Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Tehnologic Iacobeni / Școala Primară Stejărișu


DATA: 19. I. 2022
CLASA: a IV-a
PROF. ÎNV. PRIMAR : Oancea Elena
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Geografie
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente de geografie generală
SUBIECTUL LECŢIEI: Transporturile și căile de comunicație
FORMA DE REALIZARE: Predare
TIPUL LECŢIEI: Însușire de noi cunoștințe
PROF. ÎNV. PRIMAR : Oancea Elena

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Identificarea unor termeni geografici în texte/contexte/situații de învățare diferite
3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă
3.2. Utilizarea semnelor și a altor reprezentări convenționale
3.4. Utilizarea unor reprezentări grafice și cartografice simple

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:
O1 Să identifice tipurile de căi de comunicație;
O2 Să asocieze mijloacele de transport cu calea de comunicație;
O3 Să identifice principalele căi ferate, rutiere, porturi și aeroporturi din România;
O4 Să localizeze pe hartă principalele căi de comunicație dintre două orașe ale țării;
O5 Să compare căile aeriene cu cele pe uscat și navale;
O6 Să asocieze calea de comunicație cu semnul rutier de atenționare;
O7 Să răspundă la ghicitori.

STRATEGII DIDACTICE:
1. RESURSE MATERIALE: : planșe didactice, flipchart, tablă, caiete, fișe de lucru, atlas,
hărți.
2. RESURSE PROCEDURALE : conversatia, explicația, problematizarea, metoda predicțiilor,
organizatorul grafic, lucrul cu manualul și harta, explozia stelară .
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
EVALUARE: orală, practică.
Locul de desfășurare: sala de clasă
Resurse didactice:
Resurse umane: 4 elevi
Resurse temporale: 45 min.       
Resurse bibliografice:
 Radu, D. - GEOGRAFIE, Suport didactic, clasa a IV-a, Bucuresti, Ed. Aramis, 2004;
 Tomescu, V, Popa, V, Alexandru, G, Stan, L - Metodica predării geografiei și științelor naturii-ciclul
primar – Ed. “Gh. Alexandru”, Craiova, 1999;
 Lecturi istorico – geografice (antologie de texte), clasele III-IV – București, Ed. Aramis,
1999;
 Negrici, M, Nechifor, L, Stefanica, T, Sugestii pentru abordarea transdisciplinară în învățământul
primar, Galați, Ed. Pax Aura Mundi, 2008.
 Emanoil Nicoară, Marcela Peneș, Îndrumător pentru utilizarea manualului de Geografia
României
 Carmen Camelia Rădulescu, Ionuț Popa, Geografie - caiet de lucru pentru clasa a IV-a
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE OB. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL STRATEGII DIDACTICE


LECŢIEI OP. LECŢIEI
RESURSE RESURSE FORME EVALUAR
MATERIALE PROCEDURAL DE ORG. E
E
1. Momentul Asigur condiţiile optime pentru buna Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurare a lecţiei.
2. Verificarea -Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi ? Manual Conversaţia Frontal Oral
cunoștințelor -Care sunt ramurile agriculturii ? Individual
-Ce plante se cultivă la noi în ţară ?
-Ce animale cresc românii ?
3. Captarea şi O7 Ghicitori geografice (Anexa 1) Ghicitori
orientarea atenţiei
- Astăzi vom învăța despre transporturi și Frontal
O1 căi de comunicație.Vom descoperi care sunt
căile de comunicație, ce transporturi asigură
4. Anunțarea temei
ele, vom afla care sunt orașele cu cele mai
și enumerarea Individual
multe căi de comunicație din țara noastră și
obiectivelor
cum putem ajunge dintr-un oraș în altul.
Scriu titlul lecției pe tablă:
Transporturile si caile de comunicație
5. Comunicarea 1. Observă: Priviți imaginea. Ce considerați
noilor cunoștințe O2 că este greșit în această imagine? Imagini cu căile
Argumentați răspunsul. de transporturi și Conversația
(Anexa 2) Privește fotografiile de mai jos și comunicație
O3
numește căile de comunicație. Oral
Alege, din desenele de mai sus, mijlocul de Explicația Frontal
transport corespunzător fiecărei căi de Flipchart
comunicație. Care credeți că este cel mai
rapid? Dar cel mai ieftin? Individual
(Anexa 3) Învățare prin
3.Reține: Voi scrie pe coli de flipchart descoperire
O5 schema lecției.
(Anex
O6 a 4)
4.Aplică: Patru frați au hotărât să facă o
călătorie de la Constanța la Arad trecând
prin orașele: București, Pitești, Sibiu și
Deva. Au nevoie să le spuneți care sunt
mijloacele de transport pe care le pot folosi
pentru deplasarea dintr-un oraș în altul. În
ce orașe se pot deplasa doar cu mașina? De
ce?
Fiecare va alege câte o hartă pe care se află
scrise cerințe: (Anexa
O4 5)
Harta A:
a. Descoperiți căile de comunicație care se Hărți Conversația Frontal
pot realiza între București și Timișoara.
b. Localizați pe hartă orașele porturi din
O3 România. Explicația
6. Obținerea Harta B: Individual
performanței a. Descoperiți căile de comunicație care se
pot realiza între București și Suceava.
b. Cum se numește orașul port în care apele
Dunării se întâlnesc cu apele mării?
Harta C:
a.Descoperiți căile de comunicație care se
pot realiza între București și Constanța.
b.Cum se numește orașul care reprezintă cel
mai mare nod de comunicații din România?
7. Încheierea Aprecierea verbală a elevilor şi notarea
activității celor care s-au evidenţiat ;
Temă pt. acasă : “O călătorie pe Dunăre “
ANEXA 1

Cameră pe groase roate Şi te duce de-a călare,


Nu-i pasă de depărtare.
Duce călători în spate!
(bicicleta)
În oraş şi în afară
Chiar şi în întreaga ţară!
(autobuzul)

Nici pe apă,nici pe şine


Îl ghiceşte orişicine
El te-nalţă sus spre soare
Şi te duce-n depărtare
Ca gândul,ca vântul
Ocolind pământul.
(avionul)

Are roţi, dar nu-i maşină,


Aleargă fără benzină,
O maşină zburătoare La deal gâfâieşte.
Cu elicea pe spinare! (trenul)
(elicopterul)
e fluvii şi pe mare
Am o trăsură mare, Duce lumea în spinare!
La vale fuge tare, (vaporul)
La şes înnebuneşte

O cutie cu fereastra
Joaca teatru-n casa noastra ! Cin` te-ajuta sa vorbesti
=televizorul Din Braila-n Bucuresti? =telefonul

Sta in casa si ne spune Cine e si nu-I ureche ,


Tot ce se petrece –n lume = radio Si cu gura e pereche ?
Sase numere-l pornesc
Sa asculte ce-I vorbesc .=telefo
ANEXA 2
ANEXA 3

Citește textul următor:


Panglicile de asfalt se unduiesc ocolind la distanță malurile joase ale apei. La un moment dat, descopăr și
două linii de fier, care merg împreună ca două bune prietene. Dar stai. Ce se aude? Un zumzet sparge liniștea
din cer și două aripi uriașe umbresc pământul. Și nu s-a terminat. Colo-n zare, pe întinsul apei, plutește
agale o pată albă, care vine, vine și se tot mărește.
1. Privește fotografiile de mai jos și numește căile de comunicație descrise în text.
2. Alege din desenele de mai sus mijlocul de transport corespunzător fiecărei căi de comunicație.
ANEXA 4

Transporturile –reprezintă o activitate importantă care asigură circulaţia mărfurilor şi


persoanelor .
Tipuri de căi de transport – pe uscat ( căi ferate şi şosele )
- pe apă ( fluviale şi maritime )
- aeriene
-transporturi speciale( telecomunicaţii ,
conducte , linii electrice )

Solicit elevii sa localizeze pe hartă:


 podurile de cale ferată peste Dunăre între Feteşti – Cernavodă şi Giurgiu –Ruse ;
 poduri peste Dunăre care fac legătura pe şosea între diferite zone ale ţării : Giurgeni-
Vadu Oii , Feteşti –Cernavodă ,
 şosele care traversează Carpaţii de-a lungul văilor : Prahova , Olt , Mureş , Someş ,
Trotuş ;
 canalele fluviale : Dunăre-Marea Neagră , Begăi ;
 porturi dunărene : Tulcea , Galaţi , Brăila , Giurgiu ;
 principalul centru aviatic : Bucureşti ( cu aeroporturile Henri Coandă –Otopeni şi
Traian Vuia –Băneasa )
Care sunt principalele oraşe prin care trece magistrala 500 în drumul ei de la Bucureşti la Suceava ????
Ce traseu alegem dacă vrem să plecăm în străinătate cu maşina şi iesim din ţară pe la Arad ???????
În ce alte oraşe din ţară întâlnim aeroporturi ?????

S-ar putea să vă placă și