Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
DATA: 29.11.2019
PROF. ÎNV. PRIMAR : Bașchir Mirela
CLASA: a II-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Școala Gimnazială nr.39,,Nicolae Tonitza”
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,, Vin sărbătorile!”
SUBIECTUL LECŢIEI: „Adunarea și scăderea numerelor naturale de la 100 la 1000”
Exerciții și probleme
„Influenţa negativă a unor fenomene ale naturii asupra mediului”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: fixare şi consolidare de cunoştinţe
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la
numărare şi grupare ori de câte ori este necesar;
4.2. Formularea unor consecințe rezultate în urma observării unor relații, fenomene, procese
simple;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Obiective cognitive:
O1 – să efectueze operaţii de adunare şi de scădere cu numere naturale de la 0 la 1000, cu
şi fără trecere peste ordin;
O2 – să utilizeze corect a terminologia specifică matematicii;
O3 – să afle termenul necunoscut dintr-un exerciţiu dat;
O4 – să rezolve probleme care presupun una, respectiv două operaţii din cele învăţate;
O5 – să alcătuiască probleme după o imagine suport şi după un exerciţiu dat;
O6 - să denumirea efectele unor fenomene ale naturii asupra mediului.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, jocul didactic,
munca independentă, Metoda Brainstorming, Diagrama Venn, Știu/Vreau să știu/Am aflat,
experimentul.
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, prezentare PPT, jetoane, imagini fenomene ale
naturii, ghicitori, patru ghivece cu flori, fişe de evaluare.
c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe echipe, pe grupe.
IV.Bibliografice:
ştiinţifice:
***Suport de curs „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competenţelor cheie la şcolarii mici”, 2013
oficiale:
*** Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului, Aprobată prin
ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Dăncilă, E; Dăncilă, I. Matematică - Ghidul învățătorului. Editura Iulian. Chișinău. 2008
Neagu, M; Mocanu, M. Metodica predării matematicii în ciclul primar. Editura
Polirom. Polirom. 2008
Pițilă, T; Mihăilescu, C. Matematică și explorarea mediului – manual pentru clasa a II-a,
partea I. Editura Art. București. 2014
Desfăşurarea lecţiei
O Forme
Evenimentul b. Mijloace de
op Conţinutul ştiinţific Evaluare
Didactic/ durata . şi metode organiza
re
Se face controlul cantitativ al temei pentru acasă. Se Caietele elevilor Frontal Autocorectare
realizează controlul selectiv al calităţii temei. Evaluare orală
Voi propune elevilor să îmi spună toate cuvintele care
2.Verificarea le vin în minte la auzul cuvântului MATEMATICĂ
temei (exerciţii, probleme, adunări, scăderi, termen
necunoscut, sumă, descăzut, scăzător, mai mare,
2 min. cu...mai mult, cu.....mai puţin...) și EXPLORAREA Metoda
MEDIULUI (plante, animale, pământ, rezervații Brainstorming
naturale, fenomene ale naturii, anotimpuri, protejarea
mediului).
3.Reactualizarea Se verifica terminologia specifică celor două operații
cunoştinţelor învățate prin metoda Diagrama Venn.
5 min Elevii completează diagrama cu ceea ce știu despre
operația de adunare și de scădere de o parte și de alta a
intersecției, iar în partea comună asemănările dintre
ele. (ANEXA 1) Observarea
O2 Frontal
sistematică a elevilor
- Cum se numesc numerele care se adună? privind capacitatea
- Cum se numeşte rezultatul adunării? de exprimare , de
- Cum se numeste semnul adunarii? Diagrama Venn comunicare
receptivă.
- Cum se numeşte numărul din care se scade?
- Cum se numeşte numărul care se scade?
- Cum se numeşte semnul scăderii?
- Cum se numeşte rezultatul scăderii?
Observarea
Obţinerea Propun să compună o problemă după o imagine care sistematică
performanţei să se rezolve prin exercițiul: problematizarea Pe grupe
O4 evaluarea echipelor
597 – 158 = exerciţiul
5 min conversaţia
(ANEXA 6)
ADUNAREA SCĂDEREA
Diferență
Operații matematice Semnul minus
Termeni Descăzut
Proba prin adunare Scăzător
Proba prin scădere Micșorează
Sumă
Total
Semnul plus
Mărește
ANEXA 2
GHICITORI
„Covoraș de catifea
Cu steluțe ici-colea.
Dacă-l vede-n bătătură
Soarele, din zbor mi-l fură.”
1. Într-o livadă erau 432 de caiși și cu 159 mai mulți piersici. Din cauza brumei, au
înghețat 174 de piersici.
Câți piersici nu au fost afectați de brumă?
Rezolvare
ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM AFLAT
ANEXA 6
2. Calculati:
3. Tata a plantat în livadă 296 de meri. Din cauza secetei 108 meri s-au uscat .
Câți meri sunt acum în livadă ?
REZOLVARE
a) brumei
.......................................................................................................
b) secetei
.......................................................................................................
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ
Nr.ite FOARTE BINE BINE SUFICIENT
m
1 - calculează corect 3 adunări - calculează corect 2 adunări -calculează corect o
adunare
2 - efectuează corect 3 scăderi - efectuează 2 scăderi - efectuează corect o
scadere
3 -rezolvă problema corect cu plan - rezolvă problema corect - rezolvă problema cu
de rezolvare fără plan de rezolvare greşeli de calcul
4 - scriu două soluții - scriu o soluție -