Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Școala Gimnazială Nr 1 Unteni


Anul școlar: 2021-2022
Semestrul: II
Disciplina: Istorie
Clasa: a V –a A
Manualul: Istorie. Manual pentru clasa a V-a, autori: Magda Stan, Editura Litera, București, 2017
Unitatea de învățare: Europa medievală
Profesor:Costia Bogdan-Andrei
Data: 26.05.2022
Subiectul: Viața cotidiană în Evul Mediu. Studiu de caz: Domeniul feudal
Tipul lecției: de dobândire de noi cunoștințe

Competențe generale: Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate; folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă.
Competențe specifice:
2.1. folosirea termenilor de specialitate în descrierea unui eveniment/proces istoric
2.3. stabilirea de asemănări și deosebiri referitoare la evenimente/procese istorice, pe baza unor surse diferite;
4.1. folosirea unor tehnici de învățare în rezolvarea sarcinilor de lucru.

Competențe derivate: pe parcursul lecției, elevii vor fi capabili:


C1: să definească sau să folosească în propoziții cu sens istoric termenii: Evul Mediu, feudă, senior, vasal, domeniu feudal, șerb;
C2: să descrie viața cotidiană a oamenilor în evul mediu;
C3: să explice relațiile feudale;
C4: să enumere obligațiile seniorului față de vasal și invers;
C5: să își exprime opinia asupra rolului fiecărei clase sociale în societatea medievală.

1
Strategia didactică:
Metode, procedee, tehnici: explicația, dezbaterea, conversația euristică
Mijloace de învățământ: calculator, videoproiector, texte istorice
Forme de organizare a activității: frontal, individual
Resurse:
Umane: clasa a V-a A
Temporale: 50 minute
Bibliografice: Bolovan, S.P., Didactica istoriei, Edit. Presa Universitară Clujeană, Cluj Napoca, 2007
Cucoş, C., Pedagogie generală, , Edit. Polirom, Iaşi, 2000
Felezeu, C., Metodica predării istoriei, ediţia a II-a, Edit. Presa Universitară Clujeană, Cluj Napoca, 2000
Marc Bloch, Societatea feudală, vol. 1, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 1996
Jean Delumeau, Frica în Occident (secolele XIV-XVIII), Editura Meridiane, București, 1986
Jacques Le Goff, Evul Mediu și nașterea Europei, Editura Polirom, 2005

Desfășurarea activității:

Strategia didatică
Nr. Etapele/ secvențele Comp. Conținut instructiv-educativ Evaluare
crt. lecției și timpul Deriv. Activitatea Activitatea Metode/ Mijloace de Forme de
alocat profesorului elevului procedee/ învățământ organizare
tehnici
1. Moment - notează absenții; - se pregătesc
organizatoric - pregătește pentru lecție
1 min condițiilor de
predare
2. Captarea atenției -pentru realizarea - răspund cerințelor Conversația manualul Activitate Aprecierea
9 min acestui moment profesorului. individual răspunsurilor și a
nominalizează un ă argumentelor
elev, care să aduse acestora;
citească textul din

2
manual de la
pagina 110, cere
elevilor să
răspundă la
cerințele textului;
3. Anunțarea lecției noi C1 - prezintă tema Expunerea Manualul Activitate Aprecierea
și precizarea lecției noi și frontală spiritului de
competențelor; precizează ce observație și de
Trecerea de la ceea competențe vor -scriu titlul lecției orientare în
ce știu elevii la ceea dezvolta la pe caiete; Explicația timpul istoric;
ce trebuie să învețe ; sfârșitul lecției;
5 min - scrie titlul pe
tablă;
- le reamintește că -își notează
după prăbușirea principalele idei. Observația
Imperiului Roman
Aprecierea
de Apus în 476,
atenției și
începe o nouă
implicării;
perioadă istorică, Conversația
numită Evul euristică
Mediu, în care
viața oamenilor se
schimbă foarte
mult față de
Antichitate. Un rol
important în
această schimbare
îl are ruralizarea
societății
europene, cauzată
de desele războaie.

3
4. Dobândirea de noi C2 - explică cauzele -își notează ideile Expunerea Prezentare Activitatea Aprecierea
cunoștințe decăderii vieții principale; power-point frontală atenției și
25 min urbane după implicării;
căderea Imperiului
Roman de Apus și Explicația
ruralizarea;

- descrie așezările,
C3 ocupațiile,
vestimentația, -ascultă explicațiile Conversația
alimentația, profesorului; euristică
tehnologia, Descrierea
pornind de la ceea
C4 ce ei cunosc deja
despre lumea
rurală de azi; Imagini
- cu ajutorul
videoproiectorului, Fișa de lucru Activitate Aprecierea
le prezintă imagini -rezolvă sarcinile individual spiritului de
cu activități ale primite; ă observație și a
oamenilor din evul Învățarea prin gândirii logice;
mediu, cerându-le descoperire
să identifice aceste
activități;
C1 - împarte fișa de Prezentare
lucru nr.1 elevilor power-point
și le cere să -își notează
rezolve sarcinile principalele idei în
date; din primul caiete;
text, le cere
elevilor să -elevii citesc fișa de Explicația Fișa nr.1
C5 identifice cele trei lucru și rezolvă

4
categorii în care sarcinile; Lucrul cu -Observarea
era împărțită textul istoric Activitatea sistematică a
societatea frontală activității și
medievală ; comportamentului
- pornind de la elevilor
această sarcină, -elevii urmăresc
C4
profesorul trece la explicațiile;
studiu de caz:
Explicația
Domeniul feudal;
-definește termenii
esențial ai
studiului: feuda, Fișa nr.2
senior, vasal,
domeniu feudal;

-împarte fișa nr. 2

-le cere elevilor să


rezolve celelalte
sarcini de pe fișa descrierea Imagini ppt
de lucru;

-cu ajutorul
imaginilor descrie
omagiul vasalic;

5. Fixarea cunoștințelor C1 - desenează pe -elevii urmăresc Argumentarea Sursele Activitate Aprecierea de a


7 min tablă piramida explicațiile și își Explicația istorice din individual formula opinii, a
ierarhiei sociale, notează ierarhia manual; ă rapidității
pentru a arata care socială în caiete. gândirii;

5
sunt relațiile dintre
aceste categorii și
a fixa care sunt
C3 seniorii și care
sunt vasalii. -rezolvă sarcina
-cere elevilor să dată.
rezolve aplicația Aprecierea
de la pagina 111. susținerii
-elevii își exprimă
-îi întreabă dacă Conversația argumentelor
opinia.
sunt deosebiri euristică aduse cu dovezi;
între statutul Feed-back;
sclavului din
Antichitate și
vasalii din Evul
Mediu.

6. Tema pentru acasă - să construiască -își notează cerința; Explicația Activitate


3 min un castel/ cetate individual
medievală din ă
materiale
reciclabile, pentru
a realiza în clasă o
expoziție cu aceste
lucrări.

SCHIŢA LECŢIEI

6
EUROPA MEDIEVALĂ

Viaţa cotidiană în Evul Mediu

 Familia: formată din părinţi şi copii;


 Aşezările: majoritatea populaţiei locuia la sate.
 Alimentaţia: diferenţă între alimentaţia celor înstăriţi( pâine de grâu sau secară, brânză, carne de pasăre sau vânat,peşte, fructe şi legume,
ierburi aromate şi mirodenii) şi a celor săraci( supă de legume);
 Sărbătorile:
- familiale: naşterea, botezul, nunta ( dansuri, jocuri, ospeţe)
- tradiţionale şi religioase: Crăciunul şi Paştele, zilele unor sfinţi ( oamenii se adunau la biserică);
 Economie şi tehnologie: ramura economică de bază era agricultura ( cultivarea pământului, creşterea animalelor, viticultura, pomicultura).
Se cultiva: grâu, orz, ovăz; unelte: sapa, cazmaua, lopata, coasa; din sec. al XII-lea prin defrişări creşte suprafaţa cultivată, se introduce
asolamentul, plugul cu brăzdar de fier şi dispozitiv de întors brazda, sistemul de înhămare a animalelor de muncă, potcovirea;
 Credinţă şi biserică: rol important al Bisericii creştine.
 Proprietatea, libertatea şi dependenţa. Societatea medievală era împărţită în trei ordine.
- cei care se roagă ( clerul: preoţii şi călugării);
- cei care luptă: cavalerii/ nobilii;
- cei care muncesc: ţăranii şi meşteşugarii;
Pământul era împărţit în domenii feudale aflate în stăpânirea nobililor( seniorilorŢăranii erau liberi sau aserviţi( lipsiţi de libertate) – şerbi;

Domeniul feudal

 Un domeniu feudal era format din:


- rezerva feudală ( loturi de pământ, păşuni, păduri, livezi, vii, etc);
- satele ţăranilor aserviţi
- obligații feudale: dijma: darea în produse( a zecea parte din tot ce produceau), censul: darea în bani, robota: un număr de zile de
muncă pe care le făceau pe rezerva feudală, la întreţinerea drumurilor, podurilor, zidurilor castelului, etc

7
- castelul: construit în centrul domeniului, pe o ridicătură de pământ, la început din lemn apoi din piatră, era înconjurat de un şanţ cu
apă, iar intrarea se făcea pe un pod mobil. În centru era donjonul( un turn înalt unde se afla locuinţa seniorului).

 Nobilul avea drepturi depline asupra domeniului feudal şi a ţăranilor aserviţi ( ex. : drept de judecată) şi se putea opune şi voinţei regelui.

Fișa nr.1

8
1. Citiţi, cu atenţie, textul de mai jos.

„Cetatea lui D-zeu pe care oamenii o cred una, este deci, împărţită în trei stări: unii se roagă, alţii se luptă, alţii... muncesc. Aceste trei părţi
care coexistă nu suferă să fie despărţite.......această îmbinare nu este mai puţin unită şi astfel a putut legea lui D-zeu să triumfe şi lumea
crestină să se bucure de pace
Episcop Adalberon de Laon - Poemul prinţilor (1030)

Răspundeţi la următoarele cerinţe:

a. Identifică numele acordat de episcop societăţii medievale.


b. Identifică cele trei stări sociale din societatea medievală.

Fișa nr.2
1. Citiţi, cu atenţie, textul de mai jos.

9
Seniorul şi vasalul erau legaţi printr-un contract seniorial-vasalic. Vasalul trebuia să ia parte la consfătuirile la care îl convoca seniorul
şi să asiste la scaunul de judecată. Aceasta erau îndatoririle de sfat Vasalul se obliga să respecte persoana, familia, onoarea şi averea
seniorului. Aceasta era datoria de credinţă Vasalul trebuia să-şi însoţească pe senior şi să-l ajute în război (dar nu mai mult de 40 de zile pe
an)..
La rândul său, seniorul era dator să-şi protejeze şi să-şi apere vasalul contra duşmanilor acestuia, să-i facă dreptate, să-l sfătuiască la
nevoie şi să-i ocrotească familia în caz de moarte.Toate roadele feudului, obţinute cu trudă de către ţărani erau încasate de vasal, ca plată
dreaptă pentru serviciile făcute seniorului său.
Când vasalul sau suzeranul nu-şi respectau obligaţiile,erau acuzaţi de felonie şi jurământul înceta să mai fie valabil. Vasalul care îşi
înşela seniorul se făce vinovat de trădare şi îşi pierdea feuda si uneori si viata. La rândul său, seniorul care nu-şi respecta vasalul sau abuza
de drepturile sale faţă de acesta era acuzat de felonie şi îşi pierdea drepturile asupra feudei.
Răspundeţi la următoarele cerinţe:
 Numiti pe baza textului (citat) trei obligaţii ale Seniorului faţă de vasal.
 Numiţi pe baza textului (citat) trei obligaţii ale Vasalului faţă de senior.
 Precizaţi pe baza textului (citat) consecinţele încălcării contractului seniorial-vasalic.

Fișa nr.3

10
1. Citiţi, cu atenţie, textul de mai jos.

“ În fruntea ierarhiei feudale se află monarhul. El este suzeran – protector al supuşilor şi suveran – stăpân absolut. Feudalii pot fi laici sau clerici
(episcopi) şi sunt grupaţi în seniori şi vasali. Relaţia dintre senior şi vasal are ca bază materială feudul; Legătura dintre senior şi vasal: are la baza
contractul vasalic, este personală, se realizează prin omagiul vasalic: ligiu (principal) şi plan (secundar) şi implică drepturi şi obligaţii reciproce.
( Stelian Brezeanu, Despre structuri sociale şi raporturi ierarhice)
Cerinţe:

1. Pe baza textului stabiliţi structura ierarhiei feudale?


2. Ce reprezintă feudul?
3. Prezentaţi raporturile dintre senior şi vasal.
4. Ce înţelegeţi prin felonie.

2. Citiţi, cu atenţie, textul de mai jos.

“ În primul rând ei făcură omagiu după cum urmează. Contele îl întrebă pe viitorul vasal dacă voia să devină omul său fără rezerve şi acesta
răspunse: < Vreau>. În al doilea rând, cel care promise omagiu jură contelui astfel : <Promit , cu credinţă, să fiu din acest moment fidel contelui
Wilhelm, să respect contra tuturor şi deplin omagiul meu, de bună-credinţă şi fără viclenie>. În al treilea rând, el jură toate acestea cu mâna pe
relicvele sfinţilor.”
(J. Calmette, Texte şi documente istorice)

Cerinţă: Pe baza sursei descrieţi contractul vasalic.

11

S-ar putea să vă placă și