Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 07.03.2024
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Educație fizică, sport și sănătate
Disciplina: Educație fizică
Tema 1: Aruncarea de pe loc
Tema 2: Jocuri sportive: “Rugby tag”
Competențe specifice:
1.1. Aplicarea adecvată a noțiunilor specifice domeniului, în contexte de instruire variate (curriculare și extracurriculare);
2.5. Manifestarea unor indici corespunzători ai calităților motrice combinate;
2.6. Aplicarea deprinderilor motrice sportive în condiții regulamentare;
Obiective operaționale:
O1 – să execute corect variantele de mers solicitate;
O2 – să realizeze corect principalele exerciții de influențare selectivă a aparatului locomotor;
O3 – să respecte structura tehnica a aruncarii de pe loc;
O4 – să adopte un comportament adecvat în relațiile cu partenerii și adversarii;
Strategii didactice:
- Metode și procedee: conversația, explicația, instructajul, demonstrația, exercițiul, jocul sportiv, problematizarea;
- Material didactic: fluier, minge de rugby, echipament rugby tag.
- Forme de organizare: frontal, în echipe.
Locul desfășurării: sala de sport
Surse bibliografie:
Programa școlară pentru disciplina EDUCAȚIE FIZICĂ CLASELE a III-a – a IV-a Aprobată prin ordin al ministrului
Profesor: Galdău Ioan
Prof. metodist: Cîra Grigorescu Gabriel
Prof. coordonator: Berindei Liliana Cristina
Propunător: Lungoci Gheorghe Robert
Scenariu didactic
Strategii didactice
Nr. Etapele Conținutul instructiv-educativ
crt. lecției Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare

1. Organizarea Adunarea copiilor în sala de sport, respectiv în formație de raport.


colectivului de Ne salutăm și mă voi prezenta: frontal
elevi – Bună ziua, copii! Numele meu este Robert, iar astăzi vom desfășura conversația
(2-3 min) împreună lecția de educație fizică. în formație
Verificarea echipamentului și a stării de sănătate a elevilor.
Anunțarea temei.

2. Pregătirea Pentru început ne vom pregăti organismul pentru efort prin realizarea
organismului următoarelor variante de mers:
pentru efort - mers obișnuit (½ tură);
(3-5 min) - mers pe vârfuri brațele ridicate, precum uriașii (½ tură);
- mers pe călcâie cu mâinile la spate (½ tură); demonstrația frontal
- mersul piticului (½ tură);
- mersul ștrengarului/ mers săltat (½ tură); exercițiul
Variante de alergare:
- alergare obișnuită (1 tură); instructajul
- alergare cu genunchii la piept (1 tură);
- alergare cu pendularea gambelor înapoi/ alergare cu călcâiele la
șezut (1 tură);
- alergare cu pas adăugat, mâinile pe șold (1 tură).

La finalizarea variantelor se va efectua un exercițiu de relaxare a


mușchilor mâinilor și picioarelor: scuturarea mâinilor și picioarelor.
3. Influențarea Acum voi organiza elevii în coloană câte 4 și executăm împreună
selectivă a câteva exerciții de dezvoltare fizică armonioasă:
aparatului Exerciții pentru cap şi gât (rotiri, înclinări, aplecări):
locomotor - Exerciţiul 1: „Da, nu!” (extensii ale capului)
(5-12 min) P.I.: stând depărtat cu mâinile pe şold;
T1-2: aplecarea capului înainte cu arcuire;
T3-4: extensia capului cu arcuire; frontal
T4-5: aplecarea capului spre stanga cu arcuire conversația
T5-6: aplecarea capului spre dreapta cu arcuire
- Exerciţiul 2: Rotirea capului stânga/dreapta; explicația
P.I.: stând depărtat cu mâinile pe şold;
T1-8: rotirea capului spre stânga; demonstrația
T1-8: rotirea capului spre dreapta.
- Exerciţiul 3: Aplecarea capului stânga/dreapta;
T1-2: aplecarea capului în stânga cu arcuire;
T3-4: aplecarea capului în dreapta cu arcuire; exercițiul

Exerciţii pentru braţe (rotiri, extensii, scuturări) :


- Exerciţiul 1: „Morişca”
P.I.: stând depărtat cu braţele îndoite la nivelul pieptului; instructajul
T1-2: rotirea consecutivă a antebrațelor înainte.
T3-4: rotirea consecutivă a antebrațelor înapoi.
* exercițiu de relaxare a mușchilor mâinilor: scuturarea mâinilor.
- Exerciţiul 2: „Foarfeca”
P.I.: stând depărtat cu braţele întinse înainte;
T1-2: încrucișarea braţelor unul peste altul, în plan orizontal
* exercițiu de relaxare a mușchilor mâinilor: scuturarea mâinilor.
- Exerciţiul 3: Îndoirea brațelor
P.I.: stând depărtat cu braţele îndoite la nivelul pieptului
T1-2: îndoirea braţelor la piept cu arcuire
T3-4: extensia brațelor în lateral cu arcuire
* exercițiu de relaxare a mușchilor mâinilor: scuturarea mâinilor.
Exercitii pentru trunchi (răsuciri, îndoiri):
- Exerciţiul 1: „Clopotul”
P.I.: stând depărtat cu mâinile pe şold;
T1-2: îndoirea trunchiului spre stânga cu arcuire;
T3-4: îndoirea trunchiului spre dreapta cu arcuire.
- Exercițiul 2: Rotirea bazinului;
P.I.: stând depărtat cu mâinile pe şold;
T1: rotirea bazinului în stânga; conversația frontal
T2: rotirea bazinului în dreapta;
- Exerciţiul 3: „Suntem mari, suntem mici” (extensia brațelor și a explicația
trunchiului)
P.I.: stând depărtat cu mâinile pe lângă corp; demonstrația
T1-2: extensia trunchiului cu ducerea braţelor prin înainte sus cu
arcuire;
T3-4: îndoirea trunchiului cu arcuire; atingerea solului cu mâinile.
*exerciţiu de respiraţie exercițiul

Exerciţii pentru picioare:


- Exerciţiul 1: „Batem palmele”
P.I.: stând, braţele pe lângă corp; instructajul
T1: ridicarea piciorului stâng, cu bătaia palmelor sub genunchi;
T2: revenire în P.I.;
T3: ridicarea piciorului drept cu bătaia palmelor sub genunchi;
T4: revenire în P.I.
- Exerciţiul 2: „Sari minge, minge cazi!”
P.I.: stând, mâinile pe şold;
T1-3: sărituri în înălțime consecutive;
T4: săritură cu aterizare în ghemuit;
- Exercițiul 3: Fandări laterale înspre stânga și dreapta;
P.I.: poziție de fandare;
T1-2: fandare spre stânga;
T3-4: fandare spre dreapta.
- Exercițiul 4: Rotirea genunchilor în interior și în exterior;
P.I.: stând, aplecat înspre înainte cu mâinile pe genunchi;
T1: rotiri ale genunchilor în interior;
T2: rotiri ale genunchilor în exterior; frontal
- Exercițiul 5: Genuflexiuni;
P.I.: stând depărtat, mâinile întinse în față; demonstrația
T1: flexarea genunchilor până în ghemuit;
T2: revenirea în P.I.;
exercițiul
*exercițiu de relaxare a mușchilor mâinilor și picioarelor: scuturarea
mâinilor şi picioarelor.
instructajul
Revenirea în formația inițială.

4. Dezvoltarea Exerciții pentru dezvoltarea forței, aruncarea de pe loc


calităților motrice Colectivul de elevi este distribuit în mod egal pe doua coloane. Eu conversația
(10-12 min) am sa le exemplific modul in care se face corect o aruncare a mingii fluier frontal
de rugby. Aceștia ulterior vor avea de făcut la fel.Executând corect explicația
aruncarea mingii de rugby, elevii își îmbunătățesc coordonarea
mâna-ochi, forța, precizia și controlul. Aceste abilități sunt esențiale demonstrația
în multe sporturi și activități fizice. minge de rugby
Primii elevi de la fiecare coloană execută simultan exercițiul de forță exercițiul fluier
la semnalul meu, când următorul din șir, trece la executarea
exercițiului. Se procedează la fel până toți elevii au realizat
exercițiul..

5. Joc sportiv Joc sportiv - Rugby Tag


(10-15 min) jocul sportiv
Rugby Tag, o variantă a rugby-ului tradițional, se concentrează pe în echipe
viteza și agilitatea jucătorilor, eliminând contactul fizic dur demonstrația
caracteristic sportului original. Este ideal pentru toate vârstele și fluier
nivelele de abilități, promovând în același timp spiritul de echipă și exercițiul
strategia.
instructajul frontal
**Reguli:**

- **Formarea Echipei:** Fiecare echipă este formată din șase până


la opt jucători. Jocul se desfășoară pe un teren rectangular, cu
dimensiuni adaptate în funcție de vârsta și abilitățile participanților.
- **Echipament:** Jucătorii sunt echipați cu centuri de tag, de la problematizarea
care atârnă două fâșii (tags) de material, plasate lateral.
- **Scopul Jocului:** Scopul este să marchezi eseu în zona de țintă
a echipei adverse, prin plasarea mingii pe sol, fără a fi "tag-uit" (fără
ca un adversar să-ți înlăture unul dintre tag-uri).
- **Tag-ul:** Un jucător este considerat "tag-uit" dacă un adversar îi
înlătură un tag de la centură. Jucătorul "tag-uit" trebuie să oprească
jocul, să ridice mâna și să paseze mingea unui coechipier în termen
de trei secunde.
- **Reînceperea Jocului după un Tag:** După un tag, echipa
adversă se retrage la șapte metri, permițând echipei atacatoare să
continue jocul.
- **Pase și Atacuri:** Pasele se efectuează exclusiv cu mâinile, iar
mingea poate fi pasată doar lateral sau înapoi.
- **Tackling-ul:** Contactul fizic este strict interzis. Singura formă
permisă de interceptare este înlăturarea unui tag.

**Modul de Organizare:**

- **Demonstrarea Jocului:** Înainte de începerea meciului, se va


face o demonstrație pentru a explica regulile și tehnica de joc,
asigurându-ne că toți participanții înțeleg mecanismul de tag.
- **Jocul de Probă:** Se organizează un meci scurt de probă pentru
a permite jucătorilor să se familiarizeze cu regulile și strategiile de
joc.
- **Complicarea Jocului:** Pentru a crește dificultatea și dinamica,
se pot introduce variante, cum ar fi limitarea numărului de pase
înainte de a încerca un eseu sau acordarea de puncte bonus pentru
tag-uri succesive fără pierderea posesiei.
- **Arbitraj:** Meciul este supravegheat de un arbitru care asigură
respectarea regulilor și fluieră începutul și sfârșitul jocului.

Rugby Tag promovează jocul în echipă, strategia și agilitatea, fiind o


modalitate excelentă de a introduce participanții în lumea rugby-ului
într-un mod sigur și inclusiv.

6. Revenirea
organismului În primul rând, elevii sunt îndrumați să formeze o coloană ordonată, exercițiul frontal
după efort
(1-2 min) pregătindu-se pentru o activitate de revenire. Această organizare îi
ajută să se concentreze și să înceapă tranziția de la intensitatea
activităților anterioare la un ritm mai calm și controlat.

Pe măsură ce elevii încep să se deplaseze într-un „șir indian” printr-o


tura de sală, ei sunt încurajați să execute exerciții de respirație
deliberate. Aceste exerciții implică inhalarea profundă prin nas și
expirarea lentă și controlată prin gură. Scopul este de a ajuta la
stabilizarea ritmului cardiac și la oxigenarea eficientă a organismului.
De asemenea, exercițiile de respirație contribuie la calmarea
sistemului nervos, facilitând astfel o revenire mai lină la starea de
repaus.

După completarea turei de sală, elevii vor continua să execute


exercițiile de respirație, dar rămânând pe loc. Această parte a
procesului de revenire permite o concentrare și mai mare pe relaxarea
corpului și normalizarea funcțiilor sale vitale.

7. Încheierea Reorganizez copiii în formație de raport.


organizată a conversația frontal
lecției, concluzii și Fac aprecieri verbale, individuale și colective, asupra activității
recomandări copiilor.
(1-2 min) Salutul și ieșirea organizată a colectivului din sala de sport.

S-ar putea să vă placă și