Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 03.05.2018
CLASA: a V-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÎNT: Scoala Gimnaziala Nr. 1 Unteni
PROFESOR : Costia Bogdan-Andrei
DISCIPLINA : Istoria românilor şi universală
TEMA LECŢIEI : Războaiele daco-romane
TIPUL LECŢIEI : lectie de evaluare
COMPETENŢE GENERALE:
 Aprecierea critica şi obiectivă a situaţiilor, faptelor şi proceselor istorice
 Cunoaşterea şi prezentarea surselor istorice
 Determinarea relaţiilor de cauzalitate şi schimbare în istorie
COMPETENŢE SPECIFICE:

O1 – Să determine cauzele războaielor dacă - romane;


O2 – Să enumere războaiele daco-romane şi să le ordoneze pe axa cronologică;
O3 – Să redea faptele ce ilustrează personalitatea lui Decebal şi Traian;
O4 – Să prezinte urmările celor doua războaie;
O5 – Să enumere monumentele istorice înălţate în memoria războaielor dacă –romane.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee: conversaţia, descoperirea deductivă, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, cvintetul, , ”Cutiuţa
fermecată”, diagrama Venn.
b) Mijloace de realizare: harta,texte literare,calculator, coli, planşe, carioca , imagini cu daci si romani.
c) Forme de realizare: frontală, individuală, în grup.
Desfăşurarea lecţiei

Timpul
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice

Obiective
lecţiei
Metode Forme Resurse
şi de materiale
procedee lucru
1 2 3 4 5 6 7 8
O  Ordonează clasa Elevul de serviciu 1
R
G  Notează absenţele raportează mi
M A n.
O N
M I  Elevii urmăresc o scurtă  Răspund la întrebări sau 10 Cutiuţa Front Harta
E Z recapitulare a profesorului descriu imaginea mi fermec al
N A (format ppt) după care acesta primită.Informaţia este n ată
T T
O propune elevilor să extragă din lipită pe harta
R cutiuţa fermecată imagini cu istorică,respectiv în
I
C
daci si romani,întrebări despre dreptul statului despre
cele două civilizaţii care merge vorba.
antice(anexa 1).

5 Lectura Front Rezum


 Propun spre audiţie lectura mi al atul
E
textului „ Baba Dochia” de n legene
V D.Almaş(anexa 2).Explic că Ascultă textul citit de dei
la sfîrsitul lecţiei vor profesor şi elevii îşi expun
O
înţelege mai bine părerile şi comentează
C semnificaţia acestui text. dictonul
 În baza lecturii textului
A descifraţi esenţa dictonului:
R ,, Patria e mai scumpă Discuţi
decît viaţa” e
E
dirijată
A

1 2 3 4 5 6 7 8
R  Anunţ tema lecţiei:„Războaiele Notează în caiete subiectul 15 Expune Front Manual
daco-romane”, şi obiectivele lecţiei mi rea al ul
E
operaţionale n
A
Propun spre realizare metoda Elevii completează spaţiile
L CCC. tabelului cu informaţia
Ce Ce Ce am cunoscută şi informaţia Conver
I ştiu vreau aflat care ar dori s-o saţia
să ştiu cunoască.La sfîrşitul orei se Tabel
Z
va completa ultima rubrica Metoda
A a tabelului. CCC
Aduc la cunoştinţa planul orei:
R Cauzele războaielor daco-
romane Notează planul orei în
E I război daco-roman caiete
Al II război daco-roman
A
Consecinţele războaielor Poster
S
Se iniţiază o discuţie cu
E elevii asupra lecţiilor Participă la discuţie si
anterioare din care reies identifică principalele
N cauzele războaielor daco- cauze ale războaielor
S romane: completînd clusteringul:
-bogăţiile Cauze:
U Daciei(aur,fier,lemn,produse
O1 ale vităritului)
L -Poziţia strategică a Daciei
-Politica de expansiune a
U Conver
romanilor Clustering
saţiaeu
I -dacii-sursă de instabilitate
ristică
si pericol al stăpînirii Clusteri
romane în Balcani ng

 Se împart elevii în 2 grupe,


fiecare grupă având de citit şi
de discutat cîte un fragment din
lecţie şi anume:  Elevii citesc şi discută
pe grupe.Alcăuiesc o
O4 1 gr.” Dacii” –I război daco-roman descriere a I război
2 gr. „ Romanii”–II război daco- daco-roman după
roman algoritmul dat.
Fiecare grup va îndeplini sarcina  Depun pe axa În Harta mută
după următorul algoritm: cronologică limitele grup Postere
Timpul(axa cronologică)şi războiului;depun pe imagini
O2 spaţiul(harta mută) harta mută bătăliile Extrage
O5 Participanţi principale;identifică rea
Desfăşurarea consecinţele şi descriu esenţia
Sfîrşitul momumentul de la lului
Consecinţe Adamclisi şi Columna Axa
Monumente istorice lui Trăian cronolo
gică
1 2 3 4 5 6 7 8
R  Propun elevilor să studieze Elevii sunt atenţi, extrag 7 Descop În Docum
E documentele propuse(anexa 3- informaţia, răspund, min erire grup ente
O3 4) ce ilustrează personalitatea întreabă şi completează deducti Imagin
F
lui Traian şi Decebal.Grupul răspunsurile colegilor vă i
L dac va caracteriza
personalitatea lui Traian iar cel Elevii realizează diagrama
al romanilor-Decebal.
E
 Vom compara aceste două mari Diagra
C personalităţi istorice Decebal Traian ma
Ţ Venn
I Profesorul discută cu elevii despre Elevii răspund folosind 3 Conver Front
A cele mai importante informaţii informaţiile acumulate pe min
acumulate în timpul orei si solicită parcursul lecţie saţia al
completarea ultimei rubrici a
tabelului CCC;revine la lectura
textului
Fiecare copil va primi cate o fisa
( anexa 5) cu jocul didactic Calend
“Fixeaza evenimentul in arul
calendarul istoric”. Elevii vor avea evenim
sarcina de a completa in tabel anii en-
in care : telor
Joc Indep
 Decebal a luat conducerea
Daciei ;
didacti en-
 Au avut loc cele doua razboaie
daco-romane;
c dent
 Anul in care a murit Decebal.
 Anul naşterii .Acest “calendar
istoric” se va pastra in caiete tot
anul scolar; elevii il vor
completa pe parcursul anului cu
cele mai importante evenimente
istorice.
Extind  Completarea diplomelor  Completează 2 Diplom În
erea pentru daci şi romani diplome de merit min
 Notarea elevilor  Notează colegii e grup
 Tema pentru  Elevii notează tema
acasă(diferenţiat) în agende
Scriere liberă asupra temei
utilizînd cuvintele:războaie
dacoromane,Decebal,Traian
,cucerirea
Daciei,Sarmizegetusa
Scrie 4 propoziţii despre
Columna lui Traian
Anexa 1

ROMANII

1. Unul dintre cele mai mari imperii din antichitate a fost...


2. Centrul puterii romane se afla la...
3. Cetatea Roma a fost înfiinţată de...
4. Ea se afla în mijlocul...
5. Credinţa lor era în...
6. Limba vorbită de romani era...
7. Cei mai de seamă împăraţi romani au fost...

GETO-DACII
1. Geto-dacii locuiau pe teritoriul dintre...
2. Ţara lor se numea...
3. Ei erau organizaţi în...
4. Cel mai important zeu al dacilor era..
5. Ocupaţiile lor erau...
6. Cel care a unit toate triburile într-un singur stat a fost...
7. Capitala statului dac era la...
Anexa2

Cică Decebal avea o soră numită Dochia. Era aşa de tînără, de vitează şi de frumoasă încât, atunci când a
văzut-o, împăratul Traian a prins mare dragoste pentru dânsa. I-a zis: „Te-am văzut, Dochia, cu cât curaj ţi-ai
apărat cetatea de la Sarmizegetusa. Acum, când eu l-am biruit pe fratele tău Decebal şi am cucerit Dacia, iar
războiul s-a sfârşit, vreau să vii cu mine la Roma. Vei trăi acolo în bogăţie şi mărire, în palatul meu cel cu pereţi
auriţi şi împodobit numai cu lucruri scumpe. „Mulţumesc, împărate" a zis Dochia. Admir vitejia şi bunătatea ta.
Dar eu la Roma nu pot merge". „De ce?" „Pentru că sunt sora lui Decebal. Iar el şi-a curmat singur zileie ca să
nu ajungă prizonierul tău. Oricît de frumos ar fi palatul tău, eu acolo tot o biată roabă aş fi. Şi apoi sunt multe fete
dace mai frumoase ca mine; dacă vrei, însoţeşte-le cu romani de-ai tăi, să se zămislească un nou popor, care să
aibă în firea lui dârzenia şi vitejia noastră şi măreţia voastră. Eu însă de aici nu plec, voiesc să mă îngrop aici, în
pămîntul sfânt al Daciei".Traian împăratul i-a ascultat povaţa. Dar când a aflat că Dochia a luat o turmă de
mioare, s-a făcut păstoriţă şi a urcat în munţi, departe, s-a supărat foc. Fiind el împărat mare şi puternic, a vrut
ca măcar sora lui Decebal să-i fie, ca o podoabă în carul de triumf. Şi-a luat câţiva ostaşi credincioşi şi a pornit în
urmărirea Dochiei. A mers zile şi săptămâni, peste dealuri şi văi. A găsit-o abia în vârful muntelui Ceahlău:
păştea oile, pe un plai înclinat către soare, cu iarbă deasă şi flori multe albe, roşii şi albastre.„Dochia, a zis
Traian, acum nu mai scapi, te iau cu mine!". „Nu, împărate! mai bine mor ca fratele meu Decebal, decît s-ajung
roabă." "Îţi vreau binele, Dochia: ai să trăieşti în "'mare bogăţie!" — „Dacă-mi vrei binele, lasă-mă în ţara mea,
aici, în Dacia".
Neîduplecato! Te iau cu de-a sila. Te răpesc!" Şi a şi făcut semn ostaşilor s-o prindă.Speriată, Dochia a ridicat
mîinile spre cer şi a şoptit: „Stană de piatră mă fac şi răămân aici în ţara mea!".În adevăr, cât ai clipi din ochi,
Dochia cea preafrumoasă, cu toate mioarele ei, răspândite pe pajişte, s-au prefăcut în stînci, înfipte în piatra
muntelui. Traian a încremenit şi el de uimire. Cînd şi-a venit în fire, a zis: „N-am_ce face; dacii,bărbaţi si femei,
sunt legaţi de ţara lor ca munţii şi stîncile lor. Nu pot decât să ascult sfatul Dochiei si să aduc aici cât mai mulţi
romani.Şi zicând aşa, Traian s-a întors la Roma.Iar pe muntele Ceahlău se vede şi azi o stâncă înaltă, ca o
păstoriţă, iar în jur câteva zeci de stânci răsfirate pe plai, ca nişte oi brumării.Din străbuni, românii zic acelor
stânci, „Baba Dochia cu turma ei de mioare".
Anexa3

Decebal
„ ...era priceput la planurile de război şi iscusit în înfăptuirea lor,stiind să aleagă prilejul pentru a-i ataca pe
duşmani şi a se retrage la timp.Dibaci în a întinde curse,era un bun luptător şi se pricepea să folosească
izbînda,dar şi să iasă cu bine dintr-o înfrîngere.Din această pricină multă vreme a fost un duşman de temut
pentru romani..”
( Dio Cassius,Istoria romană)

Anexa 4

Traian
„...Traian ,însă,năpustindu-se asupra lor,văzu pe mulţi dintre ai săi răniţi şi ucise mulţi dintre duşmani,şi fiindcă
nu mai aveau cu ce lega rănile ,se zise că el nu cruţa nici chiar veşmîntul său,si-l taie,iar soldaţilor morţi în
luptă prunci să li se ridice un altar şi să lise facă în fiecare an sacrificii funebre..”
( Dio Cassius,Istoria romană)
Anexa 5

CALENDAR ISTORIC
MILENIUL SECOLUL ANUL EVENIMENTUL ISTORIC
1 I
1 II
1 III
1 IV
1 V
1 VI
1 VII
1 VIII
1 IX
1 X
2 XI
2 XII
2 XIII
2 XIV
2 XV
2 XVI
2 XVII
2 XVIII
2 IX
2 XX
3 XXI

S-ar putea să vă placă și