Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DIDACTIC

DATA: 06.06 .2019


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,, Alexandru Ciucurencu’’
CLASA: a II –a D
ÎNV. PRIMAR : Buzoianu Iuliana
ARIA CURRICULARĂ : Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:
 ,,Vine vacanța’’- Evaluare finală
SUBIECTUL: Exerciții cu numerele naturale de la 0 la 1000;
TIPUL LECTIEI: recapitulare și sistematizare
Discipline implicate: -Matematica si explorarea mediului (MEM)
- Comunicare în limba română (CLR)
-Dezvoltare personala (DP)
COMPETENȚE GENERALE:
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare
3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat
Competenţe specifice:
MEM:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare
şi/sau grupare ori de câte ori este necesar
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest,
descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, , =, +, -, ·, :) în
rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor modele
sau regularităţi din mediul apropiat
*CLR:
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt;
1.3. Identificarea cuvintelor din enunțuri scurte, rostite clar si rar;
4.2 Formularea unor propoziții scurte.
*DP
3.1 Aplicarea unor norme de ținută corporală;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să utilizeze terminologia matematică în contexte potrivite (răsturnatul, dublul, jumătatea,
succesorul, predecesorul, par, impar, rotunjire, aproximare, etc.);
O2 - să opereze cu numere naturale de forma SZU, folosind metoda descompunerii;
O3 - să efectueze corect operaţii de adunare și scădere cu numere naturale în concentrul
100-1000;
O4 - să intuiască legătura dintre adunare și scădere, efectuând proba și/sau aflând termenul
necunoscut;
O5- să recunoască mediile de viață învățate, evidențiind caracteristici ale acestora.
STRATEGII DIDACTICE:
a)METODE ȘI PROCEDEE:
- conversaţia, observația, problematizarea, explicaţia, descoperirea, exercițiul, jocul didactic,
ciorchinele, brainstorming.
b)MIJLOACE:
-fişe de lucru, planşă, panou, rebus, puzzle.
c)FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă;

TIPURI SI FORME DE EVALUARE:


- formativă, individuală și în grup, observarea sistematică, interevaluarea în cadrul echipei, evaluarea
reciprocă;
RESURSE :
a)TEMPORALE: 45 minute
b) MATERIALE: coli, pix, flip-chart, tabla, marker.
c)UMANE: 24 elevi
d) BIBLIOGRAFICE:

- *** Programa şcolară, clasa II, M.E.C.S, Bucureşti, 2013;


- ***Ghidul învățătorului pentru clasa II – Editura Arthur ;Autori: Cleopatra Mihăilescu ,Tudora
Pițilă ,Camelia Coman ,Crinela Grigorescu.
- ”Fișe interdisciplinare pentru matematică și explorarea mediului”Ed.ARTHUR,Autori:Ioana
Camelia Iovănaș,Rodica Gavriș –Pascu,Marinela Scripcaru
Etapele lecției Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare

Ob. procedee materiale organizare


1.Moment Se pregǎtesc materialele necesare unei bune desfǎşurǎri a lecţiei. Conversația Toate Frontal
organizatoric Se asigură climatul de încredere reciprocă pentru reuşita actului materialele
didactic.
2.Verificarea Conversatia Munca
temei Se verifică oral, prin citire selectivă, tema scrisă: cantitativ şi Explicatia Caiete Frontal individuală
acasă calitativ. Individual Evaluare ora
Exercitiul Evaluare
formativă

Joc didactic : ”Numărul zilei!”


3.Captarea Conversaţia Evaluare ora
Va fi prezentată o planșă pe care este scris numărul zilei. Alături vor fi Planșă Frontal
atenţiei formulate mai multe cerințe pornind de la acest număr. Problemati- Flip-chart Evaluare
Elevii vor rezolva cerințele oral, apoi vor completa pe planșă, zarea formativă
individual și frontal.
Jocul didactic

Se scrie pe tablă data și titlul lecției Exerciții și probleme, iar Tabla Frontal
4.Anunţarea Explicaţia
elevii notează în caiete. Caietele Individual
temei şi a
Se explică de către învățătoare , pe înțelesul elevilor obiectivele elevilor
obiectivelor
lecției.
Se reactualizează cunoștințele referitoare la tipuri de numere și
terminologia specifică operațiilor de adunare și scădere , prin
Conversatia
completarea unui rebus:
Explicatia Frontal

Problematiza-
rea

5.Desfășurare
a activității de
recapitulare
Conversatia Frontal

1. Vecinul mai mic al unui număr se numește ……….


2. Numărul 998 este un număr …….
3. Rezultatul scăderii se numește ….. sau diferență.
4. Operația cu semnul minus…….
5. Operația cu semnul plus…..
6. Primul număr la scădere se numește ……….
7. Numărul 713 este un număr ………. Explicatia Frontal
8. Numerele care se adună se numesc ………..
9. Rezultatul adunării se numește ……… sau total. Tabla
10. Operația opusă înmulțirii se numește ……
11. Unul dintre numerele care se înmulțesc se numește ……… Exercitiul
12. Atunci când colectăm date le notăm într-un ………..
13. Pătratul, dreptunghiul, triunghiul sunt figuri …………
14. Al doilea număr la scădere se numește ………… Feed-back-u
15. Unitatea de măsură pentru lungimi este ………………… Flip-chart se realizea
16. Unitatea de măsură pentru capacitatea vaselor este ……… Frontal
17. O bancă poate emite monede și ………………. permanent
18. O oră are 60 de ……………… Exercitiul Rebus parcursul
 Elevii împărțiți în patru echipe, vor primi câte o piesă a unui Problematiza- lectiei
puzzle, pe fiecare piesă fiind câte un exercițiu. Rezolvarea rea
Observarea
corectă a exercițiilor, în echipă, va duce la rezolvarea puzzle-
sistematică
ului.
 Ex. 1.Află suma numerelor :
256 și 343
Evaluare ora
 Ex. 2. Află diferența numerelor:
942 și 578
Puzzle
 Ex. 3. Află numărul necunoscut . Problemati-
Pe echipe
a + 246 = 594 zarea
Fișe cu
mediile de
 Ex. 4.Calculează: Evaluare ora
viață
358 + 276 – 139 = Observatia
individual Evalu
 Ex. 5.Calculează și completează căsuțele:
formativă
458 + 238
- 453
+ 523
Exercitiul

 Ex. 6. Scrie toate numerele pare de forma:


12a
 Ex. 7. Scrie toate numerele impare de forma:
41a
 Ex. 8 Dacă a = 123, b= 315, c= 127, află:
a+b–c=
 După asamblarea pieselor fiecare echipă va trebui să identifice
mediul de viață ilustrat și să completeze o fișă cu numele
acestui și câteva elemente caracteristice (floră, faună, etc.)

Ciorchinele Pe echipe
Brainstorming
Evaluare ora

Problematizarea

Explicația

Elevii vor rezolva pe o fişă de lucru , individual, un exercițiu joc.


Completează căsuțele:
6.Asigurarea Evaluarea
CURSA ISTEȚILOR !
retenției și scrisă
+ 132 + 224 - 326 +345 Observatia Fise de
transferului
121 evaluare
Problematiza-
rea
- 262 + 351 - 243 + 557 Exercitiul

Individual Autoevaluar

- 236 - 421 SOSIRE!

7. Încheierea Frontal se apreciază activitatea elevilor și a produselor realizate. Conversatia Panou Frontal
activității / Recomand teme pentru acasa si voi da explicatiile necesare.
tema
PROPUNĂTOR:

BUZOIANU CONSTANDACHE IULIANA

6 IUNIE 2019
CURSA ISTEȚILOR !

START !
+ 132 + 224 - 326 +345 - 262 + 351 - 243 + 557 - 236 - 421

121

SOSIRE
Ex. 1.Află suma numerelor :
256 și 343
Ex. 2. Află diferența numerelor:
942 și 578

Ex. 3 . Calculează și fă proba.


476 + 359 = 782 – 357 =

Ex. 4 Află numărul necunoscut .


a + 246 = 594 a – 237 = 159

Ex. 5.Calculează:
358 + 276 – 139 = 982 – 567 + 168 =

Ex. 6.Calculează și completează căsuțele:


458 + 238 873 – 458
- 453 + 232
+ 523 - 429

Ex. 7 .Află termenul necunoscut!


a + 326 = 758 a - 326 = 143

a Ex. 8 Scrie toate numerele pare de forma:


12a
+b–c= Ex. 9 Scrie toate numerele impare de forma:
41a
Ex. 10 Dacă a = 123, b= 315, c= 127, află:
NUMĂRUL ZILEI : 286

SCRIE:

Răsturnatul numărului ………………….

Succesorul numărului ……………………

Dublul numărului …………………………

Predecesorul numărului ……………………

Vecinii pari ………… și …………………..

Vecinii impari ……….. și ………………….

Descompune numărul în S, Z ȘI U …………………………………

Rotunjește numărul la S …………………

Rotunjește numărul la Z ………………....

Află suma cifrelor ……………………….

Scrie numărul cu litere ……………………………………………………

S-ar putea să vă placă și