Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Profesor învățământ primar:


Instituția:
Clasa: a II-a
Aria curriculara: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Fenomene naturale și mediul înconjurător
Subiectul: Scăderea numerelor naturale de la 100 la 1000, cu împrumut la ordinul zecilor. Influența negativă a ploii și a grindinei
Tipul lectiei: Consolidare

Competențe specifice:
1.1 Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 1000
1.4 Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar
1.6 Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui
produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, , =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
4.2 4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene, procese simple

Obiective operationale:
O1: să efectueze, oral şi în scris, scăderi ale numerelor naturale mai mici decât 1000, cu trecere peste ordinal zecilor;
O2: să rezolve probleme care presupun scăderea numerelor naturale mai mici decât 1000, cu trecere peste ordinul zecilor şi al unităţilor;
O3: să identifice efectele negative ale ploii și grindinei;
O4: să utilizeze terminologia specifică operației de scădere;

Metode, procedee, tehnici: Conversația euristică, Explicația, Exercițiul, Jocul didactic


Mijloace de învăţământ:creioane colorate, fișe de lucru, cartonașe colorate cu numere, bol de sticlă
Forme de organizare: frontal, individual,
Resurse temporale: 40 minute

Bibliografie:
Mihăilescu, C.;Pițilă,T. (2018), Matematică și explorarea mediului, Editura Didactică și Pedagogică, București.
Petrovici, C. (2016) Didactica activităţilor matematice pentru învăţământul preşcolar şi primar, Editura Universității “Alexandru Ioan
Cuza”, Iași
Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului (2013), București
Desfășurarea lecției

Strategia didactică
Nr. Ob.
Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Metode, Forme de Evaluare
Crt. Mijloace de
Op. procedee, organizare a
învățământ
tehnici activității

1. Momentul Voi asigura condiţiile necesare desfăşurării


organizatoric optime a lecției:
- aerisirea sălii de clasă;
1 minut - aranjarea mobilierului;
- distribuirea materialului didactic.
2. Verificarea Se verifică cantitativ și calitativ tema. În timp Conversația Frontal
temei pentru ce un elev citește rezolvarea ceilalți corectează
acasă eventualele greșeli.

3 minute

3. Captarea atenției Voi împărţii câte o fişă cu tabelul jocului şi cu Conversaţia Fișă de Frontal
elevilor exerciţiile pe care trebuie să le efectueze. lucru
Individual
5 minute Voi explica regulile jocului: Fişă

 Trebuie să calculeze exerciţiile; Bol de sticlă


 Să treacă în fiecare casuţă liberă a Explicaţia
tabelului unul din rezultatele obţinute
Exerciţiul
în orice ordine;
Cartonaşe
 Când se va extrage un număr,ei vor Jocul
trebui să îl încercuiască în tabele; cu numere
didactic
 Primul care formează un rând întreg de
numere încercuite câştigă.
Voi oferi câştigătorului un abţibild.

4. Comunicarea - Le voi spune elevilor că astăzi vom efectua Conversația - Frontal -


titlului lecţiei şi exerciţii de scădere a numerelor de la 0 la 1000 euristică
a principalelor cu împrumut de la ordinul zecilor.
coordonate ale
acesteia Voi nota titlul lecţiei şi data pe tablă şi voi
pune elevii să transcrie pe caietele lor.
1 minut

5. Consolidarea Voi reaminti elevilor câteva din lucrurile Conversația Fișă de Frontal Se evaluează capacitatea elevilor
conţinuturilor învaţate anterior, adresând câteva întrebări: euristică lucru de a efectua, oral şi în scris,
abordate anterior O1 Individual
• Despre ce am discutat ora trecută? Jocul scăderi ale numerelor naturale
15 minute O4
• Cum se numeşte numărul care se didactic mai mici decât 1000, cu trecere
adună? Exercițiul peste ordinal zecilor.
• Cum se află un termen al adunării
Se evaluează capacitatea elevilor
• Cum se numeşte numărul din care
de a rezolva probleme care
scădem?
• Cum se află descăzutul? presupun scăderea numerelor
• Cum se află scăzătorul? naturale mai mici decât 1000, cu
trecere peste ordinul zecilor şi al
• Care sunt efectele negative ale ploii:
O2 Dar ale grindei? unităţilor.
Vom efectua la tablă exerciţiile de pe fișă Se evaluează capacitatea elevilor
O3
(Anexa 2)
de a identifica efectele negative
Voi scoate elevii pe rând la tablă pentru a ale ploii și grindinei.
efectua exerciţiile.
Se evaluează capacitatea elevilor
În cazul întampinării unor neclarităţi, probleme de a utiliza terminologia
în a rezolva exerciţiile voi interveni cu specifică operației de scădere.
explicaţia.

6. Obținerea O1 Le voi spune elevilor să rezolve individual fișa Conversația Fișă de Individual Se evaluează capacitatea elevilor
performanței de lucru (Anexa 3). Doi, trei copii prezintă euristică lucru de a efectua în scris, scăderi ale
rezolvarea la tablă. Frontal
10 minute O2 Exercițiul numerelor naturale mai mici
decât 1000, cu trecere peste
ordinal zecilor.
Se evaluează capacitatea elevilor
de a rezolva probleme care
presupun scăderea numerelor
naturale mai mici decât 1000, cu
trecere peste ordinul zecilor şi al
unităţilor.
7. Asigurarea - Asigurarea retenţiei şi a transferului se va Conversația Frontal -
retenției și a realiza prin intermediul unor întrebări cu euristică
transferului privire la lecția desfăşurată anterior:
- Proba scăderii se realizează prin…?
3 minute
Se precizează tema pentru acasă. Se discută
depre modul de rezolvare al acesteia.al
acesteia.

8. Încheierea - Voi încheia activitatea prin a le adresa copiilor Conversația - Frontal -


aprecieri verbale, individuale şi colective, cu
activității privire la modul în care s-a desfăşurat lecția.

2 minute
Anexa 1- Captarea atenției
M A T E
520- 21- 888- 25+ 561-
401 17 777 37 246

530- 893+ 200- 16+


112 66 100 24

246 64 600
959 119 1

218 40 111

62 315 418

4 100
Anexa 2- Fişǎ de lucru

1. Calculeazǎ:
628 - 735 - 817 - 537 - 647 - 936 - 858 –
265 472 354 163 377 243 475

2. Rezolvǎ apoi verificǎ:


473 + 119 = 837 – 285 =

……………………… ………………………………….
……………………… ………………………………….
……………………… ………………………………….

3. Aflǎ termenul necunoscut:

a + 364 = 825 274 + a = 637 835 – a = 482


a= a= a=
a= a= a=
v: v: v:

4. Alege rǎspunsul corect şi încercuieşte-l:

736 – 284 = 356; 452; 524 849 – 465 = 384; 394; 374

648 – 453 = 255; 345; 195 926 – 653 = 353; 273; 123

5. În grădina de legume grindina a distrus 618 fire de conopidă, iar ploaia


a inundat cu 426 mai puține fire de varză. Câte fire de legume au fost
distruse?
Rezolvare :
6. Privește imaginea și scrie 3( trei) enunțuri despre efectele negative ale
ploii:

__________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________
Anexa 3 - Fişă de lucru individuală

1. Uneşte exerciţiul cu rezultatul corect:


563-219 861-326 564-236 762-216

328 344 535 546 556

2. Într-o magazie se află 245 kg cartofi, cu 75 mai multe kg de varză, iar morcovi
sunt cu 126 kg mai puţin decât cartofi. Câte kg se află în total în magazie ?

3. Calculează şi colorează:

653- 155+ 206- 812-


615 200 59 800

38 -cu albastru rezultatul 38;

12 -cu roşu rezultatul 147;

355 147

-cu galben rezultatul 355;


147
38

-cu portocaliu rezultatul 12;

12 12

S-ar putea să vă placă și