Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 12.12.2018
Clasa: a IV-a
Disciplina: Geografia României
Subiectul – Transporturile si caile de comunicatie
Tipul lecţiei: de sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor
Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei elevii vor şti :

O1 – să rezolve sarcinile din fişele de lucru;


O2 – să răspundă corect la întrebările despre transporturi si cai de comunicatie
O3 – să joace în echipe Ţomanap;
O4 – să enumere cât mai multe exemple de mijloace de transport
O5 – să realizeze un desen despre un mijloc de transport;
Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia euristică,activitatea independentă,
problematizarea, explicaţia, lucrul pe grupe.
Forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală.
Strategia didactică: dirijată.
Mijloace didactice: harta fizică a României,fise de lucru,zarul geografic,harta cu
buzunarase.
Resurse:
 pedagogice: „Noul caiet de geografie”, Victoria Pieptan-Dor, Ed. Geneze, Bucureşti,
1992;
„Ghicitori şi jocuri geografice” , E. Nicoară, Ed. Aramis;
„Geografie”- manual pentru clasa a IV-a;
„Metodica predării Geografiei la clasele I-IV”;

 umane: 20 elevi
 spaţiale:sala de clasa

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele
Nr. Timp Ob. Conţinutul şi strategia didactică Evaluare
lecţiei
1. Moment
organizatoric
 Se asigură un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în
bune condiţii a lecţiei .
 Clasa este împărţită în trei grupe: „Marinarii”, „Aviatorii”, „Drumeţii
veseli”.
Elevii pregătesc cele necesare pentru oră.

2. Verificarea lecţiei
anterioare
 Activitate frontală:
 Ce lecţie aţi avut de pregătit pentru astăzi la ora de geografie?

3. Captarea atenţiei  Activitate frontală: Se vor citi câteva ghicitori. Aprecieri


 „Două linii paralele frontale
Circulă trenul pe ele.” individuale
 Calea ferată
 „Ca un şarpe este
Cu trup de oţel,
2
Zici că se târăşte
Pe un drum de fier.”
 Trenul
 „Pe spinare de beton
A trecut un camion”
 Podul rutier
 „Pe sub stâncile cărunte
Trece trenul chiar prin munte.”
 Tunelul
 „Panglici de asfalt
Peste dealu-nalt”
 Şoseaua asfaltată
4. Anunţarea titlului şi  Se va anunţa titlul lecţiei noi şi se va scrie pe tablă „Transporturile si
a obiectivelor caile de comunicatie”
operaţionale

3
5. Dirijarea învăţării  Activitate frontală Aprecieri
 De ce sunt importante căile de comunicaţii pentru ţara noastră? frontale
 Căile de comunicaţii şi mijloacele de transport constituie un element individuale
esenţial al activităţii economice sociale. Orice activitate umană este Observare
dependentă de transport. sistematică
 Care sunt transporturile pe uscat?
 Transporturile pe uscat sunt: pe căi ferate şi pe şosele
 Cum se mai numesc transporturile pe căile ferate?
 Transporturile pe calea ferată sunt denumite şi transporturi
feroviare, ce fac legătura între Bucureşti şi principalele oraşe ale
ţării.
 Ce mijloace de transport se folosesc pe căile ferate?
 Mijloacele de transport pe căile ferate sunt trenurile de marfă, de
persoane(personal, accelerat, rapid, intercity, săgeata albastră), iar pe
căile feroviare subterane , metroul (Bucureşti).
 Ce rol au şoselele?
 Şoselele leagă localităţile între ele. Ele sunt pietruite sau asfaltate.
 Cum se mai numesc căile de comunicaţii pe şosele?
 Căile de comunicaţii pe şosele se mai numesc căi rutiere.
 Ce mijloace de transport cunoaşteţi pe căile rutiere?
 Mijloacele de transport pe căile rutiere sunt: vehicule agricole,
vehicule cu tracţiune animală (căruţă, car, şaretă), vehicule cu
tracţiune umană (bicicletă), vehicule de tonaj greu (camioane, tiruri),
vehicule de transport persoane (autocar, autobuz, microbuz,
autoturism). Aprecieri
 Se dă pe grupe , spre rezolvare, de efectuat un joc „Ţomanap”. frontale
(Anexa 1).Câştigă grupa care termină mai repede şi adună mai multe individuale
puncte. Observare
 sistematică
4
 Cum se mai numesc transporturile pe apă?
 Transporturile pe apă se mai numesc transporturi navale.
 Care sunt principalele porturi româneşti la Marea Neagră?
 Principalele porturi româneşti la Marea Neagră sunt : Constanţa,
Mangalia şi Sulina. Aceste porturi permit legături comerciale directe
cu toate ţările care au ieşire la ocean.
 Care sunt mijloacele de transport naval?
 Mijloacele de transport naval sunt: barca, şalupă, şlep, vaporul
(petrolier, mineralier, navă de croazieră), yaht.
 Care sunt transporturile pe calea aerului?
 Transporturile pe calea aerului se numesc transporturi aeriene care
permit realizarea celor mai lungi parcursuri în cel mai scurt timp.
 De unde decolează şi unde aterizează avioanele?
 Avioanele aterizează şi decolează de pe aeroport.
 Care sunt aeroporturile internaţionale din România?
 Aeroporturile internaţionale din România sunt la: Evaluare pe
Bucureşti – Băneasa şi Henri Coandă grupe
Constanţa – Mihail Kogălniceanu
Suceava, Sibiu, Timişoara, Arad, Iaşi, Bacău.
Aprecieri
frontale
individuale
Observare
sistematic

5
6. Obţinerea  Activitate pe grupe Aprecieri
performanţei  Fiecare grupa va primi un rebus,fiecare rebus fiind diferit( unul frontale
legat de transporturi feroviare,unul maritim si unul aerian).Grupa pe grupe
care va rezolva corect rebusul va primi punctajul maxim. Observare
 sistematică

7. Asigurarea retenţiei Aprecieri


şi a transferului  Se adreseaza copiilor intrebari legate de noua lectie folosind ,,zarul individuale
geografic,,.

8. Fixarea  Activitate individuala: -se impart fise de lucru.(Anexa 2) Aprecieri


cunoştinţelor frontale
individuale
Observare
sistematică
9. Tema pentru acasă  Realizaţi un desen în care să ilustraţi unul din tipurile de transport
discutate astăzi.

10. Aprecieri  Se apreciază de către propunător activitatea elevilor şi se cere Aprecieri


acestora să-şi evalueze munca frontale
individuale
pe grupe

6
ANEXA 1. TOMANAP

TARI ORASE MUNTI APE NUME ANIMAL PLANTE TOTAL


E

7
Anexa 2.
NUME:

FISA DE LUCRU

1.Enumerati caile de comunicatie invatate.


-
-
-

2.Ce mijloace de transport se folosec pe caile rutiere?Dar pe cele feroviare?

3.Explicati semnificatia cuvantului ,,port,, intalnita astazi la vocabular.

S-ar putea să vă placă și