Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data:______________
Unitatea scolara: Liceul Borsa
Clasa: a-XI-C
Profesor: Ioan Ferestean
Disciplina: Istorie
Unitatea de invatare: OAMENII, SOCIETATEA ŞI LUMEA IDEILOR
Titlul lectiei : Ocupatii si statute traditionale
Tipul lectiei: nixta
Competente generale:
1.Utilizarea vocabularului si a informatiei in comunicarea orala sau scrisa,
2. Utilizarea surselor istorice si tehnicilor adecvate istoriei pentru rezolvarea de probleme.
Competente specifice:
1.3. Compararea unor opinii şi argumente diferite referitoare la o temă de istorie.
*4.1.Proiectarea unei cercetări cu subiect istoric.
Competente derivate/operationale:
A. Cognitive- la sfarsitul lectiei elevii trebuie :
1. sa defineasca termeni istorici si concepte precum: profesie, ocupatie, miscarea feminista;
2. sa analizeze mecanismele reconstructiei economice dupa razboi,
3. sa descrie modul cum a evoluat societatea umana in secolul XX,
B. Procedurale:
1. sa investigheze sursele istorice avute la dispozitie pentru a extrage diverse informatii si judecati de valoare,
2. sa structureze informatiile lectiei intr-o schema logica de idei.
Strategia didactica: deductiva, cognitiva, semidirijata.
Metode: expunerea sistematica combinata cu prelegerea si cu explicatia, conversatia, invatarea prin descoperire, dezbaterea,
1. Resurse
Manuale: Alexandru Barnea, Vasile Aurel Manea; Eugen Palade, Florin Petrescu, Bogdan Teodorescu: Istorie manual pentru clasa a
XI-a, Ed. Corint, Bucuresti, 2008
Felicia Adascalitei; Adrian Liga; Liviu Lazar; Alina Bratu; Viorel Lupu: Istorie manual pentru ciclul superior al liceului –clasa a XI-a,
toate filierele, profilurile si specializarile, Editura Corvin, Deva, Bibliografice: Niculae Paraschiv; Nicolae Cristea: Europa contemporana
sinteze de istorie pentru clasa a XI-a, Ed. ALL, Bucuresti, 2008
Mijloace de invatamant: fisele de lucru
Activitati de invatare:
- Lecturarea surselor istorice din fisele de lucru.
- Formularea de concluzii, judecati de valoare pe baza surselor istorice.
Desfasurarea lectiei
Nr. Etapele lectiei Activitatea profesorului Metode Materiale Timp
1 Momentul Sunt notati absentii si de pregateste materialul conversatia 3 min.
organizatoric
2 Verificarea Intrevari din lectia anterioara. Conversatia 5 min.
cunoştinţelor
anterioare
3 Anunţarea Prezinta importanta subiectului si enunta titlul Conversatia 5. min
titlului lecţiei Explicatia
4 Dirijarea Lectura fiselor de lucru si explicarea unor notiuni noi. Conversatia Fise de
invatarii/schem -Prezentarea situatiei ocupatiilor traditionale la inceputul sec. XX: influente ale Explicatia lucru
a lectiri razboiului, situatia din Romania si miscarea feminista. Invatarea prin
Prezentarea ocupatiilor umane la sfarsitul secolului XX: consecinte, descoperire Laptop
schimbarile provocate de noile tehnologii
Romania si ocupatiile umane in secolul XX
5 Fixarea Fise de lucru Conversatia 5 min.
cunostiintelor Explicatia

S-ar putea să vă placă și