Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data susţinerii lecţiei: 27 martie 2007


Unitatea de învăţămînt: Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” Orhei
Clasa în care se desfăşoară lecţia: clasa a XI-cea „B”
Profesor: Angela Trubceac
Tema lecţiei: Colonialismul: forme de dependenţă politică şi economică
Tipul lecţiei: de formare a priceperilor şi deprinderilor
Obiectiv general: A aprofunda cunoştinţele elevilor despre dependenţa economică şi politică a popoarelor colonizate faţă de metropole
Obiective operaţionale: La sfîrşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
 să exemplifice cazurile de rezistenţă a populaţiilor idigene supuse cuceririlor coloniale de către Franţa şi Anglia;
 să distingă cele 2 modele de administrare a coloniilor: francez şi britanic, caracterizîndu-le;
 să determine elementele de bază ale sistemului de protectorat;
 să indice privilegiile de care profitau companiile engleze în imperiul colonial britanic;
 să caracterizeze arsenalul de mijloace la care recurgeau companiile comerciale pentru a-şi extinde influenţa în teritoriile controlate de
populaţiile indigene.
Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, conversaţie euristică, argumentarea, analiza comparativă, demonstraţia, comparaţia, lucrul cu harta
istorică, lucrul independent cu manualul, lucrul în grup, posterul.
Mijloace didactice:
1. Manualul şcolar „Istoria Universală, Epoca Modernă” cl. XI, N. Chicuş ş.a, Chişinău, 2002,
2. Harta istorică „Sec.XVII-XIX Comerţul european cu Africa”
3. Harta istorică „Africa în 1914”
4. Tabelul „Modelele administrării coloniilor (francez şi englez)”
5. Prezentarea Power-point „Colonialismul european”, situl www.didactic.ro .
Bibliografie:
1. www.didactic.ro
2. www.wikipedia.ro
Secvenţa lecţiei Timp Metode, Activitatea profesorului Activitatea elevilor
procedee,
mijloace
I. Evocarea 1 min. conversaţia Primeşte salutul, notează absenţele şi verifică materialele care Salută profesorul
1. Captarea atenţiei, urmează să fie utilizate la lecţie.
crearea climatului Clasa e împărţită în 3 grupuri mari.
psihologic favorabil
2. Comunicarea 2 min. expunere Astăzi vom continua studierea Capitolului VII „Sistemul Elevii notează în caiete subiectul şi
subiectului şi a colonial mondial”, în urma căruia vom realiza următoarele planul lecţiei.
obiectivelor lecţiei obiective. Se anunţă obiectivele lecţiei.

Subiectul şi planul lecţiei sunt scrise pe tablă.


Tema: Colonialismul: forme de dependenţă politică şi
economică
Planul:
1. Rezistenţa popoarelor Africii şi Asiei faţă de politica de
cucerire a euripenilor
2. Modul de administrare a coloniilor
3. Relaţiile economice discriminatorii dintre metropolă şi
colonii
3. Reactualizarea şi Sarcini de lucru:
sistematizarea 6 min. Explicarea * Definiţi noţiunile: Elevii definesc noţiunile cu
cunoştinţelor termenilor - populaţie indigenă ajutorul dicţionarului istoric şi al
istorici - colonialism manualului.
- protectorat
- administraţie monocoloră
- adunare eligibilă
- principiul suveranităţii indigene
- export de capital
- cartă
2 min. Explicaţia - politică protecţionistă
Întru realizarea cuceririlor coloniale, ţările europene recurg la
mijloace şi procedee diverse, conducîndu-se după moto-ul:
„Scopul scuză mijloacele.” Cele mai frecvente erau: metodele
violente, cu utilizarea forţei armelor, precum şi cele „paşnice”,
rezultate prin acaparări de teritorii în urma tranzacţiilor
comerciale înechivalente cu şefii triburilor locale. Elevii, în caiete, alcătuiesc friza
6 min. Friza * Citiţi cu atenţie materialului din manual pag. 128-129 şi cronologică.
cronologică formaţi o friză cronologică, punînd pe banda timpului datele Doi elevi voluntari, alcătuiesc friza
respective, referitoare la manifestările de rezistenţă armată ale cronologică pe tablă. Discutăm.
popoarelor din Africa şi Asia.
II. Realizarea Sarcini de lucru individual
sensului * Citiţi cu atenţie materialului din manual pag. 129-130 şi: Elevii lucrează asupra sarcinilor
2 min. lucrul cu - Distingeţi cele 2 modele de administrare a coloniilor: francez puse.
manualul şi britanic, caracterizîndu-le şi alcătuind tabelul „Modelele Apoi, cîte un elev din fiecare grup,
administrării coloniilor”; trece la tablă şi scrie răspunsuri
-Determinaţi elementele de bază ale sistemului de protectorat. scrurte la sarcinile primite.
Alt elev, în baza însemnărilor de
pe tablă ale colegului şi a schiţelor
proprii, efectuiază un răspuns oral.
Sarcini de lucru în grup
* Citiţi cu atenţie materialului din manual pag. 130-132 şi
elaboarţi un poster răspunzînd la sarcinile primite:
1. Distingeţi plusurile şi minusurile relaţiilor economice dintre Elevi citesc materialul respectiv,
10 min. lucrul cu metropole şi colonii; meditează şi ăşi dau opinia
manualul 2. Enumeraţi bunurile exportate din colonii precum şi cele proprie, elaborînd un poster.
analiza importate de dînsele, alcătuind un tabel „Coloniile şi exportul”.
comparativă, 3. Determinaţi impactul decalajului dintre import şi export Elevii meditează, compară,
. demonstraţia, pentru colonii. analizează şi apreciază.
comparaţia, 4. Explicaţi cauzele exportului de capitaluri nesemnificativ în
argumentarea colonii.
5. Deduceţi necesitatea creării companiilor privilegiate Fiecare grup (6) elaborează un
„Compania Regală” şi „Compania Estului African de Sud a lui poster pe acre îl prezintă la tablă.
comparaţia Cecil Rhodes”.
analiza 6. Caracterizaţi arsenalul de mijloace la care recurgeau
comparativă companiile comerciale pentru a-şi extinde influenţa în teritoriile
posterul controlate de populaţiile indigene.

III. Reflecţia 2 min. revenirea la - Către sf. sec. XIX împărţirea teritorielă luase sfîrşit.
1. Extensiune obiective Guvernele marilor puteri preiau întreaga administraţie a
coloniilor, nemaiapelînd la seviciiile pe care le-au oferit
companiile particulare. Acum statele controlau coloniile integral.
Tema pentru acasă:
Notează tema pentru acasă în caiet.
consolidarea * documentaţi-vă din surse suplimentare despre relaţiile politice
concluzionarea şi economice dintre colonii şi metropole.
* de accesat situl www.wikipedia.ro şi de acumulat noi
informaţii referitoare la Mişcarea de Rezistenţă a Coloniilor.
* Studiul de caz: „Misionarismul european în Epoca Modernă”
Vă mulţumesc pentru lecţie.La revedere.
Anexa 1. Harta „Sec. XVII-XIX - Comerţul european cu Africa”
Anexa 2. Harta „Africa în 1914”

S-ar putea să vă placă și