Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data : 24.11.2011 Unitatea : Gradinia Colegiului Naional Mihai Eminescu Propuntor: malbergher Renata Educatoare: Ciornei Modesta Nivel / Grupa : - nivelul 1 , grupa mijlocie Tema anual de nvare : Cnd , cum i de ce se ntmpl . Tema sptmnii : Unde a zburat rndunica ? Tipul de activitate: -Dezvoltarea limbajului i a comunicrii Tema activitii: Unde a zburat rndunica ? Forma da realizare: povestirea educatoarei Forma de organizare:frontal Forma de evaluare: oral.

Scopul :
nsuirea coninutului povetii . mbogirea i activizarea vocabularului ( cuvinte noi ) Dezvoltarea exprimrii orale, nelegerea i utilizarea corect a semnificaiei structurilor verbale orale. familiarizarea copiilor cu modul de via al psrilor , formarea i educarea interesului faa de vieuitoare .

Obiective operaionale :
s asculte cu atenie expunerea educatoarei s redea sumar coninutul pe baza imaginilor (momentelor principale ) s aprecieze comportamentele personajelor evideniind consecine ale acestora s se exprime corect n propoziii i fraze s denumeasc personajele povetii: rndunica, vrbiua, oprla, furnica, broscua i ariciul ceva moral ( prietenie , ajutor , harnicie )

Strategie didactic:
Metode i procedee : - expunerea , convorbirea ,observarea , problematizarea . Mijloace didactice: - plane ce reprezint momentele principale ale povetii, panou

Forma de evaluare: oral . Durat: 20-25min

Bibliografie:

Curriculumul n nvmntul precolar, 2008 Metodica activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Teoria i metodologia instruiri i evalurii.

DESFASURAREA ACTIVITATII: Etapele activittii 1 Captarea ateniei Activitatea educatoarei 2 Introducerea n activitate se face printr-o scurt convorbire cu copiii despre anotimpul toamna, despre psrile cltoare: -n ce anotimp suntem? -Ce se ntampl toamna cu vieuitoarele? -Care sunt psrile cltoare? -Unde pleac acestea? Activitatea copiilor 3 Copiii ascult cu atenie ntrebrile i rspund n propoziii

Copii, astzi vom nva mpreun Anunarea temei povestea ,,Unde a zburat rndunica? Voi expune textul povestirii . Voi prezenta copiilor planele cu momentele principale din poveste: 1.Vrabiuta care o cauta cu disperare pe prietena ei Randunica ,ntrebnd mai multe vieuitoare dac n-au vzut-o; 2.Furnicuta care ca o gospodin i umple cmara cu provizii pentru iarn; 3. Soprla care-si cauta o piatra mare sub care sa doarma in timpul iernii; 4.Bursucul care din crengute si frunze rosii isi pregateste culcusul

Copii ascult

Dirijarea invatarii

Copii asculta cu atentie si privesc imaginile

Copiii descriu fiecare imagine in parte

de iarna; 5.Broscuta de pe fundul lacului 6.Randunica impreuna cu preietenele ei se pregatesc de plecare in tarile calde. Voi explica copiilor cuvintele noi si vom vorbi despre fiecare vietuitoare in parte Evaluarea Copiii Dupa expunerea textului, voi intreba raspund la copiii de cine le-a placut cel mai mult intrebari din poveste si-I voi pune sa reproduca momentele principale din poveste. Le voi spune apoi, cateva ghicitori despre pasari si animale: ,,Coada ca o furculita, Rosiaoara sub barbita Iarna plec de-aici din tara Primavara ma-ntorc iarna Sau ,,Cine umbla prin padure Dupa miere, dupa mure? Voi face aprecieri asupra felului in care s-a desfasurat activitatea. Voi oferi copiilor recompense

Incheierea activitatii

Dictionar: iaz- lac mic natural, format in albia unui rau, prin adunarea apei intr-o adancitura de teren;

musuroi- gramada formata din tarana pe care o arunca furnicile la suprafata solului cand isi sapa incaperile subterane; stol- grup de pasari de acelasi fel; deretica- a face ordine si curatenie.

S-ar putea să vă placă și