Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
DATE GENERALE
Unitatea de invatamant: Liceul Tehnologic Topoloveni
Clasa: IX B- mecanică
Aria curriculară: Tehnologii
Data:
An şcolar: 2015-2016
Profesor: ing. Tataran Mihaela
Proiect Didactic
II. CONSTRUCŢIA
Disciplina: M3: Tehnologii generale mecanice
Unitatea de învăţare: Prelucrarea semifabricatelor prin aşchiere;
Subiectul: Noţiuni de bază ale procesului de aşchiere.
Tipul lecţiei: mixtă (combinată)
Competenţe:
- executarea operaţiilor simple de prelucrarea semifabricatelor prin aşchiere;
- dezvoltarea gândirii critice – rezolvarea de probleme ( forme de aşchii, adaos de prelucrare, regim de lucru);
- completarea documentaţie specifice domeniului mecanic;
Obiective:
a) pedagogice:
- însuşirea terminologiei specifice lucrărilor mecanice de prelucrare a semifabricatelor prin aşchiere;
- corelarea operaţiilor specifice domeniului mecanic cu operaţii specifice de calcul (dimensiuni, viteze, transformări mărimi etc.);
b) Operaţionale – la sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili să:
- identifice tipurile de aşchii şi modul de formare a aşchiei;
- să identifice sculele aşchietoare;
- să recunoască elementele constructive ale strungului normal;
c) psihomotorii:
- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de sinteză şi finalizare a sarcinii de lucru;
d)afective:
- să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi;
- să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;
Metode de învăţământ:
Expunere, conversaţie, brainstorming, demonstraţie, explicaţie, evaluare: metoda ciorchinelui, prezentare PowerPoint;
Moduri de activitate cu elevii:
Frontal (pentru reactualizarea cunoştinţelor), individual (realizarea feedback-ului), pe grupe de elevi (rezolvarea unor sarcini de lucru);
Bibliografie: ; Vasile Mărginean, Ion Moraru, Dumitriu Teodorescu , Utilajul şi tehnologia meseriei, manual pentru clasele a IX-a şi a X-a, Editura Didactică şi Pedagogică-Bucureşti –
1997;Auxiliare curriculare - www.edu.ro; www.didactic.ro,
Tabel de specificare a corespondenţelor
Activitatea de învăţare
Obiective
Etapele lecţiei Conţinutul informaţional şi aplicativ detaliat Activitatea profesorului
operaţionale Activitatea elevului
şi strategiile folosite
1. Moment organizatoric Asigurarea Comunic cu elevii, notez absenţii, etc. Conversaţia Elevii de serviciu informează
condiţiilor optime Exerciţii de încălzire diferite aspecte: absenţe, etc.;
3 minute pentru desfăşurarea pentru asigurarea
orei; climatului favorabil în
clasă;
2. Verificarea Reactualizarea Am pregătit trei fişe de lucru, iar elevii sunt împărţiţi în 3 grupe. Aplic Instrucţiuni de lucru, Primesc fişele de lucru, colile
cunoştinţelor anterioare noţiunilor esenţiale metoda „ciorchinelui” şi procedez astfel: cerinţe pentru rezolvarea pe care vor realiza lucrarea,
studiate orele - pe fiecare fişă am scris o frază nucleu Ex: Avantajele/dezavantajele sarcinii de lucru primite; creioanele colorate; .
10 minute; anterioare din UÎ: forjării, Avantajele semifabricatelor matriţate, faţă de semifabricatele
tehnologia forjate liber etc.;
elaborării - am identificat câte un cuvânt legat de termenul din nucleu;
semifabricatelor; - am trasat linii de la cuvânt la nucleu;
- le-am cerut elevilor să se consulte între ei şi să completeze schemele
în 5-6 minute;
- fişele fiecărei grupe le-am lipit pe tablă, iar din fiecare grupă un
reprezentant a prezentat rezultatul muncii grupului pe care-l
reprezintă;
- notez elevii care prezintă rezultatul activităţii „ciorchinelui”;
3. Pregătirea aperceptivă Realizarea legăturii Am învăţat procedee de elaborare a semifabricatelor: turnarea forjarea, Prin întrebări bine alese Elaborează posibile
dintre cunoştinţele laminarea, extrudarea, trefilarea. Cu semifabricatele obţinute vom încearcă să facă legătura răspunsuri;
3 minute; anterioare şi cele obţine produsul finit. Acum realizăm prelucrarea prin aşchiere a cu lecţia nouă;
noi. metalelor , iar produsele obţinute le vom utiliza în diferite aplicaţii
practice.
4. Anunţarea lecţiei şi a Cunoaşterea titlului Noţiuni de bază ale procesului de aşchiere. Comunicare Notează titlul în caiete;
obiectivelor lecţiei 1. să identifice tipurile de aşchii şi modul de formare a aşchiei; Notează titlul lecţiei pe
2. să identifice sculele aşchietoare; tablă;
2 minute; 3. să recunoască elementele constructive ale strungului normal
5. Transmiterea de 1. identificarea Majoritatea pieselor componente ale maşinilor şi aparatelor pentru care Brainstorming; Se consultă între ei, răspund
cunoştinţe noi tipurilor de aşchii se cere o precizie şi o calitate superioară a suprafeţelor sunt supuse solicitărilor profesorului;
şi modul de unui proces de prelucrare mecanică prin aşchiere.
27 minute formare a aşchiei; Prin aşchiere se îndepărtează de pe suprafaţa semifabricatului adaosul
de prelucrare, sub formă de aşchii, cu scule aşchietoare.
1. Tipuri de aşchii. Forma aşchiilor rezultate la prelucrarea prin
aşchiere depinde de natura materialului de prelucrat, de forma
geometrică a scule, de regimul de aşchiere etc.
a – de rupere, care se obţin, de regulă, la prelucrarea materialelor Descriere după model; Notează unele informaţii şi
fragile, ca: fonta, bronzul etc. urmăresc atent prezentarea;
b – de forfecare sau de fragmentare. Se obţin la prelucrraea metaleor
dure şi semidure;
c- continue sau de curgere, se obţin la prelucrarea oţelurilor moi, a
alemelor etc.
2. Formarea aşchiei
Analizează individual
elementele constructive din
fişa de lucru primită;
Prezente
Explicaţie
Comunică cu profesorul,
formulează întrebări,
Adâncimea de aşchiere este determinată de mărimea adaosului de elaborează răspunsuri;
prelucrare, şi se recomandă să se facă dintr-o singură trecere, dacă
acest lucru este posibil.
Elementele geometrice ale cuţitului:
6. Realizarea feedback-ului şi Consolidarea Test de completare a elementelor constructive ale procesului de Distribuie individual Rezolvă sarcinile de lucru
asigurarea retenţiei
noţiunilor studiate formare a aşchiei şi a strungului normal. testele elevilor primite;
5 minute
Solicită detalii organizatorice.
Test pentru realizarea feedback-ului
2. 4 puncte;
AVANTAJELE FORJĂRII
DEZAVANTAJELE FORJĂRII
Clasificarea forjării
Lingouri ……………..
Adaosurile tehnologice…..
Precizie…..
Calitate …… Cost ……
Prin aşchiere se îndepărtează de pe suprafaţa semifabricatului adaosul de prelucrare, sub formă de aşchii,
cu scule aşchietoare.
Formarea aşchiei
Fixarea cuţitelor – dintre dispozitivele de prindere a sculelor pe strung, cele mai răspândite sunt
suporturile portcuţit, de diferite construcţii.
Aducerea şi fixarea sculei în poziţia de lucru se realizează prin rotirea suportului portcuţit, cu ajutorul unei
manete.
Cuţitul se fixează în portcuţit cu şuruburi, astfel încât vârful lui să se găsească la înălţimea piesei de
prelucrat.