Sunteți pe pagina 1din 7

Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate

Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Proiect didactic pentru implementarea în clasă

Unitatea de învățământ: Constitutia Romaniei

Numele şi prenumele: _Bărăgan Iuliana-Valentina

Disciplina: Educație Socială

Titlul activității
Clasa/Vârsta Unitatea Timp
didactice
Unitatea III -
Clasa a VII-a Constituția României -
Constituția 50 minute
Nivel de vârstă: 13-14 Structura Constituției
ani României

Justificarea didactică pentru utilizarea


Obiective de învățare / Competențe
TIC
O1- Să definească corect
termenul ,,Constituție” ajutânu-se de
Instrumentele TIC Prezentate au rolul de a informațiile dobântite în lecții,
obiectivul se consideră realizat la nivel
conduce elevii intr-o atmosfera in care să
minimal dacă fiecare elev reușește să
constientizeze importanta tehnologiei care definească constituția cel puțin cu
ajutorul propunătoarei.
poate fi imbinată într-o modalitate
O2- Să rețină structura constituției
prietenoasă cu valorile constitutionale României în ordinea cronologică a
capitolelor, obiectivul se consideră
prezentate pe parcursul lectiei.
realizat la nivel minimal dacă fiecare
elev reușește să rețină minim 4 din 8
titluri.

Termeni cheie Resurse


CONSTITUȚIE Laptop
Titluri ale Constituției Videoproiector
Articole Ppt
Valori recunoscute in constitutie Excel
Videoclip

© 2021: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 1/7


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Desfășurarea activității didactice


Prezentați în detaliu toate activitățile de învățare (secvențele didactice) propuse în
cadrul proiectului. Nu uitați să detaliați (în secvențele pe care le considerați propice)
modul în care exploatați la clasă instrumentele TIC create. Activitățile în care
propuneți utilizarea resurselor TIC trebuie să fie introduse în secvențe didactice
distincte. În mod obligatoriu, trebuie să folosiți (cel puțin!) două metode didactice:
învățarea bazată pe probleme și învățarea prin colaborare.
1. MOMENT ORAGANIZATORIC(2 minute) -pregătirea materialului
-introducerea elevilor în sala de clasă
Mă prezint ,,Bună ziua, mă numesc Iuliana, iar astăzi vom desfășura ora de educație
civică împreună,,
2. REACTUALIZAREA CUNOȘTIINȚELOR ȘI DEPRINDERILOR 3 min
 Propunătoarea solicită elevilor să răspundă la întrebări din lecția anterioară.
 ,,Ce lecție am învățat în ora anterioară?”
 ,,Ce este o formă de guvernământ?,,
 ,,Ce este monarhia?,,
 ,,De câte feluri este monarhia?
 ,,Ce reprezintă Monarhia absolute?,,
 ,,Ce reprezintă Monarhia Constituțională?
3. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR
 Propunătoarea prezintă elevilor tema lecției și obiectivele ce urmează a fi
atinse.
 Notează titlul lecției pe tablă
 ,,Cum am spus și mai devreme, în Monarhia costituțională, se bazează pe
faptul că monarhul conduce după o constituție,,
 ,,Astăzi la ora de educație civică, vom învăța despre constituție și despre
structura sa.,,
4. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
 Le prezintă elevilor un material power-point în care prezintă informații despre
constituție.

© 2021: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 2/7


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

 Realizează o schemă pe tablă cu titlurile constituției.


 Solicită elevilor să alcătuiască enunțuri cu cuvintele necunoscute din
prezentare, pentru a se asigura că au înteles sensul acestora.
 Prezintă un videoclip care să fixeze informațiile pe care elevii le-au citit în
ștafetă.
 Pe parcursul videoclipului sunt atașate întrebări pe care propunătoarea le
solicită elevilor
 ,,Puteți da exemplu de o valoare pe care Constituția o consacra?,,
 ,,Cine a adoptat actuala constituție?,,
 ,,Credeți că este un document necesar constituția?,,
- Le prezintă un document Excel ce conține un exercițiu în excel, în care elevii
trebuie să completeze titlurile capitolelor structurate constituției.
Propunătoarea ridică un subiect propblemă la nivelul clasei.
,, Este necesar ca într-o constituție să existe prevederi referitoare la modul în
care acesta poate fi revizuită sau modificată?, Argumentați,,
Propunătoarea roagă elevii să lucreze exercițiul 4 din manual de la pagina 45,
unde va trebui să identifice deosebirile dintre cele 2 surse privid drepturile și
libertățiile omului, iar mai apoi să identifice regimurile politice din cele 2
surse.

4. ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI A TRANSFERULUI


Propunătoarea îi întreabă pe elevi ce au învățat în această zi, iar apoi le dă team
pentru acasă exercițiul 1 de la pagina 45.
5. APRECIERI ȘI RECOMANDĂRI
Ofer aprecieri si recomandari elevilor cantitativ si calitativ

Finalizarea proiectului
Fiecare elev va contribui la evaluarea copilului prin adresarea a diverse intrebari,
astfel existand posibilitatea de a se creea o discutie libera pe structura Constitutiei,
fiecare elev va avea posibilitatea să identifice pe blogul educational

https://wc004v.webwave.dev/
© 2021: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 3/7
Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

pentru a deprinde abilitatea de identificare a unui raspuns potrivit.

Evaluarea
Abilități și cunoștințe Deprinderi tehnice
Competenţa socială Elevi vor avea capacitatea de a putea
Cunoştinţe lucra in excel, de a derula o prezentare
 înţelegerea modului în ppt, de asemena acestia au posibilitatea
care indivizii pot să-şi de a identifica anumite articole intr-un
asigure o stare optimă blog. Elevii au capacitatela finalul orei
fizică şi mentală de curs să utilizeze mijloacele tehnice
 înţelegea codurilor de impletite cu diverse cunostinte despre
conduită (comportament) valorile prezenta in Constitutia
 cunoaşterea noţiunilor Romaniei.
fundamentale de bază
referitoare la indivizi,
grup şi organizaţii de
muncă
 înţelegerea dimensiunilor
multiculturale şi
socioeconomice ale
societăţii
 înţelegerea modului în
care identitatea culturală
naţională interacţionează
cu identitatea europeană
Deprinderi / aptitudini
 abilitatea de a comunica
într-un mod constructiv,
în diferite contexte,
pentru a manifesta
toleranţă
 a exprima şi a înţelege

© 2021: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 4/7


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

puncte de vedere diferite


 a negocia inspirând
încredere şi manifestând
empatie
 a fi capabil de a gestiona
stress-ul şi frustraţia,
exprimându-le într-un fel
constructiv
 a stabili o distincţie între
sferele profesionale şi
cele private (personale)
Atitudini
 colaborarea
 încrederea în sine
 integritatea
 interes pentru dezvoltări
socio-economice
 interes pentru
comunicarea
interculturală
 valorizarea diversitătii şi a
respectului pentru alţii
 disponibilitatea de a
învinge prejudecăţile prin
acceptarea de
compromisuri

© 2021: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 5/7


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Exemplu de definire:
- criterii și descriptori de performanță pentru evaluarea activităților de grup (se vor particulariza concret
sarcinile / responsabilitățile pentru toate criteriile).
Criterii / 1-4 5-6 7-8 9-10 Pondere
Descriptori (insuficient) (suficient) (bine) (foarte bine)
Elevul acceptă Elevul nu Elevul Elevul Elevul
responsabilitățile îndeplinește efectuează efectuează îndeplinește
pentru el / ea sau oricare din rareori oricare frecvent sarcini / roluri
roluri în cadrul sarcinile din sarcinile sarcini / roluri pentru care el /
grupului ... pentru rolurile pentru rolurile pentru care el / ea este
Fiecare elev trebuie de care el / ea pentru care el / ea este responsabil.
să identifice este ea este responsabil. Elevul nu are
titlurile costitutiei responsabil. responsabil. Totuși, elevul nevoie de alți
Acestea sunt Adesea, el / ea are nevoie de colegi din __ %
efectuate de are nevoie de ceilalți colegi grup pentru
către colegii alții pentru a îi de grup pentru reamintirea
lui / ei de grup reaminti a-și reaminti titlurilor
atribuțiile / sarcinile / constitutiei, a
sarcinile. atribuțiile. articolelor cat
si a valorilor
prezentae in
Constitutie

... ... ... ... ... ...

.............................................................................................................................................
- criterii și descriptori de performanță pentru evaluarea activităților individuale (se vor particulariza
concret sarcinile / responsabilitățile pentru toate criteriile).
Criterii / 1-4 5-6 7-8 9-10 Pondere
Descriptori (insuficient) (suficient) (bine) (foarte bine)
Utilizarea corectă a Elevul Elevul Elevul Prezentarea
conceptelor foloseşte foloseşte corect foloseşte elevului
ştiinţifice sau a incorect (dar în foarte corect (dar nu oglindeşte o
conținuturilor concepte puține situații în toate utilizare
învățate ştiinţifice sau contextuale situațiile competentă a
... conținuturi, în cerute) concepte contextuale conceptelor
Contextul in care toate situațiile ştiinţifice sau cerute) ştiinţifice sau
este ceruta conextuale conținuturi concepte a
__ %
abilitatea elevului cerute învățate ştiinţifice sau conținuturilor
de a identifica mai conținuturi învățate, în
multi termeni învățate toate situațiile
aferenti lectiei conextuale
amintite este cerute
momentul
prezentarii ppt, al
exercitiului excel

... ... ... ... ... ...

.............................................................................................................................................

© 2021: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 6/7


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Autoreflecția
Prezentați câteva considerații personale privind desfășurarea activității didactice.
Întrebările de mai jos vă pot ghida reflecția:
1. Cât de reușită apreciați că este activitatea didactică pe care ați desfășurat-o?
Destul de reusita.
2. Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activității?
Punctul forte cred ca a fost prezentarea ppt-ului
3. Ce ați face în mod diferit data viitoare?
O mai buna interactiune cu elevii.
4. Care a fost reacția elevilor la activitatea didactică propusă?
5. Elevii au fost încântați de momentele prezentate in lectie.
6. Care a fost feedback-ul elevilor?
Elevii sunt bucurosi ca au aflat lucruri noi.
7. Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activității didactice?
Atmosfera a fost una destinsa.

© 2021: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 7/7

S-ar putea să vă placă și