Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Pănoiu Mariana Jenica


Şcoala : Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Brăila
Clasa : a VII-a A (d.m.m.)
Data : 09.12.2010
Obiectul : Anatomia şi fiziologia omului
Unitatea de învǎţare : Organe de simţ - Pielea
Tema : Igiena pielii, părului şi a unghiilor

Tipul lecţiei: Mixtă

Scopul : Cunoaşterea de către elevi a principalelor reguli de igienă ce trebuie aplicate şi


respectate pentru menţinerea integrităţii morfofuncţionale a pielii şi producţiilor sale.

Obiective de referinţǎ :
 Să identifice organe şi sisteme de organe ale corpului uman;
 Să exerseze aplicarea normelor de igienă individuală (corporală,
a organelor de simţ) ;
 Să exerseze utilizarea unor surse de informare diverse.

Obiective operaţionale :
Obiective cognitive :
O1 : - Sǎ găsească reguli de igienă a pielii, părului şi a unghiilor utilizând informaţiile din
manual şi explicând importanţa respectării lor pentru asigurarea funcţionării normale a
pielii şi producţiilor sale ;
O2 : - Sǎ recunoască obiecte de igienă personală a pielii, părului şi unghiilor, evidenţiind
rolul lor, în păstrarea stării de sănătate corporală;
O3 : - Să recunoască comportamentele pozitive/negative deduse din respectarea /
nerespectarea normelor de igienă ;
O4 : - Să aplice noţiunile descoperite pe parcursul orei la rezolvarea sarcinilor din fişa de
evaluare şi a rebusului;
Obiective psihomotorii :
- Să scrie ordonat şi lizibil pe fişe şi în caiete;
- Să lucreze în ritm antrenant atât individual, cât şi în perechi;
Obiective afective :
- Sǎ lucreze cu plăcere dorind să fie apreciaţi şi notaţi;
Strategii didactice :
 Metode şi procedee didactice : observaţia, explicaţia, conversaţia, jocul didactic,
învǎţarea prin descoperire, problematizarea, munca independentă, lucrul în prechi,
ştiu /vreau să ştiu /am învăţat ;
 Mijloace de învǎţâmânt: fişe de lucru, fişe de evaluare, rebus, manual, computer,
C.D.,imagini suport ppt.;
 Forme de organizare - frontal ; - pe grupe; - în perechi; - individual.

Locul de desfăşurare: Cabinet de ştiinţe ale naturii

Bibliografie :
Ciurghea,M, Ciolac-Russu,A, Ion I - “Metodica predării ştiinţelor biologice” E.D.P., Buc., 1983
Lazăr V, Nicolae M. – “ Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare- învăţare –
evaluare la disciplina biologie”, Arves, 2007
Strunga , C.- ‘’Evaluarea şcolarǎ’’, 1999
Todor, V.& colab – “ Metodica predării biologiei la clasele V-VIII” , E.D.P.,Bucureşti, 1982
DESFǍŞURAREA LECŢIEI :

SECVENŢELE Ob CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


LECŢIEI Op
ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ŞI MIJLOACE FORME DE
PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
Organizarea -Notează absenţele în catalog Elevii îşi pregătesc -Exerciţiul Activitate
colectivului de -Crează condiţiile optime cărţile şi caietele organizatoric frontalǎ
elevi desfăşurării activităţii -Conversaţia
-1 min. -Aranjază materialul didactic
necesar pentru desfăşurarea
lecţiei
Reactualizareac Propune elevilor jocul Elevul legat la ochi Conversaţia Eşarfă Activitate -oralǎ
unoştinţelor “Ce este? Cum este?” recunoaşte şi le Jocul didactic Clopoţel frontală
anterioare Leagă un elev la ochi. Îi pune descrie pe baza “Ce este? Portocală
(necesare într-o mână un clopoţel şi în simţurilor Cum este?”
asimilării noului cealaltă o portocală.
conţinut) Îi cere să identifice obiectele şi
- 10 min. să argumenteze cum le-a Activitate pe
identificat. grupe
Distribuie grupei 1 o fişă şi Elevii grupei 1 Observaţia Anexa 1 – -grupa 1 -scrisă
explică sarcina de lucru. rezolvă sarcina de Exerciţiul pag1
lucru.
Chestionează oral elevii grupei Elevii grupei 2 Computer
2 folosind imagini suport rǎspund : Observaţia Imagini -grupa 2 -oralǎ
dintr-un ppt : - Pielea e formată Conversaţia ppt.cu
- Care e structura pielii? din epidermă,dermă secţiune prin
şi hipodermă. piele
- Din ce este alcătuită - Epiderma e
epiderma? alcătuită dintr-un
strat cornos cu celule
moarte şi un strat
mucos cu celule vii .
- Producţiile pielii
-Care sunt producţiile pielii? sunt: firul de păr,
unghia, glandele
sebacee şi glandele
sudoripare. Imagini
-Nu simţim durere Problematiza ppt.cu firul grupa 2 -oralǎ
-De ce nu ne doare când ne pentru că tulpina rea de păr,
tundem părul sau ne tăiem firului de păr sau a unghia,
unghiile? unghiei este formată glandele
din celule moarte. sebacee şi
- Funcţiile pielii sudoripare
- Care sunt funcţiile pielii? sunt: de protecţie,de
reglare a
temperaturii, de
excreţie şi de organ
de simţ.
Captarea atenţiei Prof. propune o ghicitoare . Elevii dezleagǎ - Conversaţia Ghicitoare Activitate -oralǎ
elevilor ” Ce-ncăpere are cadă, ghicitoarea despre baie frontalǎ
-1 min. Apă rece, apă caldă. ( baia).
Şi în care de-ai intrat
Ieşi mai şi alb şi mai curat”

Anunţarea temei O1 Prof.anunţă titlul lecţiei şi Elevii notează titlul - Explicaţia Activitate
şi a obiectivelor O2 informeazǎ elevii cǎ aşteaptă lecţiei în caiete şi frontalǎ
lecţiei O3 ca ei să indice principalele ascultă obiectivele
-3 min reguli de igienă a pielii şi enunţate de profesor.
producţiilor sale şi să
sublinieze importanţa
respectării lor pentru
funcţionarea normală a pielii;
să recunoască obiectele de
igienă explicându-le rolul şi să
diferenţieze comportamentele
igienice de cele neigienice, ce
duc la boli ale pielii.
Desfǎşurarea O1 Cere elevilor grupei 1 să Elevii grupei 1 -Explicaţia Anexa 1- Activitate pe
activitǎţii de O2 rezolve cealaltă parte a fişei, lucrează pe fişă. -Exerciţiul pag.2 grupe -scrisă
învǎţare explicându-le sarcinile. -Munca -gupa1
- 15 min. Notează la tablă tabelul: independentă
STIU VREAU AM
SĂ ÎNVĂŢAT Anexa 3- -scrisă
ŞTIU Elevii grupei 2 -Explicaţia Tabel’’Ştiu / - grupa 2
notează tabelul în Vreau să
caiete. ştiu / Am
Întreabă : Elevii răspund: -Conversaţia învăţat’’ -oralǎ
-Cum trebuie să fie pielea ca -Pielea trebuie
să-şi poată îndeplini funcţiile? îngrijită şi păstrată
Prof.notează la rubrica stiu curată.
răspunsul elevilor. Elevii notează şi ei.
Întreabă: Elevii răspund:
- Ce trebuie să ştim pentru a - Să cunoştem şi să
îngriji şi păstra pielea curată? aplicăm reguli de
Notează în rubrica VREAU SĂ igienă.
ŞTIU – reguli de igienă pielii, Elevii notează în
O1 a părului şi a unghiilor. tabel.
O2 Solicită elevii să descopere
singuri ce trebuie notat în -Explicaţia
rubrica AM ÎNVĂŢAT,
folosind manualul.

Împarte elevii grupei 2 în Elevii lucrează în -Învǎţare prin Manual- -oralǎ


perechi.Cere perechilor de perechi şi identifică descoperire pag.40-41 -apreciere
elevi să deschidă manualul la regulile de igienă , le -Observaţia verbală
pag 40. Solicită prima pereche citesc şi apoi le dirijatǎ -autoevaluare
să găsească şi să citească notează în rubrica -Explicaţia Activitate în
regulile de igienă a pielii. AM ÎNVĂŢAT. perechi
Cere perechii a doua să
identifice regulile de igienă a
părului, iar perechii a treia
regulile de igienă a unghiilor.
O3 Prof.prezintă imagini pe
computer. Cere elevilor să Elevii observă -Observaţia Computer -oralǎ
recunoască comportamente imaginile şi dirijatǎ Imagini - apreciere
pozitive, igienice cât şi argumentează - Conversaţia ppt.cu comp. verbală
comportamente negative, răspunsurile. igienice
neigienice având drept /neigienice şi Activitate
consecinţă apariţia bolilor de boli de piele frontalǎ
piele.
Obţinerea O1 -Inventariază principalele Răspund la întrebări -Observaţia Computer Activitate -oralǎ
performanţei O2 informaţii şi observaţii cerând observând imaginile - Conversaţia Imagini ppt. frontalǎ
elevilor O3 elevilor să dea răspunsuri proiectate
(feedback-ului) rapide, clare, concrete.
-5 min.

Evaluarea O1 Împarte elevilor grupei 2 fişe Elevii grupei 2 -Explicaţia Anexa 2 Activitate -scrisă
performanţei O2 de evaluare şi le cere să completeză fişa -Conversaţia individualǎ şi
-5 min. O3 rezolve itemii. Elevii grupei 1 -Exerciţiul pe grupe
Cere elevilor grupei 1 să răspund:
O4 răspundă oral la întrebarea 2 Copilul este în baie. Anexa 1 -orală
din partea a doua a fişei Se spală cu apă şi -pag.2
săpun până la brâu.
Fixarea O1 Propune elevilor un rebus şi le Elevii rezolvă -Explicaţia Anexa 4 Activitate -scrisă
cunoştinţelor şi O2 cere să-l rezolve individual. rebusul . -Exerciţiul individualǎ autoevaluarea
transferul O3 Solicită elevii să schimbe între Corectează rebusul
- 4 min. O4 ei rebusul rezolvat şi să colegului.
corecteze eventualele greşeli.
Aprecierea şi Prof. apreciazǎ activitatea şi Elevii ascultă cu Activitate -apreciere
notarea elevilor noteazǎ elevii pentru atenţie aprecierea . frontalǎ verbală
- 1 min. activitatea individualǎ, în
perechi şi de grup
Numele elevului………………………… (Anexa 1)

FIŞĂ DE LUCRU – grupa 1

Localizează organele de simţ .

nas___________ ochi_________________
limbă__________________
ureche____________________ piele______________
1.Colorează săpunul galben , prosopul albastru şi pieptenele verde .
2.Unde este copilul? Ce face?
Numele elevului………………………… (Anexa 2)

FIŞĂ DE EVALUARE – grupa 2


( Igiena pielii, părului şi a unghiilor)

1.Identifică articolele de igienă de mai jos .

1)…………………. 2)……………………. 3)……………………….

4)…………................ 5)…………………. 6)…………………

7)………………. 8)……………………. 9)……………..


2. Aranjează în tabel articolele de igienă de mai sus, după folosinţa lor.
Ingrijirea pielii Ingrijirea părului Ingrijirea unghiilor
…………………………. ………………………….. ………………………..
………………………… ……………………………. ………………………..
…………………………… ……………………….
……………………………
……………………………
……………………………

3.Completează spaţiile punctate.


Curăţirea pielii se face prin…………………… .. cu……….şi………………
dimineaţa şi seara, sau ori de câte ori e nevoie.
După ..............săptămânală şi....................zilnic,ne
ştergem cu un......................... curat.

Dimineaţa şi seara , ne spălăm


pe ...................; ...............;..................; ..................
.......................; ..................................................
(Anexa 3)

SCHEMA : ŞTIU / VREAU SĂ ŞTIU / AM ÎNVĂŢAT

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM ÎNVĂŢAT

Pielea trebuie îngrijită şi Reguli de : Spălare zilnică cu apă şi săpun


păstrată curată. - igiena pielii - dimineaţa - pe mâini, faţă şi până la brâu;
- seara - pe mâini, faţă, brâu şi picioare;
- înainte de fiecare masă - pe mâini;
- după folosirea toaletei - pe mâini;
- zilnic - duş ;
- săptămânal – baie.
Ştergere cu un prosop curat.

- igiena părului Spălare săptămânală cu apă fierbinte şi


şampon, urmată de ştergere cu un prosop
curat;
Periere şi pieptenare zilnică.

- igiena unghiilor Spălare cu apă şi săpun a spaţiilor de sub


unghii şi cutelor din jurul unghiilor;
Tăiere scurtă.
(Anexa 4)
REBUS
ORIZONTAL

1. Pe mâini mă spăl întotdeauna cu……………………...

2. Mă perii cu ……………………….

3. Unghiile le tai cu ………………...................

VERTICAL
4. Eu de…………..nu mă tem.

4.

1.
2.

3.

S-ar putea să vă placă și