Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Data: 11.02.2022
Clasa: a II-a Step by Step
Prof. înv. primar.:
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învăţare: Călător pe aripile imaginației !
Subiectul lecţiei : Recapitulare – Înmulțirea numerelor naturale în concentrul 0 – 100
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul lecţiei : Consolidare
Discipline integrate:
 Matematică și explorarea mediului
 Comunicare în limba română
 Muzică și mișcare

COMPETENŢE SPECIFICE:
 Matematică și explorarea mediului
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut,
scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, , =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de
probleme

1
 Comunicare în limba română
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare diferite
2.1 Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare
 Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1 – să cunoască terminologia specifică;
O2 –să efectueze exercițiile cu înmulțiri în concentrul 0-100 ;
O3 – să rezolve problema dată;
O4 – să compună o problemă după un anumit exercițiu ;
O5 – să răspundă corect la ghicitori ;
O6 – să audieze cântecelul «Ferma animalelor « ;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia , explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul, demonstrația, Știu – Vreau să știu – Am învățat.
Mijloace didactice: auxiliar, caiet matematică, instrumente de scris, tablă, ghicitori
Forme de organizare: frontală, individuală
Forme de evaluare : aprecieri verbale, observarea sistematică a comportamentului elevilor.

RESURSE:
I. Temporale – 40 min
II. Umane – 18 elevi

BIBLIOGRAFIE:
 Roșu, Mihail, 2006, Didactica matematicii în învățământul primar, MEC- Proiectul pentru Învățământul Rural;
 MENCŞ-Programa pentru disciplina Matematică și explorarea mediului, aprobată prin OMEN Nr. 3418/ 19.03.2013;
 Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Matematică și explorarea mediului-manual pentru clasa a II - a, 2018, București, EDP;
 Anca Veronica Tăut, Adina Achim, Elena Lăpușan, Anicuța Todea, 2019, Matematică și explorarea mediului – caiet de lucru, Cluj -
Napoca, Editura Sinapsis

2
Scenariul lecţiei
Momentele Res. Comp. Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Strategii didactice
lecţiei temp derivate Metode si Resurse Forma de Modalităţi
. procedee materiale organizare de
evaluare
- Pregătesc materialele -Îşi pregătesc cele
1. Momentul 1 necesare bunei desfăşurări a necesare;
organizatoric min lecţiei.

2.Reactualizare 5 O1 Verificarea terminologiei


a cunoştinţelor min Fiecare întrebare este scrisă pe
dobândite o piesă de puzzle, astflel încât
anterior la final vom descoperi
imaginea lui Habarnam.
- Cum se numesc
numerele pe care le Elevii răspund
adunăm? solicitărilor.
Explicaţia Frontal Aprecieri
- Cum se numește
rezultatul adunării? verbale
Conversaţia
- Cum se numește primul
număr al scăderii?
- Cum se numește al
doilea număr al
scăderii?
- Cum se numește
rezultatul scăderii?
- Ce înseamnă a aduna?
- Ce înseamnă a scădea?
- Cum se numesc
numerele care se
înmulțesc?
- Cum se numește
rezultatul înmulțirii?

3
Exerciții de calcul oral

Voi trimite, verbal, catre elevi


diverse sarcini:
- Aflați suma numerelor
75 și 30!
- Aflați diferența
numerelor 100 și 70!
- Aflați numărul cu 50
mai mare decât 10!
- Aflați dublul numărului
8!
- Aflați produsul
numerelor 8 și 9, 7 și
3,5 și 9, etc.!
- Află numărul cu 9 mai
mare decât 3!

5 O5 Se realizeză cu ajutorul unui Elevii rezolvă Explicaţia


3. Captarea min joc didactic (anexa 1) exercițiul. Conversatia Frontal Aprecieri
atenţiei verbale
Anunț elevii ca vom
desfășura un joc
numit ,, Corect socotim,
cuvântul magic il gasim”.
Prezint regulile jocului.
Elevii au ca sarcina sa
efectueze calculele, apoi sa
aranjeze rezultatele
crescător.Fiecarui rezultat ii
corespunde o litera.Potrivind
literele din dreptul

exerciţiilor vor descoperi un


cuvânt magic și anume

4
”INMULTIREA” .

4. Anunțarea 2 Voi anunța titlul lecției – Elevii ascultă cu Explicația


temei și a min Recapitulare –Înmulțirea atenție. Conversația
obiectivelor numerelor naturale în
concentrul 0 – 100 – dar și
ceea ce mi-am propus să
realizez în decursul acestei
lecții. Le voi spune ca
personajul Habarnam despre
care am învățat ora anterioară
la CLR va fi cu noi pe tot
parcursul zilei.

5.Dirijarea Exerciții de calcul scris


învăţării 15 -Elevii urmăresc cu Explicaţia Frontal
min Le cer copiilor să-și noteze titlul atenție explicațiile Conversatia Caiet Individual Aprecieri
lecției în caiete. învățătoarei. matematică verbale
O2 Demonstrația Instrumente Observarea
Voi chema la tabla, pe rând, de scris sistematică
O3 fiecare elev să rezolve câte un Exerciţiul
exrcițiu de înmulțire.(Anexa 2). Problematiza
7x7 = rea

9x5=

3x7+8x9=

4 x 10 + 5 x 9 – 2 x 9 =

3 x (2 + 3 + 5) =

5 x (9 – 6 + 4) =

Rezolvare de probleme

Le citesc copiilor următoarea

5
problemă : Știu ! –
Vreau să
Pe un lac erau 10 gâște și de știu ! – Am
6 ori mai multe rațe. Câte păsări aflat !
erau pe lac ?

Vom nota datele problemei ,


apoi un elev va ieși la tablă
pentru a o rezolva.

6. Obţinerea 5 O4 Elevii rezolvă sarcina Explicaţia Tablă Individual Observarea


performanţei min Voi scrie pe tablă un exercițiu dată. Conversatia Frontal sistematică
după care copiii vor formula Aprecieri
Exerciţiul verbale
(oral) o problemă :
7x5= Problematiza
Pentru mai multă inspirație, rea
copiii vor asculta
cântecelul ,,Ferma animalelor”,

7. Încheierea 1min Se fac aprecieri asupra Copiii ascultă. Explicatia


lecţiei desfaşurării lecţiei. Conversaţia Frontal Aprecieri
verbale

6
ANEXA 2

Recapitulare – Înmulțirea numerelor natural în concentrul 0 – 100

1.Calculați:

7x7=

9x5=

3 x 7+ 8 x 9 =

4 x 10 + 5 x 9 – 2 x 9 =

3 x (2 + 3 + 5) =

5 x (9 – 6 + 4) =

7x7+3x9+6x3–8x5=

2. Pe un lac erau 10 gâște și de 6 ori mai multe rațe. Câte păsări erau pe lac?

3. Compune o problemă după următorul exercițiu:

7x5=

7
ANEXA 1
ÎNMULȚIREA

7 x 7 = 49 L
5 + 8 = 13 Î
9 x 8 = 72 I
100 – 50 = 50 Ț
3 x 5 = 15 N
2 x 9 = 18 M
175 + 35 = 210 A
10 x 8 =80 R
9 x 9 = 81 E
50 – 30 = 20 U

Crescător
Î N M U L Ț I R E A
13, 15 , 18, 20 , 49, 50 , 72, 80, 81 , 210

8
9

S-ar putea să vă placă și