Sunteți pe pagina 1din 13

Învățător: Badea Mihaela Andreea

Liceul Tehnologic Duiliu Zamfirescu, Dragalina

PROIECT DIDACTIC
DATA: 20.04.2022
CLASA: a IV-a C
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Geografie
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂRE: „Elemente de geografie regională”
SUBIECTUL LECŢIEI: Orașul București- caracterizare geografică
TIPUL LECȚIEI: Însușire de cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI: Dobândirea unor informații esentiale despre Municipiul
București

COMPETENTE SPECIFICE:
Geografie
2.2. Aplicarea unor elemente și cunoștințe dobândite la alte discipline (științe ale
naturii, istorie, științe sociale) în descrierea și explicarea realității înconjurătoare
3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă
4.1. Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice caracteristice
orizontului local, țării și lumii contemporane
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - Să localizeze pe harta administrativă județele lipsă.
Obiectivul se consideră realizat, dacă la sfârșitul lecției, fiecare elev localizează pe
harta administrativă două județe din patru.
O2 - Să identifice forma de relief pe care se află situat Municipiul Bucureşti.
Obiectivul se consideră realizat, dacă la sfârșitul lecției, fiecare elev reușeste să
identifice forma de relief pe care se află situat muncipiul București.
O3: Să sorteze obiectivele turistice în funcție de categoria din care se încadrează.
Obiectivul se consideră realizat, dacă la sfârșitul lecției, toți elevii reușesc să sorteze
obiectivele turistice în funcție de categoria din care se încadrează.
O4: Să completeze spațiile lacunare cu informațiile potrivite.
Obiectivul se consideră realizat, dacă la sfârșitul lecției, fiecare elev completează
corect cel puțin patru spații lacunare.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, Metoda
Ciorchinelui, Jurnalul cu dublă intrare
MIJLOACE DE INVATAMANT: laptop, videoproiector, fișă de lucru, Aplicație
Wordwall, caiete, flipchart, tablă interactivă
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
RESURSE TEMPORALE: 50 min.
RESURSE UMANE: 25 elevi
RESURSE SPAȚIALE : sala de clasa.

BIBLIOGRAFIE:
1. Ministerul Educației, Cercetaăii, Tineretului și Sportului -„ Programa şcolară pentru
disciplina Geografie, clasa a IV-a” ,Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr.
5003 /02.12.2014
Etapele lecției Ob. Conținut instructiv – educativ Strategii Didactice EVALUARE
Op. Metode si Mijloace de Forme de
procedee invatamant organizare
1. Moment Se asigură condiţiile optime desfășurării
organizatoric activităţii:
aerisirea sălii de clasă; Conversația Frontal
pregătirea materialului didactic;
plasarea organizată a şcolarilor în spațiul
educaţional amenajat sugestiv;
2. Reactualizarea O1 Joc didactic “Județul lipsă” Conversația Aplicația
cunoștințelor Elevii vor idententifica județele lipsă de Explicația online
pe harta administrativ-teritorială a Exercițiul Wordwall Frontal Evaluare orală
României.
https://wordwall.net/resource/32531588/
geografie/judetele-rom%c3%a2niei
3. Captarea Captarea atenției se realizează prin
atenţiei audierea legendei „Cetatea lui Bucur” de Conversația Tablă
Dumitru Almaș interactivă
https://www.youtube.com/watch? videoproiecto Frontal Aprecieri
v=esW4qGX7KJM&t=5s r verbale
Se adresează elevilor pe baza materialului laptop
vizionat: Exercițiul
Cum se numea ciobanul din legendă? Problematizarea
Cum se numește așezarea căruia Bucur i-a
dat numele său?
Ce reprezintă Bucureștiul pentru țara
noastră?
4. Anunţarea Prezint obiectivele pe înţelesul elevilor şi
temei precizez faptul că la ora de Geografie, Conversația Frontal
vom face o călătorie în capitala României,
București și vom învăța cât mai multe Explicația
lucruri despre aceasta.
Se scrie titlu şi data pe tablă și în caiete de
către elevi: „Orașul București –
caracterizare geografică”.
5. Dirijarea Pentru a descoperi Municipiul București Conversația Frontal
învăţării vom porni într-o călătorie imaginară, iar
clasa va fi împărțită în patru grupe, după
cum urmează:
GEOGRAFII – vor avea ca sarcină să
completeze o hartă conceptuală,
Exercițiul Fișă de lucru Pe grupe Evaluare scrisă
O2 referitoare la așezarea, forma de relief,
populația și împărțirea administrativă a Problematizarea
Municipiului București, folosindu-se de
diferite surse geografice și de harta
României.
O4 (Anexa 1)
ISTORICII – vor avea ca sarcină să Exercițiul Fișă de lucru Pe grupe Evaluare scrisă
completeze un text lacunar cu informații Problematizarea
desprinse din diferite surse geografice,
referindu-se la istoricul municipiului.
(Anexa 2)
O3 GHIZII – vor avea ca sarcină să Exercițiul Fișă de lucru Pe grupe Evaluare scrisă
completeze un ciorchine, folosindu-se de Metoda
un text dat din care vor extrage intituțiile ciorchinelor
politice, culturale și obiectivele turistice.
(Anexa 3) Fișă de lucru Pe grupe Evaluare scrisă
ECOLOGIȘTII – vor avea ca sarcină să Exercițul
înregistreze într-un jurnal cu dublă intrare Jurnal cu dublă
comentariile sau impresiile personale. În intrare
jurnal sunt trecute în partea stângă câteva
imagini cu poluarea din Municipiul
București.
(Anexa 4) Caiete Frontal Aprecieri
Conversația
Primii care prezintă informațiile sunt Explicația verbale
Geografii, urmați de Istorici, de Ghizi și
apoi de Ecologiști. Fiecare grupă își alege
câte un reprezentat care va prezenta. Pe
măsură ce se prezintă se notează și în
caiete și se localizează la hartă.
6. Obţinerea Călătoria imaginară a luat sfârșit, dar
performanţei pentru a vedea dacă sunt pregătiți pentru o Conversaţia Fișă de lucru Individual
O4 călătorie adevărată elevii vor avea ca Explicaţia Evaluare scrisă
sarcină să completeze un text lacunar. Exerciţiul
(Anexa 5)

7. Asigurarea Se realizează prin jocul „Călător prin


retenției și a O2 București” Conversația Aplicatia Evaluare orală
Sarcina elevilor este de a alege varianta Exercițiul online Frontal
transferului Wordwall
corectă la întrebările adresate.
https://wordwall.net/resource/12623947/
orasul-capitala-bucuresti
8. Încheierea Fac aprecieri generale și individuale Frontal Aprecieri
activităţii asupra participării elevilor la lecție și Conversația verbale
asupra comportartamentului pe parcursul
orei.
ANEXA 1
GEOGRAFII

Pe baza surselor geografice de mai jos și a hărții, completați harta


conceptuală cu noțiunile care lipsesc:

”La 60 km distanță de bătrâna Dunăre și la 100 km


de culmile Carpaților, în plină câmpie și încadrat de o
salbă de lacuri, se află de peste cinci veacuri vechea
cetate de scaun București, astăzi marele oraș
modern, clocotitor de viață centrul culturii și științei
românești, capitala României.” (Ghid turistic –
EDITURA MERIDIANE)
.

Capitala țării este împărțită în șase sectoare și mai


multe cartiere.
Bucureşti, capitala ţării noastre, are o populaţie de
Capitala se află situată în centrul Câmpiei Române, peste două milioane de locuitori. Ca suprafaţă se
într-o zonă netedă. Este străbătută de râurile situează între primele o sută de oraşe din lume.
Dâmbovița și Colentina.
BUCUREȘTI

AȘEZARE POPULAȚIE ÎMPĂRȚIRE


ANEXA 2
ISTORICII

Pe baza surselor geografice de mai jos, completează textul cu cuvintele care lipsesc:

1. Prima atestare documentară a oraşului datează din timpul domniei lui VLAD ŢEPEŞ, în anul 1459. A fost menţionat ca cetate, apoi ca
oraş medieval, important centru comercial.

2.Din 1862, după Unirea principatelor Române, la 24 Ianuarie 1859 şi constituirea statului naţional român, Bucureşti devine capitala. Se
dezvoltă meşteşugurile, se înalţă locuinţe, Curtea Domnească şi biserici. Se înfiinţează prima tipografie şi primele şcoli.

3. În secolul al XIX – lea apar fabrici şi uzine şi se pune în funcţiune o cale ferată, Bucureşti devenind principalul centru feroviar al ţării.

4. Secolul al XX – lea transformă oraşul în cel mai important centru cultural, economic şi politic al ţării. Se înalţă cartiere moderne, se
amenajează locuri de agrement, se construiesc mijloace de transport moderne, se înfiinţează multe şcoli şi spitale.

Prima atestare documentară a orașului București datează


din timpul domniei lui .............. ........................ . Devine
capitala României în anul ................. Se dezvoltă
meșteșugurile și .............................., se înalță locuințe,
Curtea Domnească și biseici. Secolul al-XX-lea transformă
orașul în cel mai important
centru ......................................, economic
și ..................................al țării. Astăzi, municipiul
ANEXA 3
GHIZII

Citiți textul și completați corect ciorchinele:


Institutii
politice

Fiind capitala țării, în București Institutii


se află cele mai importante culturale
instituții politice ale statului:
Președinția României, sediul
Bucuresti
Parlamentului și sediul Guvernului.

Tot în București se află cele mai


multe instituții culturale:
universități, teatre, Opera
Română, Academia Română,
precum și obiective turistice, cum Obiective
ar fi: Parcul Herăstrău, Arcul de turistice
ANEXA 4
ECOLOGIȘTII
Pe baza imaginilor din partea stângă a jurnalului, completați în partea dreaptă comentariile sau impresiile voastre legate de acestea:

IMAGINI COMENTARII/IMPRESII PERSONALE


ANEXA 5

FIȘĂ DE LUCRU

Completați enunțurile folosind cuvintele potrivite:

Bucureşti este________________ României. Este aşezată în partea de


_____________a României, în Câmpia _____________ şi este străbătută de
râurile_____________________şi ______________________.
Prima atestare documentară a oraşului datează din timpul domniei
lui___________________.
Bucureştiul este împărţit în ________sectoare şi mai multe
_____________.
Obiective (clădiri) importante sunt: ____________,
________________, ________________,____________________,
_____________________.
GALERIE FOTO:

S-ar putea să vă placă și