Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi


Anul şcolar: 2022-2023
Semestrul: 2
Disciplina: Biologie
Clasa: a VII-a
Manualul: Biologie - Sprincenea, Ghitulescu
Unitatea de învăţare: 1. Functiile de relatie
Profesor: Student aplicant
Data:
Subiectul: Anatomia ochiului la mamifere
Tipul lecţiei: De laborator

Competențe specifice: 1.3 - Asumarea de roluri in cadrul echipei pentru rezolvarea sarcinilor de lucru.
2.1 - Interpretarea contextuala a informatiilor stiintifice.

Scopul lecţiei: Dezvoltarea abilitatilor de lucru in laborator la tema disectia ochiului la mamifere.

Obiective operaţionale: pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:


O1: sa recunoasca structura ochiului la mamifere
O2: sa deprinda tehnica disectiei ochiului la mamifere
Strategia didactică:
(a) Metode, procedee, tehnici: observare, informare, tehnica disectiei

(b) Mijloace de învăţământ:- 11 ochi de vaca


- 10 kituri de disectie care contin: foarfece, pense, pensete
- consumabile (manusi, servetele, halate...)
- manual Biologie clasa a VII-a, Sprincenea si Ghitulescu
- Fisa de lucru anexa 1
- Videoclip anexa 2

(c) Forme de organizare a activităţii: frontal, pe grupe

(d) Resurse:
 umane: 1 profesor, 20 elevi
 temporale: 50 minute
 bibliografice:
- Sprinceana I., Ghitulescu F. (2019), “Biologie. Manual pentru clasa a-VII-a”, Arsi Libri
- Bejenaru L., Stanc S., Neagu A. (2008), “Corpul uman. Bazele anatomiei, Suport de Curs”,
Facultatea de Biologie, Universitatea „Al.I.Cuza” Iasi.
Desfăşurarea activităţii:

Strategia
didactică
Etapele, Conţinut instructiv-educativ
Ob. oper.
Nr. secventele Evaluare
Metode/ Forme de
crt. si timpul Comp. Spec. Activitatea
Activitatea elevului procedee
Mijloace de organizare
alocat profesorului învăţământ
/ tehnici
- Va intreba elevii ce fac si cum
Moment se simt.
- Se vor aseza in banci
1 organizatoric - - Va face prezenta. -conversatie -catalogul -frontal -
- Vor comunica prezenta
(2min) - Se asigura ca toate mijloacele
de invatamant sunt disponibile.

- Va comunica elevilor ca scopul


activitatii este de a separa cu
succes structurile ochiului de
mamifer,
Precizarea
fara a cauza traumatisme mari
temei si a
tesutului. Mai apoi structurile
2 obiectivelor - - Vor comunica nelamuririle -conversatie - -frontal -
analizatorului vor fi asezate pe
activitatii
fisa de la anexa 1 in patratelul
(3min)
corespunzator.
- Va intreba daca sunt nelamuriri
-Va spune elevilor ca a venit
momentul sa isi reaminteasca
structurile ochiului la mamifer, - Vor spune ca tunicile ochiului
pentru a reusi sa le recunoasca pe sunt: sclera si coroida, dintre care
materialul biologic sclera este groasa si rezistenta iar
-Va intreba elevii daca isi coroida este maro datorita
amintesc de ora trecuta care sunt melaninei, pentru a absorbi -Profesorul
Actualizare tunicile de protectie ale ochiului lumina. Anterior apare irisul, care va evalua
unor cunsotinte -O1 -Va intreba elevii care sunt controleaza marimea pupilei. elevii in
-Conversatie -Frontal
3 necesare -2.1 mediile refringente ale ochiului si - Vor spune ca mediile refringente -Fisa anexa 1 functie de
-Explicatie -Individual
activitatii care sunt particularitatile acestora sunt: corneea, care ofera protectie raspunsurile
(5min) -Le va reaminti de retina, foveea si refracta lumina, umoare lor la
centralis, pata oarba si rolurile pe vitroasa, cristalinul, care focuseaza intrebari
care acestea le indeplinesc imaginea pe retina si umoarea
-Va comunica elevilor ca vor sticloasa.
trebui sa completeze desenul mut - Vor completa desenul mut de pe
din fisa de la anexa 1 fisa de lucru de la anexa 1
-Va imparti fisa de la anexa 1

-Va derula videoclipul de la


anexa 2 care curpinde tehnica
disectiei
-Se va echipa cu manusi si halat
de unica folosita
-Va lua loc la o banca din
mijlocul clasei si va demonstra
tehnica disectiei pas cu pas,
asigurandu-se ca toti elevii il pot -1 ochi de vaca
-Vor viziona videoclipul de la
vedea. -1 kit de disectie
Demonstratia/ -O1, O2 anexa 2
-Le va spune elevilor ca pot -conversatie -consumabile
4 Executia model -2.1 -Vor observa tehnica disectiei -frontal -
adresa orice intrebari legate de -tehnica disectiei -fisa de la anexa 1
(15min) -Vor pune intrebari in cazul in care
disectie la finalul acesteia. -videoclipul de la
apar
Tehnica disectiei: anexa 2
1. cu ajutorul foarfecelui se
separa tesutul adipos de nerv si
ochi
2. cu ajutorul foarfecelui se
separa nervul optic
3. cu o mana se face un pliu din
sclera, si apoi se taie cu
foarfecele pentru a deschide un
orificiu pe unde se scurge
umoarea apoasa
4. cu foarfeca ochiul se taie,
impartindu-l intr-o jumatate
anterioara si una posterioara.
5. cristalinul si umoarea vitroasa
vor fi date la o parte
6. corneea si irisul sunt extirpate
printr-o taietura circulara
-Va aseza structurile
analizatorului pe fisa de la anexa
1
(tehnica utilizata prezinta risc
redus de accidentare deoarece
bisturiul, unealta care poate duce
la rani grave, nu este utilizata. In
cazul in care foarfeca elevului nu
reuseste sa deschida un orificiu in
sclera, profesorul o va perfora cu
ajutorul bisturiului)
-Va intreba daca sunt nelamuriri

-Va imparti elevii pe grupe de


cate 2. Un elev va realiza disectia
in timp ce celalat ii va oferi
indicatii/ uneltele necesare din
kit.
-Va supraveghea grupele de
-10 ochi de vaca -obs.
elevi.
-Se vor aseza in banci iar cei care -10 kituri de comportame
Realizarea -Le va spune elevilor ca la
-O1, O2 se ocupa cu disectia se vor chipa disectie ntului
independenta a cererea lor profesorul poate -conversatie -frontal
5 -1.3, 2.1 cu manusi si halate. -consumabile elevilor si
disectiei derula videoclipul cu disectia in -tehnica disectiei -pe grupe
-Vor realiza tehnica disectiei -fisa de la anexa 1 modul de
(20-25 min) anumite puncte cheie.
-videoclipul de la utilizare al
-Se va asigura ca elevii nu
anexa 2 uneltelor
utilizeaza echipamentul intr un
mod inadecvat, care poate duce la
taieturi.
-Va sprijini elevii in vederea
realizarii corecte a disectiei, fiind
deschis la intrebari.
-profesorul
va observa
daca elevii
au
recunoscut
corect
structurile
componente
ochiului de
-Va verifica desenul mut de pe
Aprecierea mamifer si
6 fisa si calitatea structurilor - - -fisa anexa 1 -frontal
rezultatelor va analiza
extrase in patratele
starea lor.
Daca
integritatea
lor nu a fost
mult
afectata,
disectia a
avut loc cu
succes
Anexa 2
https://www.youtube.com/watch?v=-ONUQ1gMnik&ab_channel=AlexandraBalan

Anexa 3

S-ar putea să vă placă și