Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

ÎNVĂȚĂTOARE: DUȚĂ MONICA


PROFESOR METODIST: ROMAN VALENTINA
PROFESOR COORDONATOR: MARDARE CERASELA
PROPUNĂTOARE: HÂRLEA MARIA-MAGDALENA
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național Pedagogic „Ș tefan cel Mare”, Bacă u
DATA: 07.05.2020
CLASA: I A
ARIA CURRICULARĂ: Matematică ș i științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: „Figuri ș i corpuri geometrice”
TEMA LECȚIEI: „Pă trat, dreptunghi, triunghi și cerc”
TIPUL LECȚIEI: Consolidare

COMPETENȚE GENERALE:
2. Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în
spaţiul înconjurător.
COMPETENȚE SPECIFICE:
2.2. Recunoaşterea unor figuri şi corpuri geometrice în mediul apropiat şi în reprezentări plane accesibile
(incluzând desene, reproduceri de artă, reprezentări schematice).

SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea de cunoștințe


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
A. Cognitive:
 OC1: să recunoască figurile geometrice desenate pe tablă
 OC2: să coloreze figurile geometrice respectâ nd cerința
 OC3: să deseneze figurile geometrice după contur
 OC4: să completeze desenul din imagine
 OC5: să decoreze cu figure geometrice instrumentele musicale
 OC6: să pună forma geometrică în coșulețul corespunză tor
 OC7: să spuna câ te laturi au dreptunghiul, pă tratul și triunghiul
B. Psihomotorii:
 OP1: să adopte poziția corectă în bancă
C. Afectiv-atitudinale:
 OA1: vor participa cu interes la lecție
STRATEGIA DIDACTICĂ-INDUCTIVĂ:
 Metode și pocedee: conversația, exercițiul, jocul
 Mijloace de învățământ: manual, forme geometrice, coșulețe, șabloane, foarfece, fișe de lucru,
stickere
 Forme de organizare: frontal, individual
 Metode/tehnici de evaluare: evaluare orală , observarea comportamentului copiilor, aprecieri
verbale
RESURSE:
 Umane: 18 elevi
 Temporale: 50 de minute
 Spațiale: sala de clasă
BIBLIOGRAFIE: Programa școlară pentru disciplina Matematică și ș tiințe ale naturii, clasa I, 2013
Manuale.edu.ro
Scenariul didactic

Etapele / Ob. Conţinut şi sarcini de învăţare Strategia didactică Evaluare (metode,


Evenimentele lecți Activitatea propunătorului Activitatea Metode Mijloace Forme de tehnici,
lecţiei/ ei elevilor/preşcolarilor organizare instrumente,)
activităţii -
timp
Mă voi prezenta prezenta Elevii răspund la salut. Conversația Videoclip Frontal
copiilor: „Bună dimineața, Elevii sunt entuziasmați și atenți de pe
copii! Eu mă numesc Magda, la videoclip. YouTube
iar astăzi vom desfășura ora de
1.Captarea Matematică și științe ale naturii Obsvarea
atenției OP1 împreună.” comporamentului
(5 minute) Le voi capta atenția printr-un copiilor.
videoclip de pe YouTube
despre formele geometrice:
pătrat, dreptunghi, triunghi și
cerc.
Voi desena pe tablă forme Vor ieși 4 copii pe rând la tablă Conversația Tablă Individual
2.Reactualiza- geometrice: pătrat, dreptunghi, și vor recuoaște formele Exercițiul
OP1 Obsvarea
rea triunghi și cerc. geometrice.
OA1 comporamentului
cunoștințelor
OC1 Copiii vor trebui să recunoască copiilor.
(5 minute)
formele.
3.Anunțarea OP1 „Copii, astăzi vom vorbi Copiii vor fi atenți la mine. Conversația Frontal Obsvarea
temei și a OA1 comporamentului
despre pătrat, dreptunghi,
obiectivelor triunghi și cerc.” copiilor.
(2 minute)

4.Prezentarea Le voi spune copiilor să Elevii vor deschide manualul la Conversația Manual Frontal
deschidă manualul la pagina pagina 104. Obsvarea
noului OP1
comporamentului
conținut OA1 104 pentru a rezolva
copiilor.
(3 minute) exercițiile.
Le voi explica cerințele Copiii vor rezolva exercițiile Conversația Manual Individual
copiilor. din manual. Exercițiul (anexa 1)
Cerințe: Șabloane
1.Colorează figurile Foarfece
geometrice de mai sus astfel:
triunghiurile, cercurile,
dreptunghiurile, pătratele.
2.Desenează figurile
OP1 geometrice după ccontur,
OA1 folosindu-te de șabloane.
5.Dirijarea Obsvarea
OC2 Decupează-le.
învățării comporamentului
OC3
(15 minute) 3.Completează desenul și copiilor.
OC4
OC5 figurile geometrice din
imagini. Ce observi?
4.Bifează casetele din dreptul
instrumentelor muzicale care
produc sunete prin lovire, apoi
decorează-le cu forme
geometrice.
Voi chema pe rând copiii în Copiii sunt entuziasmați. Conversația Figuri Individual
fața clasei și le voi da câte o Elevii se pe rând și pun forma Jocul geometri-
6.Obținerea formă geometrică. Aceștia vor geometrică primită în coșulețul ce Obsvarea
OA1
performanței comporamentului
OC6 trebui să pună forma corespunzător. Coșuleț
(10 minute) copiilor.
geometrică în coșulețul
corespunzător.
Le voi adresa copiilor câteva Copiii vor răspunde corect la Conversația Individual
întrebări: întrebări.
Câte laturi are un pătrat? Pătratul are 4 laturi. Obsvarea
7.Feedback Ce formă are cercul? Cercul are formă rotunda.
OC7 comporamentului
(5 minute)
OP1 Câte laturi are dreptunghiul? Dreptunghiul are 4 laturi. și răspunsurile
Cum sunt laturile Laturile dreptunghiului sunt copiilor.
dreptunghiului? egale 2 câte doua.
Câte laturi are un triunghi? Triunghiul are 3 laturi.
Le voi face aprecieri verbale și Copiii vor fi încântați. Conversația Frontal
îi voi felicita pentru activitatea Obsvarea
8.Evaluare
comporamentului
(2 minute) la oră. Le voi oferi copiilor
copiilor.
stickere.
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și