Sunteți pe pagina 1din 11

Colegiul Național Pedagogic ”Vasile Lupu” Iași

Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași


Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232219 011 ; cod fiscal 4701460
E-mail: snvl_iasi@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „B. P. Hașdeu” Iași
PROFESOR COORDONATOR: Botezatu Vasilica
PROFESOR METODIST: Asaftei Petru
PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Dumitrof Loredana
PROPUNĂTOR: Florea Maria
CLASA: a XI-a D
DATA: 23.11.2022

1
CLASA: a IV-a C
ARIE CURRICULARĂ: Matematică și științe
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Înmulțira numerelor naturale în concentrul 0-1 000 000
SUBIECTUL: Ordinea efectuării operațiilor (I)
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare
COMPETENȚE GENERALE
2. Utilizarea numerelor în calcule
5. Rezolvarea de probleme în situaţii familiare
COMPETENȚE SPECIFICE
2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 1 000 000 când factorii au cel mult trei cifre şi de împărţiri la numere de o cifră sau două
cifre
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente diverse
Obiective operaționale:
O1: să calculeze exerciții respectând ordinea efectuării operațiilor;
O2: să compare rezultatele a doua exerciții calculate pe baza respectării ordinii efectuării operațiilor;
O3: să ilustreze rezolvarea unei probleme prin intermediul unui singur exercițiu;
O4: să aplice corect algoritmul de rezolvare a exercițiilor și problemelor propuse care presupun respectarea ordinii efectuării operațiilor.

2
Scopul lecției: Dezvoltarea și aprofundarea raționamentului matematic prin rezolvarea de exerciții și probleme .
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE: Conversația euristică și examinatoare, explicația, exercițiul, observarea, lucrul cu manualul,intructajul verbal.
MIJLOACE DIDACTICE: Tabla, markere, caiete, manualul, fișa de lucru, culegerea de matematică.
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual.
DURATA: 50 min
BIBLIOGRAFIE:

 Planificare calendaristică anuală pentru disciplina „Matematică” Clasa a IV-a;


 Planificare pe module de învățare: Matematică, clasa a IV-a;
 Programa școlară pentru disciplina MATEMATICĂ CLASELE a III-a -a IV-a;
 „Concepte didactice fundamentale” Constantin Moise;
 „Teoria și metodologia instruirii. Teoria și metodologia evaluării” Mușata Bocoș și Dana Jucan.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Nr. SECVENȚELE LECȚIEI OB. CONȚINUTUL STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


Crt CONSTRUCTIV- METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
. EDUCATIV PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. MOMENT Asigurarea climatului optim Instructajul Frontal Capacitatea elevilor de a-și
ORGANIZATORIC pentru buna desfășurare a organiza spațiul de lucru.
lecției de matematică:
-aerisirea sălii de clasă;

3
-pregătirea materialului
didactic;
-ordinea și disciplina
necesare.
2. VERIFICAREA 1. Voi face cu elevii Conversația Frontal Capacitatea elevilor de a
CUNOȘTINȚELOR corectarea temei examinatoare răspunde corect la întrebările
ANTERIOARE pentru acasă. adresate.
2. Le voi adresa elevilor
întrebări cu privire la
lecția de ora trecută.
Ce ați făcut ora trecută?
Despre ce ați vorbit ora
trecută?
Care a fost titlul lecției?
3. INTRODUCERE ÎN Pentru a le stimula atenția voi Conversația Fișa de lucru 1 Frontal, Capacitatea elevilor de a
ACTIVITATE face cu ei un rebus care are examinatoare individual completa rebusul corect.
pe verticală cuvântul
ÎNMULȚIRE. Le voi da o
fișă de lucru care conține Explicația
rebusul și definițiile acestora.
Îl vom rezolva oral.(Anexa 1)
1. Operația matematică
ce înlocuiește o
scădere repetată.-
ÎMPĂRȚIRE
2. Zero + unu este egal
cu........ - UNU
3. Primul factor al

4
împărțirii. -
DEÎMPĂRȚIT
4. Orice număr înmulțit
cu..... rămâne
neschimbat. -UNU
5. Deîmpărțitul se
calculează prin.... -
ÎNMULȚIRE
6. Al doilea factor al
împărțirii.-
ÎMPĂRȚITOR
7. Numerele sunt
reprezentate prin ......
-CIFRE
8. Rezultatul înmulțirii.
9. Orice număr împărțit
la ...... nu are sens. -
ZERO
4. ANUNȚAREA TEMEI ȘI „Dragilor, astăzi vom merge Conversația Frontal Capacitatea elevilor de a
OBIECTIVELOR în continuare cu lecția euristică recepta și de a înțelege mesajul
”Ordinea efectuării temei de astăzi.
operațiilor”, vom recapitula
și vom fixa aceste noțiuni și
vom face diverse exerciții de
acest tip.”
5. DIRIJAREA 1.Voi scrie pe tablă data și Conversația Tabla, marker, Frontal, Capacitatea elevilor de a scrie
CONSOLIDĂRII titlul lecției ”Ordinea euristică caiete, pix, individual corect pe caiete data și titlul
efectuării operațiilor” iar manual lecției.
elevii vor scrie și ei pe tablă

5
ce am scris eu pe tablă și îi
voi pune să deschidă
manualele la pagina 56.
O1. 2.Vom începe prin a face un Conversația
exercițiu din manual. Îl vom euristică,
rezolva la tablă. Exercițiul 1 exercițiul Tabla, marker, Frontal, Capacitatea elevilor de
de la pagina 56. caiete, pix, individual respecta ordinea efectuării
Calculează, respectând manual operațiilor.
ordinea efectuării operațiilor.
a.124 + 69 × 18
87 + 126 × 4
b.956 – 13 × 25
1 834 – 186 × 4
c.4 572 – 89 × 17 + 208 Conversația
675 + 196 × 5 – 899 euristică,
O2 3. În continuare rezolvam la exercițiul Tabla, marker, Frontal, Capacitatea elevilor de
tablă un exercițiu tot din caiete, pix, individual respecta ordinea efectuării
manual. Exercițiul 2 de la manual operațiilor ți de a compara
pagina 56. rezultate finale, justificând
Calculează, apoi compară răspunsul.
rezultatele. Justifică.
a.13 + 24 × 9
(13 + 24) × 9
b.845 – 74 × 7
(845 – 74) × 7
c.92 + 14 – 25 × 4 Conversația
(92 + 14) – 25 × 4 euristică,
O3 4. Vom face exercițiul 3 din exercițiul Tabla, marker, Frontal, Capacitatea elevilor de a scrie

6
manual la pagina 56, pe care caiete, pix, individual rezolvarea problemei prin
îl rezolvăm tot la tablă. manual intermediul unui singur
Rezolvă problema, scriind exercițiu.
rezolvarea printr-un exercițiu.
Într-un oraș s-au montat
pubele pentru colectare
selectivă, astfel: 145 de
pubele pentru plastic, 216
pentru hârtie și 96 pentru
sticlă. Știind că fiecare
pubelă are capacitatea
maximă de 120 de kilograme,
află care este cantitatea de
deșeuri care se poate strânge Conversația
la o singură golire. euristică,
O4 5. În continuare le voi da o exercițiul Tabla, marker, Frontal, Capacitatea elevilor de a
fișă de lucru care conțin caiete, pix, individual utiliza corect terminologia
diverse exerciții pe care le manual, fișa de matematică.
vom rezolva toate la tablă. lucru 2
(Anexa 2)
6. FIXAREA ȘI Pentru a le fixa cunoștințele Conversația Tabla, marker, Frontal, Capacitatea elevilor de a duce
APLICAREA NOILOR le voi da să rezolve un euristică, caiete, pix, individual la bun sfârșit ultima sarcină de
CUNOȘTINȚE exercițiul din culegea lor de exercițiul culegere de lucru.
matematică. Exercițiul 2 de la matematică
pagina 52.
Calculează, ținând cont de
ordinea operațiilor.
6×4×14×(275+142)×13-

7
56×(142-96)=
3×(18+12×3)+(47-
32)×12+172-138=
248×(6+15)-(172-
29)×13+63×(5+2×8)=
5 678-2×(13+14×3)-(243-
16×2)×17=
7. EVALUARE Întreb elevii ce am făcut în Conversația Frontal, Capacitatea elevilor de a
această ora și daca le-a euristică și individual răspunde la o ultimă întrebare
plăcut. examinatoare și de a recepta mesajul
Fac aprecieri verbale transmis.
individuale și colective, îi
felicit pentru activitatea lor la
oră.
8. ÎNCHEIEREA LECȚIEI Le voi da elevilor tema Conversația Manualul Frontal
pentru acasă. Exercițiile 1, 6, euristică
8, 9 și 10 de la pagina 57 din
manual.
Anunț elevii că ora s-a
încheiat și că sunt liberi să
iasă în pauză.

8
Anexa 1.

9
Anexa 2

10
Anexa 3

11

S-ar putea să vă placă și