Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ IERNUT


Profesor: ȚIȚIU GHEORGHE TARFIN
Clasa: a Vl-a A
Data:16.03.2023
Unitatea de învăţare: GENEZA SPIRITULUI MODERN
Lecţia: Renaşterea și Umanismul
Tipul lecţiei: dobândirea de noi cunoștiințe
Competenţe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi limajului de specialitate
2. Exersarea demersurilor şi acţiunilor civice
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
Competenţe specifice:
1.1.Utilizarea termenilor istorici specifici Evului Mediu în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală
2.1.Realizarea, în echipă, prin asumarea unor responsabilităţi, a unui proiect
3.4. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, pe baza surselor istorice
Concepte operaţionale:
• Cognitive
C1: Definirea conceptelor renaştere, umanism
C2: Identificarea principalelor personalităţi ale renaşterii
C3: Prezentarea principalelor opere ale artiştilor
• Formative:
C4: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartographic C5: Compararea unor opere medievale
cu opere renascentiste
• Atitudinale:
C6: Formularea aprecierilor obiective, argumentate, cu privire la importanţa acestui fenomen pentru istorie şi cultură
Evaluarea : formativ-ameliorativă
Obiective ale evaluării:
• Cognitive:
Oe1: operarea cu noţiunile şi conceptele domeniu colonial, conchistador, progrese tehnice, invenţii, renaştere, umanism
• Formative:
Oe2: competenţa de a utiliza tehnici de lucru cu textul şi imaginea istorică
• Atitudinale:
Oe3: capacitatea de a formula şi susţine opinii personale
Demers didactic
Valori şi atitudini vizate:
- Gândire critică şi flexibilă
- Relaţionare pozitivă cu ceilalţi
Strategii: inductiv-deductivă, explicativ-conversativă
Metode:
■ Expozitiv-euristice: Ml-expunerea; M2- explicaţia, M3-conversaţia euristică
■ Interactive: M4-comparaţia, M5-conversaţia examinatoare
Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică, fisă de lucru, rebus.

Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală

Resurse:
- Umane- clasa a Vl-a
- De timp- 50’
- Materiale: oficiale- ml: Programa şcolară
m2: Macroproiectarea didactică
- Manuale: Istoria clasa a Vl-a, Ed. Corint
- izvoare cartografice: m3: Atlas istoric şcolar
m4: prezentarea Power Point
Conţinuturi vizate Concepte Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. Res. Evaluare
operaţionale mat Proc
Moment -absenţe -răspund cerinţelor -pregătesc
Organizatoric -organizează materialele şi clasa -creează materialele solicitate
un climat cooperant -se aşează la locurile indicate
1 min.

Reactualizarea -noţiuni şi -solicită elevilor să prezinte consecinţele -elaborează răspunsuri - M5 frontală


cunoştinţelor/ concepte: Oe1 marilor descoperiri geografice autoevaluează
evaluare conchistador, -solicită definirea termenilor de imperiu
conţinuturi Oe2 colonial şi conchistador M1 obs.
Formarea - solicită elevilor răspuns la întrebările: sistematică
8 min. imperiilor Oe3 „ Cine este descoperitorul Americii?”
coloniale si „ Cine a întreprins prima călătorie în jurul
descoperirile lumii, şi ce a dovedit astfel?
geografice
Evocare Titlul lecţiei -notează pe tablă titlul lecţiei şi explică -notează în caiete titlul lecţiei M1
Renaşterea și modul în care se va desfăşura activitatea
2 min Umanismul -organizează învăţarea
Dobândirea de -titlul lecţiei: C1 -Asigură: -rezolvă ex 1 de la fișa de m4 M1 obs
noi cunoştinţe Renaşterea Oe2 a) cunoaşterea/ receptarea/învăţarea - lucru și identifica definiția sistematică
-noţiuni/ defineşte termenii renaştere şi umanism renașterii și a umanismului -
concepte: -identifică spaţiul de apariţie a acestui M5
25 min. renaştere, fenomen şi cauzele care l-au determinat identifică cauzele care au dus
umanism - face schiţa lecţiei la apariţia renaşterii
-conţinuturi: Cultura C2 -prezintă principalele personalităţi ale -investighează sursele istorice m5 verificare
renaşterii în Italia și renaşterii pe domenii -identifică şi identifică nevoia de ieşire frontala
Europa, Personalităţi C3 principalele opere a acestora şi din „întunericul” medieval, de m6 orala
5 min. M2
ale reanşterii caracteristicile lor prezentare ppt eliberare din constrângerile
Pictura, Sculptura, religioase
literatură şi b) înţelegerea noilor conţinuturi -explică
arhitectura C4 importanţa apariţiei acestui fenomen - corelează cu achiziţiile m5 M4
pentru cultură, istorie şi societate anterioare şi compară arta
medievală cu cea
m7
c) analiza renascentistă -se formulează
Oe2 -compară prin analiza sursei istorice unele opinii -se argumentează
opere renascentiste cu opere anterioare M5
fenomenului
d) sinteza
C5 - formulează aprecieri cu privire la
importanţa creaţiilor renascentiste pentru
evoluţia ulterioară a societăţii

Asigurarea Rezolvarea ex 2 de pe fișa de lucru -rezolvă sarcinile - Fişa de lucru,


retenţiei şi a autoevaluează verificarea
transferului
5 min.
Tema pentru Recomandă: aprofundarea cunoştinţelor -notează
acasă asimilate prin citirea lecţiei acasă
1 min.
Evaluarea Rezolvarea ex 3 de pe fisa de lucru -se raportează la aprecieri
3 min
Renaşterea și Umanismul schiţa lecţiei

Renaşterea reprezintă un curent cultural și artistic,apărut în Italia(sec.XIV-XV),bazat pe umanism(omul în centrul atenției) și pe reînvierea culturii
greco-romane
Umanismul curent cultural specific epocii renaşterii , care aduce în centrul atenţiei omul ca o fiinţă complexă, ale cărei calităţi pot fi puse în valoare
prin educaţie şi cunoaştere.știință
Umanismul apare prima dată în orașele italiene unde existau banii pentru a susțiine omenii de știință
-din Italia umanismul s-a răspândit în toată Europa datorită mai multor factori:- inventarea tiparului(germanul Guttenberg-sec XV)
- învățămntul laic(pe lângă religie se studiau și alte discipline0
- învățământul în limbile naționale
Renașterea s-a manifestat în domeniile: știință,literatură,pictură,sculptură și arhitectură.
a. Renașterea intelectuală
1. Literatura: s-au remarcat următorii scriitori:
Italia: Francesco Petrarca-“Canţonierul”
Giovanni Boccaccio-“Decameronul
Spania: Miguel de Cerevantes-don Quijote de la Mancha
Anglia: William Shakespeare- Romeo și Julieta, Hamlet, Caesar
2. Știința
Astronomie- Nicolaus Copernic-emite teoria HELIOCENTRICĂ(helios=soare)
Istorie- Nicolo Machiavelli-Principele
Medicină- Ambroise Pare descoperă circulația sângelui
b. Renașterea artistică
în pictură și sculptură se remarcul curentul numit realism(reprezentarea cât mai bine a corpului uman)
- s-au remarcat pictorii: Leonardo Da Vinci, Boticelli,Rafael
- sculptură: Michelangelo
-în arhitectură se remarcă stilul numit clasicism(greco-roman)clădiri cu fațade formate din coloane
- este inventată bolta și cupola
Fișa de lucru
1. Citește textul și răspunde la cerințele de mai jos.
„ Spre sfârșitul Evului Mediu și la începutul Epocii Moderne, europenii au devenit tot mai interesați de cunoaștere și artă, redescoperind
moștenirea culturală a Antichității greco-romane. A apărut un curent cultural nou, cunoscut sub numele de Renaștere. În cadrul acestuia, omul ocupa un
loc central în operele artiștilor și învățaților. Umanismul a fost un nou mod de a înțelege omul ca individ și lumea, în ansamblu, prin educație, rațiune,
știință”.
(Magda Stan, Manual Istorie clasa a VI-a, Ed. Didactică și Pedagogică, București, 2018)
a) Pe baza textului, definește Renașterea.
...................................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
b) Pe baza textului, definește Umanismul.
...................................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
c) Pornind de la conținuturile învățate în clasa a VI-a, la Educație socială, construiește o definiție pentru noțiunea de moștenire culturală.
...................................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
2. Analizează harta și răspunde cerințelor:

a) Numește spațiul istoric în care au apărut Renașterea și Umanismul.


...................................................................................................................................................................................................................................................
b) Amintește-ți trei orașe italiene în care s-au manifestat Renașterea și Umanismul.



c) Pornind de la anul 1350, precizează secolul în care a apărut Renașterea.
.......................................................................................................................................................
3. Explică un motiv pentru care Renașterea și Umanismul au apărut prima dată în spațiul italian.
...................................................................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și