cunostinte 1). Definind Iluminismul drept o mişcare de idei, se vor Manualul Iau notiţe
Observă la pag. 148 şi 154 în Manual portretele lui
(25’) 1 enumera cele două personalităţi propuse discuţiei, Expunerea
Montesquieu şi Iosif II.
afirmând domeniilor opuse cărora le aparţin: Montesquieu Comparaţia
ca reprezentant al filozofiei şi Iosif II, conducător de stat în
spirit Iluminist.

2). Comentând aspecte generale ale operei lui Manualul


3
2 Montesquieu, precum preocuparea pentru a afla soluţia Expunerea
Iau notiţe
6 guvernării ideale (monarhia constituţională) şi critica Descoperirea pe
Lecturează textul şi extrag sub îndrumarea
societăţii existente, se va lectura în scop demonstrativ baza surselor profesorului idei pe baza analizei de text.
autocaracterizarea sa. istorice

3). Localizând cu ajutorul hărţii istorice Austria, se va Expunerea


3 prezenta succint situaţia politică internă a acestui stat sub Descrierea
Iau notiţe
domnia împărătesei Maria Terezia (1740-1780). Conversaţia

4 4). Expunând căteva din reformele de tip meliorist ale lui


6 Iosif II, se vor preciza pe rând domeniile vieţii care urmau Expunerea Iau notiţe
Lecturează în Manual (pag. 154), un fragment din
să cunoască o ameliorare a situaţiei în viziunea acestui Demonstraţia
“Patenta de desfiinţare a iobăgiei” din 1785 a lui
“monarh luminat”, dar şi limitele acestora, refuzul de a Conversaţia Iosif II, extrăgând idei care să vină în sprijinul
demonstrării atitudinii reformiste a acestui imparta
admite o limitare a puterii imperiale prin acceptarea unei
austriac
Constituţii.

5 5). Comparând între ele cele două personalităţi prezentate Comparaţia


Iau notiţe
6 mai sus, se va concluziona asupra imposibilităţii aplicării Conversaţia
Răspund solicitării de a compara modul în care
practice a teoriei politice a lui Montesquieu cu privire la euristică teoriile politice iluministe au fost aplicate în
practica guvernării în secolul al XVIII-lea.
monarhia constituţională.

4
V. Fixarea noilor -se asigura urmatoarele intrebari de control pentru a evalua
cunostinte (10’) gradul de fixare al noilor continuturi la elevii clasei: Conversaţia -Răspund pe baza cunoştinţelor asimilate pe
parcursul lecţiei.
-Ce loc ocupă Montesquieu printre personalităţile examinatoare
Iluminismului?
- Precizaţi titlul unei opere scrise de Montesquieu.
- Indicaţi care a fost concepţia despre guvernarea statului
susţinută de Montesquieu.
- Cum s-a manifestat în spiritul Iluminismului împăratul
austriac Iosif II? Daţi exemple.
VI. Învătarea -rezolvarea unor aplicatii pe baza indicatiilor profesorului
lecţiei în clasă
(5’)
VII. Tema pentru
acasă (1’) - Rezolvarea ex. 1 “Să reflectăm”, pag. 154, din Manual.
VIII. Evaluarea -notarea elevilor care au participat activ în diferitele etape
(notarea elevilor) ale lecţiei.
(2’)

S-ar putea să vă placă și