Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Școala: Colegiul Național Ienechiță Văcărescu;


Data: 30.01.2022
Profesor: Bărăgan Iulșiana-Valentina
Clasa: a VII–a A
Aria Curriculară: Om și societate
Disciplina: Educație Socială
Unitatea de învățare: Unitatea III-Constituția României
Subiectul lecției:Structura Constituției
Tipul lecției: Lecţia de comunicare și însușire de noi cunoștințe;
Scopul lecției: Formarea priceperilor de învățare a termenului de constituție și a deprinderilor de a folosi termenii noi învățați în viața
de zi cu zi;
Competențe specifice
1.2. Analizarea unor situații problematice determinate de abaterea de la valorile, principiile,
practicile societății democratice
1.3. Argumentarea în favoarea respectării valorilor, principiilor, normelor și practicilor specifice
unei societăți democratice și statului de drept;

Competente operaționale(competențe derivate)


La sfârșitul orei elevii vor putea :
O.1: să precizeze semnificația termenilor: a adera; a intra în vigoare; refferendum; a revizui; a valida; vot nominal; obiectivul se
consideră realizat la nivel minimal dacă fiecare elev precizează semnificația termenilor printr-o propoziție
O.2: să prezinte deosebiri intre: Regulamentele Organice(1831 în Țara Românească, 1832 în Moldova) și Constituția României 2003;
obiectivul se consideră realizat la nivel minimal dacă fiecare elev prezintă minim 2 deosebiri și 2 asemănări
O.3 sa identifice caracteristici definitorii pentru maniera de adoptare a Constituției în momentul actual; obiectivul se consideră realizat
la nivel minimal dacă fiecare elev identifică caracteristici definitorii pentru maniera de adoptare a Constituției în momentul actual cel
puțin cu ajutorul propunătoarei
Activități de învățare
- exerciții de recunoaștere a principiilor și valorilor specifice adoptării unor Constituții, pornind de la imagini date și vizionarea unor
materiale.
- realizarea unui glosar cu termeni specifici ,
- exerciții de argumentare,
Strategia didactică :
1. Mod de abordare al învățării : mixt
2. Metode şi procedee: conversația euristică, explicația, exemplificarea, problematizarea, eseul de cinci minute, metoda
cadrenelor.
3. Forma de organizare: frontală și individuală.
4. Evaluare: formativă, autoevaluarea
5. Material didactic:dispozitiv digital elev- profesor, platforma Google Classroom, manual digital, fișe de lucru online,
material ppt.
6. Durata orei: 50 minute
7. Locul de desfășurare:online
Materiale bibliografice:
o Manual Educație Socială- Cristina Ipate-Toma, Georgeta-Mihaela Crivac; Daniela Chiriță; Gabriela Carmen Diaconescu;
o Carti de specialitate : Constituția României

Desfășurarea metodică a lecției Resurse


Momentele Com-
Metoda
lecției peten- didactică Forme de Evaluare
țe Activitatea profesorului Activitatea elevilor materiale organizare

1. Momentul - Stabilesc climatul socio-afectiv necesar -își pregătesc Manuale caiete


Calculator
Frontală Formativă
organizatoric Proiector - observarea
desfășurării lecției materialele necesare Prezentare ppt comportamen-
desfășurării lecției în tului elevilor;
(1min) -Reamintesc elevilor regulile pentru
- analiza
utilizarea meet. bune condiții, ascultă și răspunsurilor
Expunere
1.Asigurați-vă că sunteți pe modul „mut” sunt atenți. Explicația

atunci când nu vorbiți.

C1.3 2.Fiți voi înșivă și respectați-i pe ceilalți. brainstor-


ming
3.Puneți întrebări folosind chat-ul.
- Pregătesc materialele necesare desfășurării
lecției .
2.Anunţarea Anunț titlul lecției și scriu pe tablă „Structura Ascultă, sunt atenți și
noii lecții
Constituției”„– și prezint obiectivele lecției. notează în caiete titlul
(2 minut)
lecției
3.Captarea participă la discuții
atenției Prezint elevilor un citat
(5 minute) celebru și îi rog să-și exprime
opinia.„ Constituţia. Un privilegiu al
tuturor.- de Valeriu Butulescu din
Frunze fără ram
4.Dobândirea Prezint un material ppt despre Constitutie, Elevii citesc, sunt Prezentare ppt Frontal
noilor
structura Constitutiei, modalitatea de adoptare atenți, își exprimă Manualul
cunoștințe .
(12 minute - 10 a unei constitutii. opiniile și pun întrebări explicația
minute Formativă
prezentarea Structura Constitutiei- Constituția României când nu înțeleg ceva
C1.3
informației+2con actuală a fost adoptată pe 21 noiembrie 2003
versație)
prin vot nominal în ședința Adunării Naționale
Autoevaluare
Constituționale.
Manualul
Adunarea Constituțională reprezintă denumirea
dată Parlamentului dată pe un termen de 18
luni, pentru adoptarea Constituției României.
Constituția a fost validată prin referedum la 8
decembrie 1991 și a intrat în vigoare la 13
C2.3. decembrie 1991. Cuprindea 152 de articole, explicația

grupate în 7 titluri. Conversația

Scurta istorie a Constitutionalismului- Înainte


de prima Constitutie a Romaniei au existat o
serie de documente cu caracter Constitutional;
Regukamentele Organice;
Proclamatia de la Isalz Conversația
euristică
Conventia de la Paris;
Statultul dezvoltator al Conventiei de la Paris
Constitutia din 1938
C3.1
Constitutiiile adoptate in regimul Comunist; Exemplifica- ppt
rea
Constitutuia din 1991;
Valori si principii Constituționale- Forma de
Guvernământ a României este REPUBLICĂ.
România este stat Democratic și Stat de Drept.
STAT DE DREPT= stat al cărei drept se
bazează pe respectarea drepturilor și libertăților
cetățenești, un stat în care funcționarea
instituțiilor se face pe baza legilor, justiția este
independentă, iar cetățenii sunt protejați de Elevii, participă la
excesul de autoritate al instituțiilor. discuții

Sarcina 1:
Indentifica articolul 4 din Constitutia
României si explica valoarea constitutionala
din continutul acestuia.- ARTICOLUL 4-
Unitatea poporului şi egalitatea între cetăţeni
(1) Statul are ca fundament unitatea poporului
român şi solidaritatea cetăţenilor săi.
(2) România este patria comună şi indivizibilă
a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă,
de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de
religie, de sex, de opinie, de apartenenţă
politică, de avere sau de origine socială.
Principiul separarii puterilor în stat -
Înseamnă o distribuire cât mai largă a puterii
între cât mai multe persoane și instituții care să
împiedice acumularea, deținerea sau
exercitarea absolută a puterii.

Fixarea
5. Voi relua principalele probleme discutate în Elevii citesc cu atenție, Manual
C1.3 Fișa de lucru individual Evaluare orală
cunoștințelor lecție și cer elevilor să rezolve fișa prezentată rezolvă și prezintă clasei Metoda online
C2.3
(16 minute–7 cadranelor
C3,1 online rezolvarea.
minute
Autoevaluare
lucruindividual+ Eseul de cinci
Elevii trebuie să descrie termenii din cele patru
5 minute minute
prezentare cadrane și să scrie un eseu pornind de la mentimeter
+4minute
feedback) întrebările: Care este modalitatea de adoptare a
Constituției? Câte Constituții a mai avut
România?
Propun elevilor să intre pe mentimeter și să
răspundă întrebărilor.
6. Încheierea fac aprecieri referitoare la modul de - elevii ascultă, sunt atenți Conversația frontal

lecției desfășurare a lecției și scot în evidență elevii și notează în caiete tema


(2minut) pentru acasă.
care au avut o prestație bună și foarte bună la
oră.

Structura Constitutiei
Schița lecției

„ Constituţia. Un privilegiu al tuturor.- de Valeriu Butulescu din Frunze fără ram


Termeni cheie:
Constituția Roâniei- Constituția României este legea fundamentală a statului român care reglementează, printre altele, principiile generale de
organizare a statului, drepturile, libertățile și îndatoririle fundamentale ale cetățenilor și autoritățile publice fundamentale
A Adera- a devein parte la un tratat
A intra in vigoare- a fi valabil in acel moment
Referendum- reprezintă procesul de consultare directă a cetățenilor unei țări în legătură cu un text de lege de o
importanță cu totul deosebită sau asupra unei situații de importanță națională. Referendumul este o formă de
democrație directă, în contrast cu democrația reprezentativă.
A revizui: a cerceta din nou cu scopul de a verifica exactitatea;
A valida: A confirma, a recunoaste
Vot nominal: Votul care se desfasoara prin apelarea celor ce voteaza;

Fișă de lucru
Gândim critic!
I.Descrie termenul utilizănd întrebările:
În ce context ați auzit acest cuvânt?
Ce înseamnă el pentruvoi?

Constitutie Adoptarea Constitutiei


Structura Constitutiei Referendum

II.Eseul de cinci minute.


Care este modalitatea de adoptare a Constituției? Câte Constituții a mai avut România?

Autoevaluare: V-ați descurcat? Alegeți figura corespunzătoare.

S-ar putea să vă placă și